ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 AustralASIA trip report feb-mart 2010

In jos 
+15
yelp
mihairosioru
kampfmaschine
atr_42_500
andreius
bogdan81
mihail
Capt_Vio
YR-SND
Mengelaus
vishzu
malev2009
laurus
valavia
fly_emirates
19 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
fly_emirates
Flight Level 100
Flight Level 100
fly_emirates


Numarul mesajelor : 170
Varsta : 42
Localizare : Bucharest
Data de inscriere : 28/12/2007

AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: AustralASIA trip report feb-mart 2010   AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 EmptyJoi 24 Iun 2010, 22:18

Episodul 3 Kuala Lumpur

Kuala Lumpur (KL) este capitala si totodata cel mai mare oras din Malaysia cu o populatie de peste 7 milioane de locuitori. Trebuie sa recunosc ca este orasul despre care stiam putine lucruri (Petronas Towers si cam atat....) si care m-a surprins cel mai mult in sens pozitiv. Altfel spus este prima destinatie (in acest moment) in care as reveni cel mai rapid cu putinta pentru a continua explorarea lui. Are atatea lucruri de descoperit incat am regretat amarnic ca am alocat doar 3 zile pentru el (cu siguranta as fi sters Singapore din itinerariu si as fi alocat timpul acestui oras bijuterie)... Sa vedem daca o sa aveti aceeasi parere ca si mine...
Dupa o calatorie destul de proasta cu Air Asia X pe ruta Melbourne – Kuala Lumpur (am nimerit fix acea aeronava a lor la care scaunele nu se lasa pe spate, pe langa faptul ca echipajul – desi prietenos – a incercat cu tot dinadinsul sa ne tina cu ochii deschisi ba cu mancare, ba cu promotii duty free si altele; cel mai prost zbor al excursiei de departe).
De la aeroport te urci frumusel intr-unul din autobuzele de 9.50RM (pret) care te lasa la gara principala in oras. Cum KL se lauda cu mai multe tipuri de transport construite totusi haotic si fara cap, interconexiunea intre ele este destul de proasta. Astfel ca ai de sarit cate o groapa sau un trotuar si de mers inca 150 m cu tot cu bagaj pana la urmatorul tip de transport cu care sa iti continui calatoria pana la destinatia dorita (lucru care ne-a determinat la plecare sa folosim taxiul – e drept ca si ora era cam matinala si riscam sa pierdem avionul daca ne bazam pe transportul public).
Orice vizita in KL pentru un necunoscator poate e bine sa inceapa la Oficiul de Turism din oras (destul de bine pitit, dar totusi identificabil pe harta...aaa ... care harta ca de fapt de acolo am luat harta si informatiile necesare). Nu mai retin cum, cert este ca am ajuns destul de repede la el si ne-am umplut de informatii.
Centrul in cauza este amplasat intr-o gradina spatioasa, o adevarata oaza intr-un oras ca KL cu o clima umeda si o caldura sufocanta uneori.


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr210


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr211


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr212


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr213


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr214



Din frumoasa si relaxanta gradina deja se vedeau doua dintre reperele de baza ale KL...


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Img_6310


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr215


La acest centru (caci mi-am adus aminte) am ajuns dupa o harta (poza la harta) de la hotelul unde eram cazati. Acesta se gaseste in zona numita Golden Triangle, foarte aproape de Berjaya Times Square. Golden Triangle este o zona situata in partea nord-estica a orasului in care sunt aglomerate cele mai mari malluri, hoteluri de 5 stele (unele dintre cele mai ieftine ca si preturi din lume) si diverse locatii (de renume) destinate distractiei. Acest Berjaya Times Square este unul dintre primele 15 malluri din lume ca marime, find “intins” pe 12 etaje (dintre care 5 sunt destinate unui hotel exclusivist).
Cam asa arata pe la interior...


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Img_6211


Apropo ...legat de preturile din KL...seamana izbitor de mult cu ale noastre (dupa conversia valutara)...asta stiu ca m-a frapat cel mai mult...parca ar fi tari surori.
O poza de pe terasa hotelului la care am fost cazati (foarte bun hotelul – fara a se vrea unul de fitze, locatie excelenta si pret bun)


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Img_6212


In interiorul zonei Golden Triangle deplasarea se face cu usurinta folosindu-te de KL Monorail. Acest tip de transport a fost inaugurat la 31 august 2003 (la 46 de ani de la iesirea de sub tutela britanica), deserveste 11 statii pe un parcurs de 8,6 km. Exista multe controverse legate de tarifele percepute (care nu se bazeaza pe distanta dintre statii ci pe numarul de statii parcurse).

AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Img_6311


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Img_6312



Structura pe care se “bazeaza” KL Monorail:


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Img_6410


si statiile incluse pe traseu:


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Img_6313


Prima oprire dupa Centrul Turistic NORMAL ca a fost zona Turnurilor Petronas... Si asa deja le zarisem... Vroiam cat mai rapid sa ajungem la baza lor. Nu prea am avut nevoie de harta caci sunt vizibile cam de peste tot (acum depinde si cu asta caci sunt destul de multe cladiri inalte care “obstructioneaza” vederea)... Asa ca intr-un suflet am ajuns la aceste 2 bijuterii...


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr216


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr217


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Img_6314


Cateva cuvinte despre “Dansele”...
Petronas Twin Towers – inaltime 452 m, 88 etaje.
Designul ii apartine unui arhitect argentinian, pe numele sau Cesar Pelli (ulterior cu cetatenie americana). Constructia a inceput in 1991, iar in 1998 au reprezentat cele mai inalte constructii timp de 6 ani (2004) cand lider a devenit o constructie din aceeasi clasa din Taipei (508 m).
Tower 1 – ocupat de Petronas (compania nationala de gaze si petrol)
Tower 2 – companii multinationale printre care IBM, Boeing, Microsoft, Bloomberg, etc.
Skybridge este o punte dubla care uneste cele doua turnuri la nivelul etajelor 41 si 42. Masoara 58 de m si se situeaza la o inaltime de 175 de m fata de nivelul solului. Este locul unde turistii au acces (free of charge) daca prind unul din cele 1500 (parca) de tichete puse in fiecare dimineata la dispozitie incepand cu ora 7.00. (cam matinala ora pentru noi...insa avem si imagini “aeriene” cu KL din alta locatie).


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr218



AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Img_6315



AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr219


Piata din fata turnurilor ...


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr220


Printre atractiile Turnurilor se mai numara: sala de concerte Dewan Filharmonik Petronas, Petrosains Science Centre, Petronas Art Gallery si The Aquaria Oceanarium (e langa turnuri).
Imagini din parcul din spatele Turnurilor Petronas (nu mai retin numele sau)


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Img_6316


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Img_6317


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Img_6318



Si cateva imagini “nocturne” cu cele 2 turnuri...


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr221



AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr222



AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr223



AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr224


Kuala Lumpur este un oras bogat in parcuri tematice. Cele mai importante sunt reprezentate de:
- Sunway Lagoon – are 3 sectiuni: Wils wild West, World of Adventure si Water of Africa
- Genting Theme Park – roller coaster, simulator de zbor, splash pool
- Berjaya Hills ce cuprinde Colmar Tropicale (un satuc in stil francez), Gradina Botanica (adevarata padure tropicala in mijlocul orasului) si Rabbit Park
- Lost World of Tambun (parc acvatic) si
- A’Famosa (parc acvatic).
Alte atractii ale orasului (or sa fie imagini la un moment dat si de pe acolo) sunt National Zoo (nu am vizitat), Aquaria KLCC (nope – a fost suficient cel din Sydney), Bird Park (vizitat) – unul dintre cele mai mari din lume, cu peste 200 de specii, Butterfly Park, Planetarium – dedicat aspectelor legate de spatiu si astronomie (inchis la momentul trecerii pe langa el datorita intarzierii cauzate de ploaia de 40 de minute si a unei directionari gresite pe harta...ups).

Cum Australia (ultima zi in Melbourne) mi-a cauzat o mica insolatie (la o plimbare pe plaja) orele de pranz in prima zi de KL mi le-am dedicat sederii la terase si delectarii cu suc fresh de tot felul...(plus cafea locala).

AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr225


Fructul preferat in sederea asiatica a fost “fructul dragonului”. Din pacate acesta nu poate fi exportat deoarece este foarte perisabil... Exista si varianta cu miez alb (cea originala din cate am inteles...)


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr226


Energizat nevoie mare... sa continuam tripul prin KL.
Obligatoriu trebuia sa ajungem la cea de-a doua locatie inalta a orasului (cea recomandata pentru o panorama superba).


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr227



AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr228



AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr229



AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Img_6319


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr266



Intrarea spre liftul ce duce la Observation Deck (nu mai retin viteza...parca facea cei 276 de m in 40 de secunde, dar stiu ca ti se infundau urechile si la urcat si la coborat).


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr244


Menara KL asigura cea mai buna vedere asupra orasului. Are o inaltime de 421 de m si a fost deschis publicului in 1996. Observation Deck asigura o vedere de 360 de grade asupra orasului KL de la o inaltime de 276 de m. la un etaj superior se gaseste Revolving Restaurant. Este al 5 lea turn de telecomunicatii ca inaltime din lume (exista si o harta in interior) dupa cele din Toronto, Moscova, Shanghai si Teheran.

AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr230


Imagini luate din turn...

AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr231


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr232


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr233


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr234


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr235


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr236


La baza turnului poti face o incursiune in traditiile locale (oricum e inclus in bilet...acestea se vand in format combo, adica vizita la Observation Deck plus 1-2 activitati cum ar fi: o excursie in padurea tropicala, o tura de formula 1..., un simulator, etc...). Tarifele sunt destul de mari, dar merita toti banii perspectiva de sus asupra orasului. Nu iti vine sa te dai plecat de acolo...Cel putin asa a fost in cazul meu.


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr237


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr238


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr239

AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr240


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr241


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr242


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr243


Ne indreptam frumos catre Merdeka Square – simbolul Independentei pentru Malaysia (31 august 1957), acelasi loc in care aveau loc si paradele militare britanice. Astazi este locul evenimentelor majore in aer liber din KL.


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr245



Si deja s-a innorat si o sa vina ploaia.... Ne-am adapostit sub unul din acele corturi albe (impreuna cu alti turisti), ploaia incepand brusc si neavand alte locatii prin apropiere...am fost inundati pana la glezne.

AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr246


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr247


Cam asa arata piata (inundata complet) dupa 40 de minute de ploaie intensa... Nicio problema...intr-o ora era totul “evaporat”...


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr248


Vizavi se afla cladirea Sultan Abdul Samad – unul dintre reperele vechi ale orasului. Constructia ei a avut loc intre 1894-1987. Reprezinta piesa centrala a arhitecturii coloniale in KL. Construita in intregime din caramizi, cladirea are o fatada frontala de peste 137 de m lungime.
Alte poze luate din jurul Merdeka Square...


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr249


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr250


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr251


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr252


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr253


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr254


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr255


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr256


Sa ne continuam calatoria prin oras... Ajungem la un alt punct important pentru locuitorii KL – Moscheea Nationala. Situata in zona lake gardens, Moscheea Nationala a fost deschisa publicului in 1965 – unica prin acoperisul albastru in forma de umbrela.

AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr257


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr258


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr259


Planetarium

AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr260

Gara veche din KL

AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr261


Vizita la gradina botanica


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr262


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr263


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr264


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr265


Alte instantanee de prin frumosul Kuala Lumpur...(fara detalii ca deja au trecut 4 ore de cand am inceput sa scriu la acest TR-episod)...


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr267


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr268


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr269


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr270


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr271


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr272


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr273


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Austr274


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Img_6320


O plimbare pe strada jalan Ampang va reprezenta cu siguranta un contrast fata de centrul orasului – case in stilul malay vechi, usor de gasit obiecte traditionale. Se mai poate ajunge la Batu Caves, Muzeul National Si Little India – zona in care magazinele indiene se afla la tot pasul.
Va inchipuiti ca eu nu am ajuns in toate locurile insirate in acest post (nici pe departe), tocmai de aceea si pentru simplul fapt ca oamenii mi s-au parut extrem de amabili si civilizati, imi doresc sa ajung din nou prin acele locuri si cu siguranta sa patrund si teritoriul malaysian din afara Kuala Lumpur...
Bye bye Kuala Lumpur!!!!!


AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Img_6411

Episodul urmator...plecarea din KL via Singapore (il voi exclude din acest TR pentru ca nu mi-a placut deloc exceptand mancare – probabil era chinezeasca) si sosirea in frumoasa si insorita Thailanda (Phuket, Bangkok si excursie cu barca la Phi Phi Island si Maya Bay)...
See u soon!
Sus In jos
yelp
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 36
Varsta : 39
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 12/01/2010

AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: AustralASIA trip report feb-mart 2010   AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 EmptySam 26 Iun 2010, 12:29

Frumoasa vacanta ai avut si foarte bine redactata Smile
Sus In jos
Skylink
Membru activ
Skylink


Numarul mesajelor : 218
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/01/2009

AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: AustralASIA trip report feb-mart 2010   AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 EmptySam 26 Iun 2010, 23:47

Foarte tare trip report-ul fly_emirates. Ma apuca nostalgia cand vad excat locurile din Sydney vizitate, dar anul viitor fac tot posibilul sa mai merg odata. Un sfat pentru cei care vor vizita gradina zoologica din Sydney:orice carnet de student sau ID care dovedeste faptul ca studiezi ceva, chiar si un master, va va ajuta sa obtineti o reducere de 50% la intrare. Eu l-am folosit si chiar a meritat( se simte in bufgetul general al vacantei)

De asemenea recomand tuturor celor care ajung turisti in Australia, sa fac un "mic" efort si sa ajunga si in Noua Zeelanda. E relativ aproape;eu am facut-o si sincer va spun ca nu veti uita niciodata acele locuri. Trebuie doar sa cautati bine companiile aeriene iar hostel-urile sunt exatraordinare. Eu am folosit Base Hostel iar conditiile au fost deosebite. Pretul f acceptabil, plin de turisti din toata lumea.

Felicitari si multumi pentru efort cheers
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: AustralASIA trip report feb-mart 2010   AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 EmptyLun 28 Iun 2010, 20:49

Categoric un TR foarte bun, sper sa mai vad si altele in timp !!!
Multe zboruri, preturi f.f. bune.
Multumesc ca ai impartasit pentru noi.
Sus In jos
strainu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 333
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/04/2010

AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: AustralASIA trip report feb-mart 2010   AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 EmptyVin 23 Iul 2010, 13:32

@flyemirates, partea din Asia nu o mai pui? O aștept cu sufletul la gură de o lună Very Happy
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400
atr_42_500


Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: AustralASIA trip report feb-mart 2010   AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 EmptyVin 23 Iul 2010, 13:37

Amazing Smile Mersi!
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: AustralASIA trip report feb-mart 2010   AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 EmptyVin 23 Iul 2010, 13:59

strainu a scris:
@flyemirates, partea din Asia nu o mai pui? O aștept cu sufletul la gură de o lună Very Happy

Buna intrebarea!

Fly _emirates, ai ramas cumva in KL? daca da spune-ne si nou sa iti facemm o vizita Razz.

Asteptam sa vedem continuarea acestui TR super.
Sus In jos
fularU
Fotograf
fularU


Numarul mesajelor : 1725
Varsta : 56
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: AustralASIA trip report feb-mart 2010   AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 EmptyVin 23 Iul 2010, 15:52

SUPERB , multumim si mai asteptam cu la fel de mare interes .... si vorba lui Valy , poate dam o tura ... rendeer
Sus In jos
fly_emirates
Flight Level 100
Flight Level 100
fly_emirates


Numarul mesajelor : 170
Varsta : 42
Localizare : Bucharest
Data de inscriere : 28/12/2007

AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: AustralASIA trip report feb-mart 2010   AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 EmptySam 24 Iul 2010, 11:06

scuze... am avut un program ceva cam incarcat la serv. sper ca pana la sfarsitul lunii sa pun si restul.
al naibii tastatura (in turca).
acum scriu de pe un pc din izmir. adica sunt in concediu (ce bine este...uitasem cum e sa fii in concediu cheers ).
salutari si promit sa termin acest TR inainte sa-l scriu pe cel din TK (interesante sunt zborurile cu Air Moldova OTP-İST via Chisinau cu delay de peste 90 de minute si mai mai sa ratam zborul catre İzmir).
See u soon on rospotters cu restul TR!
fly_emirates
Sus In jos
Continut sponsorizat





AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: AustralASIA trip report feb-mart 2010   AustralASIA trip report feb-mart 2010 - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
AustralASIA trip report feb-mart 2010
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Trip report FILMAT în Nord-ul Canadei Quebec, Nunavik și Labrador
» Un trip report fara zbor
» Cel mai misto trip report (nu imi apartine)
» Trip report - Honeymoon partea 1 - Paris
» Trip Report: Romania-Scotia-Cehia: 27 iulie - 9 august 200

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: