ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Arhivare Pozele

In jos 
+3
LRCV
arianne
oztan
7 participanți
AutorMesaj
oztan
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 86
Varsta : 51
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 19/07/2012

Arhivare  Pozele  Empty
MesajSubiect: Arhivare Pozele    Arhivare  Pozele  EmptyLun 31 Aug 2015, 10:20

Voi cum arhivati  pozele pe care le faceti  ?    

am  si eu  cateva  poze  Smile  vreau  sa  incep cu un sistem  mai  logic .

Multumesc
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Arhivare  Pozele  Empty
MesajSubiect: Re: Arhivare Pozele    Arhivare  Pozele  EmptySam 05 Sept 2015, 19:51

Un folder pentru fiecare aeroport - LROP, EGLL etc. si inauntru cate un folder pentru fiecare data in care am facut poze acolo. In folderul pe zi am toate pozele iesite din aparat plus un folder mai mic unde copiez pozele selectate si le editez.

Ar fi interesant sa auzim variante si de la altii bounce
Sus In jos
LRCV
Flight Level 400
Flight Level 400
LRCV


Numarul mesajelor : 2060
Varsta : 38
Localizare : LRCV
Data de inscriere : 26/05/2014

Arhivare  Pozele  Empty
MesajSubiect: Re: Arhivare Pozele    Arhivare  Pozele  EmptySam 05 Sept 2015, 22:09

Asa cum zice si radu le am si eu. Fiecare folder cu aeroportul si data. Si am un fisier cu pozele editate. Problema este alta, hdd-ul deja devine neincapator, daca ai cateva mii de poze, mai ales raw-uri. Cred ca stocate pe un hdd extern de 500 gb sau 1 tb nu strica. Si in pc sa ramana jpg-urile editate de urcat pe site-uri, ca sunt sub un mb si ocupa spatiu mic.
Sus In jos
vishzu
Moderator
vishzu


Numarul mesajelor : 1036
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/04/2008

Arhivare  Pozele  Empty
MesajSubiect: Re: Arhivare Pozele    Arhivare  Pozele  EmptySam 05 Sept 2015, 23:25

Procedez exact ca Radu. Cu mentiunea ca dupa fiecare sedinta de spotting fac o selecte foarte riguroasa a pozelor. Din 9-10 cadre cu acelasi avion daca pastrez maxim 2.
Sus In jos
liviu.dnistran
Fotograf
liviu.dnistran


Numarul mesajelor : 1216
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 22/07/2010

Arhivare  Pozele  Empty
MesajSubiect: Re: Arhivare Pozele    Arhivare  Pozele  EmptyDum 06 Sept 2015, 09:16

Foldere "la gramada" dupa data: 2015-09-01 - LRCL. Asa mi-e mult mai usor sa le gasesc dupa data, cand le vad pe FB sau pe Flickr Wink.
Sus In jos
gmc_extreme
Flight Level 200
Flight Level 200
gmc_extreme


Numarul mesajelor : 262
Varsta : 39
Localizare : london
Data de inscriere : 24/01/2010

Arhivare  Pozele  Empty
MesajSubiect: Re: Arhivare Pozele    Arhivare  Pozele  EmptyLun 07 Sept 2015, 19:49

La mine e mai complicat. Cate un folder pentru fiecare avion/elicopter in parte. De exemplu YR-BGG : Aviatie/Civila/Boeing/B737/Tarom/YR-BGG. Pozele facute de mine sunt puse in foldere individuale pe zile ( Stansted 27.08.2015). Cele 162 de mii de imagini sunt cumparate fie la targuri fie pe ebay unde majoritatea vand 2-3 mii de imagini la 5-6 lire sterline. Primesc foarte multe imagini si gratuit de la spotteri din Londra cu conditia sa nu le folosesc in scop comercial.

Arhivare  Pozele  DSCF3769

Arhivare  Pozele  DSCF3770

Arhivare  Pozele  DSCF3771

Arhivare  Pozele  DSCF3772
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

Arhivare  Pozele  Empty
MesajSubiect: Re: Arhivare Pozele    Arhivare  Pozele  EmptyLun 07 Sept 2015, 20:11

Și eu tot pe date le țin (ex. 20150718). În interiorul directorului principal, sub-directoare de genul 1024, 1600, etc ce conțin pozele prelucrate în funcție de rezoluție.

În plus, salvate pe cel puțin 2 calculatoare diferite. Se poate înlocui "calculator" cu hard-disk. Dar neapărat în locuri geografic diferite.
Sus In jos
gmc_extreme
Flight Level 200
Flight Level 200
gmc_extreme


Numarul mesajelor : 262
Varsta : 39
Localizare : london
Data de inscriere : 24/01/2010

Arhivare  Pozele  Empty
MesajSubiect: Re: Arhivare Pozele    Arhivare  Pozele  EmptyLun 07 Sept 2015, 20:31

Ai perfecta dreptate Shouriken...eu am aflat pe cont propriu cum e sa pierzi totul cand ti se prajeste hard-ul in PC. Eu le am in 3 locuri diferite: Laptop , hard extern si DVD-uri. Prajesc totul pe DVD odata la 3 luni si arunc DVD-urile vechi.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Arhivare  Pozele  Empty
MesajSubiect: Re: Arhivare Pozele    Arhivare  Pozele  Empty

Sus In jos
 
Arhivare Pozele
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Viena - Schwechat (VIE / LOWW)
» Aeroportul Suceava (Stefan cel Mare) - 2008
» Blue Air (0B / JOR)
» Muzeul Aviatiei - Bucuresti (Pipera)
» Aeroportul Sibiu - Aprilie 2010

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: