ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri Empty
MesajSubiect: Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri   Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri EmptyLun 23 Feb 2009, 12:19

Titlu: Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri
Sursa: Mediafax
Autor: ***
Data: BUCUREŞTI / 11:56, 23.02.2009

Citat :
Aeroportul Henri Coandă Otopeni devansează, în opinia călătorilor, unităţi internaţionale mari cu acelaşi profil precum Paris Charles de Gaulle Paris, Roma Fumicino, Londra sau Frankfurt, la unele capitole privind calitatea serviciilor, conform unui sondaj citat de Ministerul Transporturilor.

La capitole precum "Meticulozitate şi atenţie în efectuarea controlului de securitate ", "Timp de aşteptare pentru controlul de securitate" şi "Sentimentul de siguranţă şi securitate în aeroport", aerogara Otopeni se plasează înaintea unor aeroporturi precum Charles de Gaulle, Londra, Bruxelles, Madrid, Frankfurt, Milano, conform cercetării realizate de Consiliul Internaţional al Aeroporturilor pe baza răspunsurilor oferite de pasageri în intervalul octombrie - decembrie 2008.

Mai mult aici
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri   Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri EmptyLun 23 Feb 2009, 13:16

Ha ha ha.
Meticulozitate şi atenţie în efectuarea controlului de securitate = adica cat de mult te pipaie si te cauta prin bagaje baietii de la SRI. Surprised

Timp de aşteptare pentru controlul de securitate= ce relevanta are asta? nu cred ca se asteapta undeva mai mult de 5 min la security check, si in plus e cam in contradictie cu prima chestie, care se efectueaza cu meticulozitate, inseamna ca dureaza mai mult si creste timpul de asteptare Laughing

Sentimentul de siguranţă şi securitate în aeroport = asta e de-a dreptul geniala. Probabil ca e din cauza ca n-ai voie sa faci poze cheers

Si inca ceva? De ce Otopenul e aerogara si restul sunt aeroporturi? geek
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
Jidi
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 01/12/2008

Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri   Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri EmptyLun 23 Feb 2009, 14:08

Interesant si e posibil sa fie un pic de adevar ... ce-i drept pe Otopeni n-am stat niciodata mai mult de 5-10 minute la coada si daca stau sa compar cu Paris unde a durat anul asta aproximativ o ora, sau si mai rau Heathrow unde dureaza in mod frecvent o ora, tind sa le dau dreptate. Anul asta in Paris, dupa o ora de stat la coada si o dezorganizare totala, din toata coada de citeva sute de oameni, fix eu si un pilot de Wizz am fost controlati si corporal. Nu cumva sa fii avut nea' pilotul vreo sticluta cu lichid de 100ml care sa faca un poc/fis in avion ... sigur, nu se gindeste nimeni ca fiind chiar pilotul, daca chiar isi doreste sa faca rau, nu are nevoie de o sticluta de 100ml de nimic ... doar intoarce autobusul heading-ul fiind aeroportul si face ceva mai mult rau decit poate face cu sticluta lui de 100ml. La otopeni n-am vazut asemenea timpenii de ex.

Si ca sa fiu si un pic malitios, inseamna ca cei de la Min. Transporturilor n-au vazut cum se fac controalele de Ben-Gurion, Tel-Aviv Smile Sa vada acolo operativitate si meticulozitate ... nimeni nu asteapta mai mult de 5 minute la coada si totusi, credeti-ma, aia iau in serios controlul. Si totusi, nu te simti niciodata atit de haituit cum te simti pe aeroporturile mari europene. Ben-Gurion ramine cred cel mai sigur aeroport de prin zona fara sa hartuie pasagerii sau membri echipajului. Iar baietii aia chiar au nevoie de security Smile
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri   Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri EmptyLun 23 Feb 2009, 14:13

De ex. eu la Otopeni am trecut cu o sticla de after-shave de 150 ml in bagajul de mana, fara nici o problema (eu chiar uitasem ca am bagat-o acolo, in graba) , la Malpnesa am patit aceasi chestie, in schimb la Schipol am fost nevoit in cele din urma sa o arunc Very Happy
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
raduvisitor
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 167
Data de inscriere : 27/01/2009

Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri Empty
MesajSubiect: comparatii??   Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri EmptyLun 23 Feb 2009, 16:35

Studiul e facut pentru toate aeroporturile cu un trafic peste un anumit nivel dar Ministerul Transporturilor manipuleaza, ca la atat se pricep, hai sa ne laudam ca uite ce buni suntem.
Irelevant sa compari aeroporturi cu trafic de zeci de milioane de pasageri cu Aeroportul Otopeni aflat undeva la pozitia 70 in Europa dpdv al traficului. Daca vor s-o faca atunci sa-l compare cu Bergen Flesland Airport, Girona-Costa Brava Airport, Belfast International Airport, Larnaca International Airport si altele, ca sunt multe in aceeasi categorie.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri   Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri EmptyLun 23 Feb 2009, 22:59

RwO a scris:
De ex. eu la Otopeni am trecut cu o sticla de after-shave de 150 ml in bagajul de mana, fara nici o problema (eu chiar uitasem ca am bagat-o acolo, in graba) , la Malpnesa am patit aceasi chestie, in schimb la Schipol am fost nevoit in cele din urma sa o arunc Very Happy

Cam in mai toate aeroporturile sunt stricti cu asta. Iti dau un exemplu:
In general cand plec pentru cateva zile maxim o saptamana plec decat cu bagajul de mana, pentru a evita astfel pierderea de timp atat la Check-In, sau coada la luatul bagajelor, asa il pot direct la Masina de Check In pentru cei cu bagaj de mana. In consecinta toate lucrurile trebuie sa imi incapa intr-o valiza. Asadar, petrecusem weekend-ul la niste colegi in Madrid, si la intoarcere in aeroport la control aveam o sticla de gel de dus, printre altele cum e normal, care depasea limita admisa (avea 150ml) dar era pe jumatate goala, deci nu depasea 75ml. Nu m-au lasat sa trec cu ea si m-au intrebat "Ce doresti sa fac cu ea? O arunc direct la cos (cel de "gunoi") sau in containerul destinat aticolelor care vor fi distruse la sfarsit?" O intrebare putin deplasata, din moment ce imi ia ceva putin ma intereseaza unde il arunca, pentru ca raman fara el. I'am zis sa il arunce unde vrea, dar i-am explicat ca e jumate gol/plin si cam atat. Iar statul la coada la control depinde la fel si de numarul de pasageri, daca este la ora de varf trebuie asteptat putin, daca e la prima oara de dimineata sau din noapte poti trece lejer. Adauga de asemenea timpul pierdut cu cei care isi "lasa" cateva monezi sau telefon in buzunar, cei ce nu scot centura...
E job-ul lor, e bine ca si-l fac, chiar daca unii sunt mai stricti sau decat vor sa te vada cum te enervezi...
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri   Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri EmptyMar 24 Feb 2009, 16:57

ON:

Citat :
Studiul e facut pentru toate aeroporturile cu un trafic peste un anumit nivel dar Ministerul Transporturilor manipuleaza, ca la atat se pricep, hai sa ne laudam ca uite ce buni suntem.
Irelevant sa compari aeroporturi cu trafic de zeci de milioane de pasageri cu Aeroportul Otopeni aflat undeva la pozitia 70 in Europa dpdv al traficului. Daca vor s-o faca atunci sa-l compare cu Bergen Flesland Airport, Girona-Costa Brava Airport, Belfast International Airport, Larnaca International Airport si altele, ca sunt multe in aceeasi categorie.

Eu am vazut stirea relatata de balbuta de la antena, si avea un verv nevoie mare. Cred ca este o intoxicare, ce tare este ministerul asta al nostru care face centrimeti de autostrada pe an, calculam de la revolutie incoace. Aeroportu` lu peste.


Ultima editare efectuata de catre laurentcauia in Mar 24 Feb 2009, 19:41, editata de 1 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri   Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri EmptyMar 24 Feb 2009, 17:07

Nu poti compara OTP cu Bergen,Girona etc. Poate cu Chisinau si Sofia
Sus In jos
Continut sponsorizat





Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri   Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri Empty

Sus In jos
 
Aeroportul "Henri Coanda", laudat de pasageri
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Sesiune de comunicări ştiinţifice la Academia Forţelor Aeriene "Henri Coandă"
» AEROPORTUL HENRI COANDA/OTOPENI - STIRI - DISCUTII
» Incident aviatic pe aeroportul Henri Coanda
» Porti deschise la Aeroportul Henri Coanda
» Aeroportul Bucuresti ( Henri Coanda/Otopeni ) - Mai 2012

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: