ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat

In jos 
+3
Raduq
VIC
gaudi
7 participanți
AutorMesaj
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat Empty
MesajSubiect: Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat   Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat EmptyVin 01 Iun 2012, 19:34

Titlu: Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat cu un motor oprit! | EXCLUSIV
Sursa: Libertatea
Autor: Claudiu Pacearcă
Data: 01 iunie 2012

Citat :
La începutul lunii trecute, în ziua de luni, 7 mai, un avion ATR 42-500 al TAROM, înmatriculat YR-ATA, a aterizat în condiţii speciale pe Aeroportul Otopeni. Unul dintre motoare era oprit, iar acest lucru a fost surprins de un fotograf aflat în zonă. Deşi compania se fereşte să dea un răspuns, informaţiile aflate de Libertatea sunt de-a dreptul şocante!

În fotografia făcută de un cititor al Libertăţii se observă că elicea din dreapta nu se roteşte, semn, spun specialiştii, că motorul de pe acea parte nu funcţiona. În schimb, elicea din stânga a ieşit mai puţin clară în fotografie, deoarece se învârtea, semn că motorul din stânga a fost singurul care funcţiona în momentul aterizării. (fotografie trimisă de un cititor)

Mai mult aici

"Fotografia trimisa de un cititor" apare aici.
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat Empty
MesajSubiect: Re: Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat   Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat EmptyVin 01 Iun 2012, 20:02

OH DOAMNE!!!!! Cata intelepciune
Sus In jos
Raduq
Fotograf



Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/05/2008

Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat Empty
MesajSubiect: Re: Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat   Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat EmptyVin 01 Iun 2012, 20:19

"Cititorul" a oferit poza ziarului, sau a fost luata pur si simplu de pe forum?
Sus In jos
Balki
Moderator
Balki


Numarul mesajelor : 1683
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat Empty
MesajSubiect: Re: Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat   Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat EmptyVin 01 Iun 2012, 22:14

Duamne!!! bine ca s-a terminat totul cu bine, maica!!
Uite ca am mai aflat si eu ceva, mai exista ziarul Libercachea...inca! Surprinzator! Cred ca trustul obliga angajatii sa-l cumpere lol!
Sus In jos
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 62
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat Empty
MesajSubiect: Re: Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat   Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat EmptyVin 01 Iun 2012, 22:18

Raduq a scris:
"Cititorul" a oferit poza ziarului, sau a fost luata pur si simplu de pe forum?

asta era si intrebarea mea......oare cine ne va raspunde ? nu de alta dar ar fi bine sa clarificam situatia ...daca a fost data de " cititor "sau daca a fost " luata " poza de pe forum....
Sus In jos
gabi-737
Membru activ
gabi-737


Numarul mesajelor : 4453
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/12/2007

Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat Empty
MesajSubiect: Re: Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat   Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat EmptyVin 01 Iun 2012, 22:49

Ce mare aiureala ... daca "incidentul" s-a intamplat pe 7 mai si dupa aterizare pana acuma nici un pasager din acel avion nu a sarit la presa sa faca scandal e clar ca a fost o aterizare ca oricare alta. Daca ar fi fost cineva din avion alarmat s-ar fi aflat imediat...

Orice pilot e antrenat sa aterizeze cu un singur motor in conditii de siguranta, altii au aterizat cu bine si fara motoare.

E clar ca cineva e intr-o mare lipsa de subiecte.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat Empty
MesajSubiect: Aterizare intr-un motor YR-ATA 07 mai 2012 fotografii   Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat EmptyVin 01 Iun 2012, 23:52

De mutat va rog la topicul de stiri

Sa nu fie cu suparare ca am mai deschis un topic pentru chestia asta dar mi se pare important. Nu am vrut sa zic nimic pana nu vedeam daca e vreo reactie undeva. Din moment ce am vazut ca s-a deschis topic la Stiri din aviatie - https://romanian-spotters.forumgratuit.ro/t6666-piloii-unei-aeronave-tarom-au-reuit-sa-salveze-vieile-a-zeci-de-oameni-dupa-ce-au-aterizat , am decis sa spun si eu ce am de spus.
Din pacate nu am drepturi sa postez la stiri asa ca ocup un subiect nou aici:
Fotografiile sunt "luate de pe forum", poza cu YR-ATA intreg este proprietate personala, iar cea cu prim-planul pe partea din fata a avionului este proprietatea unui alt coleg de forum care a fost cu mine la spotting in ziua de 07 mai 2012. Nu o sa-i dau numele aici, fiindca nu am acordul lui dar nu e greu sa isi dea cineva seama de cine este vorba.
Fotografiile NU au fost trimise/vandute/donate de nici unul dintre noi doi catre Libertatea sau orice alt pseudojurnalist din Romania sau de oriunde. Ele sunt publice, ca si celelalte fotografii de pe forum, dar asta nu da dreptul nimanui sa le foloseasca mai ales in scopul in care au fost folosite in cazul de fata.
Sus In jos
valavia
Administrator
valavia


Numarul mesajelor : 2881
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2008

Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat Empty
MesajSubiect: Re: Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat   Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat EmptySam 02 Iun 2012, 10:43

De vreo 2 ani incoace, cand vad semnatura acelui asa zis reporter ma apuca o durere de cap numai cu gandul la ineptiile pe care le poate scrie. Ma bucur sa vad ca in comentariile articolului lumea il face cu ou si cu otet, si pe el si fitzuica aia de doi bani! Poate asa intelege si omul ca tre sa scrie articole adevarate nu plasmuiri ale imaginatiei lui. In fine, de ne luat in seama articolul ci doar minciuna de la care pleaca acesta si felul in care se face jurnalism in RO...cum poti sa spui ca ai primit poza cand de fapt ai furat-o? Si hotie si minciuna!


Ultima editare efectuata de catre valavia in Mier 13 Iun 2012, 00:26, editata de 1 ori
Sus In jos
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 62
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat Empty
MesajSubiect: Re: Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat   Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat EmptySam 02 Iun 2012, 13:29

da....banuiam eu ca " reporterul " care a " scris articolul " pe linga ca este " reclamagiu " de meserie .....stie el la ce fac referire aici , ca sigur citeste si el ce se scrie pe acest forum, acum il putem califica si persoana care copiaza ( a se citi fura ) si dezinformeaza ( a se citi minte ) ca poza folosita de el in articol ar fi fost " donata " de un "cititor ".
Fara a instiga pe cineva , cred ca cel a carui poza a fost folosita in articol ar trebui sa faca demersurile necesare pentru ca cel vinovat de " copiere si folosire a unei poze " fara acceptul fotografului sa fie tras la raspundere pentru acest fapt.
Sus In jos
gaudi
Membru activ
gaudi


Numarul mesajelor : 1152
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti / Bucuresti
Data de inscriere : 17/07/2008

Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat Empty
MesajSubiect: Re: Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat   Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat EmptySam 02 Iun 2012, 15:11

Titlu: Discuţiile dintre turnul de control şi pilotul avionului care a aterizat cu un singur motor: "Am avut probleme tehnice şi a trebuit să-l oprim" | AUDIO
Sursa: Libertatea
Autor: Claudiu Pacearcă
Data: 02 iunie 2012

Citat :
Deşi noi cerusem detalii încă de la începutul lunii: “În urma investigaţiei tehnice efectuate a rezultat că a existat un defect de indicaţie – motorul 2 nu a avut nici un defect sau comportament anormal -, doar o problemă de informaţii eronate transmise echipajului referitoare la turaţie. Rectificarea defectului a constat în înlocuirea unui indicator în cabina de pilotaj şi ulterioare acţiuni de curăţare a unor senzori”.

Cert e că piloţii au fost eroii zilei de 7 mai, când au oprit la timp motorul drept al aeronavei ATR 42, înmatriculată YR-ATA, reuşind să transforme totul într- un eveniment aparent banal: aterizare cu motorul oprit.

Iată convorbirea care a avut loc între comandant şi turn:

Turnul de control: - ROT632V (n.r. - zborul TAROM Satu Mare-Bucureşti), aveţi probleme?
Pilot TAROM: - Nişte probleme tehnice la motor şi a trebuit să-l oprim…
TC: - Dacă aveţi nevoie de ceva la sol, vă rog să-mi spuneţi.
PT: - Negativ!

Articolul complet

Epic. O "ancheta" marca Libertatea. cheers
Sus In jos
Continut sponsorizat





Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat Empty
MesajSubiect: Re: Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat   Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat Empty

Sus In jos
 
Piloţii unei aeronave TAROM au reuşit să salveze vieţile a zeci de oameni după ce au aterizat
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Pilotii exclusi de la sefia TAROM
»  Un Boeing 747 a aterizat de urgenta la San Francisco dupa ce unul dintre motoare a luat foc
» Un Airbus A380 a aterizat de urgenta la Singapore din cauza unei avarii produse in timpul zborului
» Un Avion a aterizat de urgenta dupa ce doi tineri se certau la bord
» O cursă Tarom pe ruta Bucureşti-Timişoara, anulată din cauza unei defecţiuni

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: