ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Zona Photoshop

In jos 
+36
Sofokle
Gripen
petrudimoff
DIESEL
shouriken
Red13
vishzu
crokodilu
mack
Geo
mckingtom
delu
Dylan
Mengelaus
Balki
win_oradea
propellerdream
arianne
valavia
flaviu
Heaven
Capt_Vio
Raduq
hayabusa
kill3r999
RwO
Quebec
eddyz
RATus
bobocell
laurus
Virusu
crisvsv
Nic
gabi-737
Cayenne
40 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyMar 14 Oct 2008, 09:52

Cayenne a scris:
M-am chinuit 3 ore dar eu zic ca a iesit bine... Shocked

https://servimg.com/view/11868989/293

mai chinuiete putin ca iar a dat eroare servimg si poza nu apare
Sus In jos
flaviu
Membru activ
flaviu


Numarul mesajelor : 600
Varsta : 35
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 24/05/2008

Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyMar 14 Oct 2008, 10:52

daca doriti modele de avioane pt fs 2004 incercati aici...au si repaint uri romanesti... Wink
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300
Cayenne


Numarul mesajelor : 385
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/01/2008

Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyMar 14 Oct 2008, 12:35

Hai ca a mers... Laughing

Zona Photoshop - Pagina 3 Je10
Sus In jos
Raduq
Fotograf



Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/05/2008

Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyLun 24 Noi 2008, 19:10

Inca putin si e gata Very Happy
Zona Photoshop - Pagina 3 Yr-bgp10
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyJoi 08 Ian 2009, 11:12

Inca una: http://www.jetphotos.net/viewphoto.php?id=6457749

Si rejectul de rigoare : http://www.jetphotos.net/viewreject_b.php?id=2291363 pe baza de Horizon Unlevel......... si asta din cauza prostiei aleia de gard alb acare este atat de level de te doare mintea in fata avionului atat gardul de aproape cat si in departare ( cafea lipsa ) este aliniat cu marginea pozei, dar in coltul din spate atat aproape cat si departe sta cas si din punctul lor de vedere ii Unlevel........., ma nerveaza ca sa indrept prostia aia de gard intr-un capat il stramb in celalalat si avionul probabil ca ar arata de parca ar vrea sa decoleze spre luna....... daca gresec traduceti-mi si mie sa pricep ca parca is mai tampitel io din fire si photoshopu meu la fel.......
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyJoi 08 Ian 2009, 15:12

pai nu era deloc la orizontala poza, dupa cum poti vedea in ce am pus mai jos.
cel mai simplu si sigur e sa bagi un horizontal guideline de la View -> New Guide si apoi de la rotate canvas sa incerci sa rotesti in sens orar sau antiorar, cam cat estimezi, 1 grad, 2grade...etc
de ex, la poza asta am rotit-o 1,8grade CCW ca sa iasa horizontal

P.S. Atentie sa rotesti si abia apoi sa faci Crop. sper sa-ti fie de folos

aici vezi cam cat era de unlevel
Zona Photoshop - Pagina 3 Orizont1

si aici cam cum arata rotita si adusa la orizontala.
Zona Photoshop - Pagina 3 Orizont
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyJoi 08 Ian 2009, 16:39

Pusca mea si mie de ce imi iese ca ar fii level in photoshopu meu Very Happy ? oare ce muncesc eu aiurea...... Acuma imi iau hardu extern sa o reiau la puricat ca deja ma seaca ....... Deci poza asta m-a chinuit de m-a rupt cu level-u iei ...... o urasc.......

Asta ii poza in varianta naturala, fara crop mai bine zis :
Zona Photoshop - Pagina 3 Dsc1522tr4sz6
Daca imi zici cat sa o rotesc dau bere Very Happy nu de alta da si de stau in cap si tot nu inteleg No
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyJoi 08 Ian 2009, 20:06

am mutat aici discutia, si o sa bag asa mai in detaliu cum se face rotirea poate sunt si altii curiosi Smile

cum spuneam si inainte, primul pas e adaugarea unui guideline orizontal
Zona Photoshop - Pagina 3 Image1-2

si aici poti vedea cam care e diferenta de nivel intre linia orizontala si linia pistei pe care am luat-o in considerare
Zona Photoshop - Pagina 3 Image2

se vede clar ca trebuie rotita in sens orar
Zona Photoshop - Pagina 3 Image3

rotirea am facut-o treptat, prima data am ta 0,8CW apoi am mai dat inca un 0,1CW si am ajuns la asta...
cea mai buna metoda e sa incerci sa vezi ce iasa, apoi daca e prea mult mai dai inapoi sau inainte un grad si pana la urma da bine
Zona Photoshop - Pagina 3 Image5

la final dupa crop am scos asta (se vede bine linia albastra de guideline si linia orizontala a pistei
Zona Photoshop - Pagina 3 Image6

Et Voila
Zona Photoshop - Pagina 3 Dsc1522tr4
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyJoi 08 Ian 2009, 20:29

De stiut stiu sa fac dar din pacate poza asta ma punea in dificultate, din cauza unghiului banuiesc. Multumesc mult pentru ajutor si cred ca si altii iti vor multumii pentru ca nu numai eu o level problema Very Happy

Cred ca voi face si eu un tutorial despre modul in care imi prelucrez pozele ( ceva mai incolo)

L.E. am fost tradat de proasta utilizare a lui Print screen si Paint, sa prelucrezi poze pentru A.net si sa nu ai habar sa folosesti Paint...... lol...... vai mie
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyVin 23 Ian 2009, 20:13

Exista cumva o metoda de a reduce noise-ul din fotografie? Si daca da, cum?
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyVin 23 Ian 2009, 20:34

valavia a scris:
Exista cumva o metoda de a reduce noise-ul din fotografie? Si daca da, cum?

La asta sa raspunda expertii, eventual pe alt topic. In PS exista un tool la Filter>Noise>Reduce Noise dar mie mi se pare slab de tot.

La ce dimensiuni ai pus-o pe JP? Poate a fost o eroare in timpul uploadului.
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyVin 23 Ian 2009, 20:56

Nu e la dimensiunea originala ca era mai mare decat limita maxima admisa si a trebuit sa fac un resize Sad
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyVin 23 Ian 2009, 21:08

Stiu, intotdeauna trebuie dat resize dar daca o faci prea mica se pierde din calitate Smile Asta si intrebam. Daca e intre 800x600 si 1600x1200 atunci e bine si nu asta e problema. Se poate si ca soft-ul cu care ai redimensionat-o sa o fi stricat.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyVin 23 Ian 2009, 21:55

valavia a scris:
Exista cumva o metoda de a reduce noise-ul din fotografie? Si daca da, cum?
Din pacate si si din cunostintele mele de acel Noise nu ai cum sa scapi sau poti sa scapi de el in conditiile in care este generat de prelucrare sau un crop prea agresiv si atunci o noua prelucrere ajuta.

imi cer scuze de ambiguitate dar nu sunt in cea mai buna forma in momentul asta. Redu dimensiunea ( sa incapa pe forum ) fara Crop sa ne uitam la ea si sa vedem ce ii cu Tovarasul Noise poate poate reusim ceva impreuna Very Happy
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyVin 23 Ian 2009, 21:57

exista mai multe unelte de redus noise in imagini, dar toate au dezavantajul comun de a pierde contrast, detalii si contururile fine din anumite zone ale pozei.

Solutiile pe care le cunosc eu: (toate in afar de ultima se aplica in regim de filtru photoshop)

- Noise Ninja
- NeatImage (asta il folosesc si eu cand e nevoie, deci il recomand )
- Nik Software Noise Remover

si in final o solutie ma ide mijloc, daca trageti raw, este un control de reducere a noise-ului in modulul photoshop de prelucrare RAW.

cel mai important de spre aceste filtre, la fel ca si orice alte ajustari de photoshop, este SA NU EXAGERATI cu ele. In prima instanta o sa vi se pare super realizarea voastra apoi cand o sa va obisnuiti o sa vedeti ca ati exagerat. Acelasi lucru e de zis de exemplu despre instrumentul "shadow/Highlights" care inca unii de pe aci il folosesc in exces.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyVin 23 Ian 2009, 22:00

RATus a scris:
exista mai multe unelte de redus noise in imagini, dar toate au dezavantajul comun de a pierde contrast, detalii si contururile fine din anumite zone ale pozei.

Solutiile pe care le cunosc eu: (toate in afar de ultima se aplica in regim de filtru photoshop)

- Noise Ninja
- NeatImage (asta il folosesc si eu cand e nevoie, deci il recomand )
- Nik Software Noise Remover

si in final o solutie ma ide mijloc, daca trageti raw, este un control de reducere a noise-ului in modulul photoshop de prelucrare RAW.

cel mai important de spre aceste filtre, la fel ca si orice alte ajustari de photoshop, este SA NU EXAGERATI cu ele. In prima instanta o sa vi se pare super realizarea voastra apoi cand o sa va obisnuiti o sa vedeti ca ati exagerat. Acelasi lucru e de zis de exemplu despre instrumentul "shadow/Highlights" care inca unii de pe aci il folosesc in exces.

Eu m-am invatat minete cu shadow/Highlights si de cand nu il mai folosesc imi merge mult mai bine ........
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptySam 24 Ian 2009, 00:27

Una dintre metodele profi de a reduce noise-ul din fotografii in Photoshop este interventia, cu diferite filtre, pe canalele de culoare, fie ca poza e RGB, fie ca e CMYK. Camerele foto digitale nu genereaza zgomot in aceeasi pondere pe toate canalele de culoare. Pentru inceput faceti o previzualizare, pe rand, a plate-urilor: R, apoi G, apoi B (sau C, M Y si K). Veti observa unde e zgomotul mai puternic. Pe acel canal va trebui sa interveniti in principal.

Asadar, daca dati un blur sau un gaussian - blur dar foarte foarte fin - pe un anumit canal, de obicei pe albastru (aici apare zgomotul cel mai mare) veti observa ca, la vizualizarea imaginii compozite scade cantitatea de zgomot dar imaqginea devine usor mai fada (in functie de cantitatea de blurr data). Incercati apoi un unsharp mask sau un sharpen peste imaginea compozita daca cumva isi pierde din claritate. Insa, asa cum spunea si RATus, nici un fel de tratament de retusare nu trebuie folosit in exces. Secretul este rabdarea si dozarea in cantitati/pasi foarte mici. In final, reglati totul din Levels, evident, fara a exagera.

Sper ca explicatiile sa fie de folos. Nu am acum vreme sa fac un tutorial cu capturi din Photoshop... Sad
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
win_oradea
Flight Level 100
Flight Level 100
win_oradea


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 36
Localizare : Shanghai
Data de inscriere : 06/10/2008

Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyLun 26 Ian 2009, 23:50

Un prim spotting de-al meu, fara sa parasesc scaunul de la birou Very Happy

Sper sa va placa (am lasat cateva greseli intentionate - gasiti-le!): ATR72-500 Tarom
Zona Photoshop - Pagina 3 Atr72um6.th
Sus In jos
laurus
Flight Level 400
Flight Level 400
laurus


Numarul mesajelor : 403
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2008

Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyMar 27 Ian 2009, 00:49

win_oradea a scris:
Un prim spotting de-al meu, fara sa parasesc scaunul de la birou Very Happy Sper sa va placa (am lasat cateva greseli intentionate - gasiti-le!): ATR72-500 Tarom
-scrie ATR 42 pe coada
-in dreptul rotii din fata apare registratia "ATI"
-in dreptul eliciei se vede ca de acolo l-ai marit Very Happy se pot observa detaliile


Ultima editare efectuata de catre dylan in Lun 02 Feb 2009, 07:19, editata de 1 ori (Motiv : scos poza din citat)
Sus In jos
win_oradea
Flight Level 100
Flight Level 100
win_oradea


Numarul mesajelor : 105
Varsta : 36
Localizare : Shanghai
Data de inscriere : 06/10/2008

Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyMier 28 Ian 2009, 02:21

Nu chiar... nu l-am marit, ci am 'lipit' livery-ul ROT pe un atr 72 de la finncomm airlines.
Singura chestie de care nu sunt multumit e ruptura liniei chiar la stanga de 'TAROM', asta fiindca a trebuit sa lucrez cu scrisul separat.
Cat despre copyright, fiti siguri ca am primit aprobarea d-nului Teemu Pesonen Wink
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300
Cayenne


Numarul mesajelor : 385
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/01/2008

Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyMier 28 Ian 2009, 10:32

Cumva ai uitat sa modifici si reflexia din apa? tongue
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyLun 02 Feb 2009, 01:07

poza facuta si prelucrata de Anca, planorista, fotograf si photoshop wizz Cool
Zona Photoshop - Pagina 3 Picture014copy
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyMar 03 Feb 2009, 18:09

Posing...
Sus In jos
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptyJoi 05 Feb 2009, 15:49

hai sa pun si eu una (daca Virusu face reclama la Timisoreana eu fac la Ursus):

Zona Photoshop - Pagina 3 Img1941nl7
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 EmptySam 07 Mar 2009, 21:10

O intrebare pentru cei care se pricep mai bine cu photoshopu'.Am incercat sa pun niste rame in jurul pozelor, unde sa pot sa-mi scriu si numele.Toate bune si frumoase dar pozele devin prea mari.O poza cu latimea de 800 creste de la 318KB la 2.52 MB si sunt mai greu de upload-at si stuff.Exista vreo posibilitate sa le fac mai mici?

LE: Era salvata .psd de aia era asa mare.Multumesc @laurentcauia.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Zona Photoshop - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 3 Empty

Sus In jos
 
Zona Photoshop
Sus 
Pagina 3 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - Februarie 2009
» Bucureşti - aeronave in zbor
» Oradea - aeronave in zbor
» Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - Martie 2009
» Zbor direct spre zona Mediteranei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: