ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 40 de ani de la decolarea primului IAR-93

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
fify
Fotograf
fify


Numarul mesajelor : 533
Varsta : 33
Localizare : bacau
Data de inscriere : 14/12/2008

40 de ani de la decolarea primului IAR-93 Empty
MesajSubiect: 40 de ani de la decolarea primului IAR-93   40 de ani de la decolarea primului IAR-93 EmptyJoi 30 Oct 2014, 16:35

Titlu: IAR-93 – Tribut adus aviației băcăuane
Sursa: http://www.desteptarea.ro/iar-93-tribut-adus-aviatiei-bacauane/
Autor: Alexandru Pricop/ Desteptarea
Data: 28.10.2014

"În data de 31 octombrie 1974 decola de pe pista Aerodromului Bacău prototipul aeronavei IAR-93. După o perioadă lungă de timp, România producea din nou avioane de vănătoare."
"După efectuarea zborului inaugural în prezența comandanților armatei și liderilor politici de la acea vreme, producția de IAR-93 a fost mutată la Craiova, înființându-se astfel o nouă uzină de avioane: “Avioane Craiova”.
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

40 de ani de la decolarea primului IAR-93 Empty
MesajSubiect: 001   40 de ani de la decolarea primului IAR-93 EmptyJoi 30 Oct 2014, 20:08

Am asistat la decolarea prototipului 001 pe la ora pranzului. Din cate imi aduc aminte fost o decolare neaprobata.  O dubla de MiG-15 trebuia sa insoteasca IAR-ul pentru filmari, un operator de film urma sa imortalizeze aceasta premiera. Din pacate 001 a evoluat fara insotitor.
In aceiasi zi a decolat in si prototipul yugoslav
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

40 de ani de la decolarea primului IAR-93 Empty
MesajSubiect: Re: 40 de ani de la decolarea primului IAR-93   40 de ani de la decolarea primului IAR-93 EmptyJoi 30 Oct 2014, 21:35

Ar fi trebuit sa discutam despre asta si la Rosiori, sa-mi fie rusine ca am uitat ...
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Continut sponsorizat





40 de ani de la decolarea primului IAR-93 Empty
MesajSubiect: Re: 40 de ani de la decolarea primului IAR-93   40 de ani de la decolarea primului IAR-93 Empty

Sus In jos
 
40 de ani de la decolarea primului IAR-93
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Centenarul primului avion cu reactie din lume - Coanda-1910
» Un avion Tarom a luat foc in zbor la scurt timp dupa decolarea de pe aeroportul din Budapesta
» Filmulete aviatice
» AEROPORTUL HENRI COANDA/OTOPENI - STIRI - DISCUTII
» Scene de rasu'-plansu' la decolarea unui avion rusesc

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: