ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Blue Air (0B / JOR)

In jos 
+164
andrei1601
oldblueeyes
alex_xy
mckingtom
Andrei
MarianR
stedan
robert24
RwO
allex
vic_atc
bumbutza
MRares
Men In Black
danip
Lehoczki Cristian
Aviatia-Romaneasca
Laur_cfc
RATus
Richelieu
Bogdan747
cipi_TM
fly_emirates
duron
codrutz
46Pilot
flight
bogdan17
AIR06
radudanutz005
b707nicolae
davidteen14
yr_malex
albyna05
Miţă_KRP
ovivi
gabi-737
Vlad
boggy72
roger
loplo
bagea
Voicu
alinushi
Rafale
MrJack
Gabinho
LeCCa
liviu_br
Dumitru Fabian
etravel
bogdan81
silver
raduvisitor
liviu.dnistran
Iulius
gelu
KQQ
cristi_avb
ALEKS
Noel
petrudimoff
YR-197
norwegian
Messerschmitt
Quebec
Celestin
abrazivu
VicMures
lucian21
kayala
strainu
GAC
DouglasMD11
mihairosioru
vladcbu
dan guina
Karaya 1
Justme
laurus
adic
flaviu
bistvan
cavver
mesterul manolescu
YR-SND
Skylink
mariusoctavian1
mig29ovt
Fireteanu Horia
neobluenet
Thomas
VIC
gmc_extreme
shouriken
Madone
NATO
Cayenne
fularU
Daniel
Radu_is
kampfmaschine
atr_42_500
xpino
felix
Edi
dc9northwest
vishzu
malev2009
AntiGelu
Raduq
JAMS
lrbc
Andrej3000
nrares
iulianfly
stefan alin
Griff
ionut.vasile
k0b3
electric
DIESEL
ovidiu51
nicu1980
retro
daniel.f
crokodilu
CalinCLJ
CDA
Alex_tm
Heaven
fify
andreius
B32fly
DrakulaBV
D13-th_TakeOff
flysebi
C_man
mihaiatanasie
propellerdream
valavia
RazVanAir
Balki
mcraffael
llobregat
andreos18
eugen
mario antonio
Boeing777-300
aegean
arnold757
Dylan
neagu_laurentiu
Mengelaus
claudiup
gaudi
Vreauinaer
YR-BGP
Virusu
dragosh54321
Stefan
Capt_Vio
arianne
babacu
168 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 24 ... 42  Urmatorul
AutorMesaj
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptyVin 04 Dec 2009, 08:10

Ok, multam ovidiu51!
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptyVin 04 Dec 2009, 11:33

nicu1980 a scris:
Salut,
Am si eu o intrebare (si o rugaminte in acelasi timp):
Am de recuperat de la o companie aeriana (Alitalia mai precis) suma de 390 euro (bilet anulat) de cca 6-7 luni.I-am tot sunat si ma cam plimba cu zaharelul.Stie cineva ce ar trebui sa fac sa ii recuperez mai repede?
Multumesc mult

Pai daca a trecut atata timp si stii sigur ca ai dreptul sa beneficiezi de toti acei bani, de ce nu te adresezi OPC? Ti-au spus cei de la Alitalia ca atati bani trebuie sa primesti?
Sus In jos
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 35
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptyVin 04 Dec 2009, 15:12

retro a scris:
Alex_tm a scris:
Intrebare: Razz

Ce inseamna la denumirea avionului Boeing 737-924/ER, Exclamation ER Exclamation , si in cazul asta 924. 9`le ii de la serie, stiu, dar 24?
Sau in cazul asta Boeing 737-9GP/ER, Exclamation GP Exclamation Question.

Alex

Prima cifra reprezinta seria, iar urmatoarele doua reprezinta codul pe care Boeing l-a alocat companiei care l-a comandat. Vezi mai multe aici http://www.aerospaceweb.org/question/planes/q0048.shtml

Acuma m`am lamurit 100%.

Multumesc retro

Numai bine, Alex
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptyVin 04 Dec 2009, 20:31

revin cu o intrebare pe care am mai adresat-o. stie cineva detalii despre portiunea de A1 care pe vremuri putea fi folosita ca pista pt aterizari de urgenta?
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptyVin 04 Dec 2009, 22:59

Claudiu, coordonatele pistei erau 44°42'6.02"N, 25°12'3.27"E.

Uite unde se afla pe Google Earth:

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Picture1ea

O gasesti reprezentata si pe harta topografica TPC F-3A editata de catre americani si folosita de unii piloti VFR in zborul prin Romania:

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Dsc00729lores

Ar fi interesant sa aflam mai multe despre istoria ei. Nu stiu sa fi fost folosita vreodata.
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptyVin 04 Dec 2009, 23:39

Wow! Multumesc frumos Mihai!
Vali, ai dreptate. Te rog, zi-ne pe PM care-i topicul respectiv si eventual, poate puteti muta ultimile mesaje acolo.
Legat de aceasta autostrada, mi-am mai amintit ceva Smile) Nu cumva a fost un deal la un mom dat intre Tarom(Romania) si Boeing(SUA), iar ai nostri su anulat contractul, in favoarea Airbus, iar aceasta autostrada a fost pretul platit pentru intrarea in NATO si renuntarea la Boeing(care de asemenea era un soi de comision dat la intrarea in NATO)?
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptySam 05 Dec 2009, 00:13

De unde pot sa-mi cumpar un VNC map pentru Romania?
Sus In jos
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 178
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/04/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptySam 05 Dec 2009, 00:15

Capt_Vio a scris:
De unde pot sa-mi cumpar un VNC map pentru Romania?

de aici http://www.pilotshop.ro/harti/harti_vfr

L.E sau daca vrei ti le fac eu cadou pe ale mele
Sus In jos
nicu1980
Flight Level 100
Flight Level 100
nicu1980


Numarul mesajelor : 132
Varsta : 44
Localizare : ARGES
Data de inscriere : 22/12/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptySam 05 Dec 2009, 00:34

Mengelaus a scris:

Pai daca a trecut atata timp si stii sigur ca ai dreptul sa beneficiezi de toti acei bani, de ce nu te adresezi OPC? Ti-au spus cei de la Alitalia ca atati bani trebuie sa primesti?

Da aceasta e suma ce trebuie recuperata(constand in taxele de aeroprt).Dar ma tot plimba cu :''mai dureaza putin.
Problema cu OPC-ul este ca ei te ajuta in max 30 zile lucratoare si eu as dori sa-i recuperez pana de Sarbatori.
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptySam 05 Dec 2009, 12:12

Capt_Vio a scris:
De unde pot sa-mi cumpar un VNC map pentru Romania?

www.traznet.ro


si aici https://romanian-spotters.forumgratuit.ro/bursa-f2/de-vanzare-hari-vfr-romania-jeppesen-t1886.htm o descriere, cu mentiunea ca acum sunt editia 2 / 2009
Sus In jos
k0b3
Flight Level 200
Flight Level 200
k0b3


Numarul mesajelor : 234
Varsta : 45
Localizare : LRIA
Data de inscriere : 03/09/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Istoric zboruri/tip aeronava   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptyJoi 10 Dec 2009, 17:44

Intrebare intrebatoare: exista undeva oare o baza de date online cu zborurile efectuate de o anumita companie si cu tipul de aeronava au folosit pentru zborul respectiv? Nu imi mai aduc aminte cu ce aeronava am zburat in 2007 pe un zbor intern BA si as dori sa aflu acest lucru.

Practic, sa presupunem ca as dori sa stiu ce aeronava a fost folosita pentru zborul BA2901 MAN-LGW 28.03.2007.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: un rookie habarnist   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptyDum 13 Dec 2009, 18:30

Salutari tuturor,

incerc sa-mi fac viata mai usoara si imi incerc norocul cu o intrebare (in loc sa parcurg tot forumul Razz - sper sa fiu iertat Very Happy )

Sunt un complet novice in ceea ce priveste orice despre zbor. Telul meu este certificarea PPL(H). De unde sa incep? N-am habar de nimic dar vreau sa aflu ce trebuie sa fac pt a deveni pilot pe elicopter.

Sper ca cineva poate sa-mi sintetizeze un scurt 'plan' astfel incat sa nu mai orbecai pe aici fara nici un simt al orientarii...

Presupun ca mi-ar fi util sa aflu pt inceput lucruri precum:
- conditii pt certificare
- autoritati / institutii implicate
- surse de documentare

Multumesc de pe acum!

Bafta!
Sus In jos
YR-BGP
Airport Level
Airport Level
YR-BGP


Numarul mesajelor : 86
Varsta : 47
Localizare : Maneciu Prahova
Data de inscriere : 30/01/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptyDum 13 Dec 2009, 22:42

Salut,
in Romania daca nu gresesc sunt 3 scoli unde poti face PPL(H):
Academia de aviatie(SSAVC),Scoala aviatie SAS si Scola dl Becker(Becker aviation cred).Gasesti mai multe inf despre adrese nr tel pe siteul AACR
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: eu intreb, eu raspund   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptyLun 14 Dec 2009, 00:42

Multumesc de raspuns, YR-BGP. Trecusem pe site-ul AACR insa in mod evident nu am insistat destul...

In seara asta am continuat si eu lectura. Printre cele mai bune surse, pana acum, am gasit urmatoarele articole (bune dpdv a unui necunoscator, desigur):
aici si aici

Articolele m-au ajutat sa obtin o imagine de 'ansamblu', urmeaza detaliile.
continuam documentarea si revin cu noi realizari.

Cu bine!
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptyLun 14 Dec 2009, 08:54

e adevarat ca PPL obtinut in romania nu e JAR?
am un amic care s-a dus sa-l faca la sarbi din aceasta cauza. daca e asa eu iti recomand sa nu-l faci in romania ca nu e valabil niciunde.
Sus In jos
B32fly
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 208
Data de inscriere : 27/01/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptyLun 14 Dec 2009, 13:38

Romania este stat JAA full member.
Insa Serbia nu este full member in JAA
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptyLun 14 Dec 2009, 13:58

Eronat, Serbia e la fel de membru JAA ca Romania numai ca este stat non-UE. Licenta obtinuta in Serbia este egala cu ce obtii in Romania sau in orice alt stat JAA, calitatea training-ului este alta problema.
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptyLun 14 Dec 2009, 14:02

PPL obtinut in Romania este JAA. Am un brevet in buzunar Smile

@bresfe, referitor la PPL in Romania gasesti multe informatii la mine pe blog, la adresa din semnatura.
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptyLun 14 Dec 2009, 14:07

aha. atunci e bine, bine ca s-a lamurit.
despre calitatea cursurilor nu stiu eu multe insa serbia are mare istorie in aviatie, chiar daca acum industria lor are probleme economice. au dat si dau multi mai multi piloti decat noi. faptul ca sunt membrii jaa fara sa fie stat UE vb de la sine.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptyMar 15 Dec 2009, 10:17

Multumesc tuturor de implicare, keep the good stuff coming Smile

Spor la treburi, revin si eu cu un update imediat ce imi pot face putin timp
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptyMier 16 Dec 2009, 23:10

Apropo de training in Serbia. M-am interesat foarte mult anul trecut de mai multe scoli pentru JAA si una dintre ele este JAT Flight Academy in Varsetz (langa Moravita). Este o scoala buna cu traditie. Am auzit doar lucruri bune despre ea, si este full JAA certified.
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptyMier 16 Dec 2009, 23:35

Capt_Vio a scris:
Apropo de training in Serbia. M-am interesat foarte mult anul trecut de mai multe scoli pentru JAA si una dintre ele este JAT Flight Academy in Varsetz (langa Moravita). Este o scoala buna cu traditie. Am auzit doar lucruri bune despre ea, si este full JAA certified.

Da, este o scoala destul de buna.

Iata aici si site-ul lor.
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptyJoi 17 Dec 2009, 08:56

Capt_Vio a scris:
Apropo de training in Serbia. M-am interesat foarte mult anul trecut de mai multe scoli pentru JAA si una dintre ele este JAT Flight Academy in Varsetz (langa Moravita). Este o scoala buna cu traditie. Am auzit doar lucruri bune despre ea, si este full JAA certified.

da, acolo s-a dus si amicul meu sa faca scoala ptr ca e din timisoara si e aproape de el. a zis ca sunt conditii mai bune decat cele oferite in romania. s-a interesat in prealabil.
Sus In jos
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 178
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/04/2008

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptyJoi 17 Dec 2009, 12:13

Lucrurile nu sunt chiar ROZ la JAT, am amic care a inceput anul trecut in martie acolo si inca nu e gata cu ATPL-ul. Se misca relativ greu pentru un curs facut cap coada la ei. Mai repede se merge cu modularul la noi...
Sus In jos
C_man
Flight Level 100
Flight Level 100
C_man


Numarul mesajelor : 171
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 26/07/2009

Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 EmptyVin 18 Dec 2009, 10:36

Nu stiu daca postez exact unde trebuie dar as avea nevoie de ajutorul vostru: sunt in Viena si urmeaza sa zbor diseara spre Bucuresti, zborul RO344. Avand in vedere conditiile meteo se va efectua zborul? Trebuie sa imi gasesc cazare pe undeva?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Blue Air (0B / JOR)   Blue Air (0B / JOR) - Pagina 6 Empty

Sus In jos
 
Blue Air (0B / JOR)
Sus 
Pagina 6 din 42Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 24 ... 42  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Blue Air (0B / JOR)
» Air Blue ED/ABQ
» Filmulete aviatice
» BBU-NAP-BBU cu Blue Air
» Aeroportul Arad - 2008

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Companii aeriene in Romania - Airlines in Romania-
Mergi direct la: