ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm Empty
MesajSubiect: CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm   CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm EmptyVin 04 Ian 2008, 13:35

Nu ma consider un adevarat spotter, adevarul este ca imi place sa zbor mai mult decat sa fac pozele. Dar si asa e foarte placuta si partea de fotografie.

Am noroc sa am pe prietena mea care ma sprijina si cu zborul si cu pozele + cativa prieteni care mai vin cu mine si in general ideea de excursii ne incanta pe toti.

+ activitatea de la aeroclubul cluj unde zbor de 8 ani ( acuma am 24 de ani ) ma pune aproape de situatiii care merita fotografiate.

toate astea m-au pus anii astia in contact cu multe lucruri , aeroporturi, airshow-uri, aerodroame etc... in ultimii 3 ani am fost pe la tot ce stiam ca se intampla si mi-a placut la nebunie.. pana anul trecut ma lipea m de prieteni pt ca nu avem aproape niciodata bani Smile, dar anul asta a inceput sa mearga mai bine si am aparatul meu foto.

Deci pentru mine spottingul este locul unde intalnesc zborul, fotografia, si aproape tot timpul prietenii.

sper ca nu suna "prea romantic" Smile


Despre aparatul foto:

Canon EOS 40D body - vine la pret destul de dur de aprox 4000 RON (www.f64.ro)
- Este aparatul de varf al firmei canon pentru amatori si semi profesionisti dar poate fi folosit fara nici o problema de orice fotograf de la amatori pana la super profi Smile
este EXCELENT din urmatoarele puncte de vedere :

Are zgomot practic inexistent la valori ISO destul de mari
Are mod AUTO ISO
Procesorul de imagine este excelent si foarte rapid
Foarte ergonomic si intuitiv

Pentru cine e dispus sa renunte la pretentii legate de zgomot in imagine si la viteza o alternativa f buna este CANON EOS 400D.

Pentru informatii detaliate despre ambele aparate vizitati www.dpreview.com

Despre Obiectiv:

TAMRON 18-250 mm

Este un obiectiv all-in-one care acopera cu compromisuri destul de putine orice situatie foto.

Profesionistii considera solutiile astea inacceptabile dar de f multe ori nu au dreptate, sunt pur si simplu niste conservatori mandri multi. Ca si amator sau semi profi, este mai mult decat destul obiectivul acesta din 2 motive:

- Este compact si usor
- Acopera un camp foarte larg de situatii ( prinde si camp larg si f strans)

Dezavantaje:

Nu este un obiectiv prea luminos, adica in conditii medii / rele de lumina se ajunge f usor la poze miscate, in special din mana
Are distorsiuni (sesizabile doar de profesionisti sau chitzibushari) la focala mica de 18 mm si
Vignetare usoara ( creste cu scaderea conditiilor de iluminare) la focala mare.
Nu are stabilizare de imagine, ceea ce defavorizeaza putin fotografiatul din mana.
-------------

Chiar si asa , daca luam in considerare ca costa aprox 1600 RON si ca un obiectiv Canon Stabilizat de 200 mm luminos (F4) de 2-3 KG si dimnesiuni enorme, care NU acopera si focale mici costa si 10000 RON..
e usor de ajuns la o concluzie.

Daca totusi aveti banii si suficienta pasiune probabil merita.. nu si pentru mine.

Prefer sa umblu liber cu doar 1 kg de aparatura (si asa greu), sa nu trebuiasca sa schimb obiectivul , si sa ma simt bine.

Personal sunt foarte multumit de obiectiv, si astept de la Tamron sa scoata versiunea cu stabilizator de imagine, e clar ca au succes si vand bine, deci ma astept sa se dezvolte bine
Sus In jos
naiba
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 59
Localizare : CLJ
Data de inscriere : 13/01/2008

CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm Empty
MesajSubiect: Re: CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm   CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm EmptyDum 13 Ian 2008, 11:12

Pozele care le-am pus eu sunt facute cu un Canon S2-IS (era luat cu imprumut Smile intre timp am S3-IS al meu)
Bun zoom-ul optic...si stabilizatorul te ajuta cand faci "din mana".
Imi pare rau ca nu am pozat si la mitingul aviatic din vara trecuta. Atunci doar le ascultam comunicatiile in casca Laughing (sa nu se uite lumea stramb la mine ca ce ascult)...si m-am ales cu o urma de ochelari de soare pe fata de toata frumusetea (deh...doar cu ochii-n soare am stat) de radeau dupa aia prietenii de mine Smile).
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm Empty
MesajSubiect: Re: CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm   CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm EmptyMier 16 Ian 2008, 11:37

Pentru spottingul de ruta eu folosesc un aparat chiar de amatori,un Canon A410 Poweshot,si un Panasonic DMC-LZ6,Canonul are o rezolutie de 3,2mpx si zoom optic de 3,2x,iar Panasonicul de 7,1mpx,si 6x zoom optic.
Ambele aparate le folosesc impreuna cu o luneta terestra lelescopica tip"pirat" de constructie ruseasca,facuta din aluminiu si lentile de calitate.Mareste de 20x si ultima lentila are diam.50mm.Sincer is multumit de claritatea imagii.
Pentru Panasonic am "inventat"un adaptor ca sa potriveasca obiectivul aparatului cu ocularul lunetei.Desi ambele mariri adunate dau 29x,rezultatele nu is tocmai grozave,la puterea aia de marire deja orice mica miscare influenteaza negativ fotografiatul.
Surprinzator,rezultatele mai bune le-am avut cu Canonul care dadea o marire de 23,2x,se putea incadra si focaliza mai usor avionul.
Pe viitor intentionez sa imi iau un Canon EOS350D si un telescop spatial.Pentru telescoape sunt multe variante,inca nu m-am hotarat care e mai potrivit.Bineinteles numai cu trepied,altfel nu se poate.Cu astea combinate vor iesi niste poze mai mult decat grozave,cu detalii gen:inmatriculare,geamuri,scrisuri mai marunte...
Sa speram ca viitorul suna bine pentru toti. Very Happy
Sus In jos
etravel
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 102
Varsta : 52
Localizare : Snagov :)
Data de inscriere : 03/02/2008

CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm Empty
MesajSubiect: Re: CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm   CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm EmptyDum 03 Feb 2008, 08:14

naiba, cum sta Canonul S3 IS la capitolul zgomot pe senzor? Tot vreau sa imi cumpar un aparat foto mai de Doamne ajuta (momentan am un A520 si nu sunt deloc multumit in majoritatea situatiilor, aparat destul de limitat tehnic pe langa un DSLR sau chiar ceva gen Sx IS) si citesc chestii negative prin mai toate site-urile de review referitoare la zgomotul pe imagine. Bine, si A520 face din punctul asta de vedere niste faze de ramai masca..
Sus In jos
naiba
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 59
Localizare : CLJ
Data de inscriere : 13/01/2008

CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm Empty
MesajSubiect: Re: CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm   CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm EmptyDum 03 Feb 2008, 09:43

Salut !
canon S3-IS de la ISO 400 si cu lumina slabuta cam are zgomot. Iar la filmare cu iluminare slaba - la fel. zgomotos.
In rest e super OK (nici nu doresc mai mult - nu-s profesionist in ale fotografiei si nici sa investesc mai multi bani in ap. foto vreau).
Sus In jos
etravel
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 102
Varsta : 52
Localizare : Snagov :)
Data de inscriere : 03/02/2008

CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm Empty
MesajSubiect: Re: CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm   CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm EmptyDum 03 Feb 2008, 12:00

Salut si multumesc pentru informatii. E clar, l-am scos de pe lista. Zgomot mare la ISO 400 nu e ok, macar de la 800 incolo.
Sus In jos
YO4NAT
Airport Level
Airport Level
YO4NAT


Numarul mesajelor : 62
Varsta : 44
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 13/05/2008

CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm Empty
MesajSubiect: Re: CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm   CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm EmptyMier 14 Mai 2008, 00:23

A aparut S5IS, l-am luat din SUA si mie imi place. Am facut poze la ISO400 la rezolutie mare si e mai mult decat OK, asta intr-o samba la un botez deci fotografii de interior...Ce sa spun? Avantaje:
auto White balance foaret bun, zoom 12x echivalent cu un obiectiv de 300 sau 400 pe film, zgomot de imagine usor de la 800 in sus, diafragma 2,7 minim. Am facut in aceleasi conditii fotografii cu Canon 400D si blitz extern dedicat si la ISO 400 ieseau untunecate chiar si cu blitz, la S5IS am folosit blitzul aparatului. Mentionez ca 400D avea obiectivul standard 18-55mm cam intunecat de altfel, bun pt portrete de studio si fotografii ziua, nu si pt fotografie noaptea sau la distante mai mari de 4m.
Sus In jos
http://www.stefan-foto.blogspot.com
Continut sponsorizat





CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm Empty
MesajSubiect: Re: CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm   CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm Empty

Sus In jos
 
CANON 40D + obiectiv TAMRON 18-250 mm
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Parearea voastra despre un zoom Tamron SP 70-300 mm f/4-5,6 Di VC USD
» canon eos 5d mark II
» Cana termos obiectiv foto
» Miting aerian BOBOC 2012
» Canon 100-400 mm 4.5-5.6 IS USM

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: