ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Locul favorit (de pasager) in avion

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Iulius
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 162
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/04/2008

Locul favorit (de pasager) in avion Empty
MesajSubiect: Locul favorit (de pasager) in avion   Locul favorit (de pasager) in avion EmptyVin 04 Apr 2008, 14:13

In urmatoarele doua saptamani am programate 3 curse cu avionul, primele din viata (sunt tanar, o sa fie muuulte de acum Very Happy).
Din ce m-am documentat, avioanele vor fi Airbus A320 (Wizz) si Boeing 737 (Ryanair).
Avand in vedere ca am in plan sa fac zeci de poze si sa vad tot, unde ar fi recomandat sa ma pun la geam (ca si pozitie din lungimea avionului). Stiu ca deasupra aripii nu vad nimic. La 4 dintre curse am priority bording deci trebuie sa-mi fac planuri Very Happy
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Locul favorit (de pasager) in avion Empty
MesajSubiect: Re: Locul favorit (de pasager) in avion   Locul favorit (de pasager) in avion EmptyVin 04 Apr 2008, 14:25

Iti recomand ca la ambele tipuri de avioane sa gasesti loc in spate. Ai clar mai multe optiuni decat in fata, unde doar primele 5-6 randuri au o vizibilitate buna.

La Wizz Air iti recomand sa alegi unul din randurile 25, 27, 29. Nu numai ca nu te impiedica aripa sa vezi pe geam cat mai bine, dar si pozitia geamului fata de scaun e OK astfel incat sa nu te aplici in fata sau in spate.
Oricum daca zici ca ai priority boarding nu o sa fie problema... O sa-ti alegi printre primii locurile, deci e de ajuns doar un contact vizual in interiorul avionului sa-ti dai seama care loc e mai bun.

La Ryanair nu mai tin minte din 2006. Dar o sa pot sa spun peste o saptamana. Wink

Si locul in avion mai trebuie ales si in functie de ce se poate vedea pe ruta respectiva, adica elemente geografice importante (munti, rauri) sau orase... Evident ruta nu e mereu fixa, dar de exemplu, e logic ca daca zbori prin sudul Muntilor Alpi de la est la vest, nu o sa vezi muntii decat daca ai un loc pe partea dreapta.

Ar mai fi de luat in seama si soarele... Care in emisfera nordica bate din sud, evident. Si daca soarele bate exact pe geamul tau, vizibilitatea va fi mai scazuta. Pe partea cealalta o sa ai o vedere mult mai buna.

Si mai sunt elemente nepravazute, ca bebelusii sau copii mici. Degeaba ai un loc excelent daca un rand mai in fata e un copil care zbiara tot zborul. Iti blestemi zilele.

Unii isi aleg locuri la geam, pentru vedere, altii pe culoar, pentru spatiu si libertate de miscare.
Depinde pana la urma de fiecare...

Eu imi aleg locul intotdeauna inainte de zbor, luand in considerare elementele de mai sus, si in 80% din cazuri am fost foarte multumit de locul ales.
Sus In jos
Iulius
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 162
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 02/04/2008

Locul favorit (de pasager) in avion Empty
MesajSubiect: Re: Locul favorit (de pasager) in avion   Locul favorit (de pasager) in avion EmptyVin 04 Apr 2008, 14:34

Mersi pentru recomandari, mai am o intrebare acum: locul poate fi schimbat in tipul zborului? Cu prieteni sau pur si simplu cu un loc liber?
Zborurile cu Ryan le am incepand de pe 15, poate plec inaintea ta Razz
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Locul favorit (de pasager) in avion Empty
MesajSubiect: Re: Locul favorit (de pasager) in avion   Locul favorit (de pasager) in avion EmptyVin 04 Apr 2008, 14:50

Atata timp cat nu deranjezi pe altii si avionul este gol, nu te opreste nimeni sa schimbi locul in timpul zborului.
Eu cand am prins un zbor in care erau doar 20 de locuri ocupate din 180, imi tot schimbam locul...

Legat de Ryanair... eu zbor pe 8 aprilie.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Locul favorit (de pasager) in avion Empty
MesajSubiect: Re: Locul favorit (de pasager) in avion   Locul favorit (de pasager) in avion Empty

Sus In jos
 
Locul favorit (de pasager) in avion
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» OTP-FRA-AMS-HAM-FRA-OTP cu Lufthansa
» Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului
» Un pasager a decedat în avion înainte să aterizeze la Otopeni
» Au intrat cu camionul într-un avion şi au fugit de la locul accidentul
» Avion Air France, deviat dupa moartea unui pasager la bord

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Bilete de avion si transport - Airline Route and Ticket Information-
Mergi direct la: