ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 MiG-21 LanceR

In jos 
+51
ALEKS
Antoniu
adiuss
alexu`
Alex_tm
babacu
rominicu2010
mig29ovt
minny
Mengelaus
JAMS
stefanu1
valavia
Valy
abrazivu
Skywalker
Vici
grassone
mihaiatanasie
Flanker
RoNIN_731
grek
NATO
theinnersilence
arianne
RwO
jester
Griff
Eurofighter
mack
YR-DNY
lancer_two_one
ALMI
Lyvyoo
propellerdream
Capt_Vio
aegean
nrares
cipi_TM
gabi-737
Voicu
gaudi
horizob
hayabusa
VIC
eugen
Virusu
electric
RATus
Dylan
21-Lancer
55 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptySam 22 Mai 2010, 23:16

Poate ca cineva te va ajuta pana la urma insa pana atyunci va trebuii sa inveti sa respecti un regulamnet pe care bag seama nici nu l-ai citit inca. Nu iti dai quote propriului tau mesaj, mai ales ca scrii exact dupa el si ai fi putut da edit fara sa mai incalci o alta litera din regulament pentru care ai fost deja avertizat. Acum ai inca un avertisment, de la mine, si crede-ma ca altul nu mai vrei Wink. Daca tu ne respecti pe noi, te respectam si noi pe tine...tu alegi!
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptyDum 23 Mai 2010, 00:08

ok,s-a inteles ideea e ca nu am mai folosit alte forumuri sa fiu familiarizat cand bag edit cand quote etc ....nu a fost cu intentia "lipsa de respect"......dar revenind ala ale mele 6907 Lancer B am aflat ca e la Borcea deci sunt 3 ca si la Bacau .....din ce am aflat eu ....la Campia turzii doar de 176 stiu sigur .......PS daca nici acum nu am postat cum trebuie cred ca mi-o fur .............poate asa e mai bine



LE:
... Laughing acum na daca tot mai aflu cate ceva eu scriu ca poate daca cineva e interesat sa ma ajute sa-i usurez si lui situatia...la 71 Campia Turzii cred ca mai e o dubla 9516 ....ceea ce ma face sa cred ca 177 nu stiu cat mai e "in viata" ca pe asta nu l-am prea mai vazut recent...in continuare astept completari ....


Ultima editare efectuata de catre Mengelaus in Dum 23 Mai 2010, 17:24, editata de 1 ori (Motiv : Inca o data unit posturi consecutive..sa vedem cat mai continuam cu asta.)
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptyLun 24 Mai 2010, 12:49

salut "fulcrum" si mersi pt rapuns,acum imi dau seama ca poate 100% nu pot fi sigur de ce pot afla ca vb ta poate sunt lucruri care sunt cat de cat bine pastrate...acum nu cred ca daca pe aici este vreun pilot de mig si parca sunt din ce am vazut sa-mi zica....da frate la baza mea mai zboar z y x si etc incerc sa aflu doar din poze si alea cat mai recente,poze facute de voi in mare masura dar acum....ca te-am prins la inghesuiala si vad ca esti din bacau......corecteaza-ma te rog Lancer A - 212/213/506/5705/5913/811/8105/8107/9610/9613 Lancer B - 061/071/9536 si ca o ultima rugaminte ...asa daca postez un raspuns este corect ca pe cuvant daca inteleg acum unde mai gresesc....mersi inca o data numai bine .
Sus In jos
stefanu1
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 99
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2010

MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptyVin 28 Mai 2010, 22:24

deci daca cifra 48 e gresita, asta inseamna ca sunt mai multe sau mai putine care inca mai zboara? cam care e cifra reala?
Sus In jos
JAMS
Airport Level
Airport Level
JAMS


Numarul mesajelor : 45
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/09/2009

MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptyVin 28 Mai 2010, 23:59

Atrag atentia moderatorilor ca acest gen de discutii pot degenera, cred ca ar fi mai bine sa se inchda acest topic.
Sus In jos
stefanu1
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 99
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2010

MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptySam 29 Mai 2010, 01:19

nu vad cum discutia ar putea degenera cum nu vad si de ce i s-a atras atentia asa dur unui nou venit pe forum. propun sa nu se inchida topicul si sa mi se raspunda totusi la intrebare ca asa e frumos sau ar mai fi varianta sa se inchida toate topicurile ca pot degenera. cine vrea sa degenereze sa-si tina gura
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptySam 29 Mai 2010, 12:26

JAMS a scris:
Atrag atentia moderatorilor ca acest gen de discutii pot degenera, cred ca ar fi mai bine sa se inchda acest topic.

JAMS, nu vad nici un motiv pentru a inchide topicul asta. Ultima data cand am verificat forumul asta nu apartinea Armatei sau altor organe de stat.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptySam 29 Mai 2010, 20:30

multumesc celor care sa zic ca au dat curs acestui subiect .....cum nu prea am fost ajutat o sa dau ca acest topic sa nu mai fie urmarit .... sa zicem ca nu prea au fost interesati sa ma ajute (poate era si putin dificil) ,pt mine a fost doar o mare curiozitate pe care o s-o continui singur....cat pt cel care a zis ca.....acest topic poate degenara sau ceva de genul....de ce? adica caut secrete de stat sau ce? sa aflu niste inmatriculari pot sa stau cu cortu` langa baze si sa le trag in poze ...si in intr-un final tot le-as afla ..poze pe net sunt cu zecile...zile ale portilor deschise etc etc deci nu vad de ce ar putea degenara? nimeni nu s-a certat pe topicul asta sau ceva de genul....asa ca mersi lui "fulcrum" pt informatii si cam atat bafta.....
Sus In jos
propellerdream
Flight Level 400
Flight Level 400
propellerdream


Numarul mesajelor : 622
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2008

MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptySam 29 Mai 2010, 20:35

JAMS a scris:
Atrag atentia moderatorilor ca acest gen de discutii pot degenera, cred ca ar fi mai bine sa se inchda acest topic.

Ce e prostia asta? Nu inteleg cum ar putea degenera. Ti-e teama ca se pot divulga secrete militare? ce secrete militare poate avea Romania? Haideti sa nu cadem in ridicol...


Ultima editare efectuata de catre propellerdream in Sam 29 Mai 2010, 21:32, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.propellerdream.ro
Vizitato
Vizitator




MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptySam 29 Mai 2010, 20:54

si pana la urma uitati-va mai sus si vedeti inmatricularile de pe 95 bacau care le-am scris.....eu zic ca in proportie de 95% alea sunt aeronavele care zboara acolo si de unde credeti ca le-am aflat decat de pe acest site si alte poze de pe net deci nu are cum sa fie asta trecut vreun secret pt ca va zic personal mi-am facut si pt celelalte baze o "baza de date" cu sa zic asa cu cateva neclaritati nu sunt sigur de cateva aeronave adica nu le-am mai vazut in poze recente....deci asta inseamna ca asa poti afla secrete ??? bine sa zicem ca nu asta e motivul pt care JAMS vrea inchiderea topicului ...atunci il invit sa imi zica si mie de ce....
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptySam 29 Mai 2010, 20:58

Ok, flash si altii...degeneram discutia si nu-i ok. Am stabilit ca topicul asta nu se inchide asa ca sper ca mesajul asta sa fie ultimul off-topic de pe aici.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: mig 21 2023   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptyMar 22 Iun 2010, 18:55

mig 21 cu nr 2023 tip C nu R.....
- avionul a fost adus la timisoara in ''81 si a fost aici pana in ''98 cand a fost desfiintata unitatea militara
- avionul este model "C "pt ca a apartiinut escadrilei de cercetare ,
- avionul nu aveau tunuri doar PRND (proiectile reactive nedirijate si rachete K5 si K13) si containere D (de cercetare si fotografiere) si containere R (pt radiolocatie si buruiaj) muntate sub fuselaj,
- informatiile sunt foarte exacte intrucat tatal meu a avut acest avoin din iarna '81 cand a fost adus la timisoara si pana in august 98 cand a fost desfiintata unitatea minitara si avoinul a fost trimis la craiova
- pacat de asa avion in 98 motorul a fost inlocuit si avionul era in stare perfecta...
- dubla 6904 a fost tot la timisoara
- dak aveti si ceva poze cu 2043 va rog sa le postati a fost avionu tatalui meu timp de un an
- multumesc mult pt pozele postate
Sus In jos
Vici
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 92
Data de inscriere : 03/03/2009

MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptyMar 22 Iun 2010, 20:58

Ceea ce se numea MiG-21 C in Romania era MiG-21 R pentru tot restul lumii
Ma indoiesc ca 2023 a sosit la Timisoara in '81, avand in vedere ca toate MiG-21R erau concentrate acolo inca din 1972, cand s-a infiintat Escadrila 31 Cercetare. Poate in 1981 a sosit de la vreun RK la Bacau...

Poze cu 2023:
http://www.airliners.net/photo/Romania---Air/Mikoyan-Gurevich-MiG-21R/1673101/L/
http://www.virtualarad.net/orizont_aviatic/februarie_2003/articol1/articol_1.htm
(cele doua din ultimul link sunt facute la Giarmata in 1973)
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: mig 21 2023   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptyMier 23 Iun 2010, 01:12

imi cer scuze pt o informatie eronata 2023 a sosit in 1972 la timisoara in 1975 a fost pus pe burta si ulterior trimis la bacau pt schiimbarea parti din fata respectiv adimisia de aer in '81 l-a preluat tatal meu
Sus In jos
Flanker
Airport Level
Airport Level
Flanker


Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 13/08/2008

MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptyMar 29 Iun 2010, 11:29

Un proiect mai vechi regasit...apare si MiG-23/29

Sus In jos
minny
Airport Level
Airport Level
minny


Numarul mesajelor : 66
Varsta : 44
Data de inscriere : 12/04/2010

MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptyMar 29 Iun 2010, 16:44

stefanu1 a scris:
deci daca cifra 48 e gresita, asta inseamna ca sunt mai multe sau mai putine care inca mai zboara? cam care e cifra reala?

Cred ca noi muritorii de rand nu o sa aflam asta dar as zice ca in proportie de 99,99 la suta sunt mai putine, a se citi mult mai putine. De curand un parlamentar care face parte din comisia ce a analizat raportul MApN relativ la necesiattea cumpararii avioanelor F-16 a scapat porumbelul cum ca spatiul nostru aerian e acoperit doar la 40%. Daca 48 e numarul de avioane necesar 40 la suta ar insemna cam 20 de bucati.... deci intre 6 si 8 bucati pe fiecare baza aeriana (Campia Turzii, Bacau, Constanta), avioane pe care te poti baza la orice ora din zi si din noapte.
Probabil o serie de avioane care sunt in conservare sunt inca capabile de zbor si au fost oprite la sol pentru a le folosi doar in caz de absoluta nevoie, insa numarul lor acopera in cel mai fericit caz diferenta pana la 48.
Oricum e greu de contabilizat ce avioane mai zboara sau ar mai putea zbura pe masura ce ne apropiem de 2013, deadline-ul lor absolut. Initial lancere au fost 110, si in 12 ani s-au injumatatit deja cele disponibile ... deci concluzia e ca la viteza cu care dispar de cand am inceput sa scriu si pana cand termin probabil inca unu e stocat deja Smile
Nasol e ce se va intampla in viitorul apropiat pentru ca avioanele in prima faza trebuiau sa tina pana in 2011, acum cica vor mai trage de ele pana in 2013 inclusiv (cel putin pentru cele aer-aer necesare politiei aeriane). Insa daca pana atunci nu se va gasi o solutie va trebui sa platim pe altii sa ne pazeasca...
Sus In jos
mig29ovt
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 120
Varsta : 28
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/03/2010

MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptyMar 29 Iun 2010, 19:26

intrebare: ce modele de mig-21 au fost transformate in versiunea LanceR?
le: multumesc


Ultima editare efectuata de catre mig29ovt in Mar 29 Iun 2010, 21:13, editata de 1 ori
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptyMar 29 Iun 2010, 19:38

mig29ovt a scris:
intrebare: ce modele de mig-21 au fost transformate in versiunea LanceR?

M si MF
Sus In jos
minny
Airport Level
Airport Level
minny


Numarul mesajelor : 66
Varsta : 44
Data de inscriere : 12/04/2010

MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptyMar 29 Iun 2010, 21:32

Cei de la Elbit daca tot aveau know-how-ul au modernizat si un Mig 21 bis care l-au cumparat pur si simplu (noi nu am avut asa ceva) sperand sa mai prinda niste contracte de modernizare cu India si Pakistan. Din cate stiu nu le-a iesit cum nu le-a iesit nici cu Mig 29 Sniper. Dar au mai trecut 10 IAR-99 in Soim si 24 de Pume in Socat si s-au scos ...
Colaborarea excesiva cu Elbit din acea perioada a fost in atentia presei o perioada si pe buna dreptate. Probabil ca au circulat si niste comisioane dar pana la urma fata de alte contracte cel putin astea au fost destul de OK. Avionica si armamentul montate erau cinstite pentru vremea aia iar pretul a fost acceptabil, cam 5 milioane de dolari pe aparat, ceea ce pentru flota de 110 MIG-uri se traduce in putin mai mult de jumate de miliard. O afacere buna daca ne uitam acum mai ales ca nici solutii nu prea erau, insa jumate de miliarde in '98 e ca si 3-4 miliarde de euro acum, un cost greu adica pentru o economie in dificultate.
Sus In jos
Vici
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 92
Data de inscriere : 03/03/2009

MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptyMier 30 Iun 2010, 22:27

minny a scris:
.... deci intre 6 si 8 bucati pe fiecare baza aeriana (Campia Turzii, Bacau, Constanta), avioane pe care te poti baza la orice ora din zi si din noapte.
Fetesti, nu Constanta
virusu a scris:
mig29ovt a scris:
intrebare: ce modele de mig-21 au fost transformate in versiunea LanceR?

M si MF
Si duble UM modernizate in Lancer B
minny a scris:
Cei de la Elbit daca tot aveau know-how-ul au modernizat si un Mig 21 bis care l-au cumparat pur si simplu (noi nu am avut asa ceva) sperand sa mai prinda niste contracte de modernizare cu India si Pakistan.
Asta era ideea, dar nici vorba de Pakistan si India ca si clienti. Indienii deja modernizau MiG-21 Bis in Bison cu rusii, iar pakistan nu are MiG-21bis, ci F-7, copii chinezesti evoluate ale lui MiG-21F-13. Si mai important, Pakistan nu ar fi cerut sau acceptat niciodata echipamente israeliene, fiind musulmani.
minny a scris:
Dar au mai trecut 10 IAR-99 in Soim si 24 de Pume in Socat si s-au scos ...
13 IAR-99 Soim si 25 Puma Socat. Desigur, mai tarziu s-au adaugat cele 16 IAR-330M "Puma NATO" si 3 Puma Naval.
Inafara de detaliile astea, perfect de acord cu ce zici in ultima postare.
Sus In jos
rominicu2010
Airport Level
Airport Level
rominicu2010


Numarul mesajelor : 15
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti-Brasov
Data de inscriere : 21/07/2010

MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptyJoi 22 Iul 2010, 14:13

hai sa pun si eu ceva
sper sa va placa
MiG-21 LanceR - Pagina 4 Mig3
MiG-21 LanceR - Pagina 4 Mig2x
MiG-21 LanceR - Pagina 4 Migr


Ultima editare efectuata de catre Mengelaus in Joi 22 Iul 2010, 17:30, editata de 1 ori (Motiv : Resize imagine la 800x600.Citeste regulamentul te rog!)
Sus In jos
minny
Airport Level
Airport Level
minny


Numarul mesajelor : 66
Varsta : 44
Data de inscriere : 12/04/2010

MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptyJoi 22 Iul 2010, 15:09

Faine poze. In prima poza se vede clar, adevarat a grait cine i-a spus teava cu echere Smile
Sus In jos
babacu
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 90
Varsta : 47
Localizare : Tîrgovişte
Data de inscriere : 29/07/2008

MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptyVin 23 Iul 2010, 11:49

Întrebare: de ce zboară mereu cu rezervoarele suplimentare acroșate? Am văzut că și la I.A.R.-99 e la fel.
Sus In jos
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 34
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptyVin 23 Iul 2010, 11:57

babacu a scris:
Întrebare: de ce zboară mereu cu rezervoarele suplimentare acroșate? Am văzut că și la I.A.R.-99 e la fel.

Sa arate bine!! Very Happy Zic eu!! Very Happy
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 EmptyVin 23 Iul 2010, 12:10

Alex_tm a scris:
babacu a scris:
Întrebare: de ce zboară mereu cu rezervoarele suplimentare acroșate? Am văzut că și la I.A.R.-99 e la fel.

Sa arate bine!! Very Happy Zic eu!! Very Happy

In nici un caz. Zboara cu rezervoare suplimentare pentru ca au nevoie de ele pentru deplasarea de la baza la locatia show-ului, demonstartia propriu-zisa si drumul inapoi. Din varii motive nu aterizeaza la locatia show-ului!
Sus In jos
Continut sponsorizat





MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: MiG-21 LanceR   MiG-21 LanceR - Pagina 4 Empty

Sus In jos
 
MiG-21 LanceR
Sus 
Pagina 4 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeronave in Romania - Aircraft in Romania-
Mergi direct la: