ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Alexeni, aprob decolarea!

In jos 
+9
mcraffael
shouriken
Mengelaus
D13-th_TakeOff
vishzu
electric
mihaiatanasie
Flori
Madone
13 participanți
AutorMesaj
Madone
Flight Level 400
Flight Level 400



Numarul mesajelor : 426
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/08/2009

Alexeni, aprob decolarea! Empty
MesajSubiect: Alexeni, aprob decolarea!   Alexeni, aprob decolarea! EmptyMar 20 Sept 2011, 19:56

COMUNICAT DE PRESĂ

Aeroportul Alexeni, din judeţul Ialomiţa, a fost redat aviaţiei


Aeroportul Alexeni, situat în localitatea ialomiţeană cu acelaşi nume a redevenit operabil, după ani buni în care nu a fost utilizat. Aerodromul poate fi folosit de către aviaţia civilă pentru operaţiuni de aviaţie generală, cu aeronave având greutatea maximă 7 tone. Aici va exista o şcoală de aviaţie, disponibilă indiferent de anotimp, şi vor fi efectuate servicii de aero-taxi, la preţuri rezonabile.

Aerodromul Alexeni este situat în localitatea cu acelaşi nume din judeţul Ialomiţa. Are în spate un istoric de 60 ani, dispunând de o pistă betonată de 2.500 m, bretele adiacente de 1000 m, hangare şi spaţii administrative.
În prezent, aerodromul Alexeni aflat în administrarea Ministerului Justiţiei (prin HG 611/29.05.2003), este reabilitat şi utilizat parţial de compania REGIONAL AIR SERVICES pentru folosirea de către aviaţia civilă, pentru operaţiuni de aviaţie generală, cu aeronave având greutatea maximă 5,7 tone.
REGIONAL AIR SERVICES este în curs de obţinere a înregistrării ca aerodrom civil, de la Autoritatea Aeronautică Civilă Română. Cu această ocazie, aerodromul Alexeni este deschis utilizării publice de către toţi operatorii aerieni.

Cum anul acesta se împlinesc şase decenii de la înfiinţarea Aeroportului din Alexeni, REGIONAL AIR SERVICES impreuna cu ARPIA si Aeroclubul Romaniei vor organiza aici un miting aviatic de excepţie, în ziua de sâmbătă 24 septembrie 2011 ora 10.00 . Intrarea publicului este liberă.

„Va fi un miting care va reaminti tuturor că la Alexeni s-a făcut şi se va face aviaţie! Vor putea fi admirate aeronavele Armatei dar şi ale operatorilor civili. Formaţia de înaltă acrobaţie aeriană Iacării Acrobaţi va încinge atmosfera. Mai mult, sunt invitaţi veteranii care au lucrat la Aeroportul Alexeni, în vremea când era aerodrom militar”, a declarat domnul Dorin Ivaşcu, director general REGIONAL AIR SERVICES.

Compania REGIONAL AIR SERVICES deţine şi administrează primul aerodrom privat din România, la Tuzla. De-a lungul anilor a organizat unele dintre cele mai spectaculoase mitinguri aviatice din ţară: World Elite Aerobatic Formula, Tuzla Fly In sau Aero GP. Au fost evenimentele unde au zburat în premieră în România campioni internaţionali precum Jurgis Kairys, Svetlana Kapanina sau Zoltan Veres.
De asemenea, REGIONAL AIR SERVICES şi-a consolidat o poziţie de top în clasamentul operatorilor aero-taxi şi al şcolilor de aviaţie din România prin intermediul serviciilor disponibile la Tuzla.

„Vrem ca Alexeni să fie noul Tuzla şi chiar mai mult. Dispune de pistă betonată, deci va fi operabil tot anul, indiferent de anotimp. Analizam sa mutam aici o parte din scoala de zbor .E aproape de Bucureşti, fiind accesibil viitorilor elevi din Capitală sau împrejurimi. Poate si Aeroclubul Romaniei sa fie alaturi de noi . Serviciile noastre de aero-taxi vor fi la preţuri rezonabile, întrucât la Alexeni nu vor exista taxe de aeroport internaţional”, a explicat domnul Dorin Ivaşcu, director general REGIONAL AIR SERVICES.

Programul mitingului aviatic „Aprob decolarea!”

Desfăşurare: - 10.00 – 10.25 → sosirea invitaţilor şi participanţilor, ocuparea locurilor
- 10.25 – 10.29 → întâmpinarea oficialităţilor (reprezentanţi instituţii)
- 10.29 – 10.30 → semnalul de deschidere a manifestării (un trompet militar)
- 10.30 – 10.33 → Intonarea Imnului de Stat al României (inregistrare)
- 10.33 – 10.36 – Deschiderea activităţilor, info., scop, participanţi, program
Detalii: După deschidere, un trompet dă semnalul Stingerea. Se păstrează un moment de reculegerea în memoria celor dispăruţi în misiuni de zbor şi în exerciţiile militare. Apoi:
10.36 – 10.44 Mesajul de salut al domnului Ion Cărbune, primarul comunei Alexeni
10.44 – 10.52 Material istoric-documentar, gl.fl.aer.(r) Ştefan Voian vicepreşedintele ARPIA
10.52 – 10.59 Mesajul gl.mr.dr. Cârnu Fănică, şefului SMFA
10.59 – 11.06 Mesajul Av.Civile (Dir.Glă Infrastr. şi Transp.Aerian/MTp. şi Av.Generală)
11.06 – 11.14 Momente din timpul celor 60 ani, cdor.(r) Vasile Iurascu, fost pilot pe elicoptere
11.14 – 11.20 Înmânarea de diplome, insemne, insigne unor personalităţi şi invitati

Spectacol Aerian
11.20 – 11.25 Salutul din zbor cu formaţii de elicoptere de la SMFA (2 treceri in formatii dif.)
11.25 – 11.40 Salutul din zbor al unor ULM
11.40 – 11.46 Lansare paraşutişti, Aeroclubul Romaniei
11.46 – 12.05 Evolutii aeriene, Yakării acrobati
12.05 – 12.15 Evoluţii aeriene cu avioane Zlin de la Aeroclubul României
12.15 – 12.35 Evoluţii aeriene cu Extra-300, formaţia Şoimii României/ Aeroclubul României 12.35 – 12.50 Evoluţii cu parapante/deţinători privaţi.
12.50 – 13.00 Defilarea aeronavelor de la: Şc.Sup.de Aviaţie, Şc.de Zbor Tuzla, Fly Level şa.
13.00 – 14.00 Socializare , vizita expozitie aeronave , Pilotshop
14.00 Incheierea intâlnirii

Detalii la adresa http://www.aeroalexeni.ro

Alexeni, aprob decolarea! Alexenifinal
Sus In jos
http://magdalenarasnoveanu.blogspot.com
Flori
Fotograf
Flori


Numarul mesajelor : 765
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/01/2009

Alexeni, aprob decolarea! Empty
MesajSubiect: Re: Alexeni, aprob decolarea!   Alexeni, aprob decolarea! EmptyVin 23 Sept 2011, 19:39

Loc de intalnire, ca de obicei, standul Asociatiei Aripi Romanesti!

Ne vedem acolo!
Sus In jos
http://www.syhaya.blogspot.com
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Alexeni, aprob decolarea! Empty
MesajSubiect: Re: Alexeni, aprob decolarea!   Alexeni, aprob decolarea! EmptyVin 23 Sept 2011, 21:42

Cu siguranta!
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Alexeni, aprob decolarea! Empty
MesajSubiect: Re: Alexeni, aprob decolarea!   Alexeni, aprob decolarea! EmptyVin 23 Sept 2011, 23:22

La Alexeni va fi prezenta si aeronava Asociatiei "Aripi Romanesti" - motodeltaplanul YR-6104.
Soseste maine dimineata, pe calea aerului. Static display si ceva ture de pista dupa ora 14.
Sus In jos
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Alexeni, aprob decolarea! Empty
MesajSubiect: Re: Alexeni, aprob decolarea!   Alexeni, aprob decolarea! EmptyDum 25 Sept 2011, 12:19

Desi cam scurt, show-ul a fost frumos!

Alexeni, aprob decolarea! Dsc0030forum

Alexeni, aprob decolarea! Dsc7806forum

Alexeni, aprob decolarea! Dsc7780forum

Alexeni, aprob decolarea! Dsc7779forum

Alexeni, aprob decolarea! Dsc7751forum

Alexeni, aprob decolarea! Dsc7706forum

Alexeni, aprob decolarea! Dsc7659forum

Alexeni, aprob decolarea! Dsc0053forum

Alexeni, aprob decolarea! Dsc0050forum

Alexeni, aprob decolarea! Dsc0044forum

Alexeni, aprob decolarea! Motodeltaforum

Alexeni, aprob decolarea! Dsc7937forum

Alexeni, aprob decolarea! Dsc7920forum

Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Alexeni, aprob decolarea! Empty
MesajSubiect: Re: Alexeni, aprob decolarea!   Alexeni, aprob decolarea! EmptyDum 25 Sept 2011, 13:19

A fost o manifestare deosebita de mitingurile obisnuite. Eu, care sunt mare amator de istorie, si mai ales de istoria vie a aviatiei, m-am bucurat foarte tare ca am fost acolo ca sa vad atatia oameni purtatori de nume legendare. Imi pare rau numai ca a fost o miscare atat de rapida incat nu am reusit sa ii salut pe toti aviatorii veterani pe care as fi dorit sa ii (re)intalnesc.

Am facut niste poze cu ce am reusit sa prind de aproape, o sa incerc sa fac un reportaj, ca sa ne ramana si noua marturia participarii la eveniment. Pana una-alta, o surpriza, in primul rand pentru mine: in succesiunea pozelor am reusit sa identific un ... looping cu imensitatea numita MI-17. Nu e vorba de un trucaj, in afara de faptul ca le-am lipit cu ajutorul lui Picassa, pozele nu au suferit nici o prelucrare.

Alexeni, aprob decolarea! Loopingmi17

Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Alexeni, aprob decolarea! Empty
MesajSubiect: Re: Alexeni, aprob decolarea!   Alexeni, aprob decolarea! EmptyDum 25 Sept 2011, 18:20

Super tare, "Q" is back... sa fie intr-un ceas bun... Smile
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Alexeni, aprob decolarea! Empty
MesajSubiect: Re: Alexeni, aprob decolarea!   Alexeni, aprob decolarea! EmptyDum 25 Sept 2011, 18:57

Vishule, de senzatie pozele tale.
Sus In jos
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Alexeni, aprob decolarea! Empty
MesajSubiect: Re: Alexeni, aprob decolarea!   Alexeni, aprob decolarea! EmptyDum 25 Sept 2011, 21:56

Citat :
Vishule, de senzatie pozele tale.
Multami. Sper sa se incumete si altii sa bage 2-3 poze
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

Alexeni, aprob decolarea! Empty
MesajSubiect: Re: Alexeni, aprob decolarea!   Alexeni, aprob decolarea! EmptyDum 25 Sept 2011, 22:32

vishzu a scris:
Citat :
Vishule, de senzatie pozele tale.
Multami. Sper sa se incumete si altii sa bage 2-3 poze
Pai dupa ale tale e cam greu Very Happy

Liviu
Sus In jos
mcraffael
Fotograf
mcraffael


Numarul mesajelor : 257
Varsta : 32
Localizare : Tuzla
Data de inscriere : 14/05/2009

Alexeni, aprob decolarea! Empty
MesajSubiect: Re: Alexeni, aprob decolarea!   Alexeni, aprob decolarea! EmptyLun 26 Sept 2011, 22:31

Postez si eu cateva fotografii, desi mi-e destul de greu dupa ce am vazut fotografiile colegului nostru.Mi-a parut rau de timpul foarte scurt. Ma asteptam sa dureze mai mult dar a fost ok. ( Ca o rugaminte pentru ca am uitat, dintre cei care ati fost acolo. Aveti din intamplare o fotografie in care apar si eu ratacit? Cu gandul la avioane nu mi-am facut si eu o poza. Dau o bere. Multumesc !)

Alexeni, aprob decolarea! O8sz9h

Alexeni, aprob decolarea! 344a0q1

Alexeni, aprob decolarea! 2mmsf15

Alexeni, aprob decolarea! 2mmsf15

Alexeni, aprob decolarea! Igjac0

Alexeni, aprob decolarea! 2agksud



Alexeni, aprob decolarea! 2emognr

Alexeni, aprob decolarea! 169m889

Alexeni, aprob decolarea! Mwp0fl

Alexeni, aprob decolarea! 726n7m

Alexeni, aprob decolarea! 1zpma76

Alexeni, aprob decolarea! 30seq6f

Alexeni, aprob decolarea! 33bpfdh

Alexeni, aprob decolarea! 347eg4l

Alexeni, aprob decolarea! 2ng60x5

Alexeni, aprob decolarea! 95py4m

Alexeni, aprob decolarea! 2ivkug

Alexeni, aprob decolarea! 3169pmt

Alexeni, aprob decolarea! 1268zvc

Alexeni, aprob decolarea! 15hn9xh

Alexeni, aprob decolarea! 15ygok7

Alexeni, aprob decolarea! W1v720

Alexeni, aprob decolarea! 8wfbpf

Iar de final:
Alexeni, aprob decolarea! 2agk--sud
Alexeni, aprob decolarea! 2agksud



Ultima editare efectuata de catre petrudimoff in Mar 27 Sept 2011, 07:25, editata de 2 ori (Motiv : redimensionat 2 poze la 800px)
Sus In jos
ness
Airport Level
Airport Level
ness


Numarul mesajelor : 33
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 14/04/2009

Alexeni, aprob decolarea! Empty
MesajSubiect: Re: Alexeni, aprob decolarea!   Alexeni, aprob decolarea! EmptyLun 26 Sept 2011, 22:40

Uf !!! Poza de final e de SF...
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Alexeni, aprob decolarea! Empty
MesajSubiect: Re: Alexeni, aprob decolarea!   Alexeni, aprob decolarea! EmptyMar 27 Sept 2011, 00:10

Ultima data cand am fost la Alexeni a fost in iunie 1991 cand un An-26 de la armata a venit sa plimbe familiile militarilor. Dupa 20 de ani am revenit pe locurile unde am copilarit. A fost un moment emotionant ptr mine si sigur pentru toti cei care au lucrat pe Alexeni si care au fost prezenti la miting.

Mi-am adus aminte de hangarul unde se schimba tata in combinezonul de lucru si de nerabdarea de a merge la linia de elicoptere, de popota, de zilele cand "calaream" elicopterele, sau de zilele cand stateam cuminte pe un scaun langa biuta uitindu-ma la elicopterele care faceau ture de pista.

Un pilot, demult, mi-a zis: "Alexeni, da, adevarata scoala de elicoptere din tara"

Alexeni, aprob decolarea! Img5969ad


Alexeni, aprob decolarea! Img60201


Alexeni, aprob decolarea! Img6023ui


Alexeni, aprob decolarea! Img6040h


Alexeni, aprob decolarea! Img6103g


Alexeni, aprob decolarea! Img6135oa


Alexeni, aprob decolarea! Img6161l


Alexeni, aprob decolarea! Img6223j


Alexeni, aprob decolarea! Img6252b


Alexeni, aprob decolarea! Img6255d


Alexeni, aprob decolarea! Img6308b


Alexeni, aprob decolarea! Img6315u


Alexeni, aprob decolarea! Img6339g


Alexeni, aprob decolarea! Img6346o


Alexeni, aprob decolarea! Img6405c


Alexeni, aprob decolarea! Img6410b


Alexeni, aprob decolarea! Img6412sv


Alexeni, aprob decolarea! Img6432z


Alexeni, aprob decolarea! Img6496v


Alexeni, aprob decolarea! Img6510q


Alexeni, aprob decolarea! Img6567e


Alexeni, aprob decolarea! Img6694n


Alexeni, aprob decolarea! Img6721s


Sus In jos
fularU
Fotograf
fularU


Numarul mesajelor : 1725
Varsta : 56
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

Alexeni, aprob decolarea! Empty
MesajSubiect: Re: Alexeni, aprob decolarea!   Alexeni, aprob decolarea! EmptyMar 27 Sept 2011, 08:06

Superbe imagini ,mai rendeer -lor !!!!!
FELICITARI !!!!
Amintiri ,amintiri......
Sus In jos
jester
Flight Level 100
Flight Level 100
jester


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : caransebes
Data de inscriere : 10/06/2008

Alexeni, aprob decolarea! Empty
MesajSubiect: Re: Alexeni, aprob decolarea!   Alexeni, aprob decolarea! EmptyMar 27 Sept 2011, 08:16

ce frumos.... s-a intors puma, mi-ul(chiar daca 17 si nu Cool si alouetteul la alexeni.... daca aveam si noi un mig-15 zburabil ca si polonezi...chiar era o zi istorica.... se potriveau fotografiile alb-negru Smile
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Alexeni, aprob decolarea! Empty
MesajSubiect: Re: Alexeni, aprob decolarea!   Alexeni, aprob decolarea! EmptyMar 27 Sept 2011, 21:38

Partea a 2a

Alexeni, aprob decolarea! Img6425b


Alexeni, aprob decolarea! Img6428u


Alexeni, aprob decolarea! Img6458k


Alexeni, aprob decolarea! Img6503h


Alexeni, aprob decolarea! Img6532t


Alexeni, aprob decolarea! Img6635a

Sus In jos
fularU
Fotograf
fularU


Numarul mesajelor : 1725
Varsta : 56
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

Alexeni, aprob decolarea! Empty
MesajSubiect: Re: Alexeni, aprob decolarea!   Alexeni, aprob decolarea! EmptyMar 27 Sept 2011, 23:48

rendeer Tinere....cele 5 STELE ...de pe emblema ,,lui Octavian'' cred ca stii ce reprezinta !!!!
F E L I C I T A R I !!!!!!!!! pentru SUPERBELE IMAGINI !!!!
MLTUMIM !!!
p.s. stelele.......le aduc eu !!!! geek
Sus In jos
Continut sponsorizat





Alexeni, aprob decolarea! Empty
MesajSubiect: Re: Alexeni, aprob decolarea!   Alexeni, aprob decolarea! Empty

Sus In jos
 
Alexeni, aprob decolarea!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Alexeni - aerodrom militar abandonat
» lista evenimentelor din romania
» 40 de ani de la decolarea primului IAR-93
» AEROPORTUL HENRI COANDA/OTOPENI - STIRI - DISCUTII
» Filmulete aviatice

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Demonstratii aeriene - Airshows :: Demonstratii aeriene - 2011-
Mergi direct la: