ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Ce colectionati?

In jos 
+17
Antoniu
gaudi
llobregat
RwO
valavia
electric
Vladut
VIC
Samyr444
eddyz
Virusu
andreos18
crizatu
bobocell
naiba
RATus
Nic
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Ce colectionati?
Zboruri
Ce colectionati? - Pagina 2 Vote_lcap11%Ce colectionati? - Pagina 2 Vote_rcap
 11% [ 32 ]
Modele in miniatura de avioane
Ce colectionati? - Pagina 2 Vote_lcap30%Ce colectionati? - Pagina 2 Vote_rcap
 30% [ 85 ]
Boarding cards
Ce colectionati? - Pagina 2 Vote_lcap10%Ce colectionati? - Pagina 2 Vote_rcap
 10% [ 29 ]
Safety-cards
Ce colectionati? - Pagina 2 Vote_lcap2%Ce colectionati? - Pagina 2 Vote_rcap
 2% [ 5 ]
Etichete de bagaje
Ce colectionati? - Pagina 2 Vote_lcap5%Ce colectionati? - Pagina 2 Vote_rcap
 5% [ 13 ]
Orare
Ce colectionati? - Pagina 2 Vote_lcap4%Ce colectionati? - Pagina 2 Vote_rcap
 4% [ 10 ]
Reviste
Ce colectionati? - Pagina 2 Vote_lcap14%Ce colectionati? - Pagina 2 Vote_rcap
 14% [ 39 ]
Vederi / poze
Ce colectionati? - Pagina 2 Vote_lcap13%Ce colectionati? - Pagina 2 Vote_rcap
 13% [ 36 ]
Alte obiecte
Ce colectionati? - Pagina 2 Vote_lcap11%Ce colectionati? - Pagina 2 Vote_rcap
 11% [ 34 ]
Total voturi : 283
 

AutorMesaj
deltadagger
Flight Level 300
Flight Level 300
deltadagger


Numarul mesajelor : 324
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/11/2009

Ce colectionati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Aviation hobby :: Ce colectionati?   Ce colectionati? - Pagina 2 EmptyMier 20 Ian 2010, 20:57

Cred ca piesa de rezistenta a fost un geam lateral din plexiglas de Li-2.Din pacate nu-mi aduc aminte pe unde l-am pus Sad
Sus In jos
flight
Flight Level 300
Flight Level 300
flight


Numarul mesajelor : 313
Varsta : 43
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 04/02/2010

Ce colectionati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? - Pagina 2 EmptyMar 09 Feb 2010, 13:31

Idea de a colectiona machete avioane s-a nascut o data cu primul zbor pe ruta Otopeni-Roma-Barajas si retur.Am fost fascinat de aceste aparate,de cum arata cat si de tehnologia de zbor.De atunci tot colectionez ,nu conteaza pretul, atunci cand gasesc o macheta pe care o caut sau nu o am o iau.Am strans ,ceva vreo 38 de bucati machete avioane si sunt incontinuare hotarat sa colectionez cat mai multe modele si compani.Este o pasiune frumoasa de a colectiona machete avioane,postere si sa cunosti cat mai multe despre lumea aviatiei.
Sus In jos
http://www.lukair.webs.com
gmc_extreme
Flight Level 200
Flight Level 200
gmc_extreme


Numarul mesajelor : 262
Varsta : 40
Localizare : london
Data de inscriere : 24/01/2010

Ce colectionati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? - Pagina 2 EmptyMar 09 Feb 2010, 22:51

pfuu...eu tocmai astazi mi-am schimbat domiciliul si abia azi am realizat cate reviste,machete,maculatura de tot felul despre aviatie am strans pana acum. un vw caddy plin doar cu tot ce am strans pana acum despre aviatie. si tot strang si strang si tot nu ma satur. tot glumesc eu cu prietena mea ca una dintre camere o sa fie strict pt aviatie dar cred ca intr-acolo ma indrept. respectele mele inca o data pentru toti care au colectii de orice fel legate de aviatie.
Sus In jos
deltadagger
Flight Level 300
Flight Level 300
deltadagger


Numarul mesajelor : 324
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/11/2009

Ce colectionati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: DIVERSE :: Aviation hobby :: Ce colectionati?   Ce colectionati? - Pagina 2 EmptyMier 10 Feb 2010, 12:29

De acord cu tine gmc-extreme.Aceeasi chestie am patit-o si eu cu spatiul.Oricat am strans parca tot as mai vrea.Cautam ceva hartoage si a trebuit sa rascolesc o gramada de reviste si alte alea.Doamne fereste sa ma mut...,iau casa-n spate Razz...glumeam Very Happy
Sus In jos
Gripen
Flight Level 200
Flight Level 200
Gripen


Numarul mesajelor : 252
Varsta : 52
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 06/01/2011

Ce colectionati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? - Pagina 2 EmptySam 12 Feb 2011, 15:29

Reinvii acest subiect la care nu s-a mai scris de... un an si doua zile. Colectionez mai multe chestii, unele care au legatura directa cu aviatia, altele care nu au. Am pe undeva pe-acasa colectia Modelism stransa de-a lungul mai multor ani pana i-au pus capat distanta, subiectele abordate si chiar si frecventa de aparitie. Am incercat si alte reviste de aviatie si o vreme am fost fidel lui Air Enthusiast. In plus, de-a lungul anilor am strans un numar frumusel de carti de imbarcare, dar pe astea nu le privesc ca pe o colectie, ci mai mult ca pe un memento al drumurilor facute.

Ce colectionati? - Pagina 2 12416442

Ceea ce nu-mi da pace insa de mai multi ani sunt decoratiile si printre astea am doua decoratii Virtutea Aeronautica, deci cu o clara legatura cu aviatia.

Ce colectionati? - Pagina 2 39594736

Nu e chiar colectie, dar in adolescenta am citit „Mermoz”, „Marele circ”, „Indraznetii inving” si alte carti cu si despre aviatie. Recent am (re)luat nuvelele lui Antoine de Saint Exupery. Apropo de carti despre aviatie, trebuie sa va povestesc o intamplare din urma cu doar doua saptamani. Eram intr-un magazin de mobila si pe raftul unui corp de biblioteca vad intre cartile vechi puse de decor ca sa nu lase rafturile goale Flygboken - Cartea zborului, o editie suedeza din anul 1945. Am rasfoit-o imediat si cum mi-a placut m-am dus glont la un vanzator. Dialogul ce a urmat le va fi munitie buna pentru pauzele de cafea cateva luni de-acum incolo.

- Sunt interesat de un articol mai neobisnuit din magazin... Ma intreb daca e de vanzare...
- Tot ce e expus in magazin e de vanzare. Ce te-ar interesa?
- Pai... o carte.
- O... carte?
- Da, o aveti pe raftul unei biblioteci. Este de vanzare?
- Trebuie sa vad despre ce e vorba.

Ajungem la raftul cu pricina

- Cartea asta, este de vanzare?
- Este un obiect de decor....
- Da, dar este de vanzare?
- Cred ca as putea sa o vand ca articol de intretinere. Are vreun pret?
- Da, pretul anticarului de la care ai luat-o acum nu stiu cati ani...
- Cat esti dispus sa dai pe ea?
- Dar tu cat ceri?
- Pai...

In fine, am incheiat tranzactia si am venit mandru cu "trofeul" acasa...

Ce colectionati? - Pagina 2 Flygboken1

Ce colectionati? - Pagina 2 Flygboken2
Sus In jos
Gripen
Flight Level 200
Flight Level 200
Gripen


Numarul mesajelor : 252
Varsta : 52
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 06/01/2011

Ce colectionati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? - Pagina 2 EmptyLun 14 Feb 2011, 18:29

Nu intamplator am pus imaginea cartii deschisa la paginile astea. Ma intreb daca nimeni nu a recunoscut avionul YR-PAX al lui Alexandru Papana intr-una dintre acrobatiile sale tipice. Prezenta imaginii intr-o carte suedeza m-a surprins si m-a bucurat in acelasi timp pentru ca a confirmat renumele pe care pilotul roman si-l facuse in perioada interbelica.

Ce colectionati? - Pagina 2 Papana
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ce colectionati? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Ce colectionati?
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Aviation Hobby-
Mergi direct la: