ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Comemorare Aurel Vlaicu

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
denebra
Airport Level
Airport Level
denebra


Numarul mesajelor : 36
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/08/2009

Comemorare Aurel Vlaicu Empty
MesajSubiect: Comemorare Aurel Vlaicu   Comemorare Aurel Vlaicu EmptyMar 15 Sept 2009, 15:53

Nu aveam habar unde sa pun post-ul asta, asa ca daca va deranjeaza ca l-am pus la stiri, sorry, il puteti muta unde considerati ca e mai ok.
Pe 13 septembrie am participat la Banesti, in Prahova, la comemorarea a 96 de ani de la moartea lui Aurel Vlaicu. Din pacate, lumina pentru foto a fost ingrozitor de proasta. Nu am gasit alti spotteri pe acolo, i-am gasit in schimb pe cei de la Aripi Romanesti, la datorie, ca intotdeauna. Razz

Iata si pozele. Nu am avut la mine decat 17-85ul, bun si ala oricum, decat deloc. Very Happy

Start-ul dat de Adi Buzan & co

Comemorare Aurel Vlaicu 1

Comemorare Aurel Vlaicu 3

Comemorare Aurel Vlaicu 2

Apoi eu m-am mai ocupat doar de iacari, si asa la lumina care a fost...sau care nu a fost...

Comemorare Aurel Vlaicu 4

Comemorare Aurel Vlaicu 5

Comemorare Aurel Vlaicu 7

Comemorare Aurel Vlaicu 9

Comemorare Aurel Vlaicu 8

Comemorare Aurel Vlaicu 13

Comemorare Aurel Vlaicu 11

Comemorare Aurel Vlaicu 15

Comemorare Aurel Vlaicu 10

Comemorare Aurel Vlaicu 17

Comemorare Aurel Vlaicu 18

Cam atat, dupa a trebuit sa plec. A mai fost o lansare de parasutisti din cate am inteles.
In rest, no idea.
Sus In jos
http://www.cristinatinta.ro
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Comemorare Aurel Vlaicu Empty
MesajSubiect: Re: Comemorare Aurel Vlaicu   Comemorare Aurel Vlaicu EmptyMar 15 Sept 2009, 16:14

Denebra,

te rog sa ma contactezi daca doresti sa publicam pozele de mai sus in cadrul unui articol din Pilot Magazin.
Am vorbit cu Raluca (redactor sef la revista) si o sa ii dam un articol, dar pozele facute de noi cu sapuniera sunt cam... slabe.

PM?

thx
dd
Sus In jos
denebra
Airport Level
Airport Level
denebra


Numarul mesajelor : 36
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/08/2009

Comemorare Aurel Vlaicu Empty
MesajSubiect: Re: Comemorare Aurel Vlaicu   Comemorare Aurel Vlaicu EmptyMar 15 Sept 2009, 20:27

ti-am raspuns pe privat Smile
Sus In jos
http://www.cristinatinta.ro
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Comemorare Aurel Vlaicu Empty
MesajSubiect: Re: Comemorare Aurel Vlaicu   Comemorare Aurel Vlaicu EmptyMar 15 Sept 2009, 21:06

Totusi, cateva cuvinte despre ceremonie ar fi fost folositoare sipentru noi, aici.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Comemorare Aurel Vlaicu Empty
MesajSubiect: Re: Comemorare Aurel Vlaicu   Comemorare Aurel Vlaicu EmptyMar 15 Sept 2009, 21:43

cred ca faci misto de noi Denebra...
pozele cu Iacarii sunt absolut senzationale! ai scos super fotografii, pe bune. ai folosit lumina aceea in avantajul tau. multumim frumos si FELICITARI!
Sus In jos
denebra
Airport Level
Airport Level
denebra


Numarul mesajelor : 36
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/08/2009

Comemorare Aurel Vlaicu Empty
MesajSubiect: Re: Comemorare Aurel Vlaicu   Comemorare Aurel Vlaicu EmptyMar 15 Sept 2009, 22:08

@ mihaiatanasie : pai despre ceremonie poate scriu baietii de la Aripi Very Happy . Eu am stat ceva mai departe si sincer nu am auzit prea multe din ce povesteau la comemorare. Mai ales ca lumea din aviatie din jurul meu statea la diverse alte povesti despre zbor Laughing .

@claudiup : multumesc de aprecieri. si nu, nu fac deloc misto, dar cred, de fapt sunt sigura ca ar fi iesit cu totul altceva daca era lumina. atata tot. oi fi eu mai perfectionista, nu stiu Very Happy .
Sus In jos
http://www.cristinatinta.ro
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Comemorare Aurel Vlaicu Empty
MesajSubiect: Re: Comemorare Aurel Vlaicu   Comemorare Aurel Vlaicu EmptyJoi 17 Sept 2009, 16:45

Hai sa construim un topic cu perle jurnalistice de aviatie.... prima intrare (de la mine si de la ilustrul autor):

A mai auzit careva pana acum de avioane IR si IAG? sau de Răzvan Bunea?
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/867522/Demonstratii-aviatice-comemorative-la-Banesti-VIDEO/

Citat :
Demonstraţiile aviatice din acest an au ţinut cu sufletul la gură toată asistenţa. Piloţii au executat, la o viteza de peste 150 de kilometri la oră, unele dintre cele mai periculoase manevre, looping-uri, tono-uri şi alte exerciţii aeriene dificile pe avioane IR şi IAG, fiind răsplătiţi din plin de aplauzele spectatorilor.
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Comemorare Aurel Vlaicu Empty
MesajSubiect: Vlaicu   Comemorare Aurel Vlaicu EmptySam 19 Sept 2009, 00:46

Intrebari
Ma intreb cum de n-a fost prezenta replica la o asa aniversare?
Cum de n-a zburat peste Carpati?
sau trebuie sa asteptam centenarul mortii?
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Comemorare Aurel Vlaicu Empty
MesajSubiect: Re: Comemorare Aurel Vlaicu   Comemorare Aurel Vlaicu EmptySam 19 Sept 2009, 09:15

Ovidiu,
urmarste linkul lui Dragos, de mai sus, in film se vese di macheta, ruland la sol. Din cate am inteles eu din discutii cu realizatorii ei, ar putea sa zboare, dar nu este omologata pt zbor (motiv pt care s-a multumit la Torino mcu medalia de bronz).
Sa speram ca la centenarul ZBORULUI lui Vlaicu, anul viitor, vom avea parte de ceva maret.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Comemorare Aurel Vlaicu Empty
MesajSubiect: Re: Comemorare Aurel Vlaicu   Comemorare Aurel Vlaicu EmptySam 19 Sept 2009, 11:43

o sa pun si aici articolul pentru pilot magazin, cand il termin (luni dimi)
thx denebra, o sa iti dau PM cu ce poze as dori, conform discutiei.
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Comemorare Aurel Vlaicu Empty
MesajSubiect: Re: Comemorare Aurel Vlaicu   Comemorare Aurel Vlaicu EmptyDum 20 Sept 2009, 21:34

Articolul mai jos, pozele dupa ce le fac resize and stuff:
Citat :
13 septembrie 2009: Comemorare Aurel Vlaicu la Banesti

Peste o suta de spectatori au participat duminica, 13 septembrie 2009, la monumentul de la Banesti de langa Campina, la manifestarile organizate pentru comemorarea a 96 de ani de la tragicul accident in care si-a pierdut viata aviatorul, inginerul si inventatorul Aurel Vlaicu.

Aurel Vlaicu s-a nascut în 19 noiembrie 1882, la Bintinti (judetul Hunedoara) si a murit la 13 septembrie 1913, la Banesti, langa Campina, in incercarea de a trece in zbor Carpatii la bordul avionului sau Vlaicu II. Pe locul prabusirii pionierului aviatiei romane se afla un monument comemorativ ridicat in anul 1936 cu sprijinul ARPA ( Asociatia Romana pentru Propaganda Aviatiei).

Pe langa oficialitatile locale, la eveniment au participat atat membri ai familiei Vlaicu, actuali si fosti piloti, turisti , scriitori, localnici si amatori de spectacole aeriene, cat si o delegatie a Aeroclubului Romaniei, condusa de directorul general al aeroclubului, domnul George Rotaru.

Imediat dupa ora 10, s-a dat startul manifestarii comemorative. Coroanele de flori au fost depuse in muzica de fanfara si au fost insotite de zborul machetelor radiocomandate de la sol. Programul de zobr a fost deschis de doi piloti privati de motoparapanta (Adrian Buzan si Sorin Stan), care au decolat din apropiere pentru un zbor comemorativ in zona monumentului.

Un element de impact al manifestarii a fost prezentarea la sol a replicii avionului Vlaicu II, construit cu ajutorul celor de la ROMAERO S.A. Replica Vlaicu II a rulat la sol, sub controlul atent al pilotului Marinel Cheveresan. Modelul primise deja un premiu speical la Jocurile Mondiale Aeronautice de anul acesta din Italia. Modele miniaturale au fost prezentate si de o echipa de tineri din Pucioasa , de la muzeul de(nu stiu detalii despre ei).

Manifestarea comemorativa a reprezentat o buna ocazie pentru prezentarea in avanpremiera a monografiei VLAICU, cei 4 autori oferind cateva explicatii privind acest volum ce va fi lansat la mitingul aerian de la Deva din 19 septembrie 2009.

Beneficiind de conditii meteo bune, a urmat apoi un scurt zbor de prezentare al aeronavelor Aeroclubului, prima fiind o grupare de avioane ultrausoare (un Ikarus C42 si doua Aerostar Festival) urmate de un zbor al unui avion usor IAR 46.

Iacarii Acrobati, in formatia completa de trei avioane (Ioan Postolache / YR-UAU, Dan Stefanescu / YR-UAA si Dan Conderman / N185YK ) au facut deliciul publicului, prezentand parte din programul lor clasic de acrobatie, la un nivel inalt, asa cum ne-au obisnuit.

Din lotul national de parasutism au fost prezenti la manifestare cinci sportivi, care au utilizat pentru salt deja celebrul Airvan GA8 pilotat de Petre Dobre Tone. Dupa lansarea parasutistilor si aterizarea acestora intr-un spatiu restrans de langa monument (marcat cu un mare „+” de carpa), pilotul si avionul sau au salutat manifestarea cu doua treceri spectaculoase.


Evenimentul a fost organizat de Fundatia Aerospatiala Romana, Asociatia ARPA “Aurel Vlaicu” din Campina, cu sprijinul Primariei Comunei Banesti, al Aeroclubului Romaniei si al echipei private de acrobatie aeriana "Iacarii Acrobati".

A fost o frumoasa duminica de toamna, in care nu am regretat timpul petrecut la manifestarea comemorativa.


Text: Dragos DOBRE , Foto: Sinziana Dobre si denebra / Romanian Spotters
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Comemorare Aurel Vlaicu Empty
MesajSubiect: @Denebra   Comemorare Aurel Vlaicu EmptyDum 20 Sept 2009, 21:52

1.Felicitari pentru poze in pimul rand.
2. In afara de Buzanu cu motoparapanta a mai fost cineva, ai idee?? George Cotet, Zorila, Mateo...sau alti aiuriti de genul?
MS
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Comemorare Aurel Vlaicu Empty
MesajSubiect: Re: Comemorare Aurel Vlaicu   Comemorare Aurel Vlaicu EmptyLun 21 Sept 2009, 09:25

@talonone: cu motopara doar Adrian Buzan si Sorin Stan.

Iata si articolul corectat, multumiri pentur sesizari tuturor:
Citat :

13 septembrie 2009: Comemorare Aurel Vlaicu la Banesti



Peste o suta de spectatori au participat duminica, 13 septembrie 2009, la monumentul de la Banesti de langa Campina, la manifestarile organizate pentru comemorarea a 96 de ani de la tragicul accident in care si-a pierdut viata aviatorul, inginerul si inventatorul Aurel Vlaicu.

Aurel Vlaicu s-a nascut în 19 noiembrie 1882, la Bintinti (judetul Hunedoara) si a murit la 13 septembrie 1913, la Banesti, langa Campina, in incercarea de a trece in zbor Carpatii la bordul avionului sau Vlaicu II. Pe locul prabusirii pionierului aviatiei romane se afla un monument comemorativ ridicat in anul 1936 cu sprijinul ARPA ( Asociatia Romana pentru Propaganda Aviatiei).

Pe langa oficialitatile locale, la eveniment au participat atat membri ai familiei Vlaicu, actuali si fosti piloti, turisti , scriitori, localnici si amatori de spectacole aeriene, cat si o delegatie a Aeroclubului Romaniei, condusa de directorul general al aeroclubului, domnul George Rotaru.

Imediat dupa ora 10, s-a dat startul manifestarii comemorative. Coroanele de flori au fost depuse in muzica de fanfara si au fost insotite de zborul machetelor radiocomandate de la sol. Programul de zobr a fost deschis de doi piloti privati de motoparapanta (Adrian Buzan si Sorin Stan), care au decolat din apropiere pentru un zbor comemorativ in zona monumentului.

Un element de impact al manifestarii a fost prezentarea la sol a replicii avionului Vlaicu II, construit cu ajutorul celor de la ROMAERO S.A. Replica Vlaicu II a rulat la sol, sub controlul atent al pilotului Marinel Cheveresan. Modelul primise deja un premiu speical la Jocurile Mondiale Aeronautice de anul acesta din Italia. Modele miniaturale au fost prezentate si pilotate de o echipa de tineri de la Clubul de Aeromodelism si Muzeul Aviatic din Pucioasa.

Manifestarea comemorativa a reprezentat o buna ocazie pentru prezentarea in avanpremiera a monografiei VLAICU, cei 4 autori oferind cateva explicatii privind acest volum ce va fi lansat la mitingul aerian de la Deva din 19 septembrie 2009.

Beneficiind de conditii meteo bune, a urmat apoi un scurt zbor de prezentare al aeronavelor Aeroclubului, prima fiind o grupare de avioane ultrausoare (un Ikarus C42 si doua Aerostar Festival) urmate de un zbor al unui avion usor IAR 46.

Iacarii Acrobati, in formatia completa de trei avioane (Ioan Postolache / YR-UAU, Dan Stefanescu / YR-UAA si Dan Conderman / N185YK ) au facut deliciul publicului, prezentand parte din programul lor clasic de acrobatie, la un nivel inalt, asa cum ne-au obisnuit.

Din lotul national de parasutism au fost prezenti la manifestare cinci sportivi, care au utilizat pentru salt deja celebrul Airvan GA8 pilotat de Petre Dobre Tone. Dupa lansarea parasutistilor si aterizarea acestora intr-un spatiu restrans de langa monument (marcat cu un mare „+” de carpa), pilotul si avionul sau au salutat manifestarea cu doua treceri spectaculoase.


Evenimentul a fost organizat de Fundatia Aerospatiala Romana, Asociatia ARPA “Aurel Vlaicu” din Campina, cu sprijinul Primariei Comunei Banesti, al Aeroclubului Romaniei si al echipei private de acrobatie aeriana "Iacarii Acrobati".

A fost o frumoasa duminica de toamna, in care nu am regretat timpul petrecut la manifestarea comemorativa.


Text: Dragos DOBRE , Foto: Sinziana Dobre si denebra / Romanian Spotters


Iata ceva imagini:

Replica Vlaicu II:
Comemorare Aurel Vlaicu Sinziana_01_ReplicaVlaicu_2

Autorii volumului Vlaicu:
Comemorare Aurel Vlaicu Sinziana_02_Autorii_Volum_Vlaicu
Comemorare Aurel Vlaicu Sinziana_02_Autorii_Volum_Vlaicu2

Echipa de la Muzeul Aviatic Pucioasa:
Comemorare Aurel Vlaicu Sinziana_03_Echipa_Pucioasa

"Marele + de carpa":
Comemorare Aurel Vlaicu Sinziana_04_Parasutisti
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Comemorare Aurel Vlaicu Empty
MesajSubiect: Re: Comemorare Aurel Vlaicu   Comemorare Aurel Vlaicu EmptyLun 21 Sept 2009, 10:12

Inca un set de imagini:

Oficialitatile locale:

Comemorare Aurel Vlaicu IMGP0943

Organizatorii:
Comemorare Aurel Vlaicu IMGP0947

Coroane de flori:
Comemorare Aurel Vlaicu IMGP0952

Asociatia "Aripi Romanesti" la comemorare"
Comemorare Aurel Vlaicu IMGP1013

Dandare si standul Asociatiei "Aripi Romanesti"
Comemorare Aurel Vlaicu IMGP1028


"denebra e cu noi" Razz
Comemorare Aurel Vlaicu IMGP1003
Comemorare Aurel Vlaicu IMGP1004
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Comemorare Aurel Vlaicu Empty
MesajSubiect: Re   Comemorare Aurel Vlaicu EmptyLun 21 Sept 2009, 10:24

Multumesc de lamuriri si Felicitari pentru articol si munca depusa cheers cheers cheers
Sus In jos
Continut sponsorizat





Comemorare Aurel Vlaicu Empty
MesajSubiect: Re: Comemorare Aurel Vlaicu   Comemorare Aurel Vlaicu Empty

Sus In jos
 
Comemorare Aurel Vlaicu
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» promotia "100-Aurel Vlaicu"
» Taking pictures at Aurel Vlaicu?
» Casa memoriala - AUREL VLAICU
» Reconstituire filme originale cu Aurel Vlaicu
» Aeroportul Bucuresti (Aurel Vlaicu / Baneasa) - 2008

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: