ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Ce colectionati?

In jos 
+17
Antoniu
gaudi
llobregat
RwO
valavia
electric
Vladut
VIC
Samyr444
eddyz
Virusu
andreos18
crizatu
bobocell
naiba
RATus
Nic
21 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Ce colectionati?
Zboruri
Ce colectionati? Vote_lcap11%Ce colectionati? Vote_rcap
 11% [ 32 ]
Modele in miniatura de avioane
Ce colectionati? Vote_lcap30%Ce colectionati? Vote_rcap
 30% [ 85 ]
Boarding cards
Ce colectionati? Vote_lcap10%Ce colectionati? Vote_rcap
 10% [ 29 ]
Safety-cards
Ce colectionati? Vote_lcap2%Ce colectionati? Vote_rcap
 2% [ 5 ]
Etichete de bagaje
Ce colectionati? Vote_lcap5%Ce colectionati? Vote_rcap
 5% [ 13 ]
Orare
Ce colectionati? Vote_lcap4%Ce colectionati? Vote_rcap
 4% [ 10 ]
Reviste
Ce colectionati? Vote_lcap14%Ce colectionati? Vote_rcap
 14% [ 39 ]
Vederi / poze
Ce colectionati? Vote_lcap13%Ce colectionati? Vote_rcap
 13% [ 36 ]
Alte obiecte
Ce colectionati? Vote_lcap11%Ce colectionati? Vote_rcap
 11% [ 34 ]
Total voturi : 283
 

AutorMesaj
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptyJoi 10 Ian 2008, 22:56

Daca va place aviatia in general, cu siguranta va place sa colectionati si anumite obiecte care au legatura mai mult sau mai putin cu acest domeniu.
Ce va place sa colectionati si cum a aparut aceasta pasiune? De cat timp aveti o colectie si cat de mare este ea?
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptyVin 11 Ian 2008, 00:22

modele f mult am adunat, chiar nu mai am loc de ele si incepe sa fie incomod Razz mai ales uc curatatul de praf... Razz

revistele le pretuiesc parca mai mult.. am o colctie de MODELISM de la primul numar pana acuma 5 ani aproape tot... f f utile planuri gramada apoi am ceva top gun-uri da nu mai respect deloc revista asta.. continut varza ... tot insista pe cate un avion 5 numere... apoi e aeromagazin care e oarecum promitator.. dar modelismul e de departe cea mai apreciata din colectie.

mai adun si insigne.. un chiar o caut de nebun si nu gasesc Sad e vorba de C-ul de argint al planoristilor.. chiar am castigata insigna aia la aeroclub dar nu se mai da fizic demult.. nici macar o diploma. amintire, nimic.. desi e ceva ce ar trebui sa-ti aduci aminte o viata... ( e o cumulare de 3 probe f grele care consider eu ca e primul test real in planorism - castigat inaltime 1000 metri, zbor de durata 5 ore , si zbor de distanta 50 km )

dar cel mai calumea , cel putin pentru mine, este sa am efectiv o bucata dintr-un avion.. ceva ce a zburat .. sunt tot felul de surse, de obicei la mitinguri.. la kecskemet se vad chestii tari.. pale din motoare cu reactie, casti etc.. eu am un tub pitot de mig 21 , sunt f mandru de el, din tot ce colectionez despre aviatie e preferatul meu..

voua mai exact ce va place sa colectionati?
Sus In jos
naiba
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 59
Localizare : CLJ
Data de inscriere : 13/01/2008

Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptyDum 13 Ian 2008, 11:18

Hehe...ce-am mai "adunat" eu are o mica legatura cu zborul: statii de radiocomunicatii (sunt radioamator) Smile
Ultima achizitie e un scanner radio...dar sunt cam dezamagit: e un pic "surd" Smile) (nu are sensibilitate suficienta).
Deci...cred ca ma incadrez la categoria "ALTELE" Laughing
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptyJoi 17 Ian 2008, 08:31

Doar 3% au votat safety cards? Come onnn Very Happy
Sus In jos
Nic
Administrator
Nic


Numarul mesajelor : 750
Varsta : 40
Localizare : München
Data de inscriere : 24/12/2007

Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptyJoi 17 Ian 2008, 08:41

AndreiC a scris:
Doar 3% au votat safety cards? Come onnn Very Happy

Adica doar 1 vot. Very Happy
Si eu m-am gandit sa incep sa le colectionez, dar mi se pare un pic ciudat sa "deposedez" avioanele de ele... mai ales ca sunt acolo pentru siguranta pasagerilor.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptyJoi 17 Ian 2008, 08:45

Din pacate nu mai stiu unde am pus safety cardsurile de la Air France si KLM 747, acolo scrie mare si subliniat: DO NOT REMOVE FROM AIRCRAFT
Sus In jos
bobocell
Membru activ
bobocell


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 34
Localizare : resita
Data de inscriere : 25/12/2007

Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptySam 09 Feb 2008, 16:59

eu si fratiorul meu am mai adunat ceva perne, paturi, boarding pass-uri, reviste, timetabel, ochelari de noapte Swiss, cani, pahare, pliculete cu sare, piper, servetele parfumate. Acusi luam un avion Smile)
Sus In jos
crizatu
Airport Level
Airport Level
crizatu


Numarul mesajelor : 47
Localizare : LRCL
Data de inscriere : 20/03/2008

Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptyJoi 20 Mar 2008, 15:24

Eu tin majoritatea boarding pass-urilor Smile
Sus In jos
http://crizatu.wordpress.com
andreos18
Flight Level 100
Flight Level 100
andreos18


Numarul mesajelor : 126
Data de inscriere : 19/02/2008

Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Pliante   Ce colectionati? EmptySam 12 Apr 2008, 11:02

Poate adesea s-a intamplat sa gasiti pliante de la dif companii aeriene eu le colectionez daca aveti si voi puteti posta Very Happy

Ce colectionati? Img_5540

Ce colectionati? Img_5541

Ce colectionati? Img_5542

Ce colectionati? Img_5543

Ce colectionati? Img_5544

Ce colectionati? Img_5545

Ce colectionati? Img_5546

Ce colectionati? Img_5547
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptyVin 25 Apr 2008, 13:33

ohoo.. eu am scarita de AN-2, fuzee de aripa de Foka 5, bord de MiG-15,consola manete gaz de AN-24, astea asa mai mari,
apoi colectia de machete care e intr-o continua crestere si dezvoltare, acum fiind preocupat sa fac tot ce a zburat in tara de prin 1930 incoace, si am inceput cu un PZL-7b
reviste modelism zeci de ele, top gun vechi, dar vorba lui ratus, sa o citeasca ei, toate aeromagazinurile aparute, BTW se pare ca iasa iar pe piata acum in mai,
mai am peste 100de carti de aviatie, fie manuale, romane, sau date tehnice... afise cat de multe,
o emblema pt combinezon cu MIG de care sunt foarte mandru,
si RATUUUS de unde ai luat Pitot ala? ca ma si spanzur! si nu imi spune kekcskemet ca si eu am fost acolo anu trecut Mad
Sus In jos
eddyz
Flight Level 100
Flight Level 100
eddyz


Numarul mesajelor : 167
Varsta : 37
Localizare : Canada
Data de inscriere : 06/04/2008

Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptyVin 25 Apr 2008, 14:07

Boarding cards in principiu.
Sus In jos
Samyr444
Airport Level
Airport Level
Samyr444


Numarul mesajelor : 90
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/02/2008

Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptyDum 02 Noi 2008, 15:53

Cel mai important obiect din colectia mea personala o casca originala de Mig-29.

Ce colectionati? Dsc05710

Inca una cu aeronavele pe care este utilizata si acesta casca.

Ce colectionati? Dsc05711
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Ce colectionez   Ce colectionati? EmptyVin 09 Ian 2009, 22:41

Colectii....


Mmm.... Sunt topit dupa companii aeriene si regulile lor.

Colectionez postere publicitare din reviste, ziare internationale si romanesti. Le tin pe toate la loc sigur. Nu vreau sa aiba nici cea mai mica cuta.
Mai am o uniforma de insotitor de zbor -nu-mi dau seama de la ce companie-, colectionez link-uri catre site-urile de aviatie cele mai spectaculoase, cum este si urmatorul: http://journeysofinspiration.klm.com/gb_en/index.php
Mai am si o colectie de publicitate televizata a mai multor companii aeriene (clipuri video-YouTube).

De asemenea mai detin si un set de foi cu regulamentul, reguli de zbor pentru echipajul navigant (FA) de la American Airlines.

Toate acestea inseamna mai mult decat ceea ce este vizibil. Inseamna sentimente si trairi. Parca toate emotiile sunt ascunse acolo si cand le deschid, toate iradiaza de acolo in sufletul meu.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptyVin 09 Ian 2009, 22:55

cele mai noi piese din colectia mea costumul de suprasarcina si casca de pailot Smile
Ce colectionati? DSC08197
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptyVin 09 Ian 2009, 23:42

si mig-u? ala-i pe platforma asa-i?
Sus In jos
Vladut
Airport Level
Airport Level
Vladut


Numarul mesajelor : 78
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptyMier 28 Ian 2009, 16:55

fuzee de IS 28 B2 , fuzee de IS 3, comanda declansator foka 5, paloniere foka 5(de la cluj) planorul era intr-o stare greu de imaginat.aruncat undeva langa cladirea scolii parapantistilor. cred ca acuma a putrezit de tot... in 2008 cand am fost la acrobatie la concurs nu mai ramasese aproape nimic din el.
1 proiectil de 12.7 posibil de la p38 Lightning
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptyMier 28 Ian 2009, 18:23

sant resturi de Foka la cluj? Suspect
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptyJoi 29 Ian 2009, 14:13

Eu mai colectionez pliculete de zahar din toata lumea, din toate barurile etc. In total cred, pana acum, ca am kilograme bune de zahar la plic... cateva cutii mari burdusite.

Am constatat ca am si pliculete aviatice - myair, turkish airlines, tarom cred ca si lufthansa si altele. Cand am timp, le pozez si le pun aici.

Rugaminte: cine zboara des si poate face asta,s a ceara de la stewardesa cate un plic de zahar si pentru mine, cu brandul companiei. Ofer la schimb bere la terasa.
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptyJoi 29 Ian 2009, 16:17

Eu colectionez machete, boarding cards si inca ceva ce nu are direct legatura cu aviatia.....monezi de toate felurile, cea mai veche este de origine otomana si e datata undeva in jurul anului 1300...asta doar ca sa ma laud Razz
Sus In jos
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptyVin 30 Ian 2009, 12:39

cutii de bere. din toata lumea. am peste 150, si pe toate le-am golit personal de continut.
asta e o poza de acum vreo 2 ani, o sa revin cu una actualizata.

Ce colectionati? Yomofk70817602uw0.th

P.S. Am si 2 cutii de bere luate din avion, un Heineken la 250 depe un zbor KLM MXP-AMS si o Macabee de la El-Al.
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
llobregat
Membru activ
llobregat


Numarul mesajelor : 756
Varsta : 32
Localizare : Bucharestork
Data de inscriere : 23/03/2008

Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptyVin 30 Ian 2009, 12:53

Foarte tare, sunt pline? cheers cheers cheers
Sus In jos
http://www.airbuzz.ro
RwO
Membru activ
RwO


Numarul mesajelor : 767
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 11/03/2008

Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptyVin 30 Ian 2009, 13:29

nope, m-am ocupat personal de asta. Laughing
Sus In jos
http://transeuroex.blogspot.com
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptyVin 30 Ian 2009, 17:05

Eu colectionez asa:

1. Magneti din toata lumea - usa mea de la frigider sta demult sa cada.
2. Lame de ras - niciodata nu stii cand ai putea avea nevoie de una Twisted Evil
3. Machete de avioane - si aici am pe mai multe caprarii: push-to-fit (cumparate din avion), machete de avioane americane din al doilea razboi mondial (gata ansamblate), machete ansamblate si vopsite de mine (kituri plastic)
4. Boarding pass-uri
5. Maruntis - monezi de prin toata lumea.
6. Suporturi halbe/sticle bere (Beer Coasters) - si aici sunt deschis la schimburi - am destule dubluri Wink
Sus In jos
Antoniu
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 219
Varsta : 79
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2009

Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptyLun 23 Feb 2009, 12:05

Colectionez ceasuri de bord de aeronave, nu are rost sa le expun aici deorece cei interesati le pot vedea pe linkul:
http://www.ceasornicar.ro/forum/viewtopic.php?f=15&t=5861
Sus In jos
deltadagger
Flight Level 300
Flight Level 300
deltadagger


Numarul mesajelor : 324
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/11/2009

Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Aviation hobby:Ce colectionati?   Ce colectionati? EmptySam 14 Noi 2009, 18:16

Salut.Pai in general tot ce tine de aviatie,adica:machete,documentatie aviatie,postere...etc.Referitor la machete pot sa spun ca am mai mult de o suta,cred.In general am inceput cu colectia Veb Plasticart care-mi place cel mai mult,fiind machetele copilariei.Colectionez machete cam de la 14 ani,prima fiind un Turbolet L-410 UVP Veb Plasticart la scara 1:100.Machetele se afla in anumite stadii:asamblate,neasamblate,beyond repair...astea din urma voiam sa le transform intr-un fel de cimitir de avioane Very Happy .Ma mai gandesc.In general in ultimii 10 ani,ca sa zic asa m-am axat pe documentatie si tot ce tine de aceasta:carti,reviste,postere,..etc.Piesa de rezistenta a colectiei este un calendar mecanic de perete"INTERFLUG-DDR",in stare buna.Mai jos 2 poze cu el

Ce colectionati? CalendarmecanicINTERFLUGDDR

Ce colectionati? Pic155

Am sa scotocesc prin colectie sa vad ce gasesc.Cu ocazia asta as vrea sa-i multumesc D-lui Matei,Dumnezeu sa-l odihneasca! ptr. chestiile inedite ce le-am gasit la dumnealui,candva.

Toate bune.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ce colectionati? Empty
MesajSubiect: Re: Ce colectionati?   Ce colectionati? Empty

Sus In jos
 
Ce colectionati?
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Aviation Hobby-
Mergi direct la: