ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Aeromania 2010

In jos 
+20
Dylan
Messerschmitt
ovidiu51
Cosmin_C
eugen
Virusu
kayala
soimar
kampfmaschine
claudiup
mihaiatanasie
mihail
propellerdream
adisky
YR-197
flysebi
Flori
Balki
ionut.vasile
mcraffael
24 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeromania 2010   Aeromania 2010 - Pagina 3 EmptyJoi 12 Aug 2010, 07:32

A fost frumos si anul asta...se vede dupa fotografii. Pacat ca nu a fost asa de mediatizat ca WEAF-ul...

Baieti va rog un singur lucru, ceea ce a spus si Eugen pe pagina cealalta...urcati pozele la 800x600 conform regulamentului.
Citat :
3. Publicarea imaginilor
3.1. Imaginile publicate pe forum trebuie sa fie personale.
3.2. Nu se vor incarca imagini sub Copyright, preluate de pe alte site-uri sau forumuri. Se pot insa posta doar link-uri catre acele imagini.
3.3. Formatul de poze aceptat este .gif, .jpg sau .jpeg cu o rezolutie de 800x600 pixeli sau thumbnail daca rezolutia este mai mare de 800x600.
Nu se accepta poze cu rezolutia mai mica de 800 pe latura mare
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeromania 2010   Aeromania 2010 - Pagina 3 EmptyJoi 12 Aug 2010, 08:42

Da, baieti, e pacat de asa fotografii sa nu le vedem la 800x600... Sad
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeromania 2010   Aeromania 2010 - Pagina 3 EmptyJoi 12 Aug 2010, 13:38

Eu pozele le urc pe Ipernity sau Flickr.com, in galera mea personala, iar site-ul nu ofera embedul pentru 800x600 ci mai mic sau mult mai mare. Eu am pus link spre albumul cu poze de pe ipernity, acolo le gasiti la dimensiuni mult mai mari, respectiv 1600px X x px
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeromania 2010   Aeromania 2010 - Pagina 3 EmptyJoi 12 Aug 2010, 16:43

Dragul meu, e o regula pe care o respectam cu totii pe aici de ceva timp...urcam pozele conform regulamentului adica ori 800x600 ori thumbnail...
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeromania 2010   Aeromania 2010 - Pagina 3 EmptyJoi 12 Aug 2010, 16:59

dylan a scris:
A fost frumos si anul asta...se vede dupa fotografii. Pacat ca nu a fost asa de mediatizat ca WEAF-ul...

Da, a fost foarte frumos. Si a fost destul de mediatizat, date fiind conditiile foarte dificile din acest an. Sponsori putini, bani foarte putini. Si cu toate astea organizatorii au facut eforturi supraomenesti ca sa iasa bine. Din pacate, insa, desi Romanian Spotters am vazut ca a fost partener de comunicare, prezenta acestui eveniment pe forum este foarte discreta. Au participat extrem extrem extrem de putini spotteri. Cred ca pot fi numarati pe degetele de la o mana. Si mai raman degete... Dupa cum s-a vazut, toata lumea a preferat sa mearga la unguri... Din cate am observat, chestia asta nu le-a picat prea bine organizatorilor de la Tuzla...
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeromania 2010   Aeromania 2010 - Pagina 3 EmptyJoi 12 Aug 2010, 17:36

Nu inteleg ce vrei sa insinuezi...a doua oara deja. Sesizez o aroma nationalista care nu imi pica bine nici mie nici forumului nici tie.
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeromania 2010   Aeromania 2010 - Pagina 3 EmptyJoi 12 Aug 2010, 17:54

Unde vezi tu nationalism, Mengelaus? Ai luat-o razna? Eu insinuam ideea unui parteneriat neonorat cum se cuvine de Romanian Spotters, nu altceva. Daca m-ai cunoaste cu adevarat, ai sti ca sunt ultima persoana din lume capabila sa aiba atitudini nationaliste. Mai usurel cu pianul pe scari cand faci afirmatii. Cel putin atunci cand faci afirmatii despre mine, ok?
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeromania 2010   Aeromania 2010 - Pagina 3 EmptyJoi 12 Aug 2010, 18:01

Eu vad foarte bine ce reiese din mesajele tale si ce vrei sa sugerezi. Tu te crezi mai subtil decat esti, atata tot. Vezi-ti de treaba, pune poze daca ai de pus si termina cu povestile. Exista sute de forumuri unde poti sa povestesti, nu mai arunca intr-una chibrite aprinse pe aici, pentru ca nu e prima data cand faci asta.
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeromania 2010   Aeromania 2010 - Pagina 3 EmptyJoi 12 Aug 2010, 18:16

Mengelaus, repet, si cu asta inchei discutia cu tine, nu am facut decat sa atrag atentia comunitatii de spotteri ca oamenilor alora de acolo le-a picat nasol parteneriatul neonorat. Atat. Probabil ca nu o sa mai pupe Romanian Spotters parteneriate media cu ei. Puteam sa tin pentru mine asta, dar am preferat sa informez pe toata lumea asupra acestui aspect, pentru binele R.S.

In rest, mai usor cu calificativele aiurea in tramvai daca vrei sa mai purtam vreodata un dialog civilizat.

Cat despre pozele mele de la Tuzla, da. Am foarte multe. Unele faine. Oricum, foarte multe de dincolo de gardul aerodromului. Dar nu mai sint sigur ca vreau sa le postez aici daca dau peste unii care se ataca atat de usor cand incerc sa aduc un feedback neplacut dar important pentru forum...

Gata. End Off Topic.
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeromania 2010   Aeromania 2010 - Pagina 3 EmptyJoi 12 Aug 2010, 18:56

propellerdream a scris:
le-a picat nasol parteneriatul neonorat. Atat...

....Cat despre pozele mele de la Tuzla, da. Am foarte multe. Unele faine. Oricum, foarte multe de dincolo de gardul aerodromului. Dar nu mai sint sigur ca vreau sa le postez aici...

Dar si tu esti membru RoSpotters, deci parteneriat onorat, dat fiind faptul ca ai fost prezent si ai facut poze. Corect?
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeromania 2010   Aeromania 2010 - Pagina 3 EmptyJoi 12 Aug 2010, 19:16

Adrian, in descrierea mea din profilul de pe forum am scris ca sunt Pilot Privat si Semi-Spotter.
Prezenta mea la Tuzla nu a fost in calitate de spotter. Am avut niste chestii foarte precise de facut acolo. O sa le dezvalui la momentul potrivit, daca lucrurile se vor lega intr-un mod pozitiv. Am facut si poze in timpul in care n-am avut altceva urgent. Dar nu am fost si nu ma consider spotter. In afara de mine am vazut doar doi membri ai R.S. Care au si postat, de altfel, cateva fotografii.

Daca facem o comparatie intre cum au fost reflectate evenimentele de la Tuzla-Mamaia-Mangalia din anii trecuti si cum s-au petrecut lucrurile anul asta, cand a fost cumplit de greu sa organizezi un airshow de anvergura, concuziile vin de la sine... Eu zic ca daca tot ne-am parteneriat cu organizatorii puteam sa facem o prezentare cel putin decenta Aeromaniei. E un an greu si aveau nevoie de ajutor. Dar a fost, in mod evident o lipsa de interes a spotterilor. Se vede cu usurinta, nu trebuie sa filozofezi prea mult pe tema asta...

Pana la urma o sa postez si eu fotografii de la Tuzla. Insa, probabil, dupa Ghimbav. Repet, nu am calitati de spotter si asta mai ales pentru ca nu am timp sa-mi selectez si sa-mi bibilesc imaginile... Am lucruri mai presante de facut, in general... Crying or Very sad
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeromania 2010   Aeromania 2010 - Pagina 3 EmptyJoi 12 Aug 2010, 19:20

@ propellerdream
Va certati aiurea... Mihai, daca RAS are o problema cu prezenta spotterilor si implicarea lor aici, lasa-i pe ai, ca organizatori sa exprime acest lucru... pana la urma cat timp au pus acea sigla pe sfis inseamna ca a existat o discutie si un aranjament... eu nu cunosc detaliile si tocmai de aceea nu vreau sa ma implic. pana la urma fiecare e liber sa mearga la ce miting doreste. si daca RAS a facut o conventie care nu a fost onorata, e vina lor 100%. inseamna ca s-au inteles prin telefon cu o organizatie care nu are nici un statut... deci si-au asumat un risc

In alta ordine de idei, am observat ceva cel putin interesant :-) Astara Asigurari pe avioanele Iacarilor... si... pe JUKA! Asta inseamna ceva. Bag mana-n foc ca Iacarii si Kairys au un deal ceva :-D ceea ce inseamna ca o sa-i mai vedem la mitinguri prin tara cheers


Citat :
Eu zic ca daca tot ne-am parteneriat cu organizatorii puteam sa facem o prezentare cel putin decenta Aeromaniei

Citat :
nu am calitati de spotter si asta mai ales pentru ca nu am timp sa-mi selectez si sa-mi bibilesc imaginile... Am lucruri mai presante de facut, in general.

- in prima fraza vorbesti la persoana I plural, deci te implici in actiune, dupa care, in fraza a doua te separi total, invocand jobul. gandeste-te ca un an greu poate fi si pentru spotteri, care nu si-au permis sa vina la mare... lor nu le-au pus organizatorii la dispozitie cazare sau altceva. de-asta, asa cum am scris si mai sus, nu te grabi sa acuzi pe cineva cat timp nu sti cum a ajuns sigla aceea pe afis
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeromania 2010   Aeromania 2010 - Pagina 3 EmptyJoi 12 Aug 2010, 19:27

Claudiu, Jurgis a pus logo-ul pe Juka pentru a-i ajuta pe organizatori... Chiar a fost foarte greu sa se faca acest eveniment... Sa nu crezi cumva ca logo-ul asiguratorului era vopsit pe avion. Era un biet sticker. Nu specula inutil ca dai sperante desarte oamenilor Very Happy

Eu am incercat sa sugerez, la inceput, ca oamenii aia au fost neplacut surprinsi de absenta spotterilor. Si asta ca un semnal de alarma ca nu am fost neaparat la inaltimea asteptarilor. Atat. RAS probabil ca nu vor spune nimic. Eu insa am considerat ca e mai bine sa va fac cunoscut aspectul asta. Si nu acuz pe nimeni. Observ. Si ridic un semnal de... alarma. (Ce urat suna...)
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeromania 2010   Aeromania 2010 - Pagina 3 EmptyJoi 12 Aug 2010, 19:36

Da, inteleg ce spui, insa a fost a fost alegerea RAS... nu sti daca ei au vb cu vreun spotter sau cu un grup... sunt detalii. si oricum mi se pare cam aiurea sa ai atatea asteptari, sa-ti vina spotteri cat timp nu faci decat sa pui o sigla pe un afis, lucru care nu ajuta pe nimeni in nici un fel pana la urma. nu exista vreo asociatie sau vreun statut juridic al spotterilor, deci nu s-a semnat vreun contract. iar treaba asta cu "nu avem bani" e o replica mai veche. daca nu aveau bani nu faceau miting. nu organizeaza nimeni asemenea evenimente doar de dragul traditiei
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeromania 2010   Aeromania 2010 - Pagina 3 EmptyJoi 12 Aug 2010, 19:59

Cu chestia cu sigla si cu implicarea spotterilor, pot fi de acord, la rigoare. Dar sa stii ca anul asta a fost cumplit de greu cu sponsorii. Foarte foarte greu. Industria de advertising a scazut cu aproape 45 la suta. Peste tot sunt bugete taiate in mod dramatic. Eu insumi am fost afectat ingrozitor de povestea asta in cazul propriei mele firme. Nu e, din pacate, o figura de stil asta cu eforturile supraomenesti pentru a gasi bani pentru eveniment. Bine ca a fost, pana la urma, posibil.
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeromania 2010   Aeromania 2010 - Pagina 3 EmptyJoi 12 Aug 2010, 20:08

Mihai, si mie mi-a parut rau ca nu am fost la Aeromania anul asta, chiar aveam de gand, insa, a picat fix cu kecskemetul pe care mi-am propus sa nu-l ratez in nici un an, plus ca e mai aproape cu vreo 250km de mine decat marea cea neagra. asta ca exemplu singular.
Plus de asta, se pare ca nu e clar ce reprezinta RoSpotters... Avem vreo 900 de oameni inscrisi pe forum, din care ne cunoastem in persoana si ne intalnim pe la evenimente doar cativa. Daca spunem ca noi aia cativa suntem spotteri, restul sar in sus ca vezi doamne e discriminare ca nu toata lumea are echipamente, ca nu toti stiu prelucra... etc etc.
Daca spunem ca toata lumea de pe forumu asta e RoSpotter, apar alte discutii de genu ca nu e chiar asa, ca mie imi place sa citesc sau te miri ce... Despre implicarea ta si ce ai avut de facut nu comentez, pentru ca sunt convins ca ai avut treaba p-acolo, dar ceilalti 850 care nu au fost in Ungaria unde sunt? De problema asta ne lovim.

Eu personal nu am auzit de nici un parteneriat intre RoSpotters si Aeromania, asta o zic sincer... de aceea nu consider ca nu s-a onorat un parteneriat. Nu stiu cati au auzit detalii despre asa ceva...
Trebuie sa ne relaxam... Stii bine ca in viata ai de facut alegeri, si mai apar diverse piedici.
Oricum, astept pozele tale si sper ca vedem si ceva air-to-air ca stu ca ai Very Happy
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeromania 2010   Aeromania 2010 - Pagina 3 EmptyJoi 12 Aug 2010, 20:31

dylan a scris:
Dragul meu, e o regula pe care o respectam cu totii pe aici de ceva timp...urcam pozele conform regulamentului adica ori 800x600 ori thumbnail...

mi scuzzi, de acum promit ca toate materialele foto o sa le pun la dimensiunile cerute in regulament.
Sus In jos
lrbc
Fotograf
lrbc


Numarul mesajelor : 1823
Varsta : 110
Localizare : Bacău
Data de inscriere : 08/05/2009

Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeromania 2010   Aeromania 2010 - Pagina 3 EmptyJoi 12 Aug 2010, 20:41

propellerdream a scris:
...Au participat extrem extrem extrem de putini spotteri. Dupa cum s-a vazut, toata lumea a preferat sa mearga la unguri... Din cate am observat, chestia asta nu le-a picat prea bine organizatorilor de la Tuzla...
Nu-mi place sa ma bag in polemici de genul asta, dar daca vrei sa organizezi un turneu de tenis la Bucuresti in saptamana in care se joaca US Open cati jucatori din primii 50 vor veni la tine? Atunci, ca sa ai participanti de valoare, muti turneul inainte sau dupa US Open. Parerea mea.
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeromania 2010   Aeromania 2010 - Pagina 3 EmptyJoi 12 Aug 2010, 20:50

Discutiile acestea chiar ma deranjeaza pentru ca se vorbeste in necunostinta de cauza, dar totala ca sa zic asa. Referitor la organizarea Aeromania a existat o discutie (e adevarat nu purtata direct cu cei de la RAS si prin urmare nu stiu ce a ajuns la ei) si se stia de la bun inceput, inainte de stabilirea finala a datei evenimentului, ca daca va avea loc pe 8-9 august, prezenta spotterilor va fi scazuta la show pentru ca majoritatea spotterilor vor fi in Ungaria la show-ul de la Kecskemet. Le inteleg dezamagirea pentru ca si eu am fost dezamagit cand am aflat data oficiala si mi-am dat seama ca ratez Aeromania anul asta pentru ca, chiar as fi vrut sa particip dar problema se pune cam asa: pot sa fac sambata si duminica spotting la LHR sau la OTP....hmmmmmmmmmm pe care sa aleg!? cred ca stii raspunsul!

Case closed ca este o discutie absolut inutila!!!!!!!! Daca vreti sa spuneti ceva, lasati pozele sa vorbeasca Wink



Ultima editare efectuata de catre valavia in Joi 12 Aug 2010, 22:27, editata de 2 ori
Sus In jos
YR-197
Flight Level 400
Flight Level 400
YR-197


Numarul mesajelor : 799
Varsta : 62
Localizare : Arad
Data de inscriere : 08/10/2009

Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Pendul   Aeromania 2010 - Pagina 3 EmptyMar 21 Sept 2010, 09:40

Duminica am trecut pe la aeroclubul meu de suflet,nu spui care... Razz
Printre altii,m-am (re)intalnit cu prietenul Nelu Sacara.Din vorba-n amintiri, veni vb. de acrobatii si alte alea,la care ii spun ca de cand am vazut loopingul cu Spartanul, mai urmeaza sa vad si zbor in oglinda cu parasuta...Raspunsul a fost acesta:
-Nici o problema...
...am ramas masca...

Aeromania 2010 - Pagina 3 Pendul-1
Aeromania 2010 - Pagina 3 Pendul
Despre locatie, este chiar titlul topicului.
Oricum, mai degraba se potriveste denumirea de PENDUL.
Nelu este cel care se penduleaza...
cheers
Sus In jos
codrutz
Fotograf
codrutz


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/08/2008

Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeromania 2010   Aeromania 2010 - Pagina 3 EmptyMar 21 Sept 2010, 13:01

propellerdream a scris:
Eu zic ca daca tot ne-am parteneriat cu organizatorii puteam sa facem o prezentare cel putin decenta Aeromaniei.

Cine s-a parteneriat cu cine?

Exemplu: Sa zicem ca io ma duc in Belgia la foto aer-aer si inscriu Regional Air Services pe afis si le zic organizatorilor ca vom avea la zbor in formatie un Ka-26. Toata lumea da din coada si se bucura nevoie-mare. Pentru ca suntem "parteneri" si fiindca am colaborat bine in trecut. Nu intreb RAS-ul daca vrea, nu ma intereseaza daca are bani sau timp sa vina, eu doar fac afisul si le trec sigla acolo.

Adica le fac eu program. Fara sa intreb. Politicos? Si mai politicos este sa incerci sa bati orazul la modul "n-ai venit!". Da, n-am venit pentru ca aveam altceva de facut.

E o chestie nasoala la purtatorii de cuvant... Cand li se pun cuvintele intre falci si inceteaza sa mai mestece cu propria mandibula.

Sunt liber sa ma duc unde imi place si sa-mi practic hobby-ul in functie de timpul meu liber. Imi face placere sa calc pragul Tuzlei si consider ca ne numim prieteni. Dar prietenii isi acorda spatiu. A fost un ghinion cu suprapunerea evenimentelor, sunt sigur ca ne-ar fi facut tuturor placere sa-i vizitam.

Dar nu asa, tipule! Nu-mi bate obrazul ca nu m-am dus intr-un loc unde nici nu m-am angajat ca ma duc.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Aeromania 2010   Aeromania 2010 - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
Aeromania 2010
Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
 Subiecte similare
-
» Aeromania 2014
» Aeromania 2015
» 2010 Royal Netherlands Air Force Open Days - 18 si 19.06.2010 - live!
» AEROMANIA 2013 - 13-14 Iulie - Poze
» Black Sea Defense & Aerospace 2010 (13-15 aprile 2010)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Demonstratii aeriene - Airshows :: Demonstratii aeriene - 2010-
Mergi direct la: