ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Zona Photoshop

In jos 
+36
Sofokle
Gripen
petrudimoff
DIESEL
shouriken
Red13
vishzu
crokodilu
mack
Geo
mckingtom
delu
Dylan
Mengelaus
Balki
win_oradea
propellerdream
arianne
valavia
flaviu
Heaven
Capt_Vio
Raduq
hayabusa
kill3r999
RwO
Quebec
eddyz
RATus
bobocell
laurus
Virusu
crisvsv
Nic
gabi-737
Cayenne
40 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4876
Varsta : 53
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptyVin 27 Aug 2010, 13:36

Diesel prietene, uita-te mai intai pe ghidurile de editare de pe site-urile mari si incearca sa faci cam ce spune acolo. Vorbesc in special pentru pozele de aviatie…
Vezi si ce mai gasesti bun pentru tine in paginile anterioare din subiectul asta.

Uite aici cateva exemple de ghiduri de editare si daca le parcurgi cu atentie sunt absolut sigur ca vei incepe sa vezi altfel pozele pe care le faci…

Airliners:
http://www.airliners.net/faq/editing_guide.php

Jetphotos:
http://www.jid.me.uk/workflow/index.html

http://www.seahawkgfx.de/Editingguide.pdf

Bafta!
Sus In jos
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptyLun 30 Aug 2010, 21:48

multumesc pt linkuri Dylan study
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4876
Varsta : 53
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptyDum 06 Feb 2011, 16:15

Fratilor! Spuneti-mi si mie va rog, cum pot sterge in PS EXIF-ul pozei? Mai exact, cum gasesc "Show Metadata Placard from the Metadata panel menu" ?
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptyDum 06 Feb 2011, 17:07

dylan a scris:
Mai exact, cum gasesc "Show Metadata Placard from the Metadata panel menu" ?
Asta cred ca e in Adobe Bridge.

Ca sa scapi de exif, salvezi cu "Save for the web", sau incearca ceva de genul http://www.rlvision.com/exif/about.asp sau http://www.colorpilot.com/exiffarmpro.html

Liviu
Sus In jos
Raduq
Fotograf



Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/05/2008

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptyDum 06 Feb 2011, 17:16

shouriken a scris:
dylan a scris:
Mai exact, cum gasesc "Show Metadata Placard from the Metadata panel menu" ?
Asta cred ca e in Adobe Bridge.

Ca sa scapi de exif, salvezi cu "Save for the web", sau incearca ceva de genul http://www.rlvision.com/exif/about.asp sau http://www.colorpilot.com/exiffarmpro.html

Liviu
Iar ca sa vezi exif-ul in Photoshop: File -> File Info sau Ctrl+Alt+Shift+I

Dar de ce doresti sa ascunzi/stergi exif-ul?
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptyDum 06 Feb 2011, 17:29

Vrea sa faca "porcarii" lol!
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4876
Varsta : 53
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptyDum 06 Feb 2011, 17:39

Wow! Multam!
Ei! M-am bagat pentru niste poze pe sub niste avioane dupa cum mi-i obiceiul si as vrea totusi sa n-apara distanta focala acolo... ca sa "am loc de intors" in caz necesitate... Wink
Sus In jos
petrudimoff
Fotograf



Numarul mesajelor : 1677
Varsta : 51
Localizare : Cluj-Napoca, Romania
Data de inscriere : 05/04/2010

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptyDum 06 Feb 2011, 22:15

Mengelaus a scris:
Nu e din cauza lui din pacate. Patesc si atunci cand salvez fara watermark. Ciudat e ca se intampla sa apara si jpeg...asa pur si simplu fara o anumita ritmicitate. Ciudat Sad

Cred ca stiu unde ti se intampla, inainte sa salvezi , nu uita sa unesti toate layer ele, asta cred eu ca-i problema.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptyDum 06 Feb 2011, 22:26

petrudimoff a scris:

Cred ca stiu unde ti se intampla, inainte sa salvezi , nu uita sa unesti toate layer ele, asta cred eu ca-i problema.

Incercam si vedem. Merci Smile
Sus In jos
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptyVin 18 Mar 2011, 18:59

o intrebare:
de ce in photoshop CS5 vad pozele mai "spalacite" decat cu orice alt imageview si upload pe site?
Adica, am prelucrat o poza pana mi s-a parut ok in photoshop, am salvat-o, am urcat-o pe photoavia si cand am dat la preview pt watermark poza era mai inchisa, culori muuult mai accentuate. Am deschis-o cu irfanview si la fel o vad, foarte accentuata. Am deschis-o in PS iar si acolo o vad ok.

photoshop
Zona Photoshop - Pagina 7 Dsc3949

preview watermark pe site
Zona Photoshop - Pagina 7 Dsc3951v



Neutral

multumesc!
Sus In jos
Gripen
Flight Level 200
Flight Level 200
Gripen


Numarul mesajelor : 252
Varsta : 52
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 06/01/2011

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptyVin 18 Mar 2011, 22:43

balki a scris:
o intrebare:
de ce in photoshop CS5 vad pozele mai "spalacite" decat cu orice alt imageview si upload pe site?
Adica, am prelucrat o poza pana mi s-a parut ok in photoshop, am salvat-o, am urcat-o pe photoavia si cand am dat la preview pt watermark poza era mai inchisa, culori muuult mai accentuate. Am deschis-o cu irfanview si la fel o vad, foarte accentuata. Am deschis-o in PS iar si acolo o vad ok.
Problema pe care o descrii pare sa fie generata de modul in care se face reprezentarea culorilor din fisierele tale. Aplicatiile simple iau informatia si o reprezinta direct cu ajutorul curbei de calibrare a monitorului sau a placii video. Aplicatiile avansate, gen Photoshop, pot folosi propriile curbe de calibrare sau chiar unele atasate imaginilor. Asta duce la reprezentarea diferita a aceleiasi informatii primare. Din pacate nu sunt expert in Photoshop, asa ca nu iti pot da si solutia problemei, adica unde poti gasi si cum poti dezactiva modul avansat de 'management' al culorilor in Photoshop.
Sus In jos
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptySam 19 Mar 2011, 10:00

spunandu-mi astea m-ai luminat.
View->proof setup->si am bifat monitor RGB, nu working CMYK cum era

multumesc! Smile
Sus In jos
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptySam 19 Mar 2011, 22:52

Noroc balki.
Inca un amanunt destul de importanta...la setari, in photoshop ai grija sa bifezi ca modul de vizualizare al pozei sa fie format sRGB. Daca nu ai aceasta setare in PS, culorile pe care le vezi in PS nu coincid cu cele ale pozelor uracate pe net!
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptyJoi 21 Apr 2011, 16:36

Cresterea vitezei de lucru in Adobe Photoshop CS5
Sus In jos
Sofokle
Airport Level
Airport Level
Sofokle


Numarul mesajelor : 15
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2011

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Adobe RGB 1998 vs srgb   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptyJoi 14 Iul 2011, 14:22

vishzu a scris:
Noroc balki.
Inca un amanunt destul de importanta...la setari, in photoshop ai grija sa bifezi ca modul de vizualizare al pozei sa fie format sRGB. Daca nu ai aceasta setare in PS, culorile pe care le vezi in PS nu coincid cu cele ale pozelor uracate pe net!

Eu inca nu m-am luminat care este mai des folosit: Adobe RGB 1998 sau srgb? Din diverse parti auzisem ca 90% din imprimante sunt setate default pe Adobe RGB asa ca eu mereu am mers pe tipul asta.
Sus In jos
http://www.aureliangalice.ro
codrutz
Fotograf
codrutz


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/08/2008

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptyJoi 14 Iul 2011, 18:31

Sofokle a scris:
Eu inca nu m-am luminat care este mai des folosit: Adobe RGB 1998 sau srgb?

Nu e vorba de folos uzual ci de aplicatii si de ceea ce se vede pe ecran si ce nu.

Concluzia... sRGB daca le afisezi pe web, ai calitate mai buna de imagine si valori discrete mai multe in esantioanele unei imagini de 16 biti/canal.

AdobeRGB daca vrei sa printezi ceea ce tragi, dar atentie, nu cred ca gasesti imprimerie in Romania cu gamut destul de larg, care sa reprezinte corect toate culorile ingropate in fisierul tau. Cu atat mai dificil cu cat nici monitorul uzual nu le poate afisa.

Daca doresti sa intelegi de ce, urmeaza biblioteca electronica:

O comparatie directa intre sRGB si AdobeRGB, precum si recomandari depsre folosul fiecaruia gasesti aici.

Mai apoi, o explicatie usor de inteles si usurica dpdv matematic gasesti aici.

Si continuarea care te ajuta sa intelegi de ce ai deviatii de culoare la conversia dintr-un spatiu de culoare in altul sau, mai ales, ce tip de conversie sa alegi daca esti obligat sa convertesti, ca sa nu arunci informatie la gunoi: aici

Odata ce ai citit (de mai multe ori) primele trei link-uri, ceva mai avangardist, o lectura printre multe altele pe care le recomand de pe LL: aici

Spor la studiu!
Sus In jos
Sofokle
Airport Level
Airport Level
Sofokle


Numarul mesajelor : 15
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2011

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: S-a aprins un bec   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptyVin 15 Iul 2011, 09:33

Merci de informatii, am inceput sa imi conturez mai bine o parere, trebuie sa le recitesc de cateva ori. Trecerea catre CMYK o stiam si conversia catre acele culori am inteles-o. Este o mare complicatie si pe domeniul asta.
Sus In jos
http://www.aureliangalice.ro
codrutz
Fotograf
codrutz


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/08/2008

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptyVin 15 Iul 2011, 12:19

M-am mai gandit si mi-a picat in farfurie o comparatie sugestiva pentru spatiile de culoare:

Fisierul imagine este ca un cearsaf semi-elastic de masa fixa.

sRGB este un pat de.. sa zicem 160X200

Adobe RGB este un pat de 180X200 (ceva mai larg)

Daca tragi o imagine in spatiul Adobe, tesatura cearsafului este intinsa pe un spatiu mai mare si se rareste. Te poti gandi ca ai un spatiu mai mare de lafaiala, insa atata timp cat ai un somn relativ linistit si nu te rasucesti prea tare prin el, altfel risti sa-l rupi mai usor. A se citi.. o imagine trasa in spatiul Adobe cere moderatie si atentie crescuta in prelucrare.
Sus In jos
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 62
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptyVin 15 Iul 2011, 14:36

foarte " plastica " explicatia codrutz..... Very Happy
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4876
Varsta : 53
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptyDum 16 Oct 2011, 08:37

Salutare!
Dragilor am o "mica" problema cu photoshopul... Dupa ceva timp in care nu l-am folosit deloc, am schimbat windows-ul si azi, dupa ce am re-instalat CS3-ul, nu vrea sa deschida raw-urile! Imi da ceva de genul:
Zona Photoshop - Pagina 7 Unledxy

Ce-i de facut?!? Arunc computeru' pe geam sau ma arunc eu? Laughing
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptyDum 16 Oct 2011, 08:59

dylan a scris:
Arunc computeru' pe geam sau ma arunc eu? Laughing
Nici una, nici alta Very Happy
Instalezi ACR 4.4.1 de aici http://www.adobe.com/support/downloads/detail.jsp?ftpID=3896

Liviu
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4876
Varsta : 53
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptyDum 16 Oct 2011, 09:30

Multam dom' inginer! Rezolvat!
Am imbatranit! Am cautat prin Bookmarks si am gasit salvata acu ceva timp o pagina de net care ispica destul de clar...
http://en.kioskea.net/forum/affich-57723-photoshop-cs3-can-t-open-raw-files

Dau o bere cu prima ocazie!
Sus In jos
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptySam 03 Dec 2011, 19:54

Sper sa va placa Cool

Zona Photoshop - Pagina 7 Andreivisanexainmotion
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 41
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptyDum 04 Dec 2011, 07:05

Elicea pare prea mica.
Sus In jos
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 EmptyDum 04 Dec 2011, 13:20

@ griff - posibil. O sa corectez
Sus In jos
Continut sponsorizat





Zona Photoshop - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Zona Photoshop   Zona Photoshop - Pagina 7 Empty

Sus In jos
 
Zona Photoshop
Sus 
Pagina 7 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - Februarie 2009
» Bucureşti - aeronave in zbor
» Oradea - aeronave in zbor
» Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - Martie 2009
» Zbor direct spre zona Mediteranei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: