ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Semnificatie nume companii aeriene

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Semnificatie nume companii aeriene Empty
MesajSubiect: Semnificatie nume companii aeriene   Semnificatie nume companii aeriene EmptyDum 31 Ian 2010, 12:06

Incerc sa fac o lista (non-exhaustiva) cu semnificatia numelui celor mai importante companii aeriene (si cateva mai mici) fara sa includ pe cele mai mult decat evidente (gen Air France) :

Tarom : Transporturile aeriene române
KLM : Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, Compania de aviatie regala
VLM : Vlaamse Luchttransportmaatschappij , compania aeriana flamanda (disparuta in 2009 cand a fost unita cu CityJet)
bmi - British Midland Airways
Aeroflot – Flota aeriana
Aer Lingus - Aer Loingeas => flota aeriana
Lufthansa – Luft inseamna aer/aerian (ger.) si Hansa cred ca vine de la Liga Hanseatica care era o organizatie comericiala in Europa medievala ; Hansa inseamna si grup, uniune cu sens de organizatie…in gemana veche)
CCM - Compagnie Corse Méditerranée – Compania Corsica Mediterana (apartine de Air France)
Cathay Pacific – Cathay este vechiul nume sub care era cunoscuta China occidentalilor (pe vremea lui Marco Polo). Este vorba de o transcriere a numelui Kitai (China, chinez)
ANA – All Nippon Airways
TAP - Transportes Aéreos Portugueses
TAM - Transportes Aéreos Meridionais – transmporturile aeriene meridionale (Brazilia)
Malév - Magyar Légiközlekedési Vállalat (nu stiu ce inseamna fiecare cuvant)
LAN - Línea Aérea Nacional de Chile
LOT - Polskie Linie Lotnicze LOT (in engleza ar fi LOT Polish Airlines, dar tot nu-mi dau seama ce inseama Lotnicze (intotdeauna m-am intrebat de unde provine numele…)
SAS – Scandinavian Airlines System
JAL – Japan Airlines
TWA – Trans Worls Airways
Alitalia - Aerolinee Italiane (ALI => Alitalia). Numele este si un interesant joc de cuvinte : Ali – aripi (it) + Italia
CSA Czech Airlines - České aerolinie – Liniile aeriene cehesti => Československé státní aerolinie (Czechoslovak State Airlines) ; numele sub care a fost creat, chiar daca acum Cehia si Slovacia nu mai sunt unite
Quantas - Queensland And Northern Territory Aerial Services Limited
Avianca - Aerovias del Continente American (Columbia)
S7 – Siberia Airlines (nu stiu de unde vine cifra 7)
El Al : Spre inaltimi (in ebraica) ; a fost tradus in engleza prin : "To The Skies" sau "Skywards"
RAM – Royal Air Maroc

Mai stiti si altele ?
Sus In jos
alexandrumih
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 194
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/11/2008

Semnificatie nume companii aeriene Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatie nume companii aeriene   Semnificatie nume companii aeriene EmptyDum 31 Ian 2010, 12:54

Salut! Buna idee cu explicatiile despre numele companiilor!
In legatura cu LOT: cuvantul LOT=zbor, LOTNIK=pilot, LOTNICZE=ceva legat de zbor Smile
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

Semnificatie nume companii aeriene Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatie nume companii aeriene   Semnificatie nume companii aeriene EmptyDum 31 Ian 2010, 16:47

Se poate testa aici: http://www.airframes.org/airlines/
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Semnificatie nume companii aeriene Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatie nume companii aeriene   Semnificatie nume companii aeriene EmptyDum 31 Ian 2010, 20:02

Cred ca am gasit pentru "Lotnicze" => Aviation (engl)

Deci ar insemna Liniile Aeriene Poloneze
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Semnificatie nume companii aeriene Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatie nume companii aeriene   Semnificatie nume companii aeriene EmptyLun 01 Feb 2010, 01:02

Alte cateva :

MEA - Middle East Airlines
Etihad – prescurtarea in araba de la Emiratele Arabe Unite
Sabena – (pentru nostalgicii unei perioade…) Société Anonyme Belge d’Exploitation de la Navigation Aérienne
Ryanair – foarte simplu : numele fondatorului Tony Ryan (companie fondata in 1985)
flyBE – British European
LTU - Lufttransport-Unternehmen – societatea de transport aerian
Kulula – cuvant in Zulu, traducerea in engleza ar fi : it is light sau it is easy/simple
Lauda Air ; Lauda Air Italia ; flyNiki - companii aeriene fondate de fostul pilot de formula 1 Niki Lauda
Varig - Viação Aérea RIo Grandense
VASP - Viação Aérea do São Paulo
Sus In jos
Continut sponsorizat





Semnificatie nume companii aeriene Empty
MesajSubiect: Re: Semnificatie nume companii aeriene   Semnificatie nume companii aeriene Empty

Sus In jos
 
Semnificatie nume companii aeriene
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Air Moldova (9U / MLD)
» Tarom (RO / ROT)
» Companii aeriene romanesti de-a lungul timpului
» Romania, pe radarul a cinci companii aeriene
» 50 de companii aeriene europene amenintate de faliment

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: