ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore..

In jos 
+3
CalinCLJ
Lyvyoo
Daniel
7 participanți
AutorMesaj
Daniel
Flight Level 200
Flight Level 200
Daniel


Numarul mesajelor : 267
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 23/02/2009

Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. Empty
MesajSubiect: Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore..   Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. EmptyLun 09 Noi 2009, 13:15

Titlu: Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore din cauză că avionul lor a suferit o defecţiunie.
Sursa: http://www.click.ro/actualitate/romani_in_lume/romani-blocati-aeroport-italia-cluj_0_844715531.html
Autor: Alexandra Barangă
Data: 9-11-2009

Citat :
Ora 10.46 O nouă problemă tehnică, de această dată legată de bagaje, va întârzia decolarea aeronavei la ora stabilită. Încurcătura a survenit după ce jumătate dintre pasageri trecuseră deja de check-in. În momentul de faţă ei au fost trimişi către un alt ghişeu, unde vor fi nevoiţi să repete procedura.

Ora 9.44 Românii se pregătescă să treacă din nou prin check-in, de acestă dată pentru îmbarcarea finală. La ora 10.30 toţi călătorii care ar fi trebuit să ajungă încă de ieri noapte la Cluj, vor fi în aeronava trimisă de compania WizzAir pentru a rezolva situaţia. Decolarea este prevăzută pentru ora 11.00.
Odiseea conaţionalilor noştri a început aseară, la ora 19.00, când li s-a comunicat că avionul care ar fi trebuit să îi ducă acasă nu mai decolează din motive tehnice. Astfel, circa 160 de români riscau să rămână nu doar blocaţi ci şi abandonaţi.

După aproape două ore de aşteptare a sosit vestea că bagajele vor întârzia, astfel încât au fost nevoiţi să aştepte până în jurul orei 01.30 pentru a se putea deplasa înspre hotelul pus la dispoziţie de WizzAir, după multe insistenţe din partea călătorilor.

Cei în jur de 160 de pasageri au fost plimbaţi şi în această dimineaţă de la un checking la altul, fiind nevoiţi să stea din nou la cozi, deşi toţi erau în posesia cărţilor de îmbarcare.
Sus In jos
Lyvyoo
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 53
Data de inscriere : 17/04/2008

Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. Empty
MesajSubiect: Re: Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore..   Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. EmptyLun 09 Noi 2009, 15:26

Riscurile low-cost-ului Smile
Sus In jos
Daniel
Flight Level 200
Flight Level 200
Daniel


Numarul mesajelor : 267
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 23/02/2009

Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. Empty
MesajSubiect: Re: Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore..   Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. EmptyLun 09 Noi 2009, 16:11

Lyvyoo a scris:
Riscurile low-cost-ului Smile
Se poate intampla si la alte companii nu numai la low-cost.Si eu o sa merg sambata la Roma si o sa ma intorc duminica seara.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. Empty
MesajSubiect: Re: Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore..   Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. EmptyLun 09 Noi 2009, 20:31

http://www.citynews.ro/cluj/eveniment-29/o-aeronava-wizz-air-lovita-de-fulger-in-timpul-zborului-63596/

Iata motivul intarzierii.
Pana la urma e valabila si concluzia "riscurile low-cost-ului" , dar parca toata lumea e prea drastica si categorica. Sunt evenimente care se intampla , nu se face atata tam-tam cand e vorba de o companie "traditionala" .
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. Empty
MesajSubiect: Re: Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore..   Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. EmptyLun 09 Noi 2009, 21:56

CalinCLJ a scris:
http://www.citynews.ro/cluj/eveniment-29/o-aeronava-wizz-air-lovita-de-fulger-in-timpul-zborului-63596/

Iata motivul intarzierii.
Pana la urma e valabila si concluzia "riscurile low-cost-ului" , dar parca toata lumea e prea drastica si categorica. Sunt evenimente care se intampla , nu se face atata tam-tam cand e vorba de o companie "traditionala" .

Calin am si eu intrebare pentru tine da de fapt pentru toata lumea: Oare in care dintre tarile lumii astea in care traim se face atat tam-tam in presa pentru un amarat de avion acare a intarziat? Daca ii dadea de pamant pentru ca la presiunea presei si a pasagerilor pilotii isi asumau raspunderea si hotarau sa decoleze oare cum era? Ar fi recunoscut ceva presist din asta gen DD in Direct ca a facut presiuni asupra lor? Malev comanie nonLC sufera din cauza lipsei de avioane, anuleaza curse mai des ca Wizz pentru ca le-a ajuns droanga la Cluj si s-a stricat...... Ma scuzati dar ceea ce face presa romana este IRESPONSABILITATE in stare pura. Intradevar este nasol sa stai sa astepti atat ( nu o spune spotterul din mine o spun ca si consumator) dar atat vreme cat mi se ofera serviciile pe care legea ii obliga sa le ofere ce se vrea mai mult? Sa li se ofere un zbor la cluj cu Cathay Pacific (daca tot a castigat titlul de comapania Anului) la First Class? si o cazare la Ritz sau la ceva Hilton in Caraibe? si o Croaziera cu QM2?

Deci asa cum am zis este nasol dar ar fi muuuuuuuuuuuuult mai nasol daca ar face buf cu el de pamant. Nu le iau apararea pentru ca nu cred ca au nevoi de mine pe post de PR iau apararea bunului si simt si a Responsabilitatii!!!
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. Empty
MesajSubiect: Re: Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore..   Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. EmptyLun 09 Noi 2009, 22:39

@KKK

presa nu face tam-tam din cauza intarzierii, care, de ce sa nu fim sinceri e deja in cultura Wizz, cat de modul in care sunt tratati pasagerii...
Sa nu uitam de cursa Air France(Paris-Singapore-Sydney), care acum o luna a facut o "escala" la OTP datorita problemelor tehnice care au dus la un deces. Pasagerii au fost dusi de oficilii aeroportului, desi nu erau obligati la salonul VIP(nu business), iar, conform regulamentului, dupa un nr de ore au primit hrana si cazare din partea companiei. Romanii nostri, insa, nu au primit nici scuze... din partea Wizz. Si nu e prima situatie de genul acesta
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. Empty
MesajSubiect: Re: Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore..   Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. EmptyLun 09 Noi 2009, 23:02

Incerc sa ma pun in locul pasagerilor. Cred ca as fi nemultumit in cazul in care as pierde un alt zbor din cauza intarzierii. ATAT !

Si poate as fi mai sarac cu vreo 30-50 euro cat costa o mancare la aeroportdar daca nu ai o rezerva strategica de bani ar fi mai bine sa stai acasa.

Mi se pare cu adevarat rau sa ramai in tren iarna intre 2 localitati intr-un loc inaccesibil decat in aeroport la caldura sau dupa caz la racoare.

Sunt unele domenii in care presa a simtit ca atinge sensibilitatea publicului. Una din ele e intarzierea avioaneleor ceea ce e de neconceput in opinia "taranilor" care merg si ei de cateva ori in viata cu avionul si care resimt o atingere la mandria personala ca vezi doamne avionul nu e gata de zbor cand scrie in orar.
Sus In jos
C_man
Flight Level 100
Flight Level 100
C_man


Numarul mesajelor : 171
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 26/07/2009

Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. Empty
MesajSubiect: Re: Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore..   Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. EmptyLun 09 Noi 2009, 23:06

S-a intamplat sa plec cu Wizz cu intarziere de 10-15 minute din Bergamo, dar s-a intamplat din cauza pasagerilor (deh, lumea buna de low-cost...), si nu din cauza companiei. Am intarziat, tot cu Wizz, si la plecarea din Roma, insa pe drum s-a recuperat, aeronava a fost cu mansa in maximum de gaz tot zborul si s-a aterizat la ora stabilita. Am decolat cu Tarom din Viena cu intarziere de 10 minute si am aterizat cu aceeasi intarziere. Nu stiu daca e corect ca Wizz sa fie blamati pentru atata lucru... Parca i-as da dreptate lui kkk.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. Empty
MesajSubiect: Re: Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore..   Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. EmptyLun 09 Noi 2009, 23:17

claudiup a scris:
@KKK

presa nu face tam-tam din cauza intarzierii, care, de ce sa nu fim sinceri e deja in cultura Wizz, cat de modul in care sunt tratati pasagerii...
Sa nu uitam de cursa Air France(Paris-Singapore-Sydney), care acum o luna a facut o "escala" la OTP datorita problemelor tehnice care au dus la un deces. Pasagerii au fost dusi de oficilii aeroportului, desi nu erau obligati la salonul VIP(nu business), iar, conform regulamentului, dupa un nr de ore au primit hrana si cazare din partea companiei. Romanii nostri, insa, nu au primit nici scuze... din partea Wizz. Si nu e prima situatie de genul acesta

Sa ma scuzi dar nu are treaba tanda cu manda, la AF pentru biletul ala nu a platit nimeni sub 3-4-500 de euro asa ca..... Asa cum se stie am stat enorm de multe ore la gard si pot sa spun ca fabuloasele intarzieri nu sunt atat de fabuloase si nici pe departe atat de dese. Imi pare rau sa o spun dar Dece vine vorba despre scuze? de ce totul se refuza la scuze? Nici cei de la FlyNiki nu si-au cerut scuze cand au intarziat (cazul meu) . Claudiu esti prost informat, asculti prea mult presa din pacate, Oare de ce nu scrie nicaieri ca deja AirVia a facut doua curse astazi la Cluj pentru ei ? Nu este esential sa fie informat publicul in amanunt? Apropo acu 20 de minute cred ca a ajuns si pasarea de la Roma....... Si ca sa vorbim concret Lufthansa a intarziat la un moment dat zi de zi aproape doua saptamani, Germanwings erau experti in intarzieri cand operau la Cluj, Malev nici cu ei nu imi este rusine , Tarom sa nu mai vorbesc, cursa de Madrid pleca cu 20-30 de minute intarziere si asta in conditiile in care de multe ori era prima cursa........ asa cum am mai zis nu sunt PR-ul lor si nici nu intentionez sa fac asta prin posturile mele, incerc sa fac tantarul sa fie tantar si sa las armasarul la herghelie......

Tot ce imi doresc este o presa civilizata, o presa care prezinta tot adevarul, o presa care nu trunchiaza realitatea si care fac din orice tantar armasar

Sper sa nu dam prea tare in of-topic pentru ca ma voi vedea obligat sa blochez stirea......
Sus In jos
dan guina
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Localizare : ierusalim israel
Data de inscriere : 03/05/2009

Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. Empty
MesajSubiect: Re: Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore..   Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. EmptyLun 09 Noi 2009, 23:20

Cel mai revoltator este cand pass.&presa fac scandal atunci cand nu sunt conditzii de zbor.Vezi Suceava zilele trecute !
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. Empty
MesajSubiect: Re: Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore..   Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. EmptyMar 10 Noi 2009, 00:11

Am generat , poate fara sa vreau , o discutie cam aprinsa.
Am insa aceeasi parere ca si triple K , eu cred ca e nu atat iresponsabilitate , cat lipsa de cultura jurnalistica. Ziaristii romani cred si inghit "pe nerasuflate" orice comentariu al oricaruia , doar din dorinta de a fi acolo , in fata , inaintea concurentei , la o stire.
Foarte buna remarca ta triple K , nu am vazut NICAIERI si ce a facut Wizz pt a repara cumva din din situatia neprevazuta (AirVia luat din scurt in wet probabil , cu costuri pe masura) .
Claudiu , o sugestie pentru ziaristii romani : poate ar fi mai interesant , decat sa tot sapam dupa vreo intarziere Wizz (vorba lui KKK , rare si nesemnificative la regimul in care sunt exploatate avioanele lor) , sa vedem in ce HAL a ajuns flag-carrier-ul national , care in 2009 coboara pe locul trei , dupa Wizz si Blueair , pe piata romaneasca. Numai ca tare mi-e frica ca acest subiect nu va face rating.

Semnalez un fapt : in sezon mort , in plina criza economica , WIZZ face pe o cursa oarecare (una din cele 7 saptamanale) , 160 de pax pe relatia FCO-CLJ . Un LF de 89% , ceea ce e absolut REMARCABIL !
Sus In jos
Lyvyoo
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 53
Data de inscriere : 17/04/2008

Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. Empty
MesajSubiect: Re: Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore..   Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. EmptyMar 10 Noi 2009, 00:26

Eu sunt impacat cu ideea de low cost. Adica suntem romani pana una alta si o companie low-cost care opereaza la noi nu va veni sa ne ofere preturi foarte scazute fara sa "platim" nimic in schimb. Cu siguranta o comunicare mai buna pentru Wizz ar insemna personal mai mult, mai competent ceea ce inseamna salarii (cheltuieli), deci bilete mai scumpe. Si nu cred ca vrem asta. Am stat o ora in Barcelona la intoarcere si nu m-am suparat deloc, desi ne-a plimbat de colo colo, ne-a amanat.... Eram perfect constient cu cine merg si ce pret am platit! Din pacate cu low-cost , merg si multi semianalfabeti si oameni de mahala care isi inchipuie ca ar calatori la business class cu avionul lor privat si sunt oricand gata sa dea un interviu bombastic sau sa traga un scandal monstru care ajung apoi in presa noastra preacultivata....
Asta insa nu exonereaza aceste companii de respectarea obligatiilor contractuale...
Sus In jos
geno
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 94
Varsta : 41
Localizare : CLJ/LYS(pentru o vreme)
Data de inscriere : 27/01/2008

Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. Empty
MesajSubiect: Re: Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore..   Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. EmptyMar 10 Noi 2009, 09:53

Intarzierea asta a avut loc duminica?(nu am citit linkul).Eu am folosit cursa aseara (luni 9.11) si am plecat cu intarziere de o ora (nu a facut nimeni scandal , chiar erau multi care au ajuns cu mult dupa ora oficiala de plecare).Ideea e ca de dimineata venisem cu Easy de la Madrid si in loc de 7.15 am oplecat la 11 din cauza ca s-a imbolnavit pilotul si l-au adus pe unul de la Luton.Asta dupa ce dormisem o noapte in Mad (la fel ca muuuuuulti alti pasageri, vorba vine din cauza orarului tampit de la metroul din Mad , acel aeroport e un hotel).Ideea este ca la momentul cand am facut rezervarea la zborul Wizz acesta ar fi trebuit sa plece pe la 13 din Roma parca si au schimbat apoi pe seara .Chestia asta m-a salvat pana la urma pt ca altfel... Pana la urma cui nu-i convine la autobuze dragilor.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. Empty
MesajSubiect: Re: Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore..   Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. EmptyMar 10 Noi 2009, 10:55

Singurul lucru care i-l reprosez lui Wizz , atentie , IN CONTEXTUL pietei romanesti (cu pasagerii pe care ii avem si MAI ALES cu presa pe care o avem) , e ca nu s-au gandit sa aiba 2-3 oameni de PR proprii care sa tina legatura cu head-quarter-ul de la Budapesta si sa fie mai prompti in comunicate.
Vedeti ca la incidentul lui Blueair imediat a iesit Florentina Ivan si a spus ce era de spus.
Salariile a doi-trei oameni nu cresc pretul biletelor , sunt o picatura in oceanul de cheltuieli al Wizz.

@geno :
Vai de mine , si nu a sarit presa si televiziunile spaniole si italiene sa "infiereze" compania easyJet? Unde era OPC-ul lor? Nu i-a "convocat" pentru discutii ?
Radem , radem , dar e de plans !
Sus In jos
Continut sponsorizat





Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. Empty
MesajSubiect: Re: Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore..   Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore.. Empty

Sus In jos
 
Un grup de circa 160 de români se află pe aeroportul Fiumicino din Roma de mai bine de 14 ore..
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Roma - Leonardo da Vinci / Fiumicino (FCO / LIRF)
» Bacau- Roma Fiumicino si retur via Sibiu
» Zeci de români au fost blocaţi într-un avion pe aeroportul din Paris
» AEROPORTUL TRAIAN VUIA/TIMISOARA - STIRI - DISCUTII
» catre barcelona, in grup

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: