ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Baze de date - spotting

In jos 
+6
Geo
RwO
nrares
arianne
Dylan
Nic
10 participanți
AutorMesaj
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Baze de date - spotting Empty
MesajSubiect: Baze de date - spotting   Baze de date - spotting EmptyDum 26 Apr 2009, 19:00

M-am gandit de mult timp la crearea unor baze de date de spotting, unde sa fie adunate informatii care tin de aeronave, adica inregistrare, tip, companie, origine/destinatie.

S-ar putea face cate-un topic pe fiecare aeroport in parte, pentru a sti exact ce aeronava, in ce zi, a aterizat/decolat la/de la acel aeroport.
Asa s-ar putea tine evidenta clara a activitatii spotterilor din Romania, in sensul in care se va sti exact cate aeronave au fost fotografiate sau doar vazute la aeroporturile din Romania.
De asemenea, s-ar putea crea o baza de date cu aeronavele care zboara peste Romania, desi e cam greu cu inregistrarea.

Exista deja astfel de baze de date pentru aeroporturile din Londra: www.lhr-lgw.co.uk

Pentru adunarea informatiilor ar trebui insa ca foarte multi membri ai forumului sa-si aduca contributia, pentru ca pe forum sunt zeci de mii de poze care trebuie analizate. Ar trebui sa stim clar cine vrea sa contribuie, trecandu-se astfel de la sprijinul doar la nivel declarativ la cel de real folos pentru toti spotteri.
Astfel vor fi 2 tipuri de contributori:
-cei care vor parcurge topicurile, paginile forumului, pentru a nota inregistrarile si alte date despre aeronave
-cei care le vor aduna (pentru aeroporturile mici: 1 membru, pentru OTP, CLJ, 3-4 membri)

Informatiile vor trebui sa respecte evident un standard, stabilit de comun acord, care va trebui respectat intocmai, pentru ca cei care strang informatiile sa nu mai fie nevoiti sa-i dubleze pe primii.

Propun un astfel de format:

26 aprilie 2009 (duminica)
YR-ASD Airbus 318-100 TAROM (optional: FRA)
D-AILA Airbus A319-100 Lufthansa (MUC)
YR-BGB Boeing 737-300 TAROM (IST)
G-BIKS Boeing 757-200 DHL (....)

Deci, ce parere aveti?
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Baze de date - spotting Empty
MesajSubiect: Re: Baze de date - spotting   Baze de date - spotting EmptyDum 26 Apr 2009, 19:09

Nu ca as avea foarte mult timp la dispozitie, mai ales ca toata luna MAI voi fi in Bucuresti...deci timp ...pe sponci pentru forum! Eu ma apuc de pozele de pe SCV, BCM,IAS...iar daca-mi ramane timp si alte cateva aeroporturi. In prima faza mi se pare extraordinar "formatul". Daca am avea asa macar 60-70% din pozele de pe forum ar fi super!
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Baze de date - spotting Empty
MesajSubiect: Re: Baze de date - spotting   Baze de date - spotting EmptyDum 26 Apr 2009, 19:18

Buna idee, voi incerca sa ajut pe cat posibil cu OTP! Ar fi mai usor de facut in Excel si pus pe forum sub forma unui tabel (nu stiu daca se poate) ca va fi complicat de ordonat ca lumea direct de pe forum.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Baze de date - spotting Empty
MesajSubiect: Re: Baze de date - spotting   Baze de date - spotting EmptyDum 26 Apr 2009, 19:21

Arianne! Ideea e sa le avem scrise...dupa aia e usor sa le bagam in tabele sau cum le-om imparti!
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Baze de date - spotting Empty
MesajSubiect: Re: Baze de date - spotting   Baze de date - spotting EmptyDum 26 Apr 2009, 19:24

Eu nu stiu daca se poata baga sub forma de tabel in forum. Poate stie cineva, desi nu prea cred ca se poate.
Sus In jos
nrares
Flight Level 100
Flight Level 100
nrares


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 54
Localizare : Cluj-Napoca RO, Crema IT
Data de inscriere : 11/08/2008

Baze de date - spotting Empty
MesajSubiect: Re: Baze de date - spotting   Baze de date - spotting EmptyDum 26 Apr 2009, 21:58

Se poate folosi (cu drepturi corespunzator setate) excelul de pe un cont de Gmail
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Baze de date - spotting Empty
MesajSubiect: Re: Baze de date - spotting   Baze de date - spotting EmptyDum 26 Apr 2009, 23:32

Ma ofer si eu sa ma ocup de CND, si e posibil aici sa ma ajute si Ovidiu ca el e mai in tema. Oricum trafic nu prea e, deci n-ar fi o problema.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Baze de date - spotting Empty
MesajSubiect: Re: Baze de date - spotting   Baze de date - spotting EmptyDum 26 Apr 2009, 23:54

Bun, sper sa se bage lumea, ca fara 20 de membri cel putin, cam greu sa iasa ceva...
Sus In jos
Geo
Fotograf



Numarul mesajelor : 602
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Baze de date - spotting Empty
MesajSubiect: Re: Baze de date - spotting   Baze de date - spotting EmptyDum 26 Apr 2009, 23:59

Ma bag si eu la LROP. Tre' sa fim totusi mai multi, pentru ca sunt o gramada de poze postate in ultimul timp.
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

Baze de date - spotting Empty
MesajSubiect: Re: Baze de date - spotting   Baze de date - spotting EmptyLun 27 Apr 2009, 21:17

Ideea este buna, la contrail e greu de tot datorita nr. mare de avioane in survol ,informativ intr-o zi plina de vara prin CDZ ARAD trec cam 1300 de bucati.....si asa numa o zi!Cu Gabi am mai povestit de cate o statistica de contrail dar legat doar de premierele pozate in rest e extrem de greu ai nevoie de 24-24 h sa stai cu urechea de feed sau pe scanner si apoi zona de acoperire pe om e destul de mica.Sa nu uitam ca in saptamana viitoare se mai activeaza alte rute si asa multe pe zona de vest......am mai avea o sansa cu feedul de ARAD pentru care mai trebuie sa mai asteptam un pic.....asa a spus nenea Eugen......dar oricum e greu la contrail.......
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Baze de date - spotting Empty
MesajSubiect: Re: Baze de date - spotting   Baze de date - spotting EmptyLun 27 Apr 2009, 21:37

Oricum vad ca nu se prea baga lumea. Intr-un fel ma asteptam, atata timp cat o astfel de baze de date nu reprezinta ceva valoros (cum au fost calendarele, sau cum sunt acum emblemele) pentru multi dintre membri.
Dar lucrul asta s-a vazut si la discutiile aprinse cu avertismentele, si anume ca unii membri vor beneficii dar fara sa faca nimic pentru asta.

O astfel de baza de date chiar ar fi relevat activitatea noastra a tuturor, ar fi aratat cu precizie ca spotteri din Romania au pozat, de exemplu, 278 aeronave, din 21 de tari etc. Ca sa nu mai zic ca am fi stiut exact ce tipuri de aeronave au fost pozate/vazute in Romania si care nu, un imbold pentru a le prinde pe cele din urma. Si exemplele pot continua...

Dar asta e, trebuie sa mai treaca timp.
Sus In jos
allex
Membru activ
allex


Numarul mesajelor : 3096
Varsta : 51
Localizare : SATU MARE
Data de inscriere : 05/10/2008

Baze de date - spotting Empty
MesajSubiect: Re: Baze de date - spotting   Baze de date - spotting EmptyMar 28 Apr 2009, 07:02

Din acest punct de vedere ai dreptate,ar fi frumos sa avem astfel de statistici....vad un lucru interesant iar sprijinul meu pentru astfel de statistici cel putin pe zona de NV. este pentru.
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Baze de date - spotting Empty
MesajSubiect: Re: Baze de date - spotting   Baze de date - spotting EmptyMar 28 Apr 2009, 09:33

Am vrut sa zic ceva aici ieri dar am uitat Razz. Si eu ma bag pt Bucuresti si mi se pare o idee super buna
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Baze de date - spotting Empty
MesajSubiect: Re: Baze de date - spotting   Baze de date - spotting EmptyMar 28 Apr 2009, 09:35

Pe Suceava le-am scos eu. Le aranjez dupa companii/inmatriculari si-i gata treaba. Ramane de vazut cum le afisam.
Deseara ma apuc si de Iasi si Bacau.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Baze de date - spotting Empty
MesajSubiect: Re: Baze de date - spotting   Baze de date - spotting EmptyMier 29 Apr 2009, 08:38

Salutare!

Daca va ajuta as putea sa va ofer toate inmatricularile si locurile de decolare si de destinatie ale aeronavelor TAROM pentru toate zborurile efectuate in tara si nu numai. Tot ce am nevoie este sa-mi ziceti locul, ziua si ora cind ati facut poza.
Toate bune!
Sus In jos
ovidiu51
Membru activ
ovidiu51


Numarul mesajelor : 1170
Varsta : 73
Localizare : Constanta (LRCK - CND)
Data de inscriere : 29/12/2007

Baze de date - spotting Empty
MesajSubiect: registru   Baze de date - spotting EmptySam 09 Mai 2009, 21:45

Mister Vasilache deschide calea spre registru. Dupa plecarea dinozaurului Florica, la Autoritatea se vade o mai mare transparenta.
http://www.caa.ro/ro/FlightOperations/AirOperators/OPERATORI-20.03.2009.rtf
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Baze de date - spotting Empty
MesajSubiect: Re: Baze de date - spotting   Baze de date - spotting EmptySam 09 Mai 2009, 22:37

Frumos de tot, atatea aeronave de care nu stiam inca...cu cat se muta "dinozaurii" la Antipa, vom afla si noi mai multe simplu si fara interventii Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat





Baze de date - spotting Empty
MesajSubiect: Re: Baze de date - spotting   Baze de date - spotting Empty

Sus In jos
 
Baze de date - spotting
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» O zi in cadrul unei baze de elicotere din Rusia...Mi 17 MD si Mi 24
» OTP/LROP - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE (UPDATED 2013)
» Poland - contrails
» IAR-46
» IAS/LRIA - GHID DE SPOTTING / SPOTTING GUIDE

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: FORUM :: Organizare si functionare - Forum Organisation & Management :: Proiecte-
Mergi direct la: