ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor Empty
MesajSubiect: Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor   Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor EmptyMier 19 Ian 2011, 01:02

Sunt student la facultatea de arhitectura din bucuresti si mi-am ales aces subiect pentru diploma si licenta(disertatie). Nu sunt pilot sau am facut vreo scoala de pilotaj, dar sper sa am ajutorul unor oameni dornici de a impartasii informatiile stiute si cu mine.
Subiectul meu se bazeaza pe stramutarea aeroclublui de la geamana,pitesti intr-o alta locatie din care eu vreau sa propun ceva asemanator cu cele de afara, de care nu prea am dat, nu am stiut dupa ce nume sa caut; Numindu-se generic aeroport sportiv.

O sa mai pun intrebari pe parcurs:
- niste exemple de aerodromuri/aeroport turistic in straintate
- studiu vanturilor in romania, precipitatii, migratia pasarilor, culoare de zbor, densitatea traficului in romania - diagrame de decolare si aterizare, diagrama puterii vanturilor cu alegerea pozitionarii pistei. - Unde as putea gasii astfel de informatii

Multumesc
Sus In jos
cavver
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 76
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2010

Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor   Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor EmptyMier 19 Ian 2011, 05:04

Poti incepe cu documentele ICAO , Anexa 14 - aeroporturi , Anexa 4 harti.
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 32
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor   Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor EmptyMier 19 Ian 2011, 13:44

Directia pistelor in cam toata Romania este predominant Est-Vest, vantul fiind cel mai des slab de sector est-nord-est. Sunt convins ca daca mergi la ANM la Baneasa poti gasi informatii statistice detaliate.

Iti pot da un exemplu de aerodrom de placere din Olanda: http://www.zeeland-airport.nl/Engels/index.html - vei gasi pe site si hartile de apropiere. Acolo problema pasarilor e una reala, aerodromul fiind sub nivelul marii si intre doua estuare.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor   Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor EmptyJoi 27 Ian 2011, 10:50

O harta cu aerodromurile din romania si cu cele din europa ? poza are cineva ?
Sus In jos
Edi
Membru activ
Edi


Numarul mesajelor : 712
Varsta : 54
Localizare : Ilfov
Data de inscriere : 26/02/2008

Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor   Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor EmptyJoi 27 Ian 2011, 23:55

AIP România, 15 februarie 2011. Partea a 3-a (Aerodromes), secţiunea AD 1.3, pagina 3 (AD 1.3-3).


Edi
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor   Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor EmptySam 29 Ian 2011, 17:39

Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor   Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor EmptyMier 06 Apr 2011, 02:29

Salut, ma intereseaza si pe mine sa stiu cat are un hangar, ca dimensiune pentru 6 aviane Ultra usoare cu circulatia lor pe mijloc . 3 dispuse pe stanga, si 3 pe dreapta?
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4876
Varsta : 53
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor   Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor EmptyMier 06 Apr 2011, 07:30

Salut!
Nu stiu daca sunt niste dimensiuni standard, fiecare isi construieste hangarul in functie de ce are nevoie. Uite, ai in link-urile de mai jos cateva fotografii facute intr-un hangar nou facut la Suceava sau alte fotografii din aceeasi locatie care pot fi vazute pe site-ul nostru Photoavia

Forum:
https://romanian-spotters.forumgratuit.ro/t5320-bucovina-fly-club-salcea-suceava

Photoavia:
http://www.photoavia.net/photo/search/location/5523
Sus In jos
Continut sponsorizat





Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor Empty
MesajSubiect: Re: Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor   Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor Empty

Sus In jos
 
Aeroport Sportiv si Scoala de Pilotaj la Pitesti - Subiect Diploma Arhitectura - Ajutor
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Scoala de pilotaj la Timisoara
» scoala pilotaj Bucuresti
» Scoala Pilotaj Rosiori de Vede
» Credite pentru studii la scoala de pilotaj
» Pitesti - Aeronave in zbor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: