ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 VLAICU II La Torino!

In jos 
+3
Valy
valavia
electric
7 participanți
AutorMesaj
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

VLAICU II La Torino! Empty
MesajSubiect: VLAICU II La Torino!   VLAICU II La Torino! EmptyLun 22 Iun 2009, 09:54

Sursa: Aviatia.ro
Autor: Anca Negrea
Data: 21.06.2009

Citat :
-------- Original Message --------
Subject: [Aviatia.ro] Vlaicu II
Date: Sun, 21 Jun 2009 19:26:22 -0000
From: eyes501
Reply-To: aviatia@yahoogroups.com
To: aviatia@yahoogroups.com




Buna seara

Sunt Negrea Anca si locuiesc in Torino, oras in care, din 6-14 iunie 2009 s-a desfasurat World Air Games.
Cu aceasta ocazie s-au concurat profesionisti de talie mondiala in discipline precum: acrobatie, aeromodelism, aerostati, deltaplan, helicopteri, experimental, parasiutism, ultralight; concurenti din 60 de tari, printrecare si Romania, la aeromodelism si experimental.
Romania a participat la disciplina experimental cu o perfecta replica a avionului Vlaicu II construit in 1911, pentru care a primit si un premiu.
A fost minunat sa vad ca Romania a fost premiata dupa multi ani in aviatie.
Din pacate, cei care au construit copia avionului, au ramas in umbra, iar, presa romana, nu cred ca le-a dedicat mult spatiu;desi ar trabui sa fim mandri de ei si sa-i cunoastem, pe cei care au adus steagul Romaniei pe pedium la un concurs mondial.
Din acest motiv imi permit sa-I amintesc eu:
Dinu Petre - mecanic
Manea Ion - mecanic
Barcanescu Petre - sofer
Cheveresan Marinel - pilot
Savu Costica - constructor
Coman Gheorghe - pilot (Presedintele Fundatiei Aerospatiale Romane)

Mi-ar face placere sa aflu daca s-a publicat in Romania ceva despre acest lucru.
Multumesc
O seara placuta
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

VLAICU II La Torino! Empty
MesajSubiect: Re: VLAICU II La Torino!   VLAICU II La Torino! EmptyLun 22 Iun 2009, 10:26

Wowo, super tare. Nici eu nu am stiut desi am urmarit cat de cat desfasurarea concursului (cat am gasit pe net). Am putea vorbi cu Claudiu Wink pt un articol, zic eu.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




VLAICU II La Torino! Empty
MesajSubiect: Re: VLAICU II La Torino!   VLAICU II La Torino! EmptyLun 22 Iun 2009, 14:05

Ma bucur sa aflu o asemenea stire.

Sunt oare poze ale avionului facute acolo ?

De zburat a zburat ?
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

VLAICU II La Torino! Empty
MesajSubiect: Re: VLAICU II La Torino!   VLAICU II La Torino! EmptyLun 22 Iun 2009, 14:15

Octavian a scris:
Ma bucur sa aflu o asemenea stire.

Sunt oare poze ale avionului facute acolo ?

De zburat a zburat ?

poze sunt. dar nu a zburat.

http://www.flickr.com/photos/50659239@N00/3646629724/sizes/l/

http://www.flickr.com/photos/21906850@N00/3646974138/

http://www.flickr.com/photos/bobsor/3625267706/sizes/l/
http://www.flickr.com/photos/mirtillocat/3647940882/sizes/l/
http://www.flickr.com/photos/emolino/3629527365/sizes/l/
Sus In jos
Valy
Airport Level
Airport Level
Valy


Numarul mesajelor : 71
Varsta : 49
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 25/10/2008

VLAICU II La Torino! Empty
MesajSubiect: Re: VLAICU II La Torino!   VLAICU II La Torino! EmptyLun 22 Iun 2009, 15:03

Doamne ce FRUMOS !!!
E replica oarecum exacta (zic oarecum ,deoarece e din aluminiu cu motor in 4 cilindri boxer-nu 7 rotativ,acoperita cu materiale moderne si mult mai rezistenta ca originalul din lemn a lui Vlaicu),ce a fost prezentata cu ocazia ROIAS 2006.Nu a zburat nici atunci,din cauze oficiale,apoi am inteles ca murit cel ce trebuia s-o piloteze(accident aviatic). Apoi am auzit ca la transportul de la Constanta la Bucuresti a fost lovita de un pod si a zacut uitata intr-un hangar.
Dar parinti ei ,(a replici) se pare ca nu au uitat-o de tot,daca au dus-o in Italia.Si bine au facut!!! Fiindca la atata indolenta ,nepasare si idiotenie cata vezi in Romania doar strainii o pot aprecia cu adevarat! Cinste lor, m-au facut mandru un moment ca sunt roman. Sper ca va zbura intr-o buna zi, aratand lumii ca nu suntem doar tzigani,cocalari si manelisti!
Poate trebuia dusa si la Zeltweg (Austria) unde originalul a castigat printre primii concursul de la Aspern 1912.
Felicitari la toata echipa ce a realizat acest eveniment! Personal sunt fericit!
Vali
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

VLAICU II La Torino! Empty
MesajSubiect: Re: VLAICU II La Torino!   VLAICU II La Torino! EmptyLun 22 Iun 2009, 16:06

WOOOOOWWWW!!!!
SUPER STIRE! FELICITARI ECHIPEI!

Valavia are dreptate, trebuie facut un articol! Very Happy:D:D

ma poate ajuta cineva pe MP cu date de contact de la acesti domni? pe net nu am gasit nimic care sa ma ajute... Sad
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

VLAICU II La Torino! Empty
MesajSubiect: Re: VLAICU II La Torino!   VLAICU II La Torino! EmptyLun 22 Iun 2009, 18:07

Foarte frumos. Ar fi trebuit sa apara in ziar/tv/internet cu litere de-o schioapa...
Sus In jos
alexandrumih
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 194
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/11/2008

VLAICU II La Torino! Empty
MesajSubiect: Re: VLAICU II La Torino!   VLAICU II La Torino! EmptyLun 22 Iun 2009, 20:14

claudiup, ai reusti sa afli date de contact? Eu il cunosc pe cel care a finantat construirea acestei replici a lui Vlaicu 2. Se numeste Alexandru Murg si este un iubitor al aviatiei. O sa pun link cu un articol despre avionul asta:

http://www.gandul.info/viata/vlaicu-zbura.html?3931;323303
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

VLAICU II La Torino! Empty
MesajSubiect: Re: VLAICU II La Torino!   VLAICU II La Torino! EmptyMar 23 Iun 2009, 21:09

a, perfect, pai da-mi si mie te rog pe private message contactele lui. e pacat sa nu fie promovati mai mult Smile
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

VLAICU II La Torino! Empty
MesajSubiect: Re: VLAICU II La Torino!   VLAICU II La Torino! EmptyMier 24 Iun 2009, 10:05

claudiup a scris:
a, perfect, pai da-mi si mie te rog pe private message contactele lui. e pacat sa nu fie promovati mai mult Smile

claudiu, vorbeste cu dl. Voicu, fostul director gen din Aeroclub, e implicat in proiectul Vlaicu2. daca ai nevoie , iti dau eu nr dansului si email etc...
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

VLAICU II La Torino! Empty
MesajSubiect: Re: VLAICU II La Torino!   VLAICU II La Torino! EmptyMier 24 Iun 2009, 20:43

Din cate imi amintesc eu (din articole aparute in TOP GUN, parca) avionul urma sa fie pilotat de regretatul Constantin Manolache (nu a murit in accident de avion, vezi colectia Orizont Aviatic).
Am mai spus si cu alt prilej, cu ani in urma: aparatul asta NU e o "replica", pentru ca materialele sunt mult mai perfectionate deat pe vremea lui Vlaicu, iar motorul nu seamana nici pe departe cu cel folosi de Vlaicu. Este o copie. Foarte frumoasa si cred ca si reusita. Si care are o importanta enorma la promovarea istoriei aviatiei romane. Sa nu uitam ca 2010 inseamna centenarul zborului lui Vlaicu. Sa vedem cine si in ce fel o sa marcheze evenimentul (nu incerc a fiu rau, e doar o intrebare; un raspuns il si am: Liceul Economic din Rosiori!)
PS. Mi se pare ciudat ca in echipa de constructori nu e pomenit dl Jean Bobocel, care stiam ca a avut o mare contributie la construirea aparatului.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Continut sponsorizat





VLAICU II La Torino! Empty
MesajSubiect: Re: VLAICU II La Torino!   VLAICU II La Torino! Empty

Sus In jos
 
VLAICU II La Torino!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Torino (TRN/LIMF)
» Comemorare Aurel Vlaicu
» Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR
» WAG 2009 Torino-Jocurile Aeriene Mondiale, editia a 3-a
» Casa memoriala - AUREL VLAICU

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: