ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Cluj Napoca - Nice

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Cluj Napoca - Nice Empty
MesajSubiect: Cluj Napoca - Nice   Cluj Napoca - Nice EmptyVin 15 Mai 2009, 00:22

As fi tare incantat daca m-ar ajuta cineva cu o varianta extrem de ieftina a unui zbor pe relatia Cluj Nisa sau Nice ca eu nu am reusit sa gasesc ceva extrem de rezonabil pentru 09-18.08.2009. A si asta pentru doua persoane .

Multumesc
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Cluj Napoca - Nice Empty
MesajSubiect: Re: Cluj Napoca - Nice   Cluj Napoca - Nice EmptyVin 15 Mai 2009, 01:23

Ciao TripleK,

Am facut o cautare rapida, folosind numai variante lowcost.

Pentru plecarea de pe 9 am gasit urmatoarea varianta: Cluj - Roma Fiumicino - Nisa.
- Cluj (13:35) - Roma Fiumicino (14:40) - Wizzair - cost bilet (fara bagaj) 79 RON.
- Roma Fiumicino (20:25) - Nisa (21:35) - Blu-Express (www.blu-express.com) - cost bilet 62 euro (61,68 )

Pentru intoarcere poti folosi aceeasi varianta, problema este ca pe 18 Wizzair nu are zbor de la Roma la Cluj.

Totusi am gasit si o varianta de intoarcere, relativ ok ca pret, insa cu petrecerea unei nopti la Londra Luton. Varianta este Nisa - Londra Luton - Cluj.
- Nisa (21:45) - Londra Luton (22:50) pe data de 17.08 - Easyjet (www.easyjet.com) - 54 euro (53,99) fara bagaj
- Londra Luton (8:10) - Cluj (13:00) pe data de 18.08 - Wizzair - 169 RON fara bagaj.

In total iese cam in jur de 200 de euro pentru o persoana (incluzand si pretul bagajelor).

Mai exista varianta conexiunii prin Barcelona (Cluj - Barcelona - Nisa) cu Wizzair si Vueling, insa pretul este mai mare.

Preturile sunt pentru o persoana, si evident ca in ceea ce priveste bagajul va puteti organiza in asa fel incat sa aveti doar un bagaj impreuna si nu doua, astfel incat reduceti ulterior cheltuielile.

Cam acestea sunt variantele cele mai bune pentru plecare/sosire de la/la Cluj.

Daca ti se pare interesanta varianta si ai nevoie de ajutor pentru rezervari, sau pentru orice alta chestiune da-mi de stire.

Hope this helps!
Sus In jos
eddyz
Flight Level 100
Flight Level 100
eddyz


Numarul mesajelor : 167
Varsta : 37
Localizare : Canada
Data de inscriere : 06/04/2008

Cluj Napoca - Nice Empty
MesajSubiect: Re: Cluj Napoca - Nice   Cluj Napoca - Nice EmptyVin 15 Mai 2009, 10:22

Salut.
Am mai gasit si eu o varianta cu plecarea din BUD.
Pret total 103 EUR (fara bagaje)
- plecare in 10.08 BUD- Geneva - Nisa - cu easyjet
intoarcere in 19.08 Nisa- Geneva - Budapesta - tot cu easyjet.
Orele sunt bune, doar ca nu stiu daca iti convine plecare din BUD.
O sa mai caut si alte variante.

LE

Ar mai fi o varinata cu Swiss din Bud cu escala in zurich, la 188 euro dus intors.
In cazul asta ai zbura cu asa ceva: Fokker 100, Avro RJ100 Avroliner si a320.
Eu as alege varianta asta, numai avioane.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Cluj Napoca - Nice Empty
MesajSubiect: Re: Cluj Napoca - Nice   Cluj Napoca - Nice EmptyVin 15 Mai 2009, 10:33

Varianta cu Wiz este cam scumpa deoarece in aia 400 de euro( stiu ca suna ciudat) daca ma duc cu masina la intoarcere imi rezolv si treburile in Viena fara sa mai trebuiasca sa fac inca un drum pana acolo deci mai degraba as prefera varianta Budapesta pentru ca nu ma costa prea mult sa ajung pana acolo cu masina ( parcare 10 zile) si de acolo sa fug pana la Viena. Sau se mai poate si din Viena sa plec si acolo parcarea stiu unde ii rezonabila langa aeroport.
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Cluj Napoca - Nice Empty
MesajSubiect: Re: Cluj Napoca - Nice   Cluj Napoca - Nice EmptyVin 15 Mai 2009, 10:48

kkk a scris:
Varianta cu Wiz este cam scumpa deoarece in aia 400 de euro( stiu ca suna ciudat) daca ma duc cu masina la intoarcere imi rezolv si treburile in Viena fara sa mai trebuiasca sa fac inca un drum pana acolo deci mai degraba as prefera varianta Budapesta pentru ca nu ma costa prea mult sa ajung pana acolo cu masina ( parcare 10 zile) si de acolo sa fug pana la Viena. Sau se mai poate si din Viena sa plec si acolo parcarea stiu unde ii rezonabila langa aeroport.

Ciao TripleK,

Gandisem variantele tinandu-ma de plecarea/sosirea de la/la Cluj. Daca esti dispus sa mergi la Viena, de acolo exista zbor direct cu SkyEurope Viena - Nisa, pentru datele indicate de tine costul este de 114 euro de persoana (fara bagaj).
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Cluj Napoca - Nice Empty
MesajSubiect: Re: Cluj Napoca - Nice   Cluj Napoca - Nice EmptyVin 15 Mai 2009, 10:52

SkyEurope mie mya dat, din Viena 396 de euro cu tot cu bagaje, bagaje care sunt esentiale deoarece la Roma am luat doar o geanta care la plecvare avea 17 kilograme si la intoarcere 24 .... noroc ca am fost 4 persoane pe aceeasi rezervare si nu s-a pus problema , deci am nevoie de 2 bagaje pentru siguranta Very Happy
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Cluj Napoca - Nice Empty
MesajSubiect: Re: Cluj Napoca - Nice   Cluj Napoca - Nice EmptyVin 15 Mai 2009, 10:59

kkk a scris:
SkyEurope mie mya dat, din Viena 396 de euro cu tot cu bagaje, bagaje care sunt esentiale deoarece la Roma am luat doar o geanta care la plecvare avea 17 kilograme si la intoarcere 24 .... noroc ca am fost 4 persoane pe aceeasi rezervare si nu s-a pus problema , deci am nevoie de 2 bagaje pentru siguranta Very Happy

Esti sigur ca nu vorbim de 296? Pretul incluzand bagajele si fara alte servicii suplimentare (ma refer fara asigurare, priority boarding, selectia locului) este de 148 de euro de persoana, deci 296 pentru doua.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Cluj Napoca - Nice Empty
MesajSubiect: Re: Cluj Napoca - Nice   Cluj Napoca - Nice EmptyVin 15 Mai 2009, 11:13

Inseamna ca eram prea adormit azi noapte Very Happy
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Cluj Napoca - Nice Empty
MesajSubiect: Re: Cluj Napoca - Nice   Cluj Napoca - Nice EmptyVin 15 Mai 2009, 13:01

Din curiozitate poti încerca si la Paralela 45, ei opereaza un charter la NCE în vara din Bucuresti. Acolo desigur, datele ar fi fixe, 7 sau 14 zile.

Orarul

Bucuresti (Otopeni) 10:15 – Nisa 12:00
Nisa 13:00 – Bucuresti (Otopeni) 16:30

se preteaza la o combinatie cu un zbor RO de la CLJ, care, ei daca sunt baieti simtiti, ti-l pot oferi chiar la un pret bun. Însa nu stiu în ce masura vor face o oferta buna. De regula în România (spre deosebire de Germania) ofertele de locuri fara pachete în chartere erau nesimtit de scumpe. Totusi, anul asta, fiind criza ... Wink

Oricum, asa ceva nu gasesti pe site, ci doar la ei la birou sau eventual pe mail sa ceri o oferta.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Cluj Napoca - Nice Empty
MesajSubiect: Re: Cluj Napoca - Nice   Cluj Napoca - Nice EmptyVin 15 Mai 2009, 13:29

Thomas a scris:
Din curiozitate poti încerca si la Paralela 45, ei opereaza un charter la NCE în vara din Bucuresti. Acolo desigur, datele ar fi fixe, 7 sau 14 zile.

Orarul

Bucuresti (Otopeni) 10:15 – Nisa 12:00
Nisa 13:00 – Bucuresti (Otopeni) 16:30

se preteaza la o combinatie cu un zbor RO de la CLJ, care, ei daca sunt baieti simtiti, ti-l pot oferi chiar la un pret bun. Însa nu stiu în ce masura vor face o oferta buna. De regula în România (spre deosebire de Germania) ofertele de locuri fara pachete în chartere erau nesimtit de scumpe. Totusi, anul asta, fiind criza ... Wink

Oricum, asa ceva nu gasesti pe site, ci doar la ei la birou sau eventual pe mail sa ceri o oferta.

Cele 7 sau 14 zile fixe mi se par cele mai absurde, motiv pentru care nu ma indes in avioane din Cluj sa plec spre oriunde, daca stai sa calculoezi cele 7 zile is defapt 6 si uite asa inainte de a incepe concediul s-a si terminat......
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Cluj Napoca - Nice Empty
MesajSubiect: Re: Cluj Napoca - Nice   Cluj Napoca - Nice EmptyVin 15 Mai 2009, 13:48

kkk a scris:

Cele 7 sau 14 zile fixe mi se par cele mai absurde, motiv pentru care nu ma indes in avioane din Cluj sa plec spre oriunde, daca stai sa calculoezi cele 7 zile is defapt 6 si uite asa inainte de a incepe concediul s-a si terminat......

No bine, asta e cu charterele ... însa de exemplu Fibula ofera pachete la AYT de 7,10,11,14 zile combina chiar zborurile cu diferite companii de charter (cel putin din Bucuresti)
Sus In jos
andi28
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 28
Varsta : 41
Localizare : CLJ
Data de inscriere : 29/02/2008

Cluj Napoca - Nice Empty
MesajSubiect: Re: Cluj Napoca - Nice   Cluj Napoca - Nice EmptyVin 15 Mai 2009, 14:31

eu m-am interesat anul trecut pentru un bilet pe charter fara pacher CLJ-HER si oferta era de 180 eur + taxe de aeroport. Total era 280 eur de persoana. Deci nu cred ca e potrivita.

De ce nu incerci sa mergi undeva aproapre de NCE? la Torino sau Genoa poate. Sau chiar Milano/Bergamo cu Wzz de la CLJ, si de-acolo cu eurostar - am vazut preturi undeva de la 40 eur dus-intors de persoana.
Sus In jos
http://www.clujean.net
Vizitato
Vizitator




Cluj Napoca - Nice Empty
MesajSubiect: Re: Cluj Napoca - Nice   Cluj Napoca - Nice EmptyVin 15 Mai 2009, 15:29

Am incercat si aceasta varianta (Wizz Milano) si de acolo cu trenul http://www.tgv-europe.com/en/home/ dar din pacate nu am gasit pana in Cannes unde vreau eu sa ajung de fapt si de drept (Nisa este cel mai apropiat aeroport zic eu )
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Cluj Napoca - Nice Empty
MesajSubiect: Re: Cluj Napoca - Nice   Cluj Napoca - Nice EmptyVin 15 Mai 2009, 15:41

kkk a scris:
Am incercat si aceasta varianta (Wizz Milano) si de acolo cu trenul http://www.tgv-europe.com/en/home/ dar din pacate nu am gasit pana in Cannes unde vreau eu sa ajung de fapt si de drept (Nisa este cel mai apropiat aeroport zic eu )

Pentru trenuri de la Milano trebuie sa mergi pe www.trenitalia.it . Trenitalia are un EuroCity care leaga direct Milano de Nisa (calatoria dureaza cam 5 ore). Cu ceva noroc poti prinde preturile promotionale care sunt de 15 euro de persoana. In mod normal insa pretul este de 30 de euro de persoana. De la Nisa ulterior pana la Cannes poti sa iei orice tren regional (calatoria dureaza cam 30 de minute). Daca te interseaza varianta aceasta si nu te descurci pe site-ul italienilor da-mi de stire.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Cluj Napoca - Nice Empty
MesajSubiect: Re: Cluj Napoca - Nice   Cluj Napoca - Nice EmptyVin 15 Mai 2009, 15:55

Traseul de la Milano la Nisa trece prin Cannes, deci ar fi o solutie doar ca din cate am vazut se suprapun ca si ore ..... cred ca va trebui sa mai caut si alt hotel ca sa reusesc sa ma incadrez mai bine in buget, Multumesc mult!!!
Sus In jos
mario antonio
Membru activ



Numarul mesajelor : 1297
Varsta : 44
Localizare : Torino, Italia (TRN)
Data de inscriere : 07/08/2008

Cluj Napoca - Nice Empty
MesajSubiect: Re: Cluj Napoca - Nice   Cluj Napoca - Nice EmptyVin 15 Mai 2009, 18:21

kkk a scris:
Traseul de la Milano la Nisa trece prin Cannes, deci ar fi o solutie doar ca din cate am vazut se suprapun ca si ore ..... cred ca va trebui sa mai caut si alt hotel ca sa reusesc sa ma incadrez mai bine in buget, Multumesc mult!!!

TripleK,

Plecand de la Milano ajungi intai la Nisa si apoi la Cannes (Cannes este mai la vest pe coasta decat Nisa). De la Milano iesi din Italia la Ventimiglia, apoi treci pe la Monte Carlo, si apoi ajungi la Nisa. Pentru a ajunge la Cannes trebuie sa continui. Deci traseul de la Milano la Nisa nu trece prin Cannes, decat daca vrei tu sa-l prelungesti Smile .

Good trip!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Cluj Napoca - Nice Empty
MesajSubiect: Re: Cluj Napoca - Nice   Cluj Napoca - Nice EmptyVin 15 Mai 2009, 22:51

Very Happy ce dus cu pluta sunt acuma am vazut, se pare ca zona va ramane Cannes acuma trebuie sa gasesc altceva sa ma transporte decat batrana mea Fabie 1.9 TDI .... vom vedea la ce ma decid .
Sus In jos
Skylink
Membru activ
Skylink


Numarul mesajelor : 218
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/01/2009

Cluj Napoca - Nice Empty
MesajSubiect: Re: Cluj Napoca - Nice   Cluj Napoca - Nice EmptyDum 17 Mai 2009, 12:33

Hey KKK

M-am uitat si eu acum putin la topicul asta, am dat un search si am gasit ceva ce poate e ok pt tine.

Doar ca plecarea si intoarcerea sunt din Timisoara.

Zborurile sunt cu Austrian si ar fi asa:

Tsr-Vie 09.08.09
Vie-Nce
Nce-vie18.08.09
Vie-tsr , 194 euro de persoana cu toate taxele incluse.

Hope it helps

Daca te pot ajuta cu alte info scrie
cheers
Sus In jos
Thomas
Membru activ



Numarul mesajelor : 913
Varsta : 59
Localizare : Göttingen
Data de inscriere : 04/01/2008

Cluj Napoca - Nice Empty
MesajSubiect: Re: Cluj Napoca - Nice   Cluj Napoca - Nice EmptyLun 01 Iun 2009, 21:10

Acu nu stiu, daca cumva nu-i deja prea târziu, dar ia uite aici:

JOR introduce NCE pe perioada de vara (02.07-20.09). Banuiesc totusi, ca vreun tur-operator a contractat ceva locuri:

joi:
BBU 17.30 - NCE 19.15
NCE 20.00 - BBU 23.45

duminica:
BBU 18:30 - NCE 20:15
NCE 21:00 - BBU 00:45 (+1)

Pret:

Citat :
BBU – NCE
09 Aug 2009 18:30
Price: 10.00 EUR
Tax: 37.00 EUR
Subtotal: 47.00 EUR
NCE – BBU
20 Aug 2009 20:00
Price: 10.00 EUR
Tax: 24.00 EUR
Subtotal: 34.00 EUR
Payment fee: 2.00 EUR

Total: 83.00 EUR

Atâta doar, ca ajungi prea târziu la BBU pentru a zbura mai departe la CLJ în aceeasi zi.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cluj Napoca - Nice Empty
MesajSubiect: Re: Cluj Napoca - Nice   Cluj Napoca - Nice Empty

Sus In jos
 
Cluj Napoca - Nice
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Charlotte, NC - Cluj-Napoca
» Cluj - Napoca - 2005
» Cluj - Napoca - 2006
» Cluj-Napoca 2007
» FLY-IN CLUJ-NAPOCA 2010

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Bilete de avion si transport - Airline Route and Ticket Information-
Mergi direct la: