ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Cosmar pe aeroport

In jos 
+4
valavia
B32fly
arianne
Mengelaus
8 participanți
AutorMesaj
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Cosmar pe aeroport Empty
MesajSubiect: Cosmar pe aeroport   Cosmar pe aeroport EmptyLun 21 Dec 2009, 17:46

Titlu: Cosmar pe aeroport
Sursa: http://www.cancan.ro/dezvaluiri/paparazzi/cosmar-pe-aeroport-80983.html
Autor: S. I.
Data: 21dec2009

Continut

Citat :
La scurt timp după ce a ajuns pe aeroport, aceasta fost îmbarcată, alături de ceilalţi pasageri, într-un autocar care face legătura între piste. În mod normal, în câteva minute ar fi fost în avion, dar ghinionul a făcut ca turnul de control să anunţe întârzieri din cauza ceţei, iar zborul a fost amânat pe perioadă nedeterminată. În loc să ducă pasagerii înapoi în aeroport, cei responsabili au decis să-i ţină în autocar până la îmbarcare.

În aceste condiţii, Cosmina a îndurat un ger crâncen alături de părinţi cu copii mici care plângeau de frig şi sete şi călători zgribuliţi care spuneau că abia îşi mai simt picioarele. Coşmarul a durat aproape trei ore, iar explicaţiile au fost puţine şi neplauzibile. "A fost crunt, o bătaie de joc. A îngheţat îngrozitor de frig. Ne-au ţinut în autobuzul ăla fără apă şi fără toaletă. A fost inuman! Ar fi o minune să nu mă îmbolnăvesc!", ne-a declarat Cosmina.

Din pacate nu am gasit in alta parte referiri la acest eveniment asa ca l-am luat din ziarul de mai sus. Am sa va rog fara off-topic referitor la ziar, articol, Cosmina Pasarin.
Ce ma intereseaza pe mine este paragraful in care este scris ca au fost tinuti in autobuz trei ore in loc sa fie dusi inapoi in aeroport. Este posibil asa ceva? Mi se pare de neconceput, eu daca eram acolo spargeam geamurile si ieseam din autobuz, va spun sincer. Stie cineva mai multe despre asta?
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 32
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Cosmar pe aeroport Empty
MesajSubiect: Re: Cosmar pe aeroport   Cosmar pe aeroport EmptyLun 21 Dec 2009, 18:38

Conform CE (europa.eu):
Citat :

REGULAMENTUL (CE) NR. 261/2004 AL PARLAMENTULUI EUROPEAN ȘI AL CONSILIULUI din 11 februarie 2004 de stabilire a unor norme comune în materie de compensare și de asistență a pasagerilor în eventualitatea refuzului la îmbarcare și anulării sau întârzierii prelungite a zborurilor și de abrogare a Regulamentului


Articolul 5
(1) În oricare din cazurile în care un operator de transport aerian anticipează o posibilă întârziere a unui zbor peste ora de plecare prevăzută, după cum urmează:
(a) timp de două ore, în cazul zborurilor de 1 500 de kilometri sau mai puțin;
(b) timp de trei ore sau mai mult, în cazul tuturor zborurilor intracomunitare de peste 1 500 de kilometri; si al oricăror alte zboruri cuprinse între 1 500 si 3 500 de kilometri;

(i) asistența specificată la articolul 9 alineatul (1) litera (a) șiarticolul 9 alineatul (2);
(ii) în cazul în care ora de plecare anticipată este la cel puțin o zi după ora de plecare anunțată inițial, asistența specificată la articolul 9 alineatul (1) litera (b)și litera (c);

Articolul 9
(1) Când se face trimitere la prezentul articol, pasagerii au dreptul de a li se oferi gratuit următoarele:
(a) mese si băuturi răcoritoare, direct proporționale cu timpul de asteptare;

E foarte posibil ca durata de 3 ore sa fie exagerata avand in vedere credibilitatea sursei.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Cosmar pe aeroport Empty
MesajSubiect: Re: Cosmar pe aeroport   Cosmar pe aeroport EmptyLun 21 Dec 2009, 18:43

Eu stiu ce compensatii si ce drepturi au pasagerii, dar si fara sa nu ai nici o treaba cu aviatia, un minim bun simt ti-ar dicta ca este inadmisibil sa tii niste oameni intr-un autobuz, nu trei ore...dar nici macar o ora la -10 grade.

De asta am scris aici, sa aflu mai multe amanunte, chiar sunt curios daca au fost fabulatii ale ziarului sau chiar s-a intamplat.
Sus In jos
B32fly
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 208
Data de inscriere : 27/01/2008

Cosmar pe aeroport Empty
MesajSubiect: Re: Cosmar pe aeroport   Cosmar pe aeroport EmptyLun 21 Dec 2009, 18:56

Eu nu cred ca i-au tinut in autobuz 3 ore. Come on!
Daca era asa, sigur aparea la televizor ceva, plus ca e prima oara cand aud ca o companie isi tine pasagerii in autobuz.
Atata timp cat apare doar intr-un singur ziar ceva e fishy.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Cosmar pe aeroport Empty
MesajSubiect: Re: Cosmar pe aeroport   Cosmar pe aeroport EmptyLun 21 Dec 2009, 19:48

Un singur om de aici ne poate spune ce s-a intamplat sau daca s-a intamplat ceva. Eu astept interventia lui Smile
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Cosmar pe aeroport Empty
MesajSubiect: Re: Cosmar pe aeroport   Cosmar pe aeroport EmptyLun 21 Dec 2009, 19:54

Datorita ziarului in care este stirea nu pot sa spun decat.....o alta tzoapa avida de publicitate.....come on, chiar credeti ca, compania aeriana in cauza ar fi platit pentru ocuparea autobuzului atata timp in loc sa isi duca pasagerii in sala de asteptare? Sa fim seriosi totusi Wink
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 41
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Cosmar pe aeroport Empty
MesajSubiect: Re: Cosmar pe aeroport   Cosmar pe aeroport EmptyLun 21 Dec 2009, 20:58

S-a stat destul de multisor in avion ptr ca sub RVR 400 nu avem voie sa decolam (nu e LVP pe BBU). Probabil de asta s-a dilatat timpul.


Ultima editare efectuata de catre Griff in Lun 21 Dec 2009, 21:08, editata de 1 ori
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Cosmar pe aeroport Empty
MesajSubiect: Re: Cosmar pe aeroport   Cosmar pe aeroport EmptyLun 21 Dec 2009, 21:01

B32fly a scris:
Eu nu cred ca i-au tinut in autobuz 3 ore. Come on!
Daca era asa, sigur aparea la televizor ceva, plus ca e prima oara cand aud ca o companie isi tine pasagerii in autobuz.
Atata timp cat apare doar intr-un singur ziar ceva e fishy.

pai tu nu ai nici o dovada. iti dai si tu cu parerea. asteapta pana apar mai multe detalii pana sa zici ca nu e adevarat. si mie mi se pare mult insa asta nu inseamna ca nu poate fi adevarat
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Cosmar pe aeroport Empty
MesajSubiect: Re: Cosmar pe aeroport   Cosmar pe aeroport EmptyLun 21 Dec 2009, 21:37

Griff a scris:
S-a stat destul de multisor in avion ptr ca sub RVR 400 nu avem voie sa decolam (nu e LVP pe BBU). Probabil de asta s-a dilatat timpul.

E o diferenta intre avion si autobuz. Macar in avion este incalzire, ca sa nu mai spun de celelalte "avantaje".
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Cosmar pe aeroport Empty
MesajSubiect: Re: Cosmar pe aeroport   Cosmar pe aeroport EmptyMar 22 Dec 2009, 00:15

Mai oameni buni ... eu (cred ca am mai spus odata asta Razz ) urmaresc de ceva vreme piata aviatica si presa din România si mai stiu eu anumite chestii (reglementari de aeroport) asa ca sunt obisnuit sa citesc, sa interpretez si sa ajung la niste concluzii ... Wink

Cum "citesc" eu asa ceva:

Ce informatii avem:

- o "fitoasa" pe care nu o stiu (dar cred ca nici nu este un lucru necesar Evil or Very Mad )
- un ziar a carui nume spune tot (nomen est omen Razz )
- aeroportul Baneasa (stim cu totii cum e ...)
- România (stim atitudinea generala fata de oameni, consumatori Crying or Very sad )
- vremea rea (ceata, zapada)

Ce mai stim:

- un pasager ce a trecut de "îmbarcare" (în acest caz iesirea din sala de boarding, urcarea în autobuz) nu are voie sa stea împreuna cu alte persoane care nu sunt "îmbarcate" pe aceeasi cursa
- BBU nu are o zona de tranzit sau alte sali izolate

Concluzie din toate cele de mai sus, personal cred ca sunt foarte aproape de adevar, macar 90% Twisted Evil :

- acele "aproape 3 ore" au fost probabil 2 si 10 minute
- oamenii aia chiar au stat acest timp în autobuz
- în autobuzul acela sigur nu au fost -10° dar probabil nici mult mai mult de +10°
- oamenii nu au primit explicatii pe întelesul lor, iar cele câteva doar târziu si dupa ce s-a facut scandal
- acei oameni chiar nu au avut unde sa fie dusi, în sala de asteptare înapoi nu se putea, alt loc nu exista la BBU

Cancan încolo-ncoace: tot e jale, dar asta e, din pacate nimic deosebit în RO. Sa-mi spuna cineva (care stie ce a fost acolo) ca sunt complet pe lânga si ma retrag sa-mi mai dau cu parerea ...

Asta doar asa ca exemplu de unde am eu o mare parte din "informatiile" mele: frânturi, exagerari, informatii evident false scratch combinate (logic) cu anumite lucruri stiute Wink
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 62
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Cosmar pe aeroport Empty
MesajSubiect: Re: Cosmar pe aeroport   Cosmar pe aeroport EmptyMar 22 Dec 2009, 00:16

Incep sa cred ce se spunea in acest articol. Tocmai s-a anuntat la Antena3 ca din nou sunt probleme la cursa BBU-CLJ din aceasta seara. Cursa JOR 494 trebuia sa decoleze la 22,00 . Oamenii au fost trecuti prin filtrul de securitate si imbarcati in autobuz si de aproape 2 ore stau in autobuz.
Sincer , eu incep sa inteleg despre ce e vorba. Miercuri 16 decembrie am folosit si eu acea cursa . Cine stie pe unde se face imbarcarea pe intern (pe un hol improvizat linga ghiseele checkin 3-4-5-6) , stie ca dupa filtru se iese direct afara (nu e loc decat de 2-3 persoane intre filtru si usa de iesire pe platforma). Daca te imbarca in autobuz si se intampla ceva (acum se spune ca pilotii si-au terminat timpul si se asteapta alti piloti) , e imposibil sa te intoarca inapoi , ca nu e loc.
Asa ca acea relatare capata consistenta si realism.
Din pacate Aeroportul Aurel Vlaicu Baneasa este O RUSINE pentru o capitala de 2 milioane de locuitori. Eu i-am spus de cateva ori "autogara" Baneasa , dar e mult prea elegant ! Nu e altceva decat o IMENSA RUSINE !
Poate ca in cazul acestor douya curse la Cluj nici personalul JOR nu a fost tocmai ok , dar si pe ei ii inteleg pe undeva , sa iti faci treaba in acele conditii e aproape IMPOSIBIL !!!
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Cosmar pe aeroport Empty
MesajSubiect: Re: Cosmar pe aeroport   Cosmar pe aeroport EmptyMar 22 Dec 2009, 00:19

Caline Very Happy

cei vreo 7 ani de analize comune vad ca si-au lasat urmele ... cheers
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 62
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Cosmar pe aeroport Empty
MesajSubiect: Re: Cosmar pe aeroport   Cosmar pe aeroport EmptyMar 22 Dec 2009, 00:19

Thomas , tocmai ti-am confirmat parerea !


Nu am vazut toate aerogarile din Romania , dar NU CRED ca poate exista undeva conditii atat de improprii precum cele de pe Baneasa , avand in vedere si traficul de acolo !
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Cosmar pe aeroport Empty
MesajSubiect: Re: Cosmar pe aeroport   Cosmar pe aeroport EmptyMar 22 Dec 2009, 00:24

CalinCLJ a scris:
Thomas , tocmai ti-am confirmat parerea !


Nu am vazut toate aerogarile din Romania , dar NU CRED ca poate exista undeva conditii atat de improprii precum cele de pe Baneasa , avand in vedere si traficul de acolo !

Pai da ... asa e ... sotia însa când a fost în vara la BBU si tot asa a fost tratata ... asa cum e acolo ... nu s-a lasat pâna nu a facut plângere scrisa acolo despre proasta organizare (chiar si în conditiile ce sunt acolo), a cerut formular, a cerut numar de înregistrare ... tot tacâmul Razz

Ea era convinsa, ca daca mai multi ar face asta, s-ar schimba ceva ... desigur cu urlete si scandal mai putin ...
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Cosmar pe aeroport Empty
MesajSubiect: Re: Cosmar pe aeroport   Cosmar pe aeroport EmptyMar 22 Dec 2009, 10:48

Multumesc de raspunsuri si investigatii. Lucrand in aviatie nu pot spune decat ca e inuman sa faci asa ceva, in orice sezon nu numai iarna.

p.s Acum vreo 2 ani cand am ajuns "face to face" cu "capsunarii" radeam de vestita expresie "Numai in Romania se poate intampla asa ceva..." ... Incep sa am indoieli.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cosmar pe aeroport Empty
MesajSubiect: Re: Cosmar pe aeroport   Cosmar pe aeroport Empty

Sus In jos
 
Cosmar pe aeroport
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
»  AEROPORTUL BRASOV - STIRI - DISCUTII
» Aeroportul Cluj-Napoca - Martie 2009
» Şef nou la aeroport la AIT
» Aeroportul Oradea - 2008
» Sugestii organizare forum

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: