ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 SkyEurope: Bruxelles - Viena

In jos 
+2
Nic
metalactual
6 participanți
AutorMesaj
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

SkyEurope: Bruxelles - Viena Empty
MesajSubiect: SkyEurope: Bruxelles - Viena   SkyEurope: Bruxelles - Viena EmptySam 01 Mar 2008, 19:35

Pozele sunt facute pe aeroportul din Bruxel, asa cum m-am priceput si eu. Cursa era Bruxel - Viena, anul trecut.
Din pacate eu nu sunt "spotters adevarat" ca voi, dar sper sa nu va deranjeze daca postez ce mai prind din cand in cand.

Tocmai venise "utilajul" si s-a pus pe alimentat.

SkyEurope: Bruxelles - Viena Belgia12


SkyEurope: Bruxelles - Viena Belgia13

Interiorul, inainte de decolare.

SkyEurope: Bruxelles - Viena Belgia14

Se pregatea de decolare si am prins un barzaune, militar cred. Nu stiu ce este, dar mi-a placut. Poate imi spuneti voi ce era.

SkyEurope: Bruxelles - Viena Belgia15

Dupa noi venea un Malev.

SkyEurope: Bruxelles - Viena Belgia16

SkyEurope: Bruxelles - Viena Belgia17

Si gata, hopa sus.....

SkyEurope: Bruxelles - Viena Belgia18

Iaca...

SkyEurope: Bruxelles - Viena Belgia19

Un pic mai sus...

SkyEurope: Bruxelles - Viena Belgia20

SkyEurope: Bruxelles - Viena Belgia21

SkyEurope: Bruxelles - Viena Belgia22

Si hopa jos.

SkyEurope: Bruxelles - Viena Belgia23

Asta a fost.

L.E.

Vad ca Nic a mutat postul la Trip report. Np. Nu am stiut exact unde sa-l pun scratch .


Ultima editare efectuata de catre metalactual in Sam 01 Mar 2008, 20:16, editata de 1 ori
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

SkyEurope: Bruxelles - Viena Empty
MesajSubiect: Re: SkyEurope: Bruxelles - Viena   SkyEurope: Bruxelles - Viena EmptySam 01 Mar 2008, 20:02

Tari pozele!
Vad ca ai mers cu OM-NGK, cu care am zburat si eu in dec. 2007, de la VIE la BBU. Smile

Din poze reiese ca ai stat cam in aceeasi zona a aeronavei ca si mine... Eu am stat la pe randul 21 stanga. Iti mai aduci aminte cumva (poate ai pastrat boarding pass-ul) ce loc ai avut? scratch

Si de la VIE la BBU nu ai zburat tot cu SkyEurope?
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

SkyEurope: Bruxelles - Viena Empty
MesajSubiect: Re: SkyEurope: Bruxelles - Viena   SkyEurope: Bruxelles - Viena EmptySam 01 Mar 2008, 20:33

Nic a scris:

Din poze reiese ca ai stat cam in aceeasi zona a aeronavei ca si mine... Eu am stat la pe randul 21 stanga. Iti mai aduci aminte cumva (poate ai pastrat ) ce loc ai avut? scratch

Si de la VIE la BBU nu ai zburat tot cu SkyEurope?

Nic, esti tare omule, sa pastrez boarding pass-ul...o chestie la care nu m-am gandit niciodata. Dar dupa un zoom pe poza, pot estima ca am stat pe randul 20, stanga evident. In general imi. place un pic mai la coada, parca nu simt decolarea asa tare.
De la Viena la BBU tot cu Sky.

Acu' daca ai pus postul la trip, mai pun ceva foto din aeroportul National Bruxel.

SkyEurope: Bruxelles - Viena Belgia36

SkyEurope: Bruxelles - Viena Belgia37

Pe burduf se vede...vecinul... un Lufthansa.

SkyEurope: Bruxelles - Viena Belgia38

SkyEurope: Bruxelles - Viena Belgia39

SkyEurope: Bruxelles - Viena Belgia40

Militarul decolase....

SkyEurope: Bruxelles - Viena Belgia41

Si desprinderea...

SkyEurope: Bruxelles - Viena Belgia42


Zborul a fost ok, grad de ocupare max 60%, fara intarzieri, nimic deosebit de remarcat.
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

SkyEurope: Bruxelles - Viena Empty
MesajSubiect: Re: SkyEurope: Bruxelles - Viena   SkyEurope: Bruxelles - Viena EmptySam 01 Mar 2008, 21:11

avionul militar care nu-l recunosteai mai sus este un c-130 Hercules al aviatiei militare belgiene.. Nu vad bine ce are pe coada ch-09? sau altceva?

oricum, un coleg de-al lui arata asa intr-o poza mai clara:

http://www.baha.be/Webpages/Navigator/News/images/C-130H_ch07_paradrop_300905.jpg
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

SkyEurope: Bruxelles - Viena Empty
MesajSubiect: Re: SkyEurope: Bruxelles - Viena   SkyEurope: Bruxelles - Viena EmptySam 01 Mar 2008, 22:12

metalactual a scris:
... sa pastrez boarding pass-ul...o chestie la care nu m-am gandit niciodata.

Eu le am pe toate... king Pana la urma e singura dovada fizica a zborului, de cand cu aparitia biletelor electronice.

Poze de pe VIE-BBU nu postezi? Dar de pe zborurile de la dus? cyclops
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

SkyEurope: Bruxelles - Viena Empty
MesajSubiect: Re: SkyEurope: Bruxelles - Viena   SkyEurope: Bruxelles - Viena EmptyDum 02 Mar 2008, 14:18

Nic a scris:

Eu le am pe toate... king Pana la urma e singura dovada fizica a zborului, de cand cu aparitia biletelor electronice.
Poze de pe VIE-BBU nu postezi? Dar de pe zborurile de la dus? cyclops

Nu postez.
Pentru simplul motiv ca....nu am ce lol! .
Eu nu faceam poze cand zburam, sunt cam stresat. Acum imi pare rau, unele avioane au fost chiar dragute.
Cred ca in acea dimineata am fost "inspirat". Sau ma plictiseam...sau am gasit ceva sa-mi mute gandul Laughing .
Dar imi promit ca de acum incolo o sa mai fac, iti mai aduci aminte.
Voi sunteti pasionati tare, poate ma molipsesc.
Desi nu ma vad stand pe la un gard, urmarind avioane.

c-130 Hercules - eu credeam ca aste sunt mai mari Very Happy ! Thx !
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

SkyEurope: Bruxelles - Viena Empty
MesajSubiect: Re: SkyEurope: Bruxelles - Viena   SkyEurope: Bruxelles - Viena EmptyDum 02 Mar 2008, 14:32

Interesanta treaba cu C-130...Toata lumea care nu le-a vazut de aproape crede ca is niste avioane enorme,ca de altfel si au am crezut asa,pana nu am avut ocazia sa pun mana pe unu in realitate Laughing.
Poate privit din interior pare mare gol fiind,fara scaune si alte chestii specifice avioanelor de PAX.
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

SkyEurope: Bruxelles - Viena Empty
MesajSubiect: Re: SkyEurope: Bruxelles - Viena   SkyEurope: Bruxelles - Viena EmptyDum 02 Mar 2008, 16:57

Nic a scris:
Poze de pe VIE-BBU nu postezi? Dar de pe zborurile de la dus? cyclops

Da, hai ca mi-am amintit. Mai am niste poze ratacite pe segmentul BBU-VIE, dar de la alt zbor, in primavara lui 2007. Ce am postat initial se refera la un zbor in toamna.

Iaca:

1 - dupa ce am aterizat pe Schwechat, am fost luati de la avion cu autobus-ul si deplasati in aeroport. Singurele zboruri Skyeurope unde am fost dusi pe "burduf", au fost segmentele Bruxel-Viena si Roma Fiumicino-BBU, in rest la toate am fost luati cu COBUS - parca asa se numeste "scula".

SkyEurope: Bruxelles - Viena Img_1110

SkyEurope: Bruxelles - Viena Img_1111

Si acum la intoarcere, VIE-BBU:

Cascat gura in magazine: remorca. Poze si cascat gura in general: je. lol!

SkyEurope: Bruxelles - Viena Img_1711

SkyEurope: Bruxelles - Viena Img_1712

Si o faza mai nasoala, am prins loc "pe motor". Ce sa vezi ?

SkyEurope: Bruxelles - Viena Img_1713

SkyEurope: Bruxelles - Viena Img_1714

SkyEurope: Bruxelles - Viena Img_1715

SkyEurope: Bruxelles - Viena Img_1716

Intram in nori, la coborare, doar ca nu prea erau. Mai mult se vedea pacla deasupra patriei - ce inspiram noi.

SkyEurope: Bruxelles - Viena Img_1717

SkyEurope: Bruxelles - Viena Img_1718

SkyEurope: Bruxelles - Viena Img_1719

Asta a fost.
Sus In jos
mihairosioru
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 266
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/12/2007

SkyEurope: Bruxelles - Viena Empty
MesajSubiect: Re: SkyEurope: Bruxelles - Viena   SkyEurope: Bruxelles - Viena EmptyDum 02 Mar 2008, 23:28

metalactual a scris:

Dar dupa un zoom pe poza, pot estima ca am stat pe randul 20, stanga evident. In general imi. place un pic mai la coada, parca nu simt decolarea asa tare.

Nu-ti place decolarea? Mie-mi place, e ca un fel de betie a vitezei. De obicei imi place sa stau putin in spatele aripii, sa vad cum si in ce fel falfaie daca se lasa cu turbulente. Dar am remarcat ca in partea din fata a avionului parca e mai putin zgomot, e mai silentios, se aude un fasait placut. Asa ca la urmatorul zbor o sa incerc sa stau in primul rand, mai ales ca ai si loc mult pentru picioare si te poti plimba in voie, fara sa-ti deranjezi colegii daca vrei sa iesi la o tura pe "aisle". Ceva pareri pro si contra?
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

SkyEurope: Bruxelles - Viena Empty
MesajSubiect: Re: SkyEurope: Bruxelles - Viena   SkyEurope: Bruxelles - Viena EmptyDum 02 Mar 2008, 23:47

pentru cei atenti la detalii de astea :

dupa un studiu facut pe toate accidentele aviatice inregistrate s-a ajuns la concluzia ca locurile din spate au rata cea mai mare de supravietuire in caz de accident. Cifra mi-o amintesc ca fiind 25% (sanse in plus de supravietuire in caz de accident daca stai in spate Very Happy )

oarecum logic Smile...
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

SkyEurope: Bruxelles - Viena Empty
MesajSubiect: Re: SkyEurope: Bruxelles - Viena   SkyEurope: Bruxelles - Viena EmptyLun 03 Mar 2008, 14:53

Logic e asa cum spui tu,RATus,dar tot statisticile spun ca avionul e cel mai sigur mijloc de transport pana la ora actuala.
Ar fi o aiureala sa iti alegi locuri doar la coada avionului din simplu motiv ca in caz de accident ai sanse mai mari de supravietuire.
Normal cand urci in avion nu trebuie sa te gandesti la accidente,avand in vedere ca aviatia e domeniul in care lucreaza oamenii cei mai buni dintre cei mai buni.Si in cazul cel mai rau...restul depinde de hazard,indiferent ce loc ocupi.
Legat de ideea asta-de ce first class si business sunt doar in fata?Platesti cel mai mult si ai sansele cele mai mari sa dai ortu popii?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




SkyEurope: Bruxelles - Viena Empty
MesajSubiect: Re: SkyEurope: Bruxelles - Viena   SkyEurope: Bruxelles - Viena EmptyLun 03 Mar 2008, 19:41

Eu stiam ca scaunele avioanelor sunt proiectate a.i., in cazul unor accidente sa fie cat mai multi decedati. Mai bine platesti 100 de inmormantari decat 90 de inmormantari si 10 despagubiri. La urma urmelor, sa fim realisti, pasagerii reprezinta pentru companiile aeriene doar CIFRE si STATISTICI. Razz
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

SkyEurope: Bruxelles - Viena Empty
MesajSubiect: Re: SkyEurope: Bruxelles - Viena   SkyEurope: Bruxelles - Viena EmptyVin 07 Mar 2008, 17:54

andrei a scris:
Eu stiam ca scaunele avioanelor sunt proiectate a.i., in cazul unor accidente sa fie cat mai multi decedati. Mai bine platesti 100 de inmormantari decat 90 de inmormantari si 10 despagubiri. La urma urmelor, sa fim realisti, pasagerii reprezinta pentru companiile aeriene doar CIFRE si STATISTICI. Razz

Pai nu platesc doar inmormantarile, trebuie sa plateasca si despagubiri pentru cei ramasi in viata sau rudelor. Din pacate asa cred ca este: reprezentam pentru ei doar cifre. Dar nu numai in aviatia civila, ci in orice domeniu.
Sus In jos
Spark
Airport Level
Airport Level
Spark


Numarul mesajelor : 60
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/12/2007

SkyEurope: Bruxelles - Viena Empty
MesajSubiect: Re: SkyEurope: Bruxelles - Viena   SkyEurope: Bruxelles - Viena EmptyVin 07 Mar 2008, 22:14

Dar scaunele nu sunt proiectate de catre compania ce construieste avionul? Compania aeronautica nu alege doar configuratia?


Pe langa faptul ca transportul aerian e cel mai sigur, sunt mai mari sanse sa mori in masina in drum spre aeroport decat in avion. De cateva milioane de ori mai mari parca.
Sus In jos
Continut sponsorizat





SkyEurope: Bruxelles - Viena Empty
MesajSubiect: Re: SkyEurope: Bruxelles - Viena   SkyEurope: Bruxelles - Viena Empty

Sus In jos
 
SkyEurope: Bruxelles - Viena
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Bucuresti - Viena - Skyeurope, incepand cu 29 euro, taxele incluse
» Pe fondul falimentului SkyEurope, Blue Air introduce curse zilnice Bucuresti-Viena
» Bucuresti-Viena-Kaprun-Viena-Bucuresti (avioane doar)
» Bruxelles cu Tarom
» SkyEurope (NE / ESK)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: