ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari

In jos 
+18
Andrej3000
Griff
Fireteanu Horia
win_oradea
laurus
delu
Edi
Thomas
deltadagger
raduvisitor
Mengelaus
dc9northwest
Adrian Nicula
ovidiu51
RwO
hayabusa
Spark
Capt_Vio
22 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyMier 17 Feb 2010, 09:11

Minimul la ETOPS nu era 75? Si se face o certificare in 2 etpae pentru ETOPS, una referitoare la capacitatile tehnice ale aeronavei si una la cele operationale...
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyVin 19 Feb 2010, 09:30

Pana la urma e cursa Taromului cu A310, nu code-share pe aeronavele Delta. Si vor sa bage destul de repede zborurile, martie-aprilie.
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyVin 19 Feb 2010, 10:01

Cred ca mai degraba o sa fie o lovitura de imagine, desi daca preturile or sa fie bune, e posibil sa aiba si ceva profit, depinde si de promovare(capitol la care Tarom sta foarte bine in ultima vreme).
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyVin 19 Feb 2010, 10:02

Mengelaus a scris:
Pana la urma e cursa Taromului cu A310, nu code-share pe aeronavele Delta. Si vor sa bage destul de repede zborurile, martie-aprilie.

Dar banuiesc ca va fi si codul DL pe ele, poate chiar co-finantare respectiv co-marketing. Altfel chiar as zice ca sunt bani aruncati.

Cu un orar destept însa, conexiuni gândite si code-share DL si pe cursele RO interne si spre sudest (BEG, SKG, KIV, RIX, BEY, LCA) respectiv un cod RO pe conexiunile DL din JFK ... poate merge eventual Rolling Eyes
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyVin 19 Feb 2010, 15:44

Asta inca nu stiu, voiam doar sa specific ca sunt aeronavele Taromului care zboara Smile
Sus In jos
raduvisitor
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Data de inscriere : 27/01/2009

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyVin 19 Feb 2010, 16:27

Putina istorie intr-un articol din Flight International, publicat in 1990, despre TAROM si cele patru B707 ce operau spre New York, Chicago, Singapore, Beijing si Bangkok!

Titlu: Airbus beats Boeing in Tarom update
Sursa: http://www.flightglobal.com/pdfarchive/view/1990/1990%20-%201875.html

Citat :

Tarom intends to order three Airbus Industrie A310-300 long-range twinjets this month in the first step towards modernising its fleet of elderly, mainly Soviet-built aircraft.
The Romanian carrier will take the aircraft in 1992 and 1993, replacing Boeing 707s on routes to New York, Chicago, Singapore, Beijing and Bangkok and other types on European routes, says Tarom's general director Lorin Dumitrescu.
Powerplant choice, lying between the General Electric CF680C2 and the Pratt & Whitney PW4000 series, is imminent.
Tarom's order, when placed, will represent another Airbus victory over Boeing in the emerging Eastern European market.
Boeing offered the 767 to Tarom. The Romanian airline is the fourth in Eastern Europe to choose the A310-300, following Interflug, CSA and Aeroflot.
A key factor in aircraft choice was speed of delivery, with the Boeing 767 not available until 1996, says Dumitrescu.
Tarom's A310s will have a maximum take-off weight of 164t, giving extra payload.
Tarom is also seeking replacements for its 20 Antonov An-24 and eight Ilyuyshin 11-18 aircraft by 1995, when airframe life expires. It has performed a preliminary evaluation of candidate aircraft from ATR, British Aerospace, Fokker and Saab.
Romanian industry is proposing an indigenous 40-seat aircraft, now only on paper, to replace the two Soviet types. A new turboprop engine to power it is on test at Turbomecanica, a licence producer of Turbomeca and Rolls-Royce engines in Romania, but Dumitru Prunariu, head of the Ministry of Civil Aviation, strongly favours use of General Electric or Pratt & Whitney Canada turboprops.
Tarom operates a highly mixed fleet of 65 aircraft of six basic types. It is to send the second of its four 707 aircraft to Tracor International in San Antonio, Texas, for hushkitting.
Tarom, which opened a new route to Chicago last month, faces surging domestic demand for seats.
In a bid to improve passenger services the airline has passed catering to the newly established
and independent Casrom (Catering Air Service of Romania). Now wholly state-owned, Casrom is seeking to form a joint venture with a Western firm.
Years of dictatorship have crippled Tarom. Dumitrescu says that so much needs to be done it is hard to identify priorities.
Sus In jos
Adrian Nicula
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 41
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/01/2010

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptySam 20 Feb 2010, 00:49

Capt_Vio a scris:
Tarom pe vremuri efectual zbor la New-York cun un IL-62, corect?
mai exact ,incepind cu 1988-89 si pina la aducerea celor doua A-310 doar cu doua IL-62 M ,YR-IRD si YR-IRE,faceau cursels de New-York si Chicago ( cu escala la Viena ) ,acestea fiind singurele a/c din flota de long haul a Tarom-ului care mai respectau normele de poluare fonica si chimica impuse de autoritatile americane.IL-62 standard,nu mai executa decit Beiging , Singapore pe lung curier si curse charter inspre Africa pt schimbarea echipajelor pescadoarelor in Atlantic ,la Las Palmas si LuandaTot la Luanda au dus o data si militari ai aviatiei militare atasati misiunii Sirius ,daca i-mi aduduc bine aminte dar s-ar putea ca memoria sa-mi joace feste Wink .


Luni in dep. A-318/TAROM incep interviurile cu cei 17 copiloti ai departamentului pt.selectia a 4 noi comandanti pe A-318 si 6 copiloti pt. A-310.E "bataie" mare acolo. Laughing
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyMier 17 Mar 2010, 17:25

Si pentru ca Taromul nu se dezminte niciodata....no more New York...noroc ca nu au anuntat si oficial treaba asta.

p.s Habar n-am care sunt motivele razgandirii.
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400
laurus


Numarul mesajelor : 403
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyMier 17 Mar 2010, 21:32

Mengelaus a scris:
Si pentru ca Taromul nu se dezminte niciodata....no more New York...noroc ca nu au anuntat si oficial treaba asta.

p.s Habar n-am care sunt motivele razgandirii.

pe unde-i oficial? uuh.. pacat, oricum era cam greu cu A310le
Se pare ca vara asta nu mai avem New York direct flight
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyMier 17 Mar 2010, 22:41

laurus a scris:
Mengelaus a scris:
Si pentru ca Taromul nu se dezminte niciodata....no more New York...noroc ca nu au anuntat si oficial treaba asta.

p.s Habar n-am care sunt motivele razgandirii.

pe unde-i oficial? uuh.. pacat, oricum era cam greu cu A310le
Se pare ca vara asta nu mai avem New York direct flight

Nasol pentru Spotteri si poate pentru OTP, dar sincer, Delta e o companie jalnica. Am zbuart in 2008 JFK-OTP cu ei si n-o mai fac niciodata. Mai bine zbor cu KLM / LH si prind conectie spre Romania. Tarom (servicile, aeronavele, etc) e mult mai presus ca Delta... Rusine lor ca sunt cea mai mare companie din lume acum.
Sus In jos
delu
Membru activ
delu


Numarul mesajelor : 438
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2008

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyMier 17 Mar 2010, 22:42

@laurus

Tarom a opera cu A310 si la Chicago, cu rezervoarele suplimentare au o autonomie de 9,600 km
(5,200 nm)! Deci nu este cam greu, este chiar ok, de la OTP pana la JFK sunt 7600 km Wink !
Sus In jos
http://claudiuprioroc.blogspot.com
Fireteanu Horia
Flight Level 100
Flight Level 100
Fireteanu Horia


Numarul mesajelor : 100
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/09/2009

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyMar 06 Apr 2010, 12:03

delu a scris:
@laurus

Tarom a opera cu A310 si la Chicago, cu rezervoarele suplimentare au o autonomie de 9,600 km
(5,200 nm)! Deci nu este cam greu, este chiar ok, de la OTP pana la JFK sunt 7600 km Wink !
Sincer acuma delu, mai bine le vand si cumpara 2 787, asa cum va face malev isi va vinde cele 2 767 si va cumpara 787, e mult mai convenabil pe aceste avioane luam 22 de milioane de euro, mai pune guvernul 100de milioane-130 de milioane si gata!
Cat despre zvonurile ca un a310 se duce la romavia, credeti`ma nu se va duce:). isa 707`le nu se va mai folosi incepand cu urmatorii 2-3 ani! Deci parerea mea este ca ar putea cumpara 2 avioane 787 sau , nu stiu 767..Oricum flota noastra are in medie o varsta de aproape 10 ani!!

LE:

Sau chiar mai bine ! Cumpara 2 737-900er , economiseste bani si face escala la Lisabona!Dar se chinuie prea rau:)


Ultima editare efectuata de catre Mengelaus in Mar 06 Apr 2010, 13:07, editata de 1 ori (Motiv : Unit posturi consecutive)
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyMar 06 Apr 2010, 13:13

Horia, am scris mai sus ca nu se mai face JFK, asa ca ce rost are?...
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyMar 06 Apr 2010, 13:20

Fireteanu Horia a scris:
Cumpara 2 737-900er , economiseste bani si face escala la Lisabona!Dar se chinuie prea rau:)

737-900ER e o mare teapa. Performantele lui numai ER nu sunt. Seria 800 e net superioara 900ER.
Sus In jos
Fireteanu Horia
Flight Level 100
Flight Level 100
Fireteanu Horia


Numarul mesajelor : 100
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/09/2009

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyMar 06 Apr 2010, 13:24

Probabil , atunci un a321 daca nu sunt in stare sa cumpere un long-range:), si Mangelaus , nu poti sa sti nicodata asta , mereu se schimba , managmentul directorii, mereu apare ceva nou! Ca idee ,sambata am vb cu un pilot de la Tarom care imi explica ca Tarom vrea sa reintroduca zborurile otp-jfk insa trebuie mai intai sa vinda A310-urile pe care le are si pt care la licitatie prima suma este 19,8 milioane euro!Un nou program de modernizare al flotei este in proiecte! insa doar in foi, din pacate
Sus In jos
Andrej3000
Airport Level
Airport Level
Andrej3000


Numarul mesajelor : 45
Varsta : 34
Localizare : Otopeni
Data de inscriere : 08/03/2009

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyMar 06 Apr 2010, 15:11

Pai atunci de ce mai pregatesc echipaje pentru A 310??
Sus In jos
Fireteanu Horia
Flight Level 100
Flight Level 100
Fireteanu Horia


Numarul mesajelor : 100
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/09/2009

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyMar 06 Apr 2010, 15:19

Nici nu stiam de asta.! Ti`am zis nimic nu este cert si nimic nu este imposibil!..Probabil se gandesc si la Asia insa , pt JFK cred ca o sa cumpere ceva
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyMar 06 Apr 2010, 17:25

Andrej3000 a scris:
Pai atunci de ce mai pregatesc echipaje pentru A 310??

Andrej, verifica informatia pe care o ai, eu stiam ca nu se mai pregatesc. Fiecare stie altceva, dar ce e sigur in momentul asta e ca nu se va zbura pe JFK iarasi. Cel putin nu in momentul asta.
Sus In jos
Andrej3000
Airport Level
Airport Level
Andrej3000


Numarul mesajelor : 45
Varsta : 34
Localizare : Otopeni
Data de inscriere : 08/03/2009

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyMar 06 Apr 2010, 19:06

Da asa este...vorbesc din ce aud pe aici pe forum..nu am acces la informatii din interior..desi mi-ar fi placut.. Rolling Eyes (dar nu cred ca sunt singurul entuziast de pe aici bounce ) Macar un long-haul prin Asia pe undeva daca pentru JFK nu avem ''logistica''..multumesc pentru intelegere
Sus In jos
DouglasMD11
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 72
Varsta : 29
Localizare : Vaslui
Data de inscriere : 20/03/2010

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyMar 04 Mai 2010, 16:22

daca s-ar grabi intrarea in skyteam a Tarom poate ca ruta OTP-JFK ar fi profitabila, ca s-ar face niste conexiuni...cat despre un avion capabil sa zboare pana la new york, nu e neaparat nevoie de un widebody, din cate stiu seria-700ER zboara in jur de 10000 de kilometri cu 126 de pasageri in 2 clase... acuma..
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyMar 04 Mai 2010, 16:32

http://www.realitatea.net/cursele-tarom-cu-destinatia-sua-vor-fi-dotate-cu-ofiteri-sri-inarmati_711776.html

se pare ca totusi tarom va zbura iar in USA, din toamna asta sau de la inceputul anului viitor. sunt curios cu ce avioane.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyMar 04 Mai 2010, 16:37

DouglasMD11 a scris:
daca s-ar grabi intrarea in skyteam a Tarom poate ca ruta OTP-JFK ar fi profitabila, ca s-ar face niste conexiuni...cat despre un avion capabil sa zboare pana la new york, nu e neaparat nevoie de un widebody, din cate stiu seria-700ER zboara in jur de 10000 de kilometri cu 126 de pasageri in 2 clase... acuma..

Exclus !!!! 737-700 HGW cu 126 pax are max range 6,037 km !
A310-325ER (cum are Tarom) au max range 9,560 km .
Problema nu e range , problema e costul enorm de operare. Consum extrem de mare costul / seat cu 50% peste A330.

Nu stiu unde sa se mai grabeasca , in iunie e preconizata aderarea la Skyteam !
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyMar 04 Mai 2010, 16:52

Daca au ratat sezonul asta inseamna ca incep operarea spre SUA ori odata cu deschiderea sezonului de iarna, ori la anul( mai logic zic eu) cand incepe sezonul de vara.
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyMar 04 Mai 2010, 17:54

E posibil sa intre in operare cu 29 oct 10 , 3/7 , cu 310. E nevoie de ajutorul Skyteam , eventuale c/s cu Aeroflot de pe spatiul ex-sovietic si cu Delta . Ar avea timp , pana in martie 2011 sa gaseasca ori 2 x 767 , ori 2 x 330 (poate spre ciuda unora eu as opta pt A330 , net superior lui B767).

Eu nu cred ca e un proiect aiuristic , poate merge , repet , cu c/s minim cu Aeroflot (pt est) si Delta (pt spatiul american). Oricum , costurile sunt mari (se spunea candva ca un OTP-JFK-OTP cu A310 costa Tarom 180,000 euro) . Partea cargo (din pacate acum putin exploatata) poate aduce acel plus de revenues care sa acopere costurile.
Sus In jos
dc9northwest
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 90
Varsta : 33
Localizare : Geneva
Data de inscriere : 16/01/2010

Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 EmptyMar 04 Mai 2010, 20:28

c/s cu Aeroflot? Ce legatura are SU cu RO in afara de alianta? Iar SU sa aiba codeshare Baku-Bucuresti (sa zicem)? What for...

Nu vad de ce ar vrea Aeroflot codeshare cu RO pe traseul asta, that's all. Si asa Bucuresti-Moscova e o ruta tertiara. Sunt mai multe locuri pe curse interne pe saptamana....

700ER? Din cate stiam, cea mai lunga ruta pe care o opereaza (sau era in plan) este Tokyo-Mumbai. Care este cu vreo 1000 km mai scurta ca OTP-JFK... Deci vreo 6800 km.

http://www.boeing.com/commercial/737family/737-700ER/tech.html

Acum nu stiu daca range-ul de 10200 km e pt 48 sau 126 de pasageri.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari   Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Tarom long-haul Trans-Atlantic ... intrebari
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Virgin Blue To Integrate Long-Haul Airline
» Posibil avion long-haul facut de rusi si chinezi
» Boeing, ANA Complete Contractual Delivery Of First 787 Dreamliner
» Pilotul a murit in timpul unui zbor trans-Atlantic al Continental Airlines
» TRANS AERO (UN / TSO)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: