ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Enciclopedia - Lumea Aviatiei

In jos 
+57
bonsai
slobozaure
horia
shouriken
schumi
muggs
grek
Balki
mandrei
vladcbu
YR-197
Daniel
Tryby
stefanu1
razvangugila
gaudi
RwO
VIC
lucian21
SNA
mcraffael
Balaurul
Karaya 1
claudiu i
stendec
claudiu_ne2000
Madone
Adrian Nicula
flight
kayala
gmc_extreme
deltadagger
kampfmaschine
Mengelaus
D13-th_TakeOff
NATO
babacu
fularU
allex
felix
cipi_TM
RoNIN_731
Griff
YR-DNY
mihai
Eurofighter
Vreauinaer
vishzu
hayabusa
valavia
Virusu
mihaiatanasie
puma330
andreos18
Dylan
electric
RATus
61 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Urmatorul
AutorMesaj
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4876
Varsta : 53
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyMar 13 Oct 2009, 15:32

Problema e ca nu se gaseste!!! Nu vezi ca majoritatea am sunat la DeAgostini si aia habar n-au ca exista asa ceva?!?

Mi se pare chiar interesanta ca si idee in primul rand pentru ca fiind facuta stil fise se pot adauga multe detalii la anumite subiecte in timp. Din punctul meu de vedere cartonul biblioraftului (coperta) putea fi facut mai ca lumea iar in numarul 2 pe care-l avem majoritatea, o gramada de lucruri interesante: IAR-ul 80, Me-109, Gulfstream-ul plus Tupolevul 114. In rest sunt avioane militare care de fapt au cei mai multi adepti printre noi!
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyMar 13 Oct 2009, 15:40

Vreauinaer a scris:
... sunt prezentate detaliat Me 109 si mig 29, detaliat insemnand inclusiv cu o schita cu descrierea componentelor format A3. Aseara am stat vreo 3 ore admirand atlasul.

Pfoai deci nu cred!! De cand caut un plan detaliat de Me-109!!! Daca reusesti sa scanezi sau sa fotografiezi planu si sa mi-l trimitit ai de la mine 2 sticle de bere la 2,5 litri!! Razz

Scuzati devierea da' m-a luat entuziasmu. Musai sa facem cumva sa-si dea drumu pe piata!
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 41
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyMar 13 Oct 2009, 16:06

YR-DNY a scris:
Pfoai deci nu cred!! De cand caut un plan detaliat de Me-109!!! Daca reusesti sa scanezi sau sa fotografiezi planu si sa mi-l trimitit ai de la mine 2 sticle de bere la 2,5 litri!! Razz

Scuzati devierea da' m-a luat entuziasmu. Musai sa facem cumva sa-si dea drumu pe piata!

Check PM Wink
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyMar 13 Oct 2009, 19:42

e posibil ca cei care au numerele pe care noi nu le putem gasi sa le scaneze ?

( din cate am inteles pana acum sunt scoase 4 , numarand si cel de azi )
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100
Vreauinaer


Numarul mesajelor : 149
Varsta : 45
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/02/2009

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyMar 13 Oct 2009, 19:45

RATus a scris:
e posibil ca cei care au numerele pe care noi nu le putem gasi sa le scaneze ?

( din cate am inteles pana acum sunt scoase 4 , numarand si cel de azi )

Va fi problema cu planul avionului ca nu prea se incadreaza in formatele clasice. Nu stiu ce sa zic. Eu ma gandeam ca ma duc sa ma tavalesc pe jos in fata la editura pana imi dau aia nr.1 ca ala imi lipseste. Daca are cineva nevoie de un scan de pe numerele 2,3,4 dati-mi un mesaj si le scanez.
Sus In jos
mihai
Flight Level 100
Flight Level 100
mihai


Numarul mesajelor : 178
Varsta : 52
Data de inscriere : 09/03/2009

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyMar 13 Oct 2009, 19:51

Coperta primului numar din " LUMEA AVIATIEI "

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 IMG_0003

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 IMG_0004

Scuze pentru pozitionarea paginii la scanare, dar aceasta a fost cea mai buna. Am scanat si restul revistei dar nu stiu daca am voie sa o postez. Multumesc.
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyMar 13 Oct 2009, 20:00

mesaj primit acum 5 minute pe PM:

Citat :

DAN CORBEANU

Mar Oct 13, 2009 5:35 pm Subiect: "Lumea aviatiei"

salutare !

imi cer scuze daca cumva modul de contactare e nepotrivit, dar nu reusesc sa postez pe forum pe subuiectul asta.
Povestea cu revista e urmatoarea: se vor scoate 5 numere de proba , pt. a se testa vanzarea pe piata romaneasca, in functie de vanzari urmand sa apara sau nu celelalte numere. E venita in tara printr-o filiala elvetiana a celor de la DeAgostini. Traducerea e facuta de romani care lucreaza in bransa (ingineri de aviatie, piloti, ), care sunt consutanti tehnici, si ulterior e stilizata de traducatori.
Toate informatiile le am de la cel ce coordoneza toata actiunea (ruda apropiata de a mea) si cu care am discuta despre asta cam acum 2 sapt.

Toate bune!

Sus In jos
RoNIN_731
Membru activ
RoNIN_731


Numarul mesajelor : 449
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2007

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyMar 13 Oct 2009, 20:22

Daca ajuta, am putea centraliza eventualele comenzi ale membrilor forumului si trimise tipilor care scot revista, ca sa vada ca sunt ceva oameni interesati si nu vor regreta daca vor mari tirajul. Eu unul n-am niciun numar si le vreau pe toate! Deja au inceput vanzatorii de la chioscuri sa ma alunge cu pietre, ca prea-i stresez cu intrebarile!... Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Icon_smile)
Sus In jos
http://www.aripi-argintii.ro
Eurofighter
Membru activ
Eurofighter


Numarul mesajelor : 738
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/03/2008

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyMier 14 Oct 2009, 02:22

pare interesant
vreau si eu
si nici n-au omis Hindul
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 67
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyMier 14 Oct 2009, 09:51

Si eu vreau
dar ma tem de abonamente, dupa ce am patit-o cu Aeromagazinul. (de fapt, si cu postasul, cand ii placea revista o pastra el)
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyMier 14 Oct 2009, 10:45

RATus a scris:
mesaj primit acum 5 minute pe PM:

Citat :

DAN CORBEANU

Mar Oct 13, 2009 5:35 pm Subiect: "Lumea aviatiei"


Ratus,
pls da-mi si mie contactul domnului, deoarece incercam sa stabilim o colaborare cu revista si ne-ar fi de folos orice persoana / metoda de actiune.
Sus In jos
andreos18
Flight Level 100
Flight Level 100
andreos18


Numarul mesajelor : 126
Data de inscriere : 19/02/2008

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyMier 14 Oct 2009, 14:55

Da, si eu vreau!
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyJoi 15 Oct 2009, 13:11

bonsai a scris:

Treceti-ma si pe mine va rog pe lista cu doritorii pentru un abonament la Enciclopedia "Lumea Aviatiei".
Multumesc.

Bonsai
Aurel
Sus In jos
cipi_TM
Membru activ
cipi_TM


Numarul mesajelor : 1409
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyJoi 15 Oct 2009, 13:43

Si eu vreau!
Sus In jos
puma330
Fotograf
puma330


Numarul mesajelor : 279
Varsta : 46
Localizare : STR/EDDS
Data de inscriere : 03/05/2009

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyJoi 15 Oct 2009, 20:20

...SE FAC LISTE PT ABONAMENTE?
PT TIMISOARA, DACA E, MA OCUP EU(AM COLEGI MULTI CARE-SI DORESC ACEASTA SERIE).
PS:POT FI LUATE IN CALCUL PT TESTAREA PIETEI, ORASE CU ACTIVITATE AERONAUTICA (CIVILA SI MILITARA) INTENSA: BUCURESTI, CONSTANTA, TIMISOARA, BACAU, CLUJ, BRASOV (aici intra ACADEMIA FORTELOR AERIENE), ETC.
Sus In jos
felix
Fotograf
felix


Numarul mesajelor : 1009
Varsta : 31
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 12/09/2008

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyJoi 15 Oct 2009, 21:13

In Multe orase ar avea succes!!Cluj,Bucuresti Oradea Bacau etc.Daca e sa lu am vreau si eu!! Smile
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyJoi 15 Oct 2009, 21:42

La SM vine regulat in fiecare marti a saptamanii, nr.3-4..... tanaru Messerschmitd are ceva dubluri!
Sus In jos
puma330
Fotograf
puma330


Numarul mesajelor : 279
Varsta : 46
Localizare : STR/EDDS
Data de inscriere : 03/05/2009

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyJoi 15 Oct 2009, 21:51

allex:
Citat :
La SM vine regulat in fiecare marti a saptamanii, nr.3-4..... tanaru Messerschmitd are ceva dubluri!
te invidiez pt asta, daca nu se schimba politica editurii, TU o sa-mi faci rost de serie. lol!
Sus In jos
fularU
Fotograf
fularU


Numarul mesajelor : 1725
Varsta : 57
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyVin 16 Oct 2009, 07:57

Va rog sa ma treceti si pe mine pe lista... cu toate numerele , binenteles. bounce
Sus In jos
babacu
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 90
Varsta : 47
Localizare : Tîrgovişte
Data de inscriere : 29/07/2008

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyVin 16 Oct 2009, 12:06

Treceţi-mă şi pe mine pe listă pentru toate numerele.
Sus In jos
NATO
Flight Level 400
Flight Level 400



Numarul mesajelor : 764
Varsta : 57
Localizare : bucuresti-nord
Data de inscriere : 17/12/2008

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: revista aviatie   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyVin 16 Oct 2009, 21:53

valavia a scris:
Eu unul as cumpara-o saptamanal sau chiar mi-as face un abonament si asa cum spunea si Cata, vreau si nr 1 si 2 ca nu le-am gasit. Cat despre dimensiunea pietei nu stiu ce sa spun, teoretic is destui interesati de aviatie si din cate am vazut sunt si destui parinti care vor sa isi invete copii despre cat mai multe, inclusiv aviatie.
Subscriu si eu. Sa anunte cineva
Sus In jos
Vreauinaer
Flight Level 100
Flight Level 100
Vreauinaer


Numarul mesajelor : 149
Varsta : 45
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 07/02/2009

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptySam 17 Oct 2009, 07:45

Eu sunt cam pesimist cu continuarea aparitiei acestei reviste. Am fost ieri la depozitul de retururi al firmei distribuitoare din Brasov si am vazut retururile la nr. 2, cel cu biblioraft. Urmau sa trimita la topit peste 200 de exemplare.
Si in conditiile in care nu s-a vandut ma gandesc eu ca nu o sa mai continue publicarea.
Pe de alta pare si editura e de vina. Nu am vazut nici cea mai mica urma de publicitate pentru revista si noroc cu voi ca am aflat de existenta ei.

Pt. Dylan: Am capturat exemplarul lipsa dar de acum inainte nu mai gasesc. Azi dimineata cred ca au plecat la reciclat.
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyLun 01 Feb 2010, 10:47

se pare ca va continua aparitia (practic se reia de la nr 1 - ceea ce a fost anul trecut a fost un test)
revin cu stiri de la sursa daca le pot obtine Very Happy
Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyLun 01 Feb 2010, 14:48

Tocmai am vazut la TV reclama la Enciclopedia Lumea Aviatiei...
Stie cineva, se poate comanda toate la un loc?
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 EmptyLun 01 Feb 2010, 16:07

Asta chiar ii un lucru bun. De abia astept sa apara.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Enciclopedia - Lumea Aviatiei   Enciclopedia - Lumea Aviatiei - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Enciclopedia - Lumea Aviatiei
Sus 
Pagina 2 din 14Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Tarom (RO / ROT)
» Manifestări organizate de Muzeul Aviaţiei cu prilejul Zilei Forţelor Aeriene şi a Aviaţiei Române
» Atentat la cultura adica la Muzeul Aviatiei Bucuresti
» Filmulete aviatice
» Dans cu planoare şi lansarea volumului "Vlaicu" la Deva

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Aviation Hobby-
Mergi direct la: