ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Ei sunt "vânătorii"de avioane

In jos 
+7
Flori
electric
claudiup
Nic
eddyz
Mengelaus
valavia
11 participanți
AutorMesaj
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Ei sunt "vânătorii"de avioane Empty
MesajSubiect: Ei sunt "vânătorii"de avioane   Ei sunt "vânătorii"de avioane EmptyMier 13 Mai 2009, 00:30

Titlu: Ei sunt "vânătorii"de avioane
Sursa: http://www.libertatea.ro/stire/ei-sunt-vanatorii-de-avioane-239772.html
Autor: Claudiu Pacearca
Data: 13/05/2009


Citat :
Pasiunea pentru aviaţie şi pentru fotografie a dat naştere unui nou “sport”, spottingul. Înarmaţi cu aparate de fotografiat, spotterii se plasează în perimetrul sau în incinta câte unui aeroport şi încearcă să surprindă imagini care mai de care mai interesante.
Ei au devenit o prezenţă uzuală şi absolut normală pe aeroporturile lumii. Mai puţin în România însă, unde între spotteri şi responsabilii cu paza s-au declanşat adevărate conflicte. Totul până când Libertatea a iniţiat, zilele trecute, o întâlnire cu ambele tabere, finalizată cu un “parteneriat” între conducerile aeroporturilor Capitalei şi comunitatea de spotteri de la noi din ţară.......

Articolul pe larg in ziar si pe site
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Ei sunt "vânătorii"de avioane Empty
MesajSubiect: Re: Ei sunt "vânătorii"de avioane   Ei sunt "vânătorii"de avioane EmptyMier 13 Mai 2009, 08:43

Felicitari baieti pentru realizare si multumesc Libertatea pentru articol.Acum l-am citit cheers cheers
Sus In jos
eddyz
Flight Level 100
Flight Level 100
eddyz


Numarul mesajelor : 167
Varsta : 37
Localizare : Canada
Data de inscriere : 06/04/2008

Ei sunt "vânătorii"de avioane Empty
MesajSubiect: Re: Ei sunt "vânătorii"de avioane   Ei sunt "vânătorii"de avioane EmptyMier 13 Mai 2009, 08:51

Felicitari. Inainte am cumparat si eu ziarul si am citit articolul.
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Ei sunt "vânătorii"de avioane Empty
MesajSubiect: Re: Ei sunt "vânătorii"de avioane   Ei sunt "vânătorii"de avioane EmptyMier 13 Mai 2009, 10:44

Articolul mi se pare bun, pe intelesul cititorilor, doar ca vazand si varianta tiparita, am 2 observatii:
- poza cu spotteri care fac poze ocupa jumatate din pagina, poza nefiind facuta de unul dintre noi
- din cei 5 oameni mentionati in varianta online, 2 au fost lasati pe dinafara, exact cei care sunt din Bucuresti si s-au zbatut mai tare pentru obtinerea legitimatiilor, asigurand legatura intre noi si aeroportul OTP: valavia si eu.

Eu nu tineam neaparat sa apar, pentru ca mai apurasem in articolul din Romania Libera, dar pentru Vali mi se pare nedrept. Vali este cel care s-a implicat cel mai tare in tot procesul de comunicare cu reprezentantii aeroportului si nu este recompensat macar cu o mentiune mica despre el (in varianta tiparita).
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Ei sunt "vânătorii"de avioane Empty
MesajSubiect: Re: Ei sunt "vânătorii"de avioane   Ei sunt "vânătorii"de avioane EmptyMier 13 Mai 2009, 11:21

Multam de sustinere Nic, n-am vrut sa zic nimic despre chestia asta. Asta e, se mai intampla, las' ca aparem in varianta online Very Happy. Noi sa fim sanatosi sa facem lucruri faine Wink
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Ei sunt "vânătorii"de avioane Empty
MesajSubiect: Re: Ei sunt "vânătorii"de avioane   Ei sunt "vânătorii"de avioane EmptyMier 13 Mai 2009, 12:26

Salut!
Inteleg perfect ce spuneti. Primele doua variante ale machetelor au fost facute de mine. Acolo, apareau toate persoanele mentionate si pe site. Pagina a fost refacuta luni, cand eu nu am fost la serviciu si in aceeasi zi a si plecat spre tipografie... la varianta online am mai adus azi o serie de modificari, tocmai pentru ca si acolo erau unele lipsuri.
Despre poza mare nu am ce sa zic... daca exista o astfel de poza facuta si in Romania cu siguranta era publicata.

Sa nu uitam totusi care a fost scopul acestui articol... aprobarea spottingului pe aeroporturile Capitalei. Lucru care s-a si intamplat, asa ca obiectivul principal a fost atins. Mai mult decat atat, mi se pare mai important sa promovam comunitatea in sine si forumul(care in ultimile luni a fost scos in fata in Libertatea), mai mult de cat oamenii in sine
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Ei sunt "vânătorii"de avioane Empty
MesajSubiect: Re: Ei sunt "vânătorii"de avioane   Ei sunt "vânătorii"de avioane EmptyMier 13 Mai 2009, 12:36

Felicitari Rospotters, in special Nic, Vali si Ratus!
Multumim Claudiu & Libertatea pentru articol!

Sunt convins ca toate ezitarile , nementionarile si scaparile din articol nu au fost intentionate din partea presei. Va mai dura pana ce nivelul de educatie aviatica din cadrul presei se va stabiliza undeva mai sus pentru ca aceste omisiuni sa nu mai apara.

Asociatia Aripi Romanesti isi reafirma sprijinul pentru grupul Rospotters si va milita in continuare pentru propaganda de aviatie din Romania.


FELICITARI ROSPOTTERS!!!!
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Ei sunt "vânătorii"de avioane Empty
MesajSubiect: Re: Ei sunt "vânătorii"de avioane   Ei sunt "vânătorii"de avioane EmptyMier 13 Mai 2009, 12:49

Smile Multumesc pentru aprecieri!

Bine ca in acest articol nu au existat scpari. Cel putin pe net... doar e textul asa cum l-am discutat toti, nu?
In ziar... asta e... nu a fost spatiu suficient. O sa va arat cum era facuta macheta si o sa vedeti ca trebuia sa dam niste poze foarte mici si mult text, ceea ce nu era deloc ok.
Oricum, cel mai imprtant e ca se poate fotografia civilizat in sfarsit pe aeroporturile din Bucuresti
Sus In jos
Flori
Fotograf
Flori


Numarul mesajelor : 765
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/01/2009

Ei sunt "vânătorii"de avioane Empty
MesajSubiect: Re: Ei sunt "vânătorii"de avioane   Ei sunt "vânătorii"de avioane EmptyMier 13 Mai 2009, 13:24

Foarte tare, baieti!!! Felicitari!

(ma bucur ca intr-un fel mic, apar si eu acolo, poza lui Vali e facuta de mine Razz)
Sus In jos
http://www.syhaya.blogspot.com
horizob
Fotograf
horizob


Numarul mesajelor : 829
Varsta : 36
Localizare : Hamburg
Data de inscriere : 05/06/2008

Ei sunt "vânătorii"de avioane Empty
MesajSubiect: Re: Ei sunt "vânătorii"de avioane   Ei sunt "vânătorii"de avioane EmptyMier 13 Mai 2009, 15:08

Mulţumesc Claudiu şi ziarului Libertatea în general pentru eforturile depuse în vederea mediatizării comunităţii noastre, eforturi care au culminat în înţelegerea cu conducerea Aeroportului Henri Coandă. M-am bucurat foarte tare de articol, dar m-a întristat tare că nu au mai apărut Nic şi Valavia, oamenii fără de care nu am fi ajuns aici şi care au întemeiat şi ridicat comunitatea şi forumul. Îmi pare rău că nu s-a făcut nici referire la Asociaţia Aripi Româneşti, asociaţie atât de importantă pentru eforturile noastre. Dar pănă la coadă este un articol frumos, estetic, benefic şi care sper să nu fie ultimul. Sunt mândru să fac parte din Romanian Spotters!
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Ei sunt "vânătorii"de avioane Empty
MesajSubiect: Re: Ei sunt "vânătorii"de avioane   Ei sunt "vânătorii"de avioane EmptyMier 13 Mai 2009, 15:15

Multumiri claudiu si Libertatea! cheers Eu am citit doar varianta online si sper sa o vad pe cea tiparita in week-end cand ajung in Ro, asa ca puneti si voi o poza cu ziarul ca habar n-am despre ce discutati Neutral

O mica observatie (nu stiu de varianta tiparita), pe site apare o poza cu mine pe care i-am trimis-o lui claudiu fiindca mi-a cerut una in care sa se vada si un avion si aia era singura pe care o aveam. Cand-colo, ati taiat avionul si mi-ati lasat fata inghetata la -3°C... Daca numai pentru fata era nevoie de poza va dadeam alta mai buna.... in fine, e bine si asa.

Inca odata multumiri, traiasca RoSpotters. Smile
Sus In jos
aegean
Membru activ
aegean


Numarul mesajelor : 852
Varsta : 43
Localizare : LEMD
Data de inscriere : 29/12/2007

Ei sunt "vânătorii"de avioane Empty
MesajSubiect: Re: Ei sunt "vânătorii"de avioane   Ei sunt "vânătorii"de avioane EmptyMier 13 Mai 2009, 17:31

Bravo!Asta da reusita!Multumim!
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Ei sunt "vânătorii"de avioane Empty
MesajSubiect: Re: Ei sunt "vânătorii"de avioane   Ei sunt "vânătorii"de avioane EmptyMier 13 Mai 2009, 20:14

o parere
eu zic sa lasati micile nemultumuri de genul nu a fost mentionat x sau y sau poza nu a fost cea care trebuia. etc, etc
claudiu s-a angajat din pasiune sa ajute aceasta comunitate si a facut-o cu varf si indesat. datorita lui apar des articole pe teme aviatice in Libertatea, tocmai ca este pasionat ca si noi. de asemenea, claudiu este unul dintre ziaristii care se informeaza si are grija sa nu apara aberatii pe teme de aviatie in ziarul la care lucreaza, ceea ce e lucru mare.
trebuie sa-i multumim atat ptr acest articol cat si pentru legitimatiile pe care multi le aveti la gat cand pozati la Otopeni.

bravo claudiu si multumesc ptr toate astea.
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Ei sunt "vânătorii"de avioane Empty
MesajSubiect: Re: Ei sunt "vânătorii"de avioane   Ei sunt "vânătorii"de avioane EmptyMier 13 Mai 2009, 22:35

Hai sa lamurim putin treaba asta ca deviem si nu e cazul. Eu (si cred ca si Nic) nu sunt sub nici o forma nemultumit ca nu am aparut in varianta scrisa. E adevarat ca mi-as fi dorit si eu sa apar pt ca am facut o gramada de lucruri zic eu bune pt comunitate si cred ca as fi meritat dar credeti-ma, sunt foarte multumit de faptul ca acest articol la care am ajutat si eu este unul apreciat si ii multumesc si lui Claudiu inca o data pe aceasta cale pt ajutorul si implicarea lui. Ma bucur ca va place articolul Very Happy
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Ei sunt "vânătorii"de avioane Empty
MesajSubiect: Re: Ei sunt "vânătorii"de avioane   Ei sunt "vânătorii"de avioane EmptyMier 13 Mai 2009, 22:57

Subscriu valavia, fara discutii ca articolul e foarte bun si incearca sa aduca la cunostinta publicului larg despre existenta noastra, ca spotteri si pasionati de aviatie.
Iar meritele lui Claudiu sunt indiscutabile, el a ajutat enorm comunitatea, astfel ca acum exista o reala comunicare intre noi si autoritatile de la aeroporturi (in special OTP, mereu considerat ca "ultimul bastion"), lucru de neimaginat de multi dintre noi in urma chiar cu cateva luni, si nu ani.

Oricum, una peste alta, numarul spotterilor in Romania este foarte mic, astfel ca ar trebui sa fim mandri ca facem spotting, un domeniu se pare inca exclusivist. Poate odata cu trecerea timpului, cu mediatizarea lui (pe care acum o avem destul de mult), ar veni sa ni se alature multi tineri pasionati de fotografie si de aviatie.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ei sunt "vânătorii"de avioane Empty
MesajSubiect: Re: Ei sunt "vânătorii"de avioane   Ei sunt "vânătorii"de avioane Empty

Sus In jos
 
Ei sunt "vânătorii"de avioane
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» FETELE AU "FACUT LEGEA" LA ADMITEREA IN ACADEMIA FORTELOR AERIENE
» ZIUA DISTINSILOR VIZITATORI la Exercitiul "DACIAN THUNDER 2009"
» Punct de trecere a frontierei pe aeroportul tulcean "Delta Dunării"
» Întârzieri din cauza ceţii pe Aeroportul "Traian Vuia" Timişoara
» Carpatair zboara cu tarife incepand de la 49 euro pe "destinatia zilei"

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: