ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Salzburg + Innsbruck + Linz cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB Empty
MesajSubiect: Salzburg + Innsbruck + Linz cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB   Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB EmptySam 28 Feb 2009, 20:46

Am sa postez acest TR dintr-o singura bucata. O premiera pt. mine.
Sper sa nu va suparati ca nu folosesc metoda clasica, dar pur si simplu nu mai am timp sa bibilesc zeci, poate sute de poze.

Scopul zborului: cascat gura.
Am zis sa vedem si noi cum este iarna in Austria. Lumea se lauda ca se duce la ski si vai ce frumos e acolo. Eu si sotia suntem bata cu ski-ul, dar am zis ca nu strica sa vedem daca este ca la pomul laudat.
Am avut ceva retinere sa fac rezervare la avion - am evitat mereu sa zbor iarna. Nu se stie ce vreme de r...t prinzi si iti strica toata placerea. Totusi, la un moment dat a aparut o oferta buna zic eu si am luat doua bilete cu 35 eur, totul inclus chiar si un bagaj de mana. Am luat biletele cu multe luni inainte si ulterior am inceput sa ma gandesc ce naiba fac cu ele. Am inceput sa caut conexiuni de zbor, de la VIE catre Salzburg sau Innsbruck. Am gasit ceva ieftin catre INN, dar pleca mai pe seara si pierdeam toata ziua. Oferta era cu Fly NIKI si ma tenta sa ma dau cu ei. Dar la intoarcere nu gaseam nimic convenabil si trebuia sa luam trenul. Am tot calculat si ieseam scump, avion + tren. Asa incat am hotarat: trenul. E, daca zborul catre VIE a fost pomana curata, trenul mi-a rupt buzunarul. Motiv pentru care am hotarat sa optimizez la max. Am stabilit traseul final: BBU - VIE cu Sky, VIE - LINZ cu tren, LINZ - SALZBURG cu tren, SALZBURG - INNSBRUCK cu tren si inapoi exact invers, evident fara oprire in Linz.

La check-in nu am fost atent ce a inteles tembelul de la ghiseu, desi am cerut explicit locuri pe partea stanga de la randul 20 in sus si am primit ceva pe randul 14. Sa-mi trag palme. La ultimul zbor, cu Aegean, am prins pe aripa langa motor, acum chiar pe mijlocul aripii. Sa mor de ciuda, cred ca ala a facut misto de mine, ca eu nu m-am uitat ce mi-a dat si am vazut abia la gate.

Zborul BBU-VIE a fost cel de dimineata, ca sa optimizez ziua.
Nr. Aeronava: OM-NGJ
Grad de umplere: peste 85%.
Decolare: la timp
Aterizare: 5 min. peste ora normala

Traseul aprox. BBU - Sibiu - Arad -BUD - VIE
Temp. exter. ~ -50 grd. C
Altitudine: ~ 10.000 m
Viteza: ~ 850km/h - toate acestea indicate de pilot.

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB Img8041800x600
Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB W800


Toate pozele ( 78 buc. ) de pe zborul dus le puteti vedea apasand aici: BBU - VIE

De la aeroport am luat S-Bahn-ul pana in Viena, apoi metroul, apoi un tren DB - de pe alta planeta - care mergea pana la Dortmund. Viteza max. atinsa prin Austria: 200 km/h. Trenul poate mai mult.

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB Img8140800x600
Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB W800


Mai multe poze ( 10 buc. ) cu acest "avion" le puteti vedea apasand aici: DB

Am coborat in Linz, am vizitat 4 ore orasul ( Neuer Dom - Noul Dom are 134 m inaltime - cu 2 metri mai putin inalta decat Stephansdom din Viena -, Hauptplatz - piata centrala, Schloß Linz si Schloßmuseum, etc. ), apoi seara am plecat spre Salzburg.

Pentru doritori, poze ( 19 buc. ) din Linz aici: Linz

Intr-o zi am vizitat Innsbruck-ul si doua zile am vizitat Salzburgul-ul si imprejurimile.

Innsbruck-ul ( in zona Tirol ) este superb. Am vizitat orasul vechi cu Maria-Theresien Strasse, Goldenes Dachl - acoperisul de aur, Stadtturm - turnul orasului, palatul Hofburg cu o expozitie dedicata alpinismului in...Alpi, Domkirche St.Jakob, Hofkirche si mormantul imparatului Maximilian I, etc. dupa care am trecut peste raul Inn ( de aici si numele orasului ) cu un trenulet SF ( tras pe cablu ), care ne-a dus la 860 m altitudine ( Nordpark )si de acolo mai departe o telecabina pana la ~ 1.900 m. Demential !!! Sus pe munte am prins si ceva contrail:

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB P1020953800x600
Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB W800

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB P1020951800x600
Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB W800

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB P1020952800x600
Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB W800

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB P1020954800x600
Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB W800

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB P1020955800x600
Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB W800

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB P1020956800x600
Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB W800

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB P1020957800x600
Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB W800

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB P1030047800x600
Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB W800

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB P1030126800x600
Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB W800


Din Stadtturm am prin un EasyJet, se pregatea sa aterizeze pe INN. Exista destul trafic peste oras, iar din turn, daca ai rabdare, prinzi multe avioane.

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB P1030170800x600
Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB W800

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB P1030171800x600
Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB W800

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB P1030169800x600
Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB W800

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB P1030172800x600
Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB W800

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB P1030173800x600
Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB W800

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB P1030174800x600
Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB W800

Din oras, perpedes fiind, mai pe seara am prins:

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB P1030322800x600
Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB W800

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB P1030326800x600
Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB W800

Cei care doresc sa vada poze ( 92 buc. ) din acest minunat oras, pot apasa aici: Innsbruck


Salzburg-ul deasemenea superb. Am fost in afara orasului, la varful Untersberg ( ~1.800 m altitudine ), de unde se vede si aeroportul W.A. Mozart. Am vizitat, tot in afara orasului, Schloss Helbrunn ( palatul unde s-a filmat Sunetul Muzicii - cine isi mai aduce aminte ? ) iar alaturat este gradina Zoo. In oras am vizitat: orasul vechi ( Inner Stadt ), orasul nou Altstadt, piata Mozart, fortareata Hohensalzburg ( urcare cu funicularul, coborare perpedes ), Castelul si gradinile Mirabell - exterior, Muzeul Mozart ( casa unde s-a nascut Mozart ), Muzeul orasului Salzburg, Domul-Catedrala ( unde se gaseste baptiseriul in care a fost botezat, printre altii, chiar Mozart ), Galeriile Rezidenz, Muzeul Jucariilor, Muzeul de Arta Moderna + Monchsberg, Casa unde a trait Mozart ( ca adult ), raul Salz ( de unde numele orasului ), etc. Orasul este dominat de Mozart, dar aici s-a nascut si Christian Doppler ( descoperitorul efectului cu acelasi nume ). Pentru forumisti e o chestie, radarul Doppler este folosit intens in aviatie. Deasemenea s-a mai nascut Franz Wallack - a proiectat Grossglockner-ul in 1924, cand noi inca pasteam oile in munti.

O poza cu un avion care decolase de pe aerop. W. A. Mozart din Salzburg. Poza facuta din cetate.

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB P1030582800x600
Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB W800

La iesirea din cetate, am prins aterizarea unui elicopter. Posibil sa fie al spitalului, nu sunt sigur.

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB P1030756800x600
Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB W800


Poze ( 256 buc. ), din acest superb oras si imprejurimile sale, aici: Salzburg

Dupa care am plecat spre casa. Zborul a fost seara, noapte deja la 7:00 p.m.

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB Img8715800x600
Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB W800

Poze ( 27 buc. ) de la zborul de intoarcere, aici: VIE - BBU

Zboruri foarte linistite si fara intarzieri, o nota mare din partea mea. Vremea a tinut cu noi.
Evident, la intoarcere am prins un f. bun loc la fereastra. Degeaba insa Mad .

Aceasta a fost excursia d-lor. Sper ca prezentarea a fost pe placul vostru.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB Empty
MesajSubiect: Re: Salzburg + Innsbruck + Linz cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB   Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB EmptySam 28 Feb 2009, 22:15

Felicitări pentru TR.

Eşti norocos pentru că ai călătorit cu un 737 NG. Ultima dată am călătorit cu MD-83 -> VIE şi cu un Fokker 100 -> BBU Laughing .

La întoarcere a fost aceeaşi aeronavă ( NGJ ) ? Gradul de ocupare la întoarcere a fost ridicat ?
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB Empty
MesajSubiect: Re: Salzburg + Innsbruck + Linz cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB   Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB EmptyDum 01 Mar 2009, 00:05

Multumim pentru poze, sunt foarte reusite.

Apropo, cum ai reusit sa zoom-ezi inspre aeroport, cumva cu camera video?

Si poate nu am fost eu atent, dar in ce date ai zburat BBU-VIE-BBU?
Si cu ce inregistrare ai zburat la intoarcere?

JET Engine a scris:
Eşti norocos pentru că ai călătorit cu un 737 NG. Ultima dată am călătorit cu MD-83 -> VIE şi cu un Fokker 100 -> BBU Laughing .

Hehe. Difera perspectiva. Eu as zice ca tu esti norocos ca ai zburat cu MD-83 si F-100. Eu unul sunt satul de B737 si A320. Asa ca orice altceva e bun, si cred ca multi sunt de acord cu asta.

Am zburat acum cateva zile pe acelasi traseu, cu SkyEurope, la dus cu B737 OM-NGN (macar nu mai zburasem cu inregistrarea asta) si la intoarcere cu un B737-400 LY-AWF (luat de la FlyLAL, care a dat faliment), care era complet alb. Sincer as fi fost mult mai bucuros sa prind alta aeronava decat B737.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB Empty
MesajSubiect: Re: Salzburg + Innsbruck + Linz cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB   Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB EmptyDum 01 Mar 2009, 00:47

Eu aş zice că sunt norocos pentru că mai trăiesc lol!
Iar MD-83 de la MAP (companie înregistrată în Irak ... se pare) avea o atmosferă nazistă. cheers

Sunt rău - recunos - dar şi-au făcut datoria şi ei şi SkyEurope.
Sus In jos
mihairosioru
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 266
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/12/2007

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB Empty
MesajSubiect: Re: Salzburg + Innsbruck + Linz cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB   Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB EmptyDum 01 Mar 2009, 15:40

Cum ti-ai cumparat biletele la tren? Pe net?
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB Empty
MesajSubiect: Re: Salzburg + Innsbruck + Linz cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB   Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB EmptyLun 02 Mar 2009, 19:47

Nic a scris:
Multumim pentru poze, sunt foarte reusite.
Apropo, cum ai reusit sa zoom-ezi inspre aeroport, cumva cu camera video?
Si poate nu am fost eu atent, dar in ce date ai zburat BBU-VIE-BBU?
Si cu ce inregistrare ai zburat la intoarcere?
Nic, ma bucur ca au placut. Poze normale, fara calitati artistice. Am avut noroc de vreme buna.
Pozele cu aeroportul, cred ca te referi la cele postate la "aeroporturi", au fost facute cu FZ18. Au iesit la o calitate rezonabila - zoom max. 18x. Nu m-am gandit, puteam atinge zoom optic mai ridicat, daca scadeam rezolutia...am uitat pe moment. De fapt toate pozele, cu cele trei orase, sunt facute cu FZ18. Pozele de pe cele doua zboruri si din tren sunt facute cu A530.
Zborurile au fost in luna ianuarie a.c.
Nr. de inregistrare ???.....nu l-am vazut. Sincer sa fiu, nu prea imi ardea, era si intuneric. Stiu, nu sunt un spotter serios Laughing .
Pot spune doar ca traseul a fost aproape identic cu cel de la dus, adica VIE-BUD-Arad-Sibiu-BBU. A fost ceva mai frig afara si programul a fost repectat fara intarziere. Nu am consumat nimic de la bord, nu obisnuiesc, decat daca e o situatie exceptionala. Exact ca in reclama BlueAir, prefer sa pap la fata locului.


JET Engine a scris:
Eşti norocos pentru că ai călătorit cu un 737 NG. Ultima dată am călătorit cu MD-83 -> VIE şi cu un Fokker 100 -> BBU Laughing .Felicitări pentru TR.
Multumesc JET Engine. Repet si eu: tu esti norocosul !! Eu am prins doar B737 NG, in 12 zboruri cu ei.

mihairosioru a scris:
Cum ti-ai cumparat biletele la tren? Pe net?
Din gara, cash. A fost o reducere, fata de cele luate pe net sau nu m-am priceput eu. Pe net gasisem un Austria Pass pe 3 zile, care ni se potrivea, dar in final era cu aprox. 36 eur mai scump decat ce am luat din gara. Adica pot spune ca cei 36 eur, reducerea de la tren, au reprezentat banii pt. avion. Incredibil.
Idee e cam asa: am luat un singur bilet, pt. 2 pers ( iesi mai ieftin ), dus-intors Viena - Innsbruck. E valabil timp de o luna si poti sa opresti de cate ori poti la dus si la fel la intors. Nu ai voie sa faci inainte-inapoi pe un sens.
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB Empty
MesajSubiect: Re: Salzburg + Innsbruck + Linz cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB   Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB EmptyMier 06 Mai 2009, 21:26

Postez si un mic filmulet, facut la fata locului.

Primele doua secvente sunt filmate de pe Untersberg ( altitudine 1.800 m ) si se vede aeroportul din Salzburg W.A. Mozart - prima secventa, o decolare si din nou aeroportul - a doua secventa. In secventa a treia se vede, o aterizare pe Salzburg W.A. Mozart, cam greu din pricina cetii si eram departe - sus pe cetatea Salzburg-ului.

Sus In jos
Continut sponsorizat





Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB Empty
MesajSubiect: Re: Salzburg + Innsbruck + Linz cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB   Salzburg + Innsbruck + Linz    cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB Empty

Sus In jos
 
Salzburg + Innsbruck + Linz cu Skyeurope (BBU-VIE-BBU) + DB si OBB
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Innsbruck - Kranebitten (INN / LOWI)
» Hangar 7 - Salzburg
» Salzburg - W. A. Mozart (SZG / LOWS)
» SkyEurope: Bruxelles - Viena
» Tarom vrea sa transporte 1.300 de pasageri spre Salzburg in aceasta iarna

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: