ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)

In jos 
+20
alexandrumih
iulianfly
Griff
propellerdream
llobregat
VIC
mihaiatanasie
DrakulaBV
Raduq
Capt_Vio
Messerschmitt
andreos18
Madone
Balaurul
Eurofighter
coropijnita
Stefan
demorra
Dylan
craft737
24 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Raduq
Fotograf



Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/05/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyLun 22 Mar 2010, 18:21

Salut VIO
Poate vei gasi raspunsul la primele 4 intrebari in link-ul urmator: LINK

Bafta! Smile
Sus In jos
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 178
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/04/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyLun 22 Mar 2010, 19:15

Salut, am sa incerc sa-ti raspund eu la cateva din intrebarile tale.

1. Cursul se tine cand sunt mai multi doritori, din ce am vazut eu cat am stat in scoala o data la 6 luni.( nu cred ca e o regula)
2. Dureaza in medie 3 luni.
3. NU.
4. Ai putea sa ii dai un mail domnului Rosca sa vezi cand se mai face.... sa ceri detalii.
5. Nu ofera niciun fel de cazare.

Alte intrebari:

1. Nu stiu.
2. Ajungi repede daca iei tramvaiul ala rapid pana la casa presei si de acolo o masina 3 statii parca, sa spunem 1 h.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyLun 05 Apr 2010, 01:29

Sunt incepator pe acest forum. Sunt Clasa a 12-a profil Real. si Vreau sa ma informez cat mai mult de Scoala Superioara de Aviatie Civila. Vreau sa aflu cat mai multe despre cum pot sa ajung pilot de avion (nu militar, vreau la civil) si sa fiu pilot pe Boeing
Am citit pe site-ul oficial ca trebui sa iei Certificatul Medical Clasa 1. si se da 3 probe
Proba Engleza
Proba Matematica
Proba Fizica
Ce examen iti da. ex Matematica: algebra,geometrite -Fizica Electricitatea,Magnetism. etc
Question Question Question Question
Sus In jos
DrakulaBV
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 164
Varsta : 32
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 28/12/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyLun 05 Apr 2010, 10:35

catalin a scris:
Sunt incepator pe acest forum. Sunt Clasa a 12-a profil Real. si Vreau sa ma informez cat mai mult de Scoala Superioara de Aviatie Civila.
Mate : Algebra , Analiza , Geometrie , Trigonometrie
Fizica : Mecanica , Termodinamica si Fizica Nucleara , Electricitate si Magnetism
Engleza : .... (Sunt curios daca recunosc diploma de la Cambridge )

Erau pe site subiectele din anii trecuti dar au disparut Neutral
Sus In jos
Madone
Flight Level 400
Flight Level 400



Numarul mesajelor : 426
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/08/2009

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyLun 05 Apr 2010, 11:27

DrakulaBV a scris:
catalin a scris:
Sunt incepator pe acest forum. Sunt Clasa a 12-a profil Real. si Vreau sa ma informez cat mai mult de Scoala Superioara de Aviatie Civila.
Engleza : .... (Sunt curios daca recunosc diploma de la Cambridge )
aceeasi intrebare imi puneam si eu ieri. Laughing
totusi, ma indoiesc ca recunosc vreun CPE sau CAE.
Sus In jos
http://magdalenarasnoveanu.blogspot.com
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyLun 05 Apr 2010, 14:42

Astea precis sunt acceptate in loc de proba de (in)competenta la Bac.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
DrakulaBV
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 164
Varsta : 32
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 28/12/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyLun 05 Apr 2010, 14:51

mihaiatanasie a scris:
Astea precis sunt acceptate in loc de proba de (in)competenta la Bac.

Da. Mi-ati reamintit ca am un formular de echivalare undeva pierdut bom .

Engleza mai tare ca la cambridge nu pot sa ceara cei de la ssavc. Nu prea au ce. Gresesc ? Din cate am vazut la tata ICAO LVL 4 nu e greu de obtinut.
Sus In jos
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 178
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/04/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyLun 05 Apr 2010, 21:48

Examenul la engleza tot il dai, indiferent ce diploma prezinti... nu intereseaza pe nimeni, e vorba de departajare pana la urma. cheers
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyLun 05 Apr 2010, 21:56

Stefan a scris:
Examenul la engleza tot il dai, indiferent ce diploma prezinti... nu intereseaza pe nimeni, e vorba de departajare pana la urma. cheers

ce prostie....
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyLun 05 Apr 2010, 23:18

VIC a scris:
Stefan a scris:
Examenul la engleza tot il dai, indiferent ce diploma prezinti... nu intereseaza pe nimeni, e vorba de departajare pana la urma. cheers

ce prostie....

Si daca limba engleza ti-e limba materna, sau poti dovedi ca ai facut scoala in limba engleza timp de 17 ani? Wink
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyMar 06 Apr 2010, 01:22

Mate : Algebra , Analiza , Geometrie , Trigonometrie
Fizica : Mecanica , Termodinamica si Fizica Nucleara , Electricitate si Magnetism

si acu tot din probele acestea se va da. cum sa dat si in anii trecuti ???
Sus In jos
Madone
Flight Level 400
Flight Level 400



Numarul mesajelor : 426
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/08/2009

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyMar 06 Apr 2010, 01:38

cred ca se merge pe principiul: daca ai facut 17 ani scoala in engleza, examenul nu-ti va mai parea A HORROR movie in ziua respectiva, pentru ca se presupune ca ti-ai insusit limba. deci, Vio, welcome to Romania ! Laughing
Sus In jos
http://magdalenarasnoveanu.blogspot.com
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyMar 06 Apr 2010, 01:42

catalin a scris:
Mate : Algebra , Analiza , Geometrie , Trigonometrie
Fizica : Mecanica , Termodinamica si Fizica Nucleara , Electricitate si Magnetism

si acu tot din probele acestea se va da. cum sa dat si in anii trecuti ???

Tot alea..
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
Madone
Flight Level 400
Flight Level 400



Numarul mesajelor : 426
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/08/2009

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyMar 06 Apr 2010, 01:45

catalin a scris:
Mate : Algebra , Analiza , Geometrie , Trigonometrie
Fizica : Mecanica , Termodinamica si Fizica Nucleara , Electricitate si Magnetism

si acu tot din probele acestea se va da. cum sa dat si in anii trecuti ???
si eu sa stii ca sunt curioasa, Catalin, sa aflu ce s-a mai dat prin anii trecuti. (pay attention, dear!)
as afla relativ repede, doar ca mi-este lene sa rasfoiesc un forum anume.
Here you go, poate esti dragut sa-mi faci si mie o sinteza. http://aviatia.freeforums.org/
Laughing
Sus In jos
http://magdalenarasnoveanu.blogspot.com
Vizitato
Vizitator




Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyMar 06 Apr 2010, 14:03

Anul acesta mai sunt locuri subventionate de stat ???
Anu acesta se fac inscrieri la SSAvC ??
Sus In jos
Madone
Flight Level 400
Flight Level 400



Numarul mesajelor : 426
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/08/2009

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyMar 06 Apr 2010, 14:08

locurile (a.k.a bursele minune) apar mai prin toamna. in 2009 au aparut prin noiembrie. Deci, abia in momentul in care apar cele din 2010 vom stii daca se mai fac inscrieri la SSAVC. Very Happy

LE: Catalin, sa nu ma uiti cu sinteza aia... Laughing
Sus In jos
http://magdalenarasnoveanu.blogspot.com
Vizitato
Vizitator




Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyMar 06 Apr 2010, 16:32

Imi pare rau sa te dezamagesc de mi-este lene sa rasfoiesc un forum. u nu cauti si nu pre am timp Razz
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyMar 06 Apr 2010, 16:46

Dragilor, nu vreau sa va stric entuziasmul si buna dispozitie, dar totusi nu ar fi mai bine ca discutiile in doi sa le purtati la un telefon sau pe un messenger?!? Asta e un forum de poze de aviatie totusi...
Sus In jos
Madone
Flight Level 400
Flight Level 400



Numarul mesajelor : 426
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/08/2009

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyMar 06 Apr 2010, 16:52

scuzati offtopicurile Embarassed

ms de atentionare, Dylan! pale
Sus In jos
http://magdalenarasnoveanu.blogspot.com
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 178
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/04/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyMar 06 Apr 2010, 17:46

Capt_Vio a scris:
VIC a scris:
Stefan a scris:
Examenul la engleza tot il dai, indiferent ce diploma prezinti... nu intereseaza pe nimeni, e vorba de departajare pana la urma. cheers

ce prostie....

Si daca limba engleza ti-e limba materna, sau poti dovedi ca ai facut scoala in limba engleza timp de 17 ani? Wink

OK, inseamna ca examenul respectiv in limba engleza este un FLEAC nu ? Am scris clar mai sus, daca esti la egalitate cu un alt candidat la mate/fizica, limba engleza se foloseste ca departajare.
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyMar 06 Apr 2010, 18:41

Stefan a scris:

OK, inseamna ca examenul respectiv in limba engleza este un FLEAC nu ? Am scris clar mai sus, daca esti la egalitate cu un alt candidat la mate/fizica, limba engleza se foloseste ca departajare.

...... nu am vazut ca ai scris asa ceva. Fleac sau nu, un examen in plus inseamna timp investit, etc. Pentru un American, Australian sau Canadian care ar vrea sa faca ATPL Modular in Romania, fiecare ora in plus in Romania il costa bani... Ori ce deplasare, etc. Daca se pot dovedi (prin acte) ca esti la un nivel ridicat de limba engleza, poate acest examen se omite... dar acum am inteles P E R F E C T !!! Very Happy
Sus In jos
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 178
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/04/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyMar 06 Apr 2010, 19:30

Vio, incurci borcanele, la modular nu dai engleza, discutia de mai sus este pentru bursieri (pe banul statului). Cat despre examenele de modular, imi dai un PM si iti explic eu mai multe.
Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyMar 06 Apr 2010, 20:31

Stefan a scris:
Vio, incurci borcanele, la modular nu dai engleza, discutia de mai sus este pentru bursieri (pe banul statului). Cat despre examenele de modular, imi dai un PM si iti explic eu mai multe.


Okay, super

Mersi mult Stefan. Iti trimit un mesaj pe privat... vezi, am intrat si eu in discutie ca musca'n lapte fara sa stiu despre ce se vorbeste.
Sus In jos
DrakulaBV
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 164
Varsta : 32
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 28/12/2008

Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyMar 06 Apr 2010, 21:04

Din cate am citit de pe celalalt forum am inteles ca ssavc pune la dispozitie o carte cu subiecte care costa in jur de 55 RON . Problema e ca multi au gasit subiecte cu raspunsuri gresite (Carte made in RO ... ). Alta bomba e faptul ca la examen au dat alte exercitii de rezolvat , chestii ce nu se gaseau in carte. Deci mai bine inveti de unde apuci si cat mai mult. Am gasit ceva subiecte pe acolo (Mate si Fizica Februarie 2010 ) :
http://www.mediafire.com/?kyyxiutcjn2

La engleza pauza ... mai caut pe site.

Mare grija la psihologic si sa va pregatiti pentru ,,romanisme''
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: costuri la facultatea de aviatie   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 EmptyVin 03 Sept 2010, 14:05

As avea si eu o intrebare, as dori sa stiu care ar fii costurile facultatii de aviatie daca nu intri cu bursa, Va rog cei care stiti sa imi spuneti si mie. Multumesc anticipat.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)   Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila) - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Romanian Aviation Academy (Scoala Superioara de Aviatie Civila)
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» 'Scoala superioara de aviatie civila' R-22's
» Burse de studiu - Scoala Superioara de Aviatie Civila
» Romanian Aviation Academy orders Mechtronix Ascent(R) XJ Trainer(TM) [EN]
» Filme cu subiect de aviatie civila sau militara
» Embleme de aviatie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: