ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
mesterul manolescu
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 59
Localizare : Moinesti-Bacau
Data de inscriere : 24/03/2010

Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR Empty
MesajSubiect: Re: Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR   Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR EmptyJoi 03 Mar 2011, 14:02

O rugaminte :in mai, voi zbura Bacau - Torino si de aici vreau sa vizitez zona si mai ales vreau sa ajung la Chamonix FR. si sa urc pe Aiguille-du-Midi ! Intrebare: Cum pot ajunge din Torino acolo [tren,masina ?],cat dureaza drumul ,ma pot intoarce in aceeasi zi ,etc...? Pe harta vad ca ar fi vreo 200 km ,dar e o zona muntoasa si probabil dureaza. Cred ca peisajul e super. De fapt asta ma intereseaza cel mai mult... Mario Antonio.... Buzzzzzzzz....
Sus In jos
Iulius
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 162
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/04/2008

Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR Empty
MesajSubiect: Re: Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR   Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR EmptyJoi 03 Mar 2011, 14:37

mesterul manolescu a scris:
O rugaminte :in mai, voi zbura Bacau - Torino si de aici vreau sa vizitez zona si mai ales vreau sa ajung la Chamonix FR. si sa urc pe Aiguille-du-Midi !
Cred ca discutia o sa fie mutata.

Eu as urca pe varf (cu cabina) din Italia si as cobori cu cabina in Chamonix.
Echivalentul Chamonix-ului din Italia este statiunea Palud. Am vazut ca, cel putin pana in Aosta, exista tren din Fossano (cu schimbare in Torino). Biletul este ieftin, doar 11 euro.
Din Aosta trebuie sa te interesezi de autobuz, din cate am vazut linia de tren nu exista (sau este in constructie).
Fossano este statia de tren de langa aeroportul Cuneo.

Alternativa (sa ajungi in Chamonix) este probabil foarte scumpa. Trenul trece prin Franta si dureaza minim 13 ore.
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR Empty
MesajSubiect: Re: Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR   Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR EmptyJoi 03 Mar 2011, 14:59

mesterul manolescu a scris:
O rugaminte :in mai, voi zbura Bacau - Torino si de aici vreau sa vizitez zona si mai ales vreau sa ajung la Chamonix FR. si sa urc pe Aiguille-du-Midi ! Intrebare: Cum pot ajunge din Torino acolo [tren,masina ?],cat dureaza drumul ,ma pot intoarce in aceeasi zi ,etc...? Pe harta vad ca ar fi vreo 200 km ,dar e o zona muntoasa si probabil dureaza. Cred ca peisajul e super. De fapt asta ma intereseaza cel mai mult... Mario Antonio.... Buzzzzzzzz....

Ciao Mestere,

Informatiile lui Iulius sunt excelente. Variantele de la Cuneo sunt cele indicate de el. Daca te intereseaza sa te opresti si pe la Torino cateva zile atunci poti merge de la Cuneo la Torino cu autobuzul care pleaca din fata aeroportului, si apoi d eunde stai in Torino vedem cum facem sa ajungi la destinatie. In cazul in care vrei sa mergi direct la munte atunci variantele indicate de Iulius, mai ales cea cu trenul Fossano-Torino-Aosta e cea mai buna.

Daca ai nevoie, da-mi mai multe detalii (pe un mesaj privat) si ne auzim ca sa te ajuta sa organizezi toate cele.

Numai bine!
Sus In jos
mesterul manolescu
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 59
Localizare : Moinesti-Bacau
Data de inscriere : 24/03/2010

Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR Empty
MesajSubiect: Re: Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR   Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR EmptyJoi 03 Mar 2011, 15:03

Multumesc la amandoi pentru detalii. Pare destul de complicat. Cred ca vizita pe Aiguille o las pe altadata ,mai ales ca prin toamna e posibil sa zbor la Lyon,iar de acolo pare mai simplu. Toate cele bune...
Sus In jos
Iulius
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 162
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/04/2008

Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR Empty
MesajSubiect: Re: Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR   Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR EmptyJoi 03 Mar 2011, 15:20

mesterul manolescu a scris:
Multumesc la amandoi pentru detalii. Pare destul de complicat. Cred ca vizita pe Aiguille o las pe altadata ,mai ales ca prin toamna e posibil sa zbor la Lyon,iar de acolo pare mai simplu. Toate cele bune...
Te descurajezi prea repede si asta nu e prea bine Smile
Uite, m-am inselat putin, linia de tren continua si se aproapie foarte tare de statiune, mai exact in Pré Saint Didier. Trenul costa doar 13 euro din Fossano si te duce extrem de aproape.
Din Pré Saint Didier exista autobuz spre capatul de jos al cabinei.
Toamna nu-ti recomand sa mergi pe munti, cu atat mai putin pe Aiguille-du-Midi. Si vara vremea poate fi capricioasa.
Eu am fost in August si am prins o zi suporba insa cunosc o persoana ce mi-a spus ca a fost de trei ori si mereu a prin vreme urata.

Daca ar fi sa mai merg iarasi prin zona, clar as urca pe o parte si as cobori pe cealalta iar varianta unui avion spre Cuneo este chiar foarte interesanta.
Trenul din Fossano la Pré Saint Didier face ~5 ore (imagineaza-ti frumuseatea traseului). Cand spun asta ma gandesc la Portiunea Aosta - Pré Saint Didier dar si la restul traseului. Eu am fost Ventimiglia - Cuneo - Fossano cat si Savona Fossano si pot spune ca zona este superba. Trebuie sa-mi fac timp pentru mai multe plimbari in Piedmont.
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR Empty
MesajSubiect: Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR   Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR EmptyJoi 03 Mar 2011, 15:45

Iulius a scris:
Trebuie sa-mi fac timp pentru mai multe plimbari in Piedmont.

Iulius,

subscriu, ar trebui sa te contacteze baietii pentru promovare aici in Piemonte Smile. Ca ei nu se prea pricep.
Sus In jos
mesterul manolescu
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 59
Localizare : Moinesti-Bacau
Data de inscriere : 24/03/2010

Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR Empty
MesajSubiect: Re: Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR   Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR EmptyJoi 03 Mar 2011, 18:14

Multumesc ! Ca om de la munte ,m-a fermecat ideea de a urca si a vedea acoperisul Europei. A fi prezent fizic in aceasta parte a lumii atat de impresionanta ,mi se pare o experienta ce nu trebuie ratata. Mai ales ca s-ar putea sa fie unica in viata. Sper ca aceasta interventie sa fi deschis si altora o optiune de vizitat ,asa cum am descoperit si eu din experienta altora, mai ales citind si fiind membru al acestui forum. O primavara frumoasa la toti....!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR Empty
MesajSubiect: Re: Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR   Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR Empty

Sus In jos
 
Bacau-Torino si de acolo Chamonix FR
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Torino (TRN/LIMF)
» VLAICU II La Torino!
» Deasupra Alpilor...
» Aeronave in zbor peste Romania
» World Air Games Torino 2009

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Bilete de avion si transport - Airline Route and Ticket Information-
Mergi direct la: