ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 6" Dobson și conectarea la DSLR

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
hardstyle
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 6
Varsta : 25
Localizare : Siret
Data de inscriere : 20/03/2018

6" Dobson și conectarea la DSLR Empty
MesajSubiect: 6" Dobson și conectarea la DSLR   6" Dobson și conectarea la DSLR EmptyMar 20 Mar 2018, 23:43

Salut! Dețin un Skywatcher de 150 mm pe montura Dobson , din seria skyliner ,f8. Recent am achiziționat un Canon 450D și doresc sa incep contrail spotting,Dorința e de mai mult timp.

Însă nu știu ce ce adaptor sau adaptoare am nevoie pentru a le conecta.. cine deține acest telescop îmi poate spune?

Revin cu poze la focuser si filete de pe acolo.
Sus In jos
hardstyle
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 6
Varsta : 25
Localizare : Siret
Data de inscriere : 20/03/2018

6" Dobson și conectarea la DSLR Empty
MesajSubiect: Re: 6" Dobson și conectarea la DSLR   6" Dobson și conectarea la DSLR EmptyMar 20 Mar 2018, 23:59

6" Dobson și conectarea la DSLR Img_2011

6" Dobson și conectarea la DSLR Img_2010

6" Dobson și conectarea la DSLR Img_2013

6" Dobson și conectarea la DSLR Img_2012

6" Dobson și conectarea la DSLR Img_2014
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

6" Dobson și conectarea la DSLR Empty
MesajSubiect: Re: 6" Dobson și conectarea la DSLR   6" Dobson și conectarea la DSLR EmptyJoi 22 Mar 2018, 22:52

Salut, daca vrei sa iti dublezi focala, ai nevoie de de o lentila Barlow ce se fixeaza pe un inel adaptor T special pentru Canon, si vei avea o focala de 2400mm dar vei pierde lumina destul de mult sau poti folosi direct aparatul cu inelul adaptor T conectat la focuser fara a mai folosi cele pozate de tine si atunci beneficiezi de toata lumina oferita de oglinda de 150mm.

Multa bafta si rabdare, asteptam rezultate!!!
Sus In jos
hardstyle
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 6
Varsta : 25
Localizare : Siret
Data de inscriere : 20/03/2018

6" Dobson și conectarea la DSLR Empty
MesajSubiect: Re: 6" Dobson și conectarea la DSLR   6" Dobson și conectarea la DSLR EmptyJoi 22 Mar 2018, 23:37

Cele pozate de mine sunt parte din focuserul meu.
Eu întrebam de ce adaptor am nevoie ,daca am nevoie doar de cel care se montează pe camera și în telescop apoi.
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

6" Dobson și conectarea la DSLR Empty
MesajSubiect: Re: 6" Dobson și conectarea la DSLR   6" Dobson și conectarea la DSLR EmptyVin 23 Mar 2018, 21:43

hardstyle a scris:
Cele pozate de mine sunt parte din focuserul meu.
Eu întrebam de ce adaptor am nevoie ,daca am nevoie doar de cel care se montează pe camera și în telescop apoi.

Nu mai ai nevoie de altceva in afara de inelul T ce se pune in locul obiectivului si se conecteaza la telescop (poza 3) fixat cu cele doua suruburi.
Sus In jos
Continut sponsorizat





6" Dobson și conectarea la DSLR Empty
MesajSubiect: Re: 6" Dobson și conectarea la DSLR   6" Dobson și conectarea la DSLR Empty

Sus In jos
 
6" Dobson și conectarea la DSLR
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Tehnica si sfaturi pentru CONTRAILS

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: