ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400
atr_42_500


Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului Empty
MesajSubiect: Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului   Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului EmptyLun 25 Ian 2010, 09:37

Titlu: Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului
Sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-international-6843183-pasager-vrut-coboare-din-avion-timpul-zborului.htm
Autor:Carla Dinu
Data: 25.01.2010

Citat :
Un avion de pasageri american, care efectua un zbor intre Washington si Las Vegas si avea la bord 134 de persoane a trebuit sa aterizeze la Denver din cauza unui pasager care a incercat sa deschida o iesire de urgenta, in timpul zborului.

Barbatul bause o cantitate mare de alcool inainte si in timpul zborului si luase niste pastile, a declarat un purtator de cuvant al FBI citat de AP.

El s-a indreptat catre una din iesirile de urgenta, avand o punga din hârtie. Pasagerii au reusit sa-l puna la podea si l-au tinut imobilizat pâna a fost arestat. Pasagerul a fost interogat si trimis la examinare medicala.

Anchetatorii au stabilit ca incidentul nu a fost de natura terorista.

Banuiesc ca punga era pe post de parasuta ... cyclops
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului Empty
MesajSubiect: Re: Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului   Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului EmptyLun 25 Ian 2010, 09:42

Oricum nu ar fi putut sa deschida usa. Sau cel putin eu asa stiu.
Sus In jos
mihairosioru
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 266
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/12/2007

Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului Empty
MesajSubiect: Re: Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului   Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului EmptyLun 25 Ian 2010, 21:25

Boeing777-300 a scris:
Usile nu se pot deschide cand avionul este in zbor cu cateva mici exceptii, dar asta nu o sa mai explic.
Mai sus e un citat luat din comentariile pe marginea unui trip report scris de mine acum un an. Se pare ca sunt totusi niste situatii cand se pot deschide usile unui avion aflat in zbor. Ne povesteste cineva mai multe?

Mengelaus a scris:
Oricum nu ar fi putut sa deschida usa. Sau cel putin eu asa stiu.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului Empty
MesajSubiect: Re: Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului   Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului EmptyMar 26 Ian 2010, 06:11

Pai poate ne spune direct Mircea daca un pasager poate deschide usa in zbor.
Sus In jos
YR-DNY
Membru activ
YR-DNY


Numarul mesajelor : 669
Varsta : 42
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 04/01/2008

Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului Empty
MesajSubiect: Re: Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului   Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului EmptyMar 26 Ian 2010, 08:29

Din cate stiu eu usile aeronavelor de linie nu se pot deschide atunci cand aeronava este presurizata - diferenta de presiune impiedica deschiderea ei. Daca ati vazut, cel putin la 737 usa cand se deschide culiseaza intai spre interior si abia apoi se deschide - tocmai din acest motiv - presiunea din cabina o tine bine infipta in rama)
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului Empty
MesajSubiect: Re: Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului   Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului EmptyMar 26 Ian 2010, 08:54

Aia am spus si eu mai sus. Probabil se poate, dar nu de catre un pasager.Sunt chiar curios.
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului Empty
MesajSubiect: Re: Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului   Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului EmptyJoi 28 Ian 2010, 02:50

mihairosioru a scris:
Boeing777-300 a scris:
Usile nu se pot deschide cand avionul este in zbor cu cateva mici exceptii, dar asta nu o sa mai explic.
Mai sus e un citat luat din comentariile pe marginea unui trip report scris de mine acum un an. Se pare ca sunt totusi niste situatii cand se pot deschide usile unui avion aflat in zbor. Ne povesteste cineva mai multe?

Mengelaus a scris:
Oricum nu ar fi putut sa deschida usa. Sau cel putin eu asa stiu.

in functie de aeronava exista un dispozitiv care se activeaza la o anumita viteza. exceptiile se refera la situatiile in care avionul e sub viteza respectiva care e destul de mica si se depaseste destul de repede dupa decolare. deci, nu se pot deschide.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului Empty
MesajSubiect: Re: Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului   Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului EmptyJoi 28 Ian 2010, 10:04

Merci, se adevereste atunci ceea ce stiam.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului Empty
MesajSubiect: Re: Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului   Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului Empty

Sus In jos
 
Un pasager a vrut sa coboare din avion in timpul zborului
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Un avion Budapesta-Bucuresti s-a depresurizat in timpul zborului
» Membrii echipajului unui avion s-au luat la bataie in timpul zborului
» Un avion Qantas, nevoit să revină la Bangkok după defectarea unui motor în timpul zborului
» Un pilot britanic a orbit în timpul zborului
» Mai multe avioane ce vor permite folosirea mobilului in timpul zborului

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: