ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 londra

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




londra Empty
MesajSubiect: londra   londra EmptySam 28 Aug 2010, 11:24

Buna,
In octombrie as vrea sa merg la londra, dar am cateva intrebari daca ma poate ajuta cineva...
-trebuie cumva pasaport, al meu a expirat si nu as vrea sa il fac acum:roll: ;
-stie cineva un hotel ieftin si intr-o zona cat de cat buna sa nu ajung printr-o zona rau famata:lol!: ;
-si c-am cat ar fi niste preturi orientative pentru o camera de hotel dubla;
-ce obiective ar trebuii sa vizitez numaidecat si ce altceva interesant pot face acolo.. Razz

Multu'
Sus In jos
Flori
Fotograf
Flori


Numarul mesajelor : 765
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/01/2009

londra Empty
MesajSubiect: Re: londra   londra EmptySam 28 Aug 2010, 12:14

adriana a scris:

-trebuie cumva pasaport, al meu a expirat si nu as vrea sa il fac acum:roll: ;'
Nop, poti merge doar cu buletinul, care trebuie sa fie valabil minim inca 6 luni din momentul plecari

adriana a scris:

-ce obiective ar trebuii sa vizitez numaidecat si ce altceva interesant pot face acolo.. Razz '
Cred ca si fara un itinerariu stabilit dinainte, tot nu te plictisesti in Londra. Dar sunt si cateva must do.
Recomand o plimbare cu London Eye, vezi Londra de sus!
Restul obiectivelor turistice, depinde de ce iti place tie sa vezi. (iti plac cladirile vechi, muzeele, chestiile mai cu activitate, etc). Cauta pe net, gasesti foarte multe informatii legate de fiecare lucru pe care il poti face in Londra.

Uite si cateva situri pe care m-am uitat eu cand am plecat prima data:

http://www.londonpass.com/moreValue.asp
http://www.visitlondon.com/
http://www.timeout.com/london/
http://www.virtual-london.com/
Sus In jos
http://www.syhaya.blogspot.com
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

londra Empty
MesajSubiect: Re: londra   londra EmptySam 28 Aug 2010, 12:20

adriana a scris:
Buna,
In octombrie as vrea sa merg la londra, dar am cateva intrebari daca ma poate ajuta cineva...
-trebuie cumva pasaport, al meu a expirat si nu as vrea sa il fac acum:roll: ;
-stie cineva un hotel ieftin si intr-o zona cat de cat buna sa nu ajung printr-o zona rau famata:lol!: ;
-si c-am cat ar fi niste preturi orientative pentru o camera de hotel dubla;
-ce obiective ar trebuii sa vizitez numaidecat si ce altceva interesant pot face acolo.. Razz

Multu'

Ciao Adriana,

Legat de Londra iata cateva raspunsuri care sper sa te ajute:

- poti merge doar cu cartea de identitate, fara sa fie nevoie de pasaport.
- legat de pret, depinde mult si de ce cauti tu din punctul de vedere al confortului. Poti alege intre hoteluri si hosteluri. Un site pe care poti verifica aceste chestii este www.booking.com , gasesti oferte pentru toate buzunarele. Preturile pleaca de la circa 70 de lire la un hotel de cel putin 3 stele, insa pot exista oferte legate de perioada (octombrie nu e atat de cautata de turisti deci e posibil sa prinzi preturi mai bune). Ca zone interesante poti alege zona din jurul Hyde Park, atat la nordul parcului cat si in vest sau sud, unde esti in Kensington. De acolo, pe langa a avea la doi pasi parcul di castelul Kensington, ajungi relativ rapid la Buckingham Palace (unde este si traditionala schimbare de garda), Westminster, si mergand mai departe la London Eye si la Tamisa. Poti face totul mergand pe jos, trebuie doar sa fii antrenata. Alte locuri de vizitat ar fi Trafalgar Square, si muzeul de acolo, Soho, Camden Town, Picadilly, poti trece prin cartierul financiar (City) si sa ajungi pana la London Bridge. Depinde evident si de cat timp stai acolo. La Picadilly exista si cateva cluburi, insa legat de cluburi gasesti cam tot ce vrei, important e sa alegi ce-ti place.

Tot in functie de perioada pe care o vei petrece acolo merita calculat bine si transportul (biletele) deoarece altfel Londra e destul de scumpa din punctul acesta de vedere.

In mare cam acestea sunt toate cele. Ar fi totusi o idee sa te documentezi putin inainte de a pleca, cel mai simplu sa iei un ghid de calatorie, iti sugerez ghidurile Lonely Planet care sunt haioase (nu stiu daca se gasesc si in romaneste insa poti verifica la o librarie).

In caz ca mai ai neovie de informatii da-mi de stire.

Hope this helps.

Sus In jos
Vizitato
Vizitator




londra Empty
MesajSubiect: Re: londra   londra EmptySam 28 Aug 2010, 18:04

Nu mai pot de fericire ca nu imi trebuie pasaportul dar cand am vazut preturile de la hoteluri m-am c-am speriat:( ...
Oricum saptamana viitoare o sa-mi cumpar biletul de avion si sa vad ce oferte gasesc si la agentie poate poate am mai mult noroc acolo.

Multumesc, ca intotdeauna mi-ati fost de ajutor.
Sus In jos
mihairosioru
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 266
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/12/2007

londra Empty
MesajSubiect: Re: londra   londra EmptySam 28 Aug 2010, 21:54

Regula cu cele sase luni a fost abrogata odata cu intrarea in UE in ianuarie 2007. CI-ul trebuie sa fie in curs de valabilitate si atat.
adriana a scris:

Nop, poti merge doar cu buletinul, care trebuie sa fie valabil minim inca 6 luni din momentul plecari
Sus In jos
Continut sponsorizat





londra Empty
MesajSubiect: Re: londra   londra Empty

Sus In jos
 
londra
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Battle of Britain
» Londra - Heathrow (LHR / EGLL)
» Un weekend la Londra
» bbu-lutton(londra)
» Londra - Gatwick (LGW / EGKK)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Bilete de avion si transport - Airline Route and Ticket Information-
Mergi direct la: