ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 5 orase de pe doua continente in 14 zile

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Bogdan747
Airport Level
Airport Level
Bogdan747


Numarul mesajelor : 68
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/05/2011

5 orase de pe doua continente in 14 zile Empty
MesajSubiect: 5 orase de pe doua continente in 14 zile   5 orase de pe doua continente in 14 zile EmptySam 13 Aug 2011, 17:37

Salutare tuturor,

Pentru primul trip report pe care il scriu vreodata, am ales sa va povestesc si sa va arat fotografii din turul de forta facut anul asta in primavara impreuna cu niste prieteni. Am mers pentru 10 zile in Maroc la Fes, Marrakech si Casablanca, precum si multe zone interesante din apropierea acestora. Am dormit in desert cu beduinii, am mancat mancarea lor si am trait cea mai socanta trecere de la lux la foamete in acelasi oras. Destinatiile nu sunt noutati pentru acest forum dar voi incerca sa va arat locuri despre care nu s-a vorbit inca, precum si ponturi pentru cei care aleg sa mearga in zona. Despre toate va voi povesti aici, insistand asupra Marocului, pentru ca ne-am mai oprit si prin Milano si Madrid cate doua zile.

Va rog sa scuzati calitatea pozelor care nu se apropie deloc de cea cu care e obisnuit acest forum Sad Sunt facute insa cu telefonul...

Aventura incepe pe Baneasa pe 28 februarie 2011, ora 6:00 Am decolat pe la 7:30 si a urmat o serie de premiere pentru mine, primul zbor cu o aeronava Blue Air, un Boeing 737-5L9 (YR-BAG), deja cunoscut voua si primul zbor cu o femeie comandant. Zbor fara evenimente neplacute, din pacate am uitat numele doamnei care a reusit cea mai lina aterizare din cate am trait eu. Ajunsi la Bergamo, ne-am grabit spre locul de cazare. Prima data in Italia pentru mine, am fost placut impresionat de acest orasel. Am stat la o pensiune cocheta aproape de Città Alta. O zona exclusivista, mai exclusivista decat Dorobantiul din cate am inteles Smile Un prieten avea ceva relatii pe acolo. A doua zi la prima ora am luat trenul spre Milano, aproximativ o ora distanta. Peisaje triste, mai ales la intrarea in oras. Un oras parca prea industrializat cu monstri de metal si beton peste tot. Gara insa a salvat aceasta imagine, de departe cea mai frumoasa gara pe care am vazut-o. Domul deja cunoscut de toata lumea, impresionant. De sus ai parte de privelisti frumoase. Nu vreau sa insist prea mult cu poze si povesti de aici, pentru a nu risca sa repet lucruri spuse deja pe forum. Un singur eveniment neplacut in doua zile la Milano, cand am vizitat castelul Sforzesco, in parcul din spatele acestuia (foarte frumos de altfel) era instalat un balci ambulant. De acolo rasunau manele romanesti pana in curtea interioara a castelului Sad Erau "brazilieni" de-ai nostri care se injurau in romana si spargeau seminte. Pacat.

5 orase de pe doua continente in 14 zile 63871575

5 orase de pe doua continente in 14 zile 60308082

5 orase de pe doua continente in 14 zile 97395558

5 orase de pe doua continente in 14 zile 17178757

5 orase de pe doua continente in 14 zile 71853096

5 orase de pe doua continente in 14 zile 38545075

5 orase de pe doua continente in 14 zile 98298194

5 orase de pe doua continente in 14 zile 84054304

5 orase de pe doua continente in 14 zile 27568872

5 orase de pe doua continente in 14 zile 25666774

5 orase de pe doua continente in 14 zile 42882369

In seara aia am fost la meci pe San Siro, super stadion si o atmosfera fantastica, juca Milan cu Genoa.
5 orase de pe doua continente in 14 zile 30886043

5 orase de pe doua continente in 14 zile 76289144

5 orase de pe doua continente in 14 zile 13341501

5 orase de pe doua continente in 14 zile 48232523

Foarte multe de vazut si aici, am dormit 10 ore in doua zile. Apoi ne-am intalnit cu niste prieteni care au intregit gasca si am pus la punct planul pentru Maroc.

Ryanair la putere pe aeroportul Orio al Serio.
5 orase de pe doua continente in 14 zile 19452391

Ne-am imbarcat intr-un frumos Boeing 737-8AS(WL) al aceleiasi companii. Inmatriculare EI-DLF, primul zbor 28-01-2006. Zbor placut, vreme frumoasa, personal amabil. In tot acest timp, in afara de stat lipit de hublou, am studiat ofertele lor. O gama extrem de variata de produse(aveau pana si camere foto). Am vazut de asemenea si ca se poate zbura cu ei destul de ieftin spre nordul Europei si spre alte destinatii din Africa. Mi-a placut cu Ryanair... pana la aterizare cand inexplicabil pilotul a inceput sa bruscheze aeronava foarte tare. Manevre dubioase, care au continuat in timp ce ne apropiam de momentul aterizarii. Lumea incepuse sa se teama putin, eu incercam sa-mi calmez prietena insa ma tradau palmele care imi transpirasera tare. Omul a inclinat avionul mult spre stanga, pe finala. Zici ca pilota Zoltan Veres, doar ca nu a fost placut deloc. Am vazut pur si simplu aripa de pe partea mea cum se apropie prea mult de sol. Nu stiu exact care a fost cauza. Pe langa faptul ca vremea era superba, cand am iesit din avion am sesizat ca vantul nu batea absolut deloc.

In sfarsit am aterizat, bye bye skyeurope Smile
5 orase de pe doua continente in 14 zile 96256542

Pamant african sub picioare, un aeroport micut si curat. Palmieri peste tot, iar intr-o parte o bancuta era umbrita de portocali.
5 orase de pe doua continente in 14 zile 84577275

5 orase de pe doua continente in 14 zile 35839301

Dupa ce am trecut de vama unde am predat formularul completat in avion si ni s-a stampilat pasaportul, a inceput lungul sir de negocieri cu marocanii(o sa va povestesc multe despre asta). Prima masina vazuta pe teritoiul Marocului... o Dacia Duster, in Romania inca nu vazusem una in realitate. Apoi ne-au asaltat taximetristii, toti cu acelasi tip de masina Mercedes 350, tip anii '80. Un ghid mi-a zis intr-o zi "if it looks like Mercedes come here to die... it's because that's true" Smile) Plin de astfel de masini, toate rupte la propriu si la figurat. Am negociat cu ei un pret bun pana in oras; ca sa va faceti o idee, initial cereau 150 de dirhami(cca 14 EUR) de masina pana in Medina cca 15 km, apoi au lasat la 100 dirhami/masina dar ne-au ingramadit 12 oameni in 2 masini.
Am ales sa dormim prima noapte intr-un Riad din Medina, orasul vechi, sa luam pulsul poporului Very Happy
5 orase de pe doua continente in 14 zile 83367248

5 orase de pe doua continente in 14 zile 94460524

5 orase de pe doua continente in 14 zile 49394037

5 orase de pe doua continente in 14 zile 64515670

5 orase de pe doua continente in 14 zile 90559301

5 orase de pe doua continente in 14 zile 27558998

5 orase de pe doua continente in 14 zile 91181768

5 orase de pe doua continente in 14 zile Mg6602

5 orase de pe doua continente in 14 zile Mg6650

5 orase de pe doua continente in 14 zile Mg6597

Interesant si aproape gratis, insa nu recomand celor slabi de inger. Destul de frig, noroc de aerul conditionat care a mers toata noaptea pe heat la maxim. Toaletele erau mizerabile iar perna mi-am invelit-o cu un tricou. A meritat insa pentru privelistea de dimineata, cand am luat micul dejun pe acoperis, zona care avea si rol de dining si pentru holul interior unde am stat la povesti cu ei jumatate de noapte.
5 orase de pe doua continente in 14 zile 19bfp
Proprietarul era un tip de treaba, care ne-a spus la ce sa ne asteptam si care ne-a ajutat sa gasim un ghid care vorbea foarte bine engleza. Asta va recomand in cazul in care planuiti sa vizitati Medina din Fes, luati-va un ghid de acolo. Nu ai cum sa te descurci fara un ghid prin labirintul ala. Numai ca si ghidul cauta sa faca bani din orice, asa ca o sa va duca pe la toti prietenii care au tarabe pe acolo pentru suveniruri. Cu toate acestea merita. Nu va aruncati sa cumparati totul de la prima taraba si cel mai important NU OFERITI PRETUL CERUT. Negociati cu ei pentru ca asta isi doresc, chiar daca suna incredibil eu am negociat si la farmacie in Fes. Un alt episod interesant este cum am vrut sa-mi cumpar un fel de gogoasa cu cartofi, verdeata si ceapa, foarte buna de altfel. Am vazut cum un localnic a dat 5 dirhami la 2 metri de mine pe asa ceva, insa cand m-am apropiat si am cerut mi-a zis ca e 15 dirhami, pretul nefiind afisat de regula. Asadar atentie.
Pielaria e un loc ce trebuie vazut neaparat, se fac lucruri de calitate dar si kitsch-uri. Multe din lucrurile de calitate de aici pleaca direct in Italia sau Franta unde sunt branduite si vandute de zece ori mai scump. Aici oamenii lucreaza in conditii incredibil de grele. Cand iesi pe terasa de unde se vad baile, mirosul pur si simplu te da peste cap. Noi am stat cu menta in nas, altfel ti se face rau.
5 orase de pe doua continente in 14 zile 43275767

5 orase de pe doua continente in 14 zile 51932480

5 orase de pe doua continente in 14 zile 45570309

5 orase de pe doua continente in 14 zile 14618941

Mancarea lor m-a surprins intr-un mod placut, am incercat de toate din locurile care prezentau incredere. Seara am mancat intr-un restaurant care din exterior arata ca dupa bombardament insa intoriorul era foarte frumos. Asta e inca un lucru interesant despre ei, exterioarele sunt foarte modeste. Cultura lor, dupa cum ne-a explicat ghidul, nu le permite sa arate luxul chiar daca si-l permit.
Cel mai bun exemplu este Riadul Alkantara din Fes, din exterior doar ziduri neingrijite, in interior lux si bogatie(Riad Alkantara).
5 orase de pe doua continente in 14 zile 30849518

Alt exemplu este sfatul primit de la proprietarul riadului in care am dormit noi, care mi-a spus sa nu mananc pe strada cand mi-am luat o "gogoasa" din aia. Multi oameni nu-si permit sa cumpere una, asa ca ei nu mananca pe strada niciodata.
Mi-ar fi placut sa mai poposesc la Alkantara putin, insa nu am avut destul "timp" Smile) Continui povestea din Fes cu mai multe poze si promit sa revin cu o continuare... Casablanca si Marrakech precum si somnul in desert etc Very Happy

5 orase de pe doua continente in 14 zile 49971110

5 orase de pe doua continente in 14 zile 25541747

5 orase de pe doua continente in 14 zile 76931559

5 orase de pe doua continente in 14 zile 84893810

5 orase de pe doua continente in 14 zile 93204751

5 orase de pe doua continente in 14 zile 44735690

5 orase de pe doua continente in 14 zile 92671937

5 orase de pe doua continente in 14 zile 88199060

5 orase de pe doua continente in 14 zile 54525368

5 orase de pe doua continente in 14 zile 58504632

5 orase de pe doua continente in 14 zile 35900794

5 orase de pe doua continente in 14 zile 30bv

5 orase de pe doua continente in 14 zile 99157892

5 orase de pe doua continente in 14 zile 88319448

5 orase de pe doua continente in 14 zile 26178409

5 orase de pe doua continente in 14 zile 19937513

5 orase de pe doua continente in 14 zile 53783321

5 orase de pe doua continente in 14 zile 45730398

5 orase de pe doua continente in 14 zile 88276534

va urma...
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

5 orase de pe doua continente in 14 zile Empty
MesajSubiect: Re: 5 orase de pe doua continente in 14 zile   5 orase de pe doua continente in 14 zile EmptyLun 15 Aug 2011, 06:48

Asteptam, asteptam, mai ales eu, pentru ca intentionez ca una din urmatoarele excursii sa fie in Maroc Smile
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300
Cayenne


Numarul mesajelor : 385
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/01/2008

5 orase de pe doua continente in 14 zile Empty
MesajSubiect: Re: 5 orase de pe doua continente in 14 zile   5 orase de pe doua continente in 14 zile EmptyMar 16 Aug 2011, 19:48

Femeia pilot, cumva Andreea Litescu? Very Happy
Sus In jos
fly_emirates
Flight Level 100
Flight Level 100
fly_emirates


Numarul mesajelor : 170
Varsta : 42
Localizare : Bucharest
Data de inscriere : 28/12/2007

5 orase de pe doua continente in 14 zile Empty
MesajSubiect: Re: 5 orase de pe doua continente in 14 zile   5 orase de pe doua continente in 14 zile EmptyMar 16 Aug 2011, 21:08

foarte frumos TR pana acum. iar pozele sunt mai mult decat bune... spre excelente!
asteptam continuarea cand iti faci un pic de timp liber!
Sus In jos
Tummelisa
Flight Level 100
Flight Level 100
Tummelisa


Numarul mesajelor : 148
Varsta : 52
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 04/01/2011

5 orase de pe doua continente in 14 zile Empty
MesajSubiect: Re: 5 orase de pe doua continente in 14 zile   5 orase de pe doua continente in 14 zile EmptyMar 16 Aug 2011, 22:14

Si eu astept continuarea cu mult interes. Instantaneele de pe strada sunt excelente. Fotografia cu dugheana negustorului de melci, cu candelabru impodobit in centru si un bec atarnand stingher in prim-plan e nemaipomenita.

Multumesc anticipat deci pentru continuare Smile .
Sus In jos
Bogdan747
Airport Level
Airport Level
Bogdan747


Numarul mesajelor : 68
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/05/2011

5 orase de pe doua continente in 14 zile Empty
MesajSubiect: Re: 5 orase de pe doua continente in 14 zile   5 orase de pe doua continente in 14 zile EmptyMier 17 Aug 2011, 11:44

Tummelisa a scris:
Si eu astept continuarea cu mult interes. Instantaneele de pe strada sunt excelente. Fotografia cu dugheana negustorului de melci, cu candelabru impodobit in centru si un bec atarnand stingher in prim-plan e nemaipomenita.

Multumesc anticipat deci pentru continuare Smile .

Multumesc pentru cuvintele frumoase Smile
Apropo de nenea care vindea melci, mi-am amintit dupa ce am scris acest episod. Cand am discutat cu el(vorbea engleza si franceza fluent) despre indeletnicirea dumnealui, mi-a spus ca-i place de noi si ca se ofera sa ne dea gratis cati melci putem sa ducem. Cu o conditie: sa-i punem direct in gentile fetelor Laughing
Sus In jos
Continut sponsorizat





5 orase de pe doua continente in 14 zile Empty
MesajSubiect: Re: 5 orase de pe doua continente in 14 zile   5 orase de pe doua continente in 14 zile Empty

Sus In jos
 
5 orase de pe doua continente in 14 zile
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Două femei au murit la Sidney în urma coliziunii a două avioane
» Călătorie în Polonia. Patru oraşe şi multe zboruri.
» 3 zile la Viena
» 9 zile in Portugalia
» 3 zile la Lisabona

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: