ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti

In jos 
+3
gaudi
atr_42_500
ionut.vasile
7 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti   Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti EmptyMar 19 Iul 2011, 20:33

http://www.ziare.com/articole/ziua+aviatiei+2011

Ziare.com
19.07.2011



Citat :
Parada avioanelor militare, miercuri, de Ziua Aviatiei Romane
Parada avioanelor militare, miercuri, de Ziua Aviatiei Romane

Ministrul Apararii Nationale Gabriel Oprea va participa, miercuri, la ceremonia militara prilejuita de sarbatorirea Zilei Aviatiei Romane si a Fortelor Aeriene si acordarea Drapelului de lupta Statului Major al Fortelor Aeriene, la Monumentul Eroilor Aerului din Bucuresti.

Piata Aviatorilor va fi survolata, cu aceasta ocazie, de formatii de aeronave de tipul MiG-21 LanceR, IAR-330, C-27J Spartan, IAR-99 SOIM, Mi-17 si EC-135, apartinand Fortelor Aeriene Romane si Ministerului Administratiei si Internelor.

In cadrul ceremonialului militar si religios vor fi depuse coroane de flori la Monumentul Eroilor Aerului in memoria tuturor eroilor aviatori militari si civili, se afirma intr-un comunicat al MApN, remis marti Ziare.com.

In garnizoanele din tara unde sunt unitati militare ale Fortelor Aeriene Romane se desfasoara, in aceasta saptamana, ceremonii de depuneri de coroane de flori la monumentele inchinate eroilor, activitati de evocare a traditiilor de lupta ale unitatilor din Fortele Aeriene, precum si expozitii de prezentare a tehnicii si echipamentelor militare.

La activitati au fost invitati sa participe reprezentanti ai MApN, ai autoritatilor publice locale, cadre militare in rezerva si in retragere si veterani de razboi.

Daca ma iau dupa repetitia de luni pe care am vazut-o de pe balcon Smile trecerea este undeva in jur de 09:30.
Sus In jos
ionut.vasile
Flight Level 300
Flight Level 300
ionut.vasile


Numarul mesajelor : 379
Varsta : 43
Localizare : London, UK
Data de inscriere : 06/10/2009

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti   Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti EmptyMar 19 Iul 2011, 20:50

alexcoman a scris:

Daca ma iau dupa repetitia de luni pe care am vazut-o de pe balcon Smile trecerea este undeva in jur de 09:30.

din pacate eu ajung mult mai tarziu... in jurul orei 13.... poate se incumeta careva sa faca poze
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti   Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti EmptyMar 19 Iul 2011, 20:53

o sa vad eu daca pot sa intarzii la munca...poate reusesc ceva.
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400
atr_42_500


Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti   Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti EmptyMier 20 Iul 2011, 10:27

Cateva capturi de azi. Multumiri lui OG Smile

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Dsc07175x

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Dsc07182ir

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Dsc07184ey

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti 83282730
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti   Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti EmptyMier 20 Iul 2011, 11:23

Am prins si eu ceva dar abia diseara le pun aici. Era sa le ratez...am ajuns la fix
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti   Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti EmptyMier 20 Iul 2011, 11:58

Am fost si eu astazi. Pozele diseara. Au fost 4 treceri:

1) 3x IAR-330 - RoAF
2) 2x Mi-17 + 1x EC-135 - M.A.I.
3) 1x C-27J Spartan + 2x IAR-99 Soim - RoAF
4) 3x MiG-21 LanceR - RoAF
Sus In jos
Sofokle
Airport Level
Airport Level
Sofokle


Numarul mesajelor : 15
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2011

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Si de la mine cateva   Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti EmptyMier 20 Iul 2011, 12:34

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Cuvantarebisericeasca

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Formatieelicoptere

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Formatiemig

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Generaluloprea

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Monumentuleroiloraerulu

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Opreacoroana

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Reprezentantiministerul

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Spartano

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Veteraniiderazboi

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Sof7093

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Sof7126


Sus In jos
http://www.aureliangalice.ro
Vizitato
Vizitator




Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti   Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti EmptyMier 20 Iul 2011, 22:03

imaginile promise si de la mine

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti DSCN1193

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti DSCN1193_1

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti DSCN1194

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti DSCN1196

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti DSCN1198

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti DSCN1199

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti DSCN1200

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti DSCN1201

Cam astea ar fi. Ce mi s-a parut ciudat este ca la antrenamentul de luni au fost 3 IAR-99 in compania C27, acum unul a disparut...
Si imi pare rau ca nu am mai auzit sirena elicopterului SMURD care anul trecut mi-a facut ziua.

In rest, frumos si La Multi Ani!
Sus In jos
cipi_TM
Membru activ
cipi_TM


Numarul mesajelor : 1409
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti   Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti EmptyJoi 21 Iul 2011, 15:33

Titlu: Ziua Aviaţiei Române şi a Forţelor Aeriene (19.07.2011)
Sursa: http://www.roaf.ro/ro/presa/displayCOM.php?cod=138
Autor: ***
Data: 19.07.2011

Citat :
Ziua Aviaţiei Române şi a Forţelor Aeriene (19.07.2011)

Ministrul apărării naţionale Gabriel Oprea va participa miercuri, 20 iulie, începând cu ora 9.00, la ceremonia militară prilejuită de sărbătorirea Zilei Aviaţiei Române şi a Forţelor Aeriene şi acordarea Drapelului de luptă Statului Major al Forţelor Aeriene, la Monumentul Eroilor Aerului din Bucureşti.
Piaţa Aviatorilor va fi survolată, cu această ocazie, de formaţii de aeronave de tipul MiG-21 LanceR, IAR-330, C-27J Spartan, IAR-99 ŞOIM, Mi-17 şi EC-135, aparţinând Forţelor Aeriene Române şi Ministerului Administraţiei şi Internelor.
În cadrul ceremonialului militar şi religios vor fi depuse coroane de flori la Monumentul Eroilor Aerului în memoria tuturor eroilor aviatori militari şi civili.
În garnizoanele din ţară unde sunt unităţi militare ale Forţelor Aeriene Române se desfăşoară, în această săptămână, ceremonii de depuneri de coroane de flori la monumentele închinate eroilor, activităţi de evocare a tradiţiilor de luptă ale unităţilor din Forţele Aeriene, precum şi expoziţii de prezentare a tehnicii şi echipamentelor militare.
La activităţi au fost invitaţi să participe reprezentanţi ai M.Ap.N., ai autorităţilor publice locale, cadre militare în rezervă şi în retragere şi veterani de război.

--------------------------------------------------------------------------------

Forţele Aeriene Române au participat, în cadrul efectivelor militare dislocate peste hotare în ultimii 20 de ani, la eforturile asumate de România în cadrul operaţiunilor de menţinere a păcii, în operaţiunile de sprijin, de stabilizare şi reconstrucţie în zonele de conflict şi s-au angajat în lupta împotriva terorismului internaţional.
Aviatorii militari români au asigurat legătura aeriană pentru militarii din celelalte categorii de forţe cu teatrele de operaţii din Irak, Afganistan sau Balcanii de Vest, dar şi-au asumat şi misiuni direct sub egida Alianţei Nord-Atlantice sau Uniunii Europene, cum au fost cele de Poliţie Aeriană în Ţările Baltice, conducerea operaţională a Aeroportului Internaţional din Kabul, misiune executată în acest moment pentru a doua oară de România, sau participarea în Bosnia-Herţegovina la Operaţiunea ALTHEA.
În cadrul misiunilor executate de Forţele Aeriene trebuie amintite şi repatrierea românilor din Libia, în acest an, prin operaţionalizarea cu succes a unui pod aerian, pentru prima dată după cel de-al doilea Război Mondial, în cadrul căruia au fost evacuaţi din Libia 317 persoane, din care 231 de români şi 86 de cetăţeni străini, şi zborurile umanitare realizate în ţară, pentru salvarea vieţii compatrioţilor.

Aspecte de la ceremonie: http://www.roaf.ro/ro/presa/imagini/photo_gallery.php?data=2011-07-20
Sus In jos
Rândunica
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 64
Localizare : Zutphen, Tarile de Jos
Data de inscriere : 28/06/2010

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Ordinul Crucea de Fier   Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti EmptyDum 31 Iul 2011, 20:03

Omul cu Ordinul Crucea de Fier e Dan Ştefan Stoian?
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti   Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti EmptyDum 31 Iul 2011, 20:46

Nu cred ca e dl general Dan Stoian, pilotul din Gr. 8 Bombardament Greu in Picaj, daca la el te referi, stiu ca domnia sa nu prea mai participa la manifestari de genul asta, dar sa stii ca nu e vorba de o Cruce de fier, ci de o cruce acordata veteranilor de razboi imediat dupa schimbarea regimului politic in Romania. O am si eu, pastrata cu grija, pe cea primita de taticul meu.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Rândunica
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 64
Localizare : Zutphen, Tarile de Jos
Data de inscriere : 28/06/2010

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti   Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti EmptyDum 31 Iul 2011, 21:25

mihaiatanasie a scris:
Nu cred ca e dl general Dan Stoian, pilotul din Gr. 8 Bombardament Greu in Picaj, daca la el te referi, stiu ca domnia sa nu prea mai participa la manifestari de genul asta, dar sa stii ca nu e vorba de o Cruce de fier, ci de o cruce acordata veteranilor de razboi imediat dupa schimbarea regimului politic in Romania. O am si eu, pastrata cu grija, pe cea primita de taticul meu.


Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Swastika

O svastica! Asa tre sa fi o cruce de fier germana din razboi mondial al II-la.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti   Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti EmptyDum 31 Iul 2011, 22:48

Ai dreptate, scuze, trebuie sa mai imi sterg ochelarii din cand in cand. Scuze.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti   Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti EmptyDum 31 Iul 2011, 23:19

Din cunostiintele mele, nu este domnul general Stoian. L-am urmarit indelung la Ziua Aviatiei. O prezenta pe care nu o puteai rata - a polarizat atentia tuturor ; a fost inconjurat de multi prieteni/cunoscuti. Am ezitat sa postez initial poze si cu chipul domniei sale (cred ca transformat din cauza unei pareze) dorind sa-i protejez intimitatea. Vazand si interesul vostru pentru acele medalii, m-am decis totusi sa o fac acum. Sper ca aceste poze vor aduce informatii despre numele si cariera domniei sale (nu ma indoiesc extraordinara).

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti General01

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti General02
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti   Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti EmptyLun 01 Aug 2011, 09:59

Este dl general Ioan DiCezare. Il cunoaste toata lumea, mai ales dupa ce l-a prezentat si Mihai Grecea in Aeroshow. In ceea ce priveste activitatea lui de razboi, ca pilot in Grupul 7 VT, apoi grupul 9, scriu toate cartile de specialitate, si povesteste si domnia sa in Aeroshow, nu are rost sa o expunem aici. Ajunge sa spunem ca este cavaler al Ordinului "Mihai Viteazu"!
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti   Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti EmptyLun 01 Aug 2011, 11:29

Deci domnia sa este G-ralul de Flotila Aeriana in retragere Dicezare. Citisem mai demult, in articole despre aviatia romana in WW2, despre dansul. 95 de ani! Smile Incredibil. Multi inainte! Am ratat acea editie a Aeroshow. Ma pun pe studiat. Multumesc mult de raspuns.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti   Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti EmptyLun 01 Aug 2011, 12:08

Probabil ca o sa mai apara la TV, sanatos sa fie. S-a scris mult despre el, oricum, e cel mai longeviv dintre legendarii vanatori ai Gr 7 & 9. L-am cunoscut acum vreo 15 ani, la o sedinta a Asociatiei Aviatorilor Brasoveni I love you , a povestit multe, era intre camarazi de lupta, el era comandor aviator.
Acum nu mai exista acei camarazi ... Sad , s-au alaturat "Escadrilei din ceruri", dar amintirea acelei ocazii o pastrez cu drag.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Continut sponsorizat





Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Empty
MesajSubiect: Re: Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti   Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti Empty

Sus In jos
 
Ziua Aviatiei Romane 2011 - Bucuresti
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ziua Aviatiei Romane 2009 - Ceremonie Monumentul Eroilor Aerului Bucuresti
» Ziua portilor deschise 2011, 03 Septembrie 2011 - Targu Mures
» Manifestări organizate de Muzeul Aviaţiei cu prilejul Zilei Forţelor Aeriene şi a Aviaţiei Române
» Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti
» Ziua Armatei în Forţele Aeriene Române

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Demonstratii aeriene - Airshows :: Demonstratii aeriene - 2011-
Mergi direct la: