ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Casa memoriala - AUREL VLAICU

In jos 
+4
mihaiatanasie
mouseinhouse
VIC
Virusu
8 participanți
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptyLun 11 Mai 2009, 13:33

In drum spre Deva de la Alba - Iulia se afla (langa DN) localitatea de bastina a marelui aviator.

Din pacate nimic nu indica calatorilor aflati pe DN ca trec pe langa o localitatea atat de imoprtanta pentru istoria aviatiei romane. Pacat.

Limita de viteza e de 30km/h desi cu greu iti vine sa depasesti 10 km/h din cauza gropilor.

Casa memoriala - AUREL VLAICU 001nxb

In sat e destul de greu sa dai de casa memoriala fara ajutorul localnicilor. Cele cateva indicatoare nu iti sunt de mare folos decat cand deja primesti explicatiile necesare din partea satenilor.

Casa memoriala - AUREL VLAICU 002hvb

Casa memoriala - AUREL VLAICU 003hcw

Casa memoriala - AUREL VLAICU 004ndb

Casa memoriala - AUREL VLAICU 005dnl

Casa memoriala - AUREL VLAICU 006tpo

Casa memoriala - AUREL VLAICU 007jrx

Casa memoriala - AUREL VLAICU 008lwz

Casa memoriala - AUREL VLAICU 009skj

Langa casa memoriala se afla Expozitia Memoriala "Aurel Vlaicu" , o cladire facuta in stil comunist poate singurii care nu au pus vreun pret pe memoria aviatorului.

Casa memoriala - AUREL VLAICU 010ktg

Programul de vizitare. Noroc ca nu am fost lunea desi in ziua in care m-am infiintat acolo era tot inchis.

Muzeografa care locuieste in casa memoriala nu era prezenta si doar insistentele mele au facut-o sa iasa si sa isi lase treburile zilnice sa imi deschida.

Casa memoriala - AUREL VLAICU 012gpq

Macheta de I.A.R. - 93

Casa memoriala - AUREL VLAICU 013zyk

Un alt pionier al nostru.

Casa memoriala - AUREL VLAICU 014wkr

Casa memoriala - AUREL VLAICU 015afu

Casa memoriala - AUREL VLAICU 016cog

Casa memoriala - AUREL VLAICU 017vzi

Casa memoriala - AUREL VLAICU 019uop

Casa memoriala - AUREL VLAICU 020pgl

Casa memoriala - AUREL VLAICU 021olu

Casa memoriala - AUREL VLAICU 022phb

Casa memoriala - AUREL VLAICU 023zjy

Casa memoriala - AUREL VLAICU 024mbx

Casa memoriala - AUREL VLAICU 025u

Casa memoriala - AUREL VLAICU 026cwm

Casa memoriala - AUREL VLAICU 027j

Casa memoriala - AUREL VLAICU 028f

Pentru ca orice mecanic care se respecta are nevoie de asa ceva.

Casa memoriala - AUREL VLAICU 028nye

Casa memoriala - AUREL VLAICU 029svi

Uneltele ce o data faceau istorie.

Casa memoriala - AUREL VLAICU 030tip

Casa memoriala - AUREL VLAICU 031byq

Casa memoriala - AUREL VLAICU 032byt

Obiecte personale. Am ramas placut surprins cand am vazut ca lui Vlaicu ii placea sa cante. O personalitate polivalenta.

Casa memoriala - AUREL VLAICU 033pkt

Pentru ca aviatorul se mai deplasa si terestru ii trebuiau mijloacele.

Casa memoriala - AUREL VLAICU 034zof

Casa memoriala - AUREL VLAICU 035qgu

Casa memoriala - AUREL VLAICU 036pqe

Casa memoriala - AUREL VLAICU 037but

Casa memoriala - AUREL VLAICU 038hjy

Un aparat de proiectie construit de Vlaicu.

Casa memoriala - AUREL VLAICU 039gfs

Un strung iar in fundal flasneta. Petrecareti mai erau oamenii pe atunci !

Casa memoriala - AUREL VLAICU 040jvk

Bucata din avionul prabusit la Banesti.

Casa memoriala - AUREL VLAICU 041n

Casa memoriala - AUREL VLAICU 042b

[img]Casa memoriala - AUREL VLAICU 043rxe

Casa memoriala - AUREL VLAICU 045bzz

O strabunica de a mea a bifat in agenda de mitinguri din acel an acest eveniment. lol!

Casa memoriala - AUREL VLAICU 046glr

Casa memoriala - AUREL VLAICU 047tfg

Casa memoriala - AUREL VLAICU 048u

Casa memoriala - AUREL VLAICU 049pzu

Casa memoriala - AUREL VLAICU 050oxh

Casa memoriala - AUREL VLAICU 051wyu

Casa memoriala - AUREL VLAICU 052f

Casa memoriala - AUREL VLAICU 053z

Casa memoriala - AUREL VLAICU 054j

Casa memoriala - AUREL VLAICU 055y

Casa memoriala - AUREL VLAICU 056ufo

Casa memoriala - AUREL VLAICU 057vkp

Casa memoriala - AUREL VLAICU 058f

Casa memoriala - AUREL VLAICU 059ker

Casa memoriala - AUREL VLAICU 060zbs

Casa memoriala - AUREL VLAICU 061szs

Casa memoriala - AUREL VLAICU 062pwz

Casa memoriala - AUREL VLAICU 063bax

Casa memoriala - AUREL VLAICU 064tpu

Casa memoriala - AUREL VLAICU 065m

Casa memoriala - AUREL VLAICU 066n

Casa memoriala - AUREL VLAICU 067i

Casa memoriala - AUREL VLAICU 068ent

Casa memoriala - AUREL VLAICU 069cqf

Casa memoriala - AUREL VLAICU 070wmu

Casa memoriala - AUREL VLAICU 071z

Casa memoriala - AUREL VLAICU 072l

Casa memoriala - AUREL VLAICU 073g

Casa memoriala - AUREL VLAICU 074f

Casa memoriala - AUREL VLAICU 075tyl

Casa memoriala - AUREL VLAICU 076o

Casa memoriala - AUREL VLAICU 077t

Casa memoriala - AUREL VLAICU 079l

Casa memoriala - AUREL VLAICU 080d

Casa memoriala - AUREL VLAICU 081yit

Casa memoriala - AUREL VLAICU 082e

Casa memoriala - AUREL VLAICU 083o

Desi sunt multe de criticat nu am sa o fac. Poate ma asteptam la mai mult asta si din cauza ca prima data cand fusesem acolo eram copil (in excursie cu scoala) si imi ramasese acea imagine in amintire.

Am intrebat muzeografa daca mai vin aviatori pe acolo si mi-a spus ca mai trec in zbor aeronave la datele importante din viata lui Vlaicu. In rest mai vin copii asa cum venisem si eu o data dar mai mult vara.

Va invit cu caldura sa vizitati acest loc.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Re: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptyLun 11 Mai 2009, 15:46

foarte frumos ca se mai poate vizita... am incercat si eu de vreo 2 ori si nu era nimeni acolo...
spre bucuria mea, sunt unul dintre cei care am razmutat casa lui Vlaicu de ziua aviatiei, si cam de fiecare data cand treceam pe acolo in zbor (motorizat) faceam cate o trecere peste casa lui
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Re: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptyLun 11 Mai 2009, 15:51

Eu am fost in data de 01 noiembrie 2008. Va dati seama de cand asteapta pozele sa fie puse ?

Daca e inchis nu va descurajati doar sa nu picati lunea.

Mergeti la casa memoriala in care locuieste muzeografa si spuneti ca vreti sa vizitati muzeul.
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Re: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptyLun 11 Mai 2009, 16:10

superb!!!multumim Octaviane!!! frumos muzeul,100% il voi vizita Very Happy
Sus In jos
mouseinhouse
Airport Level
Airport Level
mouseinhouse


Numarul mesajelor : 49
Localizare : Tg Frumos
Data de inscriere : 17/11/2008

Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Re: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptyLun 11 Mai 2009, 18:49

Un reply identic cu al lui VIC si din partea mea. Wink
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Vlaicu la 100 de ani   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptyMar 23 Feb 2010, 18:13

Cum va sarbatori Romania in 2010 acest eveniment ?
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Re: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptyVin 26 Feb 2010, 19:03

consmir a scris:
Cum va sarbatori Romania in 2010 acest eveniment ?

La Rosiori deja se fac planuri.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Re: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptyMar 02 Mar 2010, 15:13

consmir a scris:
Cum va sarbatori Romania in 2010 acest eveniment ?

19 – 20 Iunie 2010 – "Air Bandits Challenge" – Banesti, Prahova

Sunt deja confirmati:

Iacarii Acrobati
Jurgis Kairis
Hawks of Romania
Conair
Air Bandits
Mustanghell
SAS Helicopters

Info de aici
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Re: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptySam 06 Mar 2010, 15:49

Ar mai fi de adaugat ca muzeografa in cauza e un fel de nepoata a lui Aurel Vlaicu. Ea cunoaste foarte multe detalii din viata pionierului. Nu e nepoata directa, ci dupa frate. Familia marelui aviator inca exisat si traieste in casa memoriala. Acolo inca mai sunt obiecte din perioada vietii sale. Fratele lui Vlaicu si-a petrecut o mare parte din viata incercand sa demonstreze faptul ca acesta a fost asasinat, totul fiind o conspiratie datorata unei comenzi ferme de 100 de avioane Vlaicu III. Se pare ca avea o serie de dovezi in privinta aceasta si banuia ca anumite cabluri ( corzi de pian ) au fost pilite... Nu vreau sa-mi dau cu parerea pt ca nu am cercetat, doar va spun ce am auzit. Satul cu pricina se numea pe vremuri Bintinti. Am fost si eu, prin vara lui 2008 prin zona si atunci am vazut indicatoarele. Am ajuns seara, dupa program, iar satenii mi-au recomandat sa vb cu muzeografa pe care chiar ei au chemat-o. O femeie tanara, foarte cumsecade care mi-a povestit multe lucruri interesante.
Ce mi se pare mie cu adevarat aiurea e faptul ca pe net, cele mai multe si interesante informatii si poze despre Vlaicu sunt pe siteuri straine...
De asemenea, ca o chestie interesanta, la Muzeul Aviatiei din Bucuresti gasiti un fragment din elicea avionului prabusit, ceasul cae s-a blocat in momentul impactului si masca moartuara. La muzeul din sat gasiti fotocopii ale articolelor din presa vremii... tulburatoare... oamenii il iubeau enorm!
Francezii, insa, ni-l denigreaza. Spun despre el ca avea alcoolemia ridicata in momentul decesului. La MAv o exista oare raportul medico-legal al autopsiei sale?

Aici e ceva interesant
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Re: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptySam 06 Mar 2010, 18:00

claudiup a scris:
Fratele lui Vlaicu si-a petrecut o mare parte din viata incercand sa demonstreze faptul ca acesta a fost asasinat, totul fiind o conspiratie datorata unei comenzi ferme de 100 de avioane Vlaicu III. Se pare ca avea o serie de dovezi in privinta aceasta si banuia ca anumite cabluri ( corzi de pian ) au fost pilite... Nu vreau sa-mi dau cu parerea pt ca nu am cercetat, doar va spun ce am auzit.

Si eu am auzit ca ar fi fost in act de sabotaj la mijloc.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Re: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptySam 06 Mar 2010, 22:03

Octavian a scris:
claudiup a scris:
Fratele lui Vlaicu si-a petrecut o mare parte din viata incercand sa demonstreze faptul ca acesta a fost asasinat, totul fiind o conspiratie datorata unei comenzi ferme de 100 de avioane Vlaicu III. Se pare ca avea o serie de dovezi in privinta aceasta si banuia ca anumite cabluri ( corzi de pian ) au fost pilite... Nu vreau sa-mi dau cu parerea pt ca nu am cercetat, doar va spun ce am auzit.

Si eu am auzit ca ar fi fost in act de sabotaj la mijloc.

Pus la cale de George Valentin Bibescu pentru ca el avea interese legate de importul de avioane Bleriot? Asta e ipoteza lansata in vremea tovaasilor, mai ales ca sa-l denigreze pe Bibescu.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Re: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptyDum 07 Mar 2010, 10:37

@mihaiatanasie
Corect, mai ales ca nu s-a demonstrat niic in acest sens. Oricum e interesant de verificat ce a descoperit fratele lui Vlaicu... Sunt sigur ca avea ceva dusmani. Unde ar putea fi raportul medico-legal al lui Vlaicu?
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Re: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptyDum 07 Mar 2010, 16:44

Sa asteptam sa apara dl Antoniu in topic. Aici dlui e seful!
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Re: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptyDum 07 Mar 2010, 18:52

mihaiatanasie a scris:
Sa asteptam sa apara dl Antoniu in topic. Aici dlui e seful!

Coreeect! De la primul mesaj postat ma gandeam la acelasi lucru Very Happy
Sus In jos
claudiu_ne2000
Flight Level 300
Flight Level 300
claudiu_ne2000


Numarul mesajelor : 301
Varsta : 48
Localizare : DEVA
Data de inscriere : 10/09/2009

Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Re: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptyLun 08 Mar 2010, 10:05

La lansarea cartii "Vlaicu", de la Deva, Dl. Antoniu chiar a vorbit despre moartea lui Vlaicu si despre teoria sabotajului. Se pare ca nu a fost vorba de nicun sabotaj iar firele comenzilor nu erau deteriorate.

Oricum 2 ipoteze stau "in picioare" referitor la moartea lui Vlaicu:

1) Face referire la faptul ca, Vlaicu a suferit un infart in timpul zborului, iar la autopsie s-a constatat ca suferea de Ateroscleroza...
2) Niste curenti puternici de aer ar fi destabilizat avionul si ar fi provocat prabusirea acestuia.

Stima
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Re: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptyLun 08 Mar 2010, 10:37

@ claudiu_ne2000 Termenul corect este infarct nu infart dar trecem peste.

Medical/statistic vorbind ateroscleroza la 31 de ani nu cred ca putea avea in asa masura incat sa ii afecteze starea de sanatate. Si ma indoiesc ca selectia naturala inca bine exprimata la acea epoca si-a facut simtita prezenta la un om de varsta asta. Totusi la 31 de ani daca a scapat de bolile , in special infectioase , care circulau pe atunci si fiind un om activ nu prea vad cum ar fi putut avea sanatatea slabita.

Sunt simple speculatii sustinute doar statistic.

UN SITE INTERESANT
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Re: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptyLun 08 Mar 2010, 11:36

In afara de Dan Antoniu, sa stiti ca si dl prof. Valeriu Avram a studiat cu atentie subiectul Vlaicu. De la domnia sa de asemenea se pot afla amanunte interesante.
Nu o data mi-a spus ca din masca mortuara a lui Aurel Vlaicu, care il prezinta pe aviator foarte calm, se poate deduce (un medic legist a dedus asta) ca el nu s-a speriat, nu s-a concentrat in mod deosebit inainte de a muri, ceea ce inseamna ca nu era constient. Concluzia medicului : atac de inima.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
claudiu_ne2000
Flight Level 300
Flight Level 300
claudiu_ne2000


Numarul mesajelor : 301
Varsta : 48
Localizare : DEVA
Data de inscriere : 10/09/2009

Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Re: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptyLun 08 Mar 2010, 16:47

Octavian a scris:
@ claudiu_ne2000 Termenul corect este infarct nu infart dar trecem peste.

Medical/statistic vorbind ateroscleroza la 31 de ani nu cred ca putea avea in asa masura incat sa ii afecteze starea de sanatate. Si ma indoiesc ca selectia naturala inca bine exprimata la acea epoca si-a facut simtita prezenta la un om de varsta asta. Totusi la 31 de ani daca a scapat de bolile , in special infectioase , care circulau pe atunci si fiind un om activ nu prea vad cum ar fi putut avea sanatatea slabita.

Sunt simple speculatii sustinute doar statistic.

UN SITE INTERESANT

Banuiam eu Octaviane ca ai pregatire medicala...asa e corect infarct, dar cateodata gandurie nu sunt in concordanta cu mainile si "foamea de litere" isi spune cuvantul.

Si eu m-am intrebat daca un om la 31 de ani poate suferi de o asemenea boala, mai ales ca era un om foarte activ (am reusit sa citesc majoritatea scrisorilor, lui Vlaicu, pe care le-ai pozat mai sus) si avea activitate din plin.

Ar fi interesant de aflat care a fost adevarata cauza a mortii lui Vlaicu. Ca atare eu zic sa asteptam "cavaleria"

Stima
Sus In jos
flysebi
Flight Level 400
Flight Level 400
flysebi


Numarul mesajelor : 437
Varsta : 34
Localizare : bucharest
Data de inscriere : 07/03/2009

Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Re: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptyMar 09 Mar 2010, 22:54

Eu am alta teorie...dar inainte de asta, lasati-ma sa va arat o macheta construita de Ion Bobocel, mare aeromodelist, modelist, primul care a construit un kart in Romania si o salupa cu jet de apa.Cv ul ar fi mai mare de atat:
este veteranul proprietarilor de aeronave particulare(avion Baby-Praga cu 60 c.p.,in 1947,echivalentul ULM de azi)cu brevet de pilot turism aerian.Este Maestru Emerit al Sportului Aviatic, cel care in 1968 a infiintat Federatia Romana de Modelism(Aeromodelism,rachetomodelism,navomodelism,automodelism)ulterior cuprinzand si...Kartingul, dar important:Comisia Natioala de Constructii Aviatice de Amatori, Consiliul National de Educatie Fizica si Sport(CNEFS), unde Georges Craioveanu era Antrenor Federal, coordonator cu loturi nationale, metodologia sportului,cantonamente..Aeromodelist de varf al Romaniei.In 1942 construieste un motoplanor, avand motorul tot pe benzina.Este de mentionat faptul ca, la acea vreme aeromodelele nu erau comandate radio, ci se “pilotau singure”.
Motoplanorul era dotat cu un autoclif de aparat foto, setat sa taie contactul motorului.Astfel aeromodelul efectua un tur mic, dupa care ateriza.Constructia acestui motoplanor a constituit si un pariu de 2000 lei, ca in o saptamana va fi gata.Si a fost gata.Motomodelul(cu motor Kratmo 5 cmc., greutate 1.850 gr.anvergura 1.450m.) a fost lansat de pe aeroportul Gilesti, si dupa o ora de zbor liber pana la 1.300 m., cu motorul oprit, pe termica a planat si a aterizat in fata Palatului Regal al Romaniei(Calea Victoriei, zona Ateneului Roman, fiind confiscat de politistul zonei, apoi inapoiat dupa eticheta cu adresa lipita si felicitari de performanta.

.............................................................................................

Am stat de vorba cu dumnealui, care a construit si avioanele pentru filmul Vlaicu.Acolo, la filmari l-a cunoscut pe mecanicul lui Vlaicu, care a spus cum ca Vlaicu ar fi fost bolnav la rinichi, si ca o criza biliara l-ar fi facut sa piarda controlul aparatului.
Teorii sunt multe, pana la urma sper sa stim cu totii ce s-a intamplat.
aici este o poza la macheta construita de domnul Bobocel, la 93 de ani
Casa memoriala - AUREL VLAICU IMG_5311
Sus In jos
http://pilotmagazin.ro/
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Re: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptyMier 10 Mar 2010, 11:59

Impresionant Sebi! :-)
Sus In jos
claudiu_ne2000
Flight Level 300
Flight Level 300
claudiu_ne2000


Numarul mesajelor : 301
Varsta : 48
Localizare : DEVA
Data de inscriere : 10/09/2009

Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Re: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptyLun 15 Mar 2010, 21:42

Deabia acum am reusit sa citesc si eu link-ul postat de octavian de mai sus...si tind sa cred ca in acea zi, vremea l-a invins pe vlaicu. Poate venea la aterizare si o rafala de vand pur si simplu l-a dat peste cap.

Ce spuneti?


Stima
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Re: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptyLun 15 Mar 2010, 22:27

Si de ce venea la aterizare dupa cateva minute de la decolare? Daca toate mergeau bine pentru el si aeronava, nu avea decat sa continue spre nord, nu sa revina acolo de unde abia plecase.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
claudiu_ne2000
Flight Level 300
Flight Level 300
claudiu_ne2000


Numarul mesajelor : 301
Varsta : 48
Localizare : DEVA
Data de inscriere : 10/09/2009

Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Re: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU EmptyLun 15 Mar 2010, 22:31

mihaiatanasie a scris:
Si de ce venea la aterizare dupa cateva minute de la decolare? Daca toate mergeau bine pentru el si aeronava, nu avea decat sa continue spre nord, nu sa revina acolo de unde abia plecase.

concluzia:

Un avion obosit.

În cursul anchetei s-au conturat doua ipoteze, pe care locotenentul Negrescu le prezinta astfel: „1) Ori motorul aeroplanului a început sa functioneze neregulat tocmai atunci când intra în Valea Prahovei, adica în zona cea mai grea, si atunci a virat înapoi si a venit planând la limita spre a ajunge la primul teren de aterizare, care era la capatul plantatiei de pomi din Banesti. Neavând suficienta înaltime, a tinut avionul la limita pantei de planare, care la prima rafala de vânt puternica — rafale frecvente în acea zi din cauza caldurii — l-a adus la prabusire pe o aripa, semn al pierderii de viteza, tocmai când mai avea putin sa ajunga la terenul de aterizare. 2) Ori lui Vlaicu i-a venit rau, pe sus, din cauza golurilor de aer puternice în acea zi si atunci, virând, s-a întors, alegând locul de aterizare la marginea plantatiilor de pomi de la iesirea satului Banesti. Ajungând aproape de pamânt, nemaifiind stapân pe el, deci pe avion, s-a prabusit de la înaltimea de 50-60 m, alunecând pe aripa. Aceasta ipoteza este mai verosimila fata de declaratiile martorilor oculari din sat, care au spus ca motorul mergea cu întreruperi si apoi s-a oprit. Concluziile mele, ca cel care am facut ancheta oficiala a cauzelor accidentului, dupa ce am examinat modul cum decursese zborul si am ascultat declaratiile martorilor oculari ce urmarisera zborul deasupra Câmpinei si în apropierea locului accidentului, tinând seama de impresiile mele de aviator care zburasem în aceasta zi si constatasem curenti puternici ascendenti si descendenti, au fost urmatoarele. Avionul ´A. Vlaicu nr. II?, în care inginerul Aurel Vlaicu a încercat trecerea Carpatilor în ajunul întrunirii de la Orastie a Asociatiei ASTRA, era un avion obosit dupa o vechime de zbor de doi ani. Chiar daca ar fi fost nou, înaltimea maxima la care ar fi putut ajunge nu era mai mare de 1000 m, dupa care avionul plafona. Or, pentru trecerea Carpatilor era nevoie de 2 500 m înaltime. Vlaicu stia ce înaltime putea atinge avionul sau; în discutiile pe care le avusese cu capitanul [ aviator] Andrei Popovici asupra zborului peste munti, îi spusese acestuia [ lui Vlaicu] ca un astfel de zbor, el [ Popovici] l-ar executa de-a lungul talvegului râului Prahova, adica cum s-ar zice urmând firul apei. Vlaicu însa a cautat sa ia cât mai multa înaltime, totusi nu s-a putut ridica mai mult de 1000 m. Mai mult ca sigur ca înaltimea muntilor l-a impresionat pe Vlaicu, când i-a vazut dupa ce trecuse de Câmpina si se apropia de strâmtoarea de la Comarnic-Posada, stiindu-se atât de jos si zburând într-o atmosfera foarte agitata din cauza curentilor ascendenti-descendenti ce domneau în acea zi calduroasa. În aceasta situatie, el si-a dat seama de putinele sanse ce avea ca sa reuseasca acest zbor peste munti. În aceste conditiuni, a aluat hotarârea sa renunte la acest zbor, la aceasta tentativa, hotarâre urmata imediat de virajul de 1800 pentru întoarcerea înapoi spre câmpie, începând scoborârea prin întreruperea motorului pentru a putea ateriza pe unul din terenurile bune de aterizare de la sud de satul Banesti, de unde începe câmpia spre Baicoi-Ploiesti. Aterizarea se impunea pentru ca Vlaicu voia sa iasa înaintea automobilului care venea pe soseaua Ploiesti-Câmpina cu ajutoarele lui Silisteanu-Magnani si mecanicul Miron, cu care probabil voia sa se consulte. La iesirea din satul Banesti, spre câmpie, pe o distanta de circa 2 km la vest de sosea se afla un rând de livezi în lungul carora Vlaicu a scoborât mereu ca dupa ultima livada, unde mai avea o înaltime de 100 m, sa poata sa aleaga locul de aterizare. În acest moment, a fost vazut cum încercând sa faca un viraj, avionul a alunecat pe o aripa si s-a prabusit în ultima livada, la 50 m de sosea si de marginea ultimei livezi de unde începeau locuri bune de aterizare. O rafala de vânt l-a surprins desigur în acest moment de planare în viteza mica pentru aterizare si l-a aruncat la pamânt, zdrobindu-l, fara ca avionul sa raspunda la manevra de aparare facuta de pilot. Accident stupid, care s-a repetat peste vreo 25 de ani, când s-a prabusit la pamânt un excelent pilot, capitanul Olteanu, pe aerodromul de la Baneasa.


http://www.orastieinfo.ro/personalitati/aurel_vlaicu/aurel_vlaicu.html

Cu alte cuvinte, Vlaicu cred ca realizase ca nu poate sa traverseze muntii din cauza vremii total nefavorabile si se hotaraste sa faca cale intoarsa. La aterizare un rafala de vant-i pune capat vietii aviatorului.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty
MesajSubiect: Re: Casa memoriala - AUREL VLAICU   Casa memoriala - AUREL VLAICU Empty

Sus In jos
 
Casa memoriala - AUREL VLAICU
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» promotia "100-Aurel Vlaicu"
» Comemorare Aurel Vlaicu
» Taking pictures at Aurel Vlaicu?
» Miting aviatic în cinstea lui Aurel Vlaicu
» Aeroportul Bucuresti (Aurel Vlaicu / Baneasa) - 2008

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Muzee de aviatie - Aviation Museums-
Mergi direct la: