ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Fuji S9200

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
mishwall
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 51
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/05/2012

Fuji S9200 Empty
MesajSubiect: Fuji S9200   Fuji S9200 EmptyLun 02 Feb 2015, 12:42

Salutare! Mi-am cumparat de curand un Fuji S9200. Sunt incepator in domeniul foto si, dupa ceva research pe net, camera asta mi s-a parut destul de potrivita pentru nivelul meu actual. Nu am apucat sa o testez foarte mult avand in vedere conditiile meteo si lipsa de timp, dar as vrea sa aud ceva pareri pro/contra referitoare la folosirea sa pentru spotting. Multumesc anticipat!
Sus In jos
LRCV
Flight Level 400
Flight Level 400
LRCV


Numarul mesajelor : 2060
Varsta : 38
Localizare : LRCV
Data de inscriere : 26/05/2014

Fuji S9200 Empty
MesajSubiect: Re: Fuji S9200   Fuji S9200 EmptyLun 02 Feb 2015, 13:01

Singurul avantaj al acestor compacte/bridge este doar zoomul, in rest nimic altceva. Poze de aproape poti face si cu un smartphone la aceeasi calitate. La banii dati mai bine te axai pe un DSLR SH si cu un obiectiv de 200-300 mm, gasesti destule pe la 1500 de lei, si unele destul de bune. Parerea mea referitoare la compacte este:

1. Senzor mic. Chiar si dupa ani si ani de cand au aparut, nu pun pe ele un senzor mai mare, ingramadesc zeci de pixeli, si zoom in acel senzor mic. Acelas senzor il gasesti si pe o compacta ieftina de 50 de lei. Mai nou senzorul de 1/2.3 il gasesti de ceva vreme si pe telefoanele smart.
2. Focalizare lenta fata de un dslr.
3. Calitatea este cu mult sub ce ofera un dslr chiar daca este mai vechi.
4. Zoomul auto din buton, te face sa tragi de el mai mult sau mai putin de cat doresti, (deci pierdere de timp pana gasesti focala potrivita).
6. La cati bani vad eu pe net ca este, ma axam pe mult laudatul Sony HX300 care este cu mult peste acel fuji, lentila de calitate gen Carl Zeiss si aparatul chiar daca are 2-3 ani, este la un pret mai rezonabil, nou a scazut pana la 1200 lei.
Parere personala.

Nu se merita o asa mare investitie intr-un aparat de genu asta. Pe viitoar sau chiar in timp mai scurt o sa-ti doresti o mai buna calitate. Chiar daca erai incepator puteai lua un dslr si invatai pe el, scapai de urmatoarea investitie cand o sa constati ca trebuie sa treci la un nivel mai superior.
Sper sa-l stapanesti sanatos, si sa scoti ce-i mai bun din el.
Sus In jos
mishwall
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 51
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/05/2012

Fuji S9200 Empty
MesajSubiect: Re: Fuji S9200   Fuji S9200 EmptyLun 02 Feb 2015, 13:19

Ar trebui mentionat ca pretul a fost 799 RON, deci DSLR-ul iesea din discutie. Restul vad ca sunt comparatii cu un DSLR, ceea ce totusi, nah.. e poate un pic cam mult. Mersi!
Sus In jos
LRCV
Flight Level 400
Flight Level 400
LRCV


Numarul mesajelor : 2060
Varsta : 38
Localizare : LRCV
Data de inscriere : 26/05/2014

Fuji S9200 Empty
MesajSubiect: Re: Fuji S9200   Fuji S9200 EmptyLun 02 Feb 2015, 14:07

Bun !!!
Pai si la 800 gasesti un dslr bunicel zic eu, intradevar fara obiectiv de zoom, ala il poti lua si separat tot sh, undeva pe la 300-500 de lei. Te rezumi la o compacta daca vrei zoom mare, sa nu mai stai sa-ti bati capul cu obiective, sau sa faci panorame sau HDR.
Dslr-ul necesita investitii de bani in obiective pentru diverse tipuri de fotografie, sunt mai costisitoare sa zic asa, fata de un compact. Panorame si HDR poti creaa si in Photoshop sau alte programe dintr-o fotografie simpla, nu trebuie sa le faci direct din aparat, mai ramane partea cu filmatul daca te intereseaza mai mult. Dar referitor la calitatea imaginii diferenta intre un compact si dslr este uriasa.
Daca vrei parerea mea referitoare la compacte, ti-am zis pe ce ma axam, pe acel sony care este nou la 1200 lei si il gasesti sx la 900 lei spre exemplu. Poate mai interesant era sa faci inainte un topic, in care sa ceri sfaturi referitoare la achizitia unui aparat pentru spotting. Aceste compacte sunt facute sa ia ochii oamenilor cu zeci de x bagati in acel senzor mic, in rest de fotografie de familie in vazante fara prea mari pretentii.
Totusi daca  inveti tehnicile de fotografie pentru spotting sa zic asa, ai sanse sa scoti ceva acceptabil la cele statice sau aflate la rulaj fara prea multa viteza, asta cu conditia sa ai si conditiicat mai perfecte, si aici ma refer la lumina direct pe subiect, si setarile potrivite.
Pot sa-ti spun ca am fost candva posesor de un bridge, si am tras cateva cadre cu el la spotting, rezultatele te las sa le ghicesti singur Smile . Evident ca nu am fost multumit, mai ales la pozele in zbor, unde aparatul pierdea in favoarea vitezei avionului la peste 200 km/h, si nu reusa sa focalizeze fiind lent in focalizare. In rest ma mai distram cu el facand poze pe contrail si la luna. Cei 50x ai aparatului te ajuta sa te joci cu avioanele la inaltime, acolo viteza pare mult mai inceata din cauza distantei mari.
Sus In jos
mishwall
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 51
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/05/2012

Fuji S9200 Empty
MesajSubiect: Re: Fuji S9200   Fuji S9200 EmptyLun 02 Feb 2015, 16:31

Ok..
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

Fuji S9200 Empty
MesajSubiect: Re: Fuji S9200   Fuji S9200 EmptyLun 02 Feb 2015, 19:45

După ce am citit un pic pe net, S9200 pare a fi un bridge decent. Nici cel mai "bun", dar nici cel mai "rău".
Știe modurile semi-automate (prioritate de diafragmă sau de timp de expunere), știe manual, știe RAW, are vizor, etc.
Calitatea imaginii este decentă, dacă nu se depășește ISO400.

La prețul de <200 euro mi se pare o alegere OK.

PS. Căutați pozele lui Horațiu Goanță (horizob aici pe forum) care avea un bridge Fuji la un moment dat.

PS2. În final contează foarte mult ce se află in spatele vizorului aparatului de fotografiat...
Sus In jos
LRCV
Flight Level 400
Flight Level 400
LRCV


Numarul mesajelor : 2060
Varsta : 38
Localizare : LRCV
Data de inscriere : 26/05/2014

Fuji S9200 Empty
MesajSubiect: Re: Fuji S9200   Fuji S9200 EmptyLun 02 Feb 2015, 21:11

Una peste alta nu mai conteaza parerile noastre, contau poate, daca lansai intrebarea despre aparat inainte de achizitie . Important este acum sa inveti tehnicile de fotografiere folosite la spotting. Problema este ca nu este un standard sa zici ca il poti seta si gata, conteaza in functie de lumina, de la cadru la cadru.
De regula cand este vreme buna cu soare, se foloseste un iso de 100 sau chiar mai jos daca are camera (80 sau chiar 64) la diafragma f8 este cel mai potrivit. Daca pozezi in modul A (aperture priority) ca majoritatea spoterilor, timpul de expunere se regleaza automat. Eu folosesc pe Manual F8 si la shuter 1/1000 in zile cu soare. La spotting trebuie vreme buna ca sa iasa pozele, daca nu ai lumina, nu ies pozele nici cu mama dslr-ului, doar punctezi la impresia artistica daca sunt nori, ceata sau alte fenomene.
De precizat este ca unele chestii din acele aparate nu sunt folositoare, ba chiar unele strica pozele si trebuie dezactivate. Ce trebuie activat este stabilizarea, sau shake reduction, image stab. etc. De folosit mai este reducerea zgomotului la iso ridicat, ala merge pus pe automat, dar nu cred ca este cazul, ar fi valabila numai noaptea sa faci poze la iso de peste 800 sau 1000, ceea ce este imposibil de realizat cu acel tip de aparate.
Sa fie pe auto, sau activat, reducerea de zgomot la expuneri lungi, ziua nu este valabila, se activeaza automat din ce stiu la expuneri de peste 2 sec. In rest briz-brizuri de genul culori si alte efecte dezactivate. Balansul sa fie pe auto, focalizarea continuua, punctul de focus sa fie unul singur si anume pe centru, asa este si focalizarea mai rapida decat sa focalizeze el aiurea unde vrea muschiul sau.
Metering mode sa fie setat pe matrice sau multisegment in functie de caz, asta ca sa ai lumina din toate partile. Cam astea ar fi serarile in mare parte la o zi buna cu soare, la restul de situatii difera de la caz la caz. De precizat este, sa cauti mereu sa stai cu lumina in spate, sa-ti vina pe subiect, daca stai contra lumina n-ai facut nimic.
PS. Pana ajungi la OTP sa il testezi, astept cu nerabdare o poza pe contrail, acolo daca este soare bagi un F de 9 sau 10 daca este soare puternic, sau chiar poti subexpune putin. De precizat ca la contrail sa nu depasesti zoomul optic, ba chiar recomandat putin sub 50 x.
Daca dai peste 50x si intrii in zoomul digital, deja ai stricat poza, mai bine zoomul optical, si mai bagi un 50% inainte de crop si cred ca iasa ceva bunicel, stiu de la mine cand aveam un zoom de 35 x, nu am reusit sa scot tot din acel aparat, l-am dat rapid pentru un dslr. Asteptam imagini realizate cu aparatul. Succes !!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Fuji S9200 Empty
MesajSubiect: Re: Fuji S9200   Fuji S9200 Empty

Sus In jos
 
Fuji S9200
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» FUJI S5800
» Yokoso Japan!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Tehnica de spotting si de aviatie - Spotting Equipment and Skills-
Mergi direct la: