ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Cape Canaveral - Kennedy Space Center

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
cavver
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 76
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/01/2010

Cape Canaveral - Kennedy Space Center Empty
MesajSubiect: Cape Canaveral - Kennedy Space Center   Cape Canaveral - Kennedy Space Center EmptyVin 26 Oct 2012, 07:34

Nu am vazut pe rospotters pana acum un thread legat de KSC , asa ca il inaugurez eu .
Am avut ocazia de curand sa fac o vizita la Kennedy Space Center. Cu ocazia vizitei am constatat ca au aparut tururi noi . Printre ele , o vizita intr-o cladire . MARE.
Turul a inceput cu o trecere peste Banana River pentru a admira platformele de lansare de la Cape Canaveral. Dupa aceea am ajuns la CLADIRE.
Steagul american este intotdeauna la mare cinste la NASA.
Cape Canaveral - Kennedy Space Center DSG1S
Tavanul se zgaia la noi de la 160 de metri.
Cape Canaveral - Kennedy Space Center D9rTz
In cladire ne-a asteptat Jen , cu o meserie care ne-a aratat oricine poate lucra in programul spatial american : CROITOREASA. Ati citit bine , ea si inca o duzina de colege se ocupau cu cusutul de paturici si alte obiecte de imbracaminte pentru naveta spatiala. Nu va ganditi la paturici normale , e vorba de paturi de izolare termica - cusute cu ata de cuartz si capabile sa reziste la 800 de grade celsius . Paturicile si piesele cusute servesc la izolare termica , umplu golurile dintre piesele navetei in zone in care e nevoie de flexibilitate. Realizarea lor e o munca foarte migaloasa , pentru o piesa cam cat doua palme de om puse cap la cap jen muncise 3 zile cu tot cu instalare .
Cape Canaveral - Kennedy Space Center HXZY3
Intalnirea cu Jen s-a consumat foarte aproape de intrarea in VAB ( Vehicle Assembly Building ) si a durat un pic pana cand am vazut ce surpriza se ascundea dupa colt .
Cape Canaveral - Kennedy Space Center Tw7Nn
Sa fac totusi un pas in spate ...
Cape Canaveral - Kennedy Space Center Ks1FX
Da , e Atlantis - ultima ajunsa pe pamant si care sta adapostita in VAB pregatindu-se de drumul pana la Visitor Center unde va inta in cladirea care o asteapta pentru a fi finalizata.
Cape Canaveral - Kennedy Space Center VS36x
Cape Canaveral - Kennedy Space Center SSI3R
La iesirea din VAB ne asteapta noul turn de lansare pentru urmatoarea generatie de rachete americane .
Cape Canaveral - Kennedy Space Center Irgih
Dupa VAB am facut un tur in autocare pana la PAD A si PAD B , in imagini e pad A .
Cape Canaveral - Kennedy Space Center IFSkS
Cape Canaveral - Kennedy Space Center UGgzu
Turul s-a terminat la expozitia Apollo Saturn. Mai jos este capsula de pe Apollo 14 Kitty Hawk.
Cape Canaveral - Kennedy Space Center CqOv7
Cum arata un CSM de Apollo mai jos :
Cape Canaveral - Kennedy Space Center Qgwd0
In final : WE BRAKE FOR NO ONE :
Cape Canaveral - Kennedy Space Center G4Ncf
Sus In jos
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

Cape Canaveral - Kennedy Space Center Empty
MesajSubiect: Re: Cape Canaveral - Kennedy Space Center   Cape Canaveral - Kennedy Space Center EmptyVin 26 Oct 2012, 10:31

Multumim. Foarte interesant.
cheers
Sus In jos
 
Cape Canaveral - Kennedy Space Center
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» NASA 905 (B747) la Houston Space Center
» New York - John F. Kennedy (JFK / KJFK)
» Cape Town (CPT / FACT)
» Steven F. Udvar-Hazy Center near Washington Dulles
» Future of Flight Aviation Center- Paine Field

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Muzee de aviatie - Aviation Museums-
Mergi direct la: