ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)

In jos 
+19
valavia
fularU
Dylan
mckingtom
horizob
arianne
Mengelaus
arnold757
YR-DNY
RATus
andi28
metalactual
aegean
Capt_Vio
VIC
gabi-737
flaviu
llobregat
Maverick
23 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Maverick
Fotograf



Numarul mesajelor : 116
Varsta : 47
Localizare : North Vancouver
Data de inscriere : 02/04/2008

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyDum 29 Iun 2008, 10:49

Hello,

Pe la mijlocul lui mai impreuna cu niste prieteni de-ai mei din Romania aflati in vizita aici am decis sa facem o vizita la fabrica Boeing din Everett care se afla cam la o ora cu masina sud de Vancouver.

Din pacate nu am avut destul timp la dispozitie pentru o sesiune adevarata de spotting dar vizita in interiorul uzinei a compensat. Din pacate nu a fost posibil sa iau cu mine nimic in interiorul sectiilor de asamblare asa ca pe moment am doar cadrele pe care le-am tras la Paine Field (aeroportul folosit de catre Boeing) si in interiorul Future of Flight Museum care locul de unde pleaca tururile catre uzina.

Vizita in uzina a fost foarte interesanta (mai fusesem in 2005) pentru ca in ultima vreme se poate viziona pe linga linia de asamblare a lui 747 si liniile de asamblare pentru 777 si 787. Astfel am avut ocazia sa vad cu ochii mei noul Dreamliner pe linia de asamblare (erau 4 exemplare in diverse stadii de constructie) si pot spune ca intr-adevar va revolutiona aviatia.

Sper sa va placa pozele chiar daca calitatea lor nu este chiar cea mai buna. Promit sa revin cu niste poze mai bune din punct de vedere calitativ. Smile


Cam asa arata portile pe care ies avioanele pe care le vedem in viata de zi cu zi pe cer. Pozele sint facute din mers...
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) B0141656


Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) 777666d8

Un mic jet care decola de pe Paine Field
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) 17704308

Doua B777 asteptind sa fie finalizate si livrate clientilor (Singapore Airlines si Air India)
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) B59f6f3d

Alte doua B777 pentru Cathay si TAM
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) 5f66631d

Un B767 destul de misterios
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) 2caf572f

O vedere de ansamblu a fabricii Boeing din Everett. Primele doua porti sint folosite de catre linia de asamblare pentru B747.Urmatoarea poarta apartine liniei de asamblare pentru B767. Portile 4 si 5 sint folosite de catre programul B777, iar pe ultima poarta vor iesi B787. De asemenea Boeing are in plan sa extinda cladirea cu inca o poarta pentru a dubla capacitatea de productie pentru B787... la peste 700 de bucati deja vindute sint sigur ca merita...
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) 370c61f0

O vedere mai larga. In dreapta se poate observa Dreamlifter, unul din 747-urile modificate sa transporte partile de fuselaj pentru B787
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) 6655d74c

Turnul de control de la Paine Field. De asemenea se observa un Cathay Cargo 747 si un LAN B767
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Eddd6c0e

LAN B767 este scos din sectia de vopsire
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) 628f5d71

Dreamlifter
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) 15401d4e

Inca un cadru cu fabrica. Se poate observa un Emirates B777 asteptind sa ii fie atasate motoarele. Aceasta este ultima faza inainte de vopsire deoarece moatoarele sint componentele cele mai scumpe si in felul acesta se evita riscurile ca ele sa fie stricate in cazul in care ceva nu merge conform planului in timpul montajului. Un alt aspect interesant este faptul ca toate suprafetele de comanda sint deja vopsite pentru ca ele trebuie sa fie echilibrate la momentul montajului.
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) 736812f1

La intrarea in Future of Flight am fost intimpinati de un stabiliazator vertical pentru B747. Are inaltimea unui bloc de 6 etaje si numai stind linga el poti realiza cu adevarat care este scara.
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) 9113fd3a

Un motor Pratt&Whitney de pe un B777
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) 6cc86cc4

Un concept foarte interesant pentru un turboprop.
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) 6fbb9ff1

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) 058914d6

Citeva imagini ale unei sectiuni apartinind B787. Se poate observa foarte usor ca structura de rezistenta este constituita de catre "coaja" fara multitudinea de lonjeroane. Astfel se reduce semnificativ greutatea
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) 6a3f01c4


Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) 99a299e8

Un detaliu al materialului din care este construit B787. In paralel era expusa si o sectiune printr-un avion de aluminiu si pot spune ca diferenta in grosimea si masa materialului este socanta.
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) 2d200a09

Un avion interesant pe tavan
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) 6b420075

Un "echipaj" foarte atragator parcurgind checklist-ul inainte de "Decolare" Smile
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) 53154aae

Restul "echipajului" efectuind "inspectia exterioara" a aparatului
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) 77c93180

Un concept la scara 1:1 despre cum va arata interiorul lui B787. Pot spune ca pare mult mai lat decit orice alt avion in care am fost, iar ferestrele sint semnificativ mai mari.
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) B33caa93

Sper ca v-au placut!
Sus In jos
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyDum 29 Iun 2008, 11:59

Cred ca este de departe cea mai interesanta vizita la un muzeu/aeroport de pe acest site. Felicitari si nu pot decat sa sper ca voi ajunge si eu candva acolo
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
flaviu
Membru activ
flaviu


Numarul mesajelor : 600
Varsta : 35
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 24/05/2008

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyDum 29 Iun 2008, 12:06

super pozele maverick Smile
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyDum 29 Iun 2008, 13:24

Nu pot avea decat cuvinte de lauda, si eu mi-as dori sa vizitez locul de unde prind viata "jucariile" astea pe care le tot pozam.

Excelente si pozele, acel misterios mare alb era un 767 seria 400, deci ai pozat tot ce e mai nou in industrie...
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyDum 29 Iun 2008, 13:33

super tare!!! Very Happy felicitari!!
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyDum 29 Iun 2008, 19:53

Super misto pozele Maverick!!! Bravo. Inca n-am avut timp sa le pun si pe cele care le-am facut eu cind am fost cu Lorand, dar le voi pune. Uite cam asa arata fabrica unde se construieste Dreamliner.

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) 27727499

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) 56538498
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 44
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyDum 29 Iun 2008, 21:46

I'm speechless... silent
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyLun 30 Iun 2008, 20:05

Frumos....in special acel Dreamlifter...minunat sa vizitezi la interior astfel de lucruri...vise !

Ar fi frumos sa fac un drum cu acel Dreamlifter, eventual in jurul Pamantului, cu 2-3 opriri in fiecare tara capabila sa-l primeasca, inauntru sa fie amenajat un penthouse ultimul racnet, tot echipajul sa fie feminin...etc....o fi de la caldura ???
Sus In jos
andi28
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 28
Varsta : 41
Localizare : CLJ
Data de inscriere : 29/02/2008

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyLun 30 Iun 2008, 23:39

super pozele. Am fost si eu la fabrica la Everett in februarie. Am un TR pe fly-ra.com despre doua vizite - una la Everett (fabriaca Boeing) si una la Museum of FLight in Seattle.

Din pacate, cand am fost eu acolo, Dreamlifter-ul nu era prezent Sad In schimb, si eu am vazut un Air India si SQ 777.

Ai vazut cumva si B747 Cargo pt KLM? Mai erau pe linia de asamblare?
Sus In jos
http://www.clujean.net
Maverick
Fotograf



Numarul mesajelor : 116
Varsta : 47
Localizare : North Vancouver
Data de inscriere : 02/04/2008

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyMar 01 Iul 2008, 00:38

Hi Andi,

ma bucur ca ti-au placut pozele. Nu am mai prins KLM Cargo 747 pe linia de asamblare din pacate. Ce aveau era un ANA Cargo 747 daca imi aduc bine aminte.


Cind am fost in 2005 fiecare pozitie de pe linie era ocupata de catre un avion in constructie. Acum din pacate nu aveau decit vreo 2 in stadiul de finalizare si alte doua la inceputul asamblarii. Cele doua pozitii de lucru care sint chiar sub balcoanele unde ajungi cind vizitezi erau goale din pacate.

Se pare ca nu prea mai sint comenzi pentru 747 versiunea de pasageri. Doar cargo-urile sint cautate acum. Cam tot ce inseamna avion de pasageri s-a dus la momentul actual catre gama 777/787. Cu parere de rau constat ca favoritul meu 747 va incepe sa dispara in citiva ani ca si avion de pasageri. No
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyMar 01 Iul 2008, 08:55

Super pozele, ca de obicei de la Maverick !

ar fi frumos sa ajung si eu intr-o zi pe acolo.

poate un pic offtopic.. numai mie mi se pare EXTREM de urat "dreamlifter"? + pare si mai urat cu numele ala care promite ceva mai elegant.
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyMar 01 Iul 2008, 10:17

Nici mie nu-mi place, dar no, la asta utilitatea e mai importanta ca designu. Pe de alta parte nici cu Beluga nu mi-e rusine. Razz

Poze bestiale! Ce n-as da sa am un cockpit de B727 in garaj!!! Razz
Sus In jos
andi28
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 28
Varsta : 41
Localizare : CLJ
Data de inscriere : 29/02/2008

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyMar 01 Iul 2008, 19:31

maverick a scris:

Se pare ca nu prea mai sint comenzi pentru 747 versiunea de pasageri. Doar cargo-urile sint cautate acum. Cam tot ce inseamna avion de pasageri s-a dus la momentul actual catre gama 777/787. Cu parere de rau constat ca favoritul meu 747 va incepe sa dispara in citiva ani ca si avion de pasageri.


Nu cred ca nu mai sunt comenzi pentru 747, ci cred ca sunt "on hold" pana incepe constructia la 747-8. Din cate am inteles, sunt chiar destul de multe comenzi pentru Jumbo inca. Stiu ca in februarie spuneau ca linia 6 (daca bine tin eu minte), e inchisa pentru ca se pregateste pentru 747-8.

In febriarie, toate pozitiile erau ocupate la 747 - fascinant.

Intrebare pt cunoscatori - exista tururi similare la unele din fabricile Airbus?
Sus In jos
http://www.clujean.net
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyMar 01 Iul 2008, 20:21

La fabrica din Tolouse este ceva asemanator pentru gama A340/330 si A380,iar in Hamburg pentru A320 family
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
Vizitato
Vizitator




Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyDum 06 Iul 2008, 23:38

Beautiful pictures! I love the B727 front part in Eastern Colours! Such a classic!
Sus In jos
Maverick
Fotograf



Numarul mesajelor : 116
Varsta : 47
Localizare : North Vancouver
Data de inscriere : 02/04/2008

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyLun 07 Iul 2008, 05:40

Glad you liked them Smile Paine Field and the Boeing Factory are very interesting places to visit. I might add that also a worthy place to visit is Boeing Field and the Museum of Flight both being located just half an hour from Paine Field.

I promise to have some images from there in the near future.
Sus In jos
Maverick
Fotograf



Numarul mesajelor : 116
Varsta : 47
Localizare : North Vancouver
Data de inscriere : 02/04/2008

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyLun 04 Mai 2009, 18:33

Hello,

ieri am facut o tura pina la Seattle si pe drum am decis sa fac un scurt ocol pe la Paine Field sa vad ce se mai intimpla la Boeing. Se pare ca a fost o decizie inspirata asa cum se va vedea in imaginile de mai jos

Stiu ca Dreamlifter-ul nu este apreciat foarte mult pe aici dar pentru ca am avut sansa de a-l captura in actiune am decis sa postez citeva imagni cu el

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C27670

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C27675

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C27679

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C27685

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C27691

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C27713

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C27720

Partea interesanta a inceput dupa ce Dreamlifter a ajuns in zona hangarelor in care se face vopsirea noilor avioane la Boeing. Ce se vede in cadrul indepartat este Dreamliner #1 Smile Am avut sansa sa il vad cum iese de la "vopsitorie" si este mutat catre pompele de carburant.

Prima imagine evoca un dialog intre Dreamlifter si Dreamliner de genul "Luke, I am your father"... Wink

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C27772

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C27774

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C27778

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C27779

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C27789

In aceasta imagine se paote vedea clar diferenta de gabarit intre cele doua modele

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C27794

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C27808

Spre sa va placa si scuzati calitatea... A fost o zi cu mult heat haze.

Cheers!
Sus In jos
arnold757
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 129
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/04/2009

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyLun 04 Mai 2009, 18:56

WooW! Super pozele! Cum sa nu ne placa..? Arata foarte frumos acel 787. Mie-mi place! Multumim pt. poze!


Ultima editare efectuata de catre arnold757 in Lun 04 Mai 2009, 20:17, editata de 1 ori
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyLun 04 Mai 2009, 19:25

Multumesc de poze Maverick.Sunt minunate chiar si cu struto-camila in ele.
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyLun 04 Mai 2009, 19:26

787 in premiera pe RoSpotters, direct de la mama lui! Multumim cheers
Sus In jos
horizob
Fotograf
horizob


Numarul mesajelor : 829
Varsta : 36
Localizare : Hamburg
Data de inscriere : 05/06/2008

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyLun 04 Mai 2009, 21:57

Superb, superb!!! Dreamliner-ul are nişte linii extraordinare şi motoarele sunt uriaşe! Îmi place şi Dreamlifter-ul cum arată. Bravo Maverick!
Sus In jos
mckingtom
Fotograf
mckingtom


Numarul mesajelor : 422
Varsta : 54
Localizare : Bern, Bucharest
Data de inscriere : 27/02/2008

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyLun 04 Mai 2009, 22:38

Extraordinare pozele, multumim mult! Cred ca e "dream"-ul majoritatii de pe forum sa viziteze acel loc!

Intr-adevar, motoarele Dreamliner-ului par supradimensionate, hm. Observ ca nici winglets nu are. Ma gindesc, totusi, cind oare vom vedea un avion de pasageri cu alte forme decit cele clasice? Concorde nu se pune Smile
Sus In jos
http://www.crisan.ro
Maverick
Fotograf



Numarul mesajelor : 116
Varsta : 47
Localizare : North Vancouver
Data de inscriere : 02/04/2008

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyLun 04 Mai 2009, 23:45

mckingtom a scris:
Observ ca nici winglets nu are.

De fapt winglets sint deja integrate in aripa. Am gasit repede un citat scurt care explica care sint caracteristicile pentru "racked winglets"

RAKED WINGTIPS are the most recent winglet variants (they are probably better classified as special wings, though), where the tip of the wing has a higher degree of sweep than the rest of the wing. They are widely referred to as winglets, but they are better described as integrated wingtip extensions as they are (horizontal) additions to the existing wing, rather than the previously described (near) vertical solutions. The stated purpose of this additional feature is to improve fuel economy, climb performance and to shorten takeoff field length. It does this in much the same way as “traditional” winglets do. In testing by Boeing and NASA, raked wingtips have been shown to reduce drag by as much as 5.5%, as opposed to improvements of 3.5% to 4.5% from conventional winglets. Airliners to use raked wingtips: Boeing 747-8, Boeing 767-400ER, Boeing 777(-200LR; -300ER; and freighter versions) plus the new Boeing 787 Dreamliner and the Airbus A350. The 747-8, the 787 and the A350 will have special, new kind of wings, which do not have a separate winglet, but have raked, and blended wingtips integrated - without a sharp angle between the wing and the winglet

Sper ca fragmentul de mai sus sa lamureasca dilema Smile

Multumesc tutor pentru aprecieri... a fost incredibil sa am sansa de a fi acolo cind Dreamliner #1 a iesit pentru prima oara la soare ca un avion gata de zbor si nu doar o "macheta" (ce a fost prezentat in 2007 a fost de fapt doar un fuselaj de 787 fara nici un fel de echipamente sau parti functionale)
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyMar 05 Mai 2009, 12:23

E un loc in care orice spotter si-ar dori sa ajunga...struto-camila aia care numai Dream nu as numi-o cred ca e replica americana la A300-600ST (Beluga).

787le arata frumos, are o linie eleganta, mie imi place, abea astept sa il vad pe cer Very Happy
Sus In jos
Maverick
Fotograf



Numarul mesajelor : 116
Varsta : 47
Localizare : North Vancouver
Data de inscriere : 02/04/2008

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) EmptyMar 09 Feb 2010, 09:00

Hi guys,

Simbata am mers spre Seattle si am oprit pe la Paine Field ca sa vad pe viu noul 747-8

Din pacate era destul de departe si acoperit de foarte multe structuri. De la cei prezenti am aflat ca "-8" urma sa faca taxi tests dar din pacate nu s-a intimplat in ora pe care am petrecut-o acolo
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C59652

Cit am asteptat am avut placerea sa vad acest Cathay 777-300ER intorcindu-se dintr-un zbor de test
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C59671


Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C59687

La intoarcerea spre Vancouver, luni, am intrat din nou la Paine Field. Vremea nu era promitatoare dar de jur imprejurul pistei o multime de oameni erau adunati asteptind...
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C59743

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C59831

...nu, nu acest Emirates 777-300ER care se intoarcea de la Moses Lake unde fusese intr-un zbor de test...
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C59787

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C59797

...si nici un zbor al unuia dintre cele 4 Dreamliners prezente pe flight line...

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C59812

Luni, februarie 6 2010 la 12:42pm PST, primul 747-8 s-a desprins cu gratie de pe sol si a aratat celor prezenti de ce va fi "the new queen of the skies"...

Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C59836


Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C59870


Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C59873


Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C59882


Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C59887


Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C59893

...ultima imagine inainte de a disparea in nori...
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C59910

...si vortex-urile lasate in urma
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) _D3C59915

din Everett, Washington
Maverick cheers
Sus In jos
Continut sponsorizat





Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty
MesajSubiect: Re: Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)   Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE) Empty

Sus In jos
 
Paine Field - Everett, Washington State (PAE / KPAE)
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Boeing 787 has just lifted off from Paine Field
» Future of Flight Aviation Center- Paine Field
» Linkuri interesante
» De prin Alaska si putin Washington
» Washington Dulles International Airport ( IAD / KIAD)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeroporturi din strainatate - Airports outside Romania :: America de Nord-
Mergi direct la: