ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis

In jos 
+13
iulias
Alex_tm
gisurvey
lrbc
YR-197
Voicu
Valy
electric
YR-SND
claudiu_ne2000
eugen
Rafale
aspirator
17 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
lrbc
Fotograf
lrbc


Numarul mesajelor : 1823
Varsta : 110
Localizare : Bacău
Data de inscriere : 08/05/2009

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptyLun 25 Iun 2012, 19:31

In general, aviatia usoara si aerocluburile folosesc 123.450. O sa vedeti daca asta va fi folosita si acolo.
Sus In jos
gisurvey
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 19
Varsta : 25
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 10/12/2009

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptyMar 26 Iun 2012, 17:49

Coodonatele sunt ale pistei.
Evolutiile aviatice am inteles ca vor avea loc deasupra apei, zona principala a spectatorilor fiind malul sudic al lacului - cred/sper ca va exista dirijarea circulatiei+parcari duminica.
Frecventa folosita va fi cea a aeroportului Caransebes (fost): 125.850MHz si/sau 123.45MHz.
Mai multe info si mai sigure dupa briefingul de sambata.
Sus In jos
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 61
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptyMar 26 Iun 2012, 23:46

multumim gisurvey pentru informatii .
Asteptam " ultimele stiri " dupa briefingul de simbata !
Sus In jos
YR-SND
Flight Level 300
Flight Level 300
YR-SND


Numarul mesajelor : 321
Varsta : 32
Localizare : Tmisoara
Data de inscriere : 13/12/2008

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptyMier 27 Iun 2012, 13:49

Multumim Alec, (YR-5222 Very Happy)
Voi fi pe 125.85 si 123.45 Razz
Asteptam info dupa briefing'ul de sambata si transmitei salutari la Sorin.
Sus In jos
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 34
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptyMier 27 Iun 2012, 14:53

Salutare..

N`am mai scris de ceva timp pe forum, din mai multe cauze, facultatea...licenta...job`ul s.a.m.d!! Smile

Am putea face o lista cu cine vine...sau care ar dori sa vina, si nu au transport. Dar sa si stabilim un meeting point, sa fim mai multi!!! Smile Eu m`am gandit sa ne intalnim in fata la muzeul Traian Vuia, din localitatea cu acelasi nume, pe la ora 9:30 - 10!!

Astept propuneri.. Smile

ALecsu`
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
aspirator
Flight Level 100
Flight Level 100
aspirator


Numarul mesajelor : 125
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/02/2012

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptyMier 27 Iun 2012, 18:53

Am mai aflat azi ceva informatii .... Zona amenajata pentru spectatori este la debarcader, undeva in stanga dupa baraj. Exact unde vine locul nu stiu ca nu am mai fost de ceva ani pe acolo. Vor fi insa persoane care vor dirija traficul (jandarmi, politie, organizatori) asa ca nu va fi greu de gasit. Parcarea auto va fi amenajata tot in zona debarcaderului pe stanga si pe dreapta drumului de acces. Terenul pentru decolare/ aterizare va fi tot acolo, langa parcare ... exact unde nu stiu, insa ce stiu este ca de la ora 15 cand se termina programul vor putea fi vizitate avioanele si ceva tehnica a ISU Banat. Sper eu (ca am uitat sa intreb) ca vom vedea si un EC 135 al SMURD si un Mi-8 al Unitatii Speciale de Aviatie (desi cred ca voi ramane doar cu speranta Very Happy ). Oricum am de gand sa ajung acolo cu cel putin o ora inainte.
Sus In jos
http://www.aviatim.ro
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 61
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptyMier 27 Iun 2012, 22:05

multumim aspirator pentru informatii ! king
Sus In jos
YR-SND
Flight Level 300
Flight Level 300
YR-SND


Numarul mesajelor : 321
Varsta : 32
Localizare : Tmisoara
Data de inscriere : 13/12/2008

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptyMier 27 Iun 2012, 23:44

Aceasta este zona
1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 2ij12xy

Tot nu inteleg unde va fi amenajata pista, (sa fie la caransebes?). Asteptam totusi informatii de la gisurvey
Sus In jos
aspirator
Flight Level 100
Flight Level 100
aspirator


Numarul mesajelor : 125
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/02/2012

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptyJoi 28 Iun 2012, 08:01

Pista va fi, desi cred ca este deja, amenajata tot in zona debarcaderului, pe langa zona unde va fi parcarea. Exact unde in momentul asta nu as putea spune, dar nu foarte departe in contextul in care ulterior se vrea si o mica expozitie (daca se poate numi asa vizitarea avioanelor). O sa ne lamurim la fata locului.
Sus In jos
http://www.aviatim.ro
YR-SND
Flight Level 300
Flight Level 300
YR-SND


Numarul mesajelor : 321
Varsta : 32
Localizare : Tmisoara
Data de inscriere : 13/12/2008

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptyJoi 28 Iun 2012, 14:42

Eu merg destul de des, si pe langa debarcader nu este nici o pista, eventual una in localitatea Traian Vuia, dar nu sunt sigur.
Sus In jos
aspirator
Flight Level 100
Flight Level 100
aspirator


Numarul mesajelor : 125
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/02/2012

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptyJoi 28 Iun 2012, 14:55

Ieri cand am vorbit cu cei de la Agentia de Parasutism (cei care organizaeaza) mi-au zis ca pe acolo va fi amenajat un teren pentru decolare/aterizare. Acum ca o fi sau nu asa .... ramane sa vedem duminica. Oricum cred ca e mai putin important aspectul asta. E adevarat ca nu ar strica o fotografie, doua la decolare/aterizare ....
Dar pana la urma nu strica nici o surpriza Very Happy
Sus In jos
http://www.aviatim.ro
iulias
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 5
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/01/2011

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: AeroNautic Show Surduc 2012   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptyVin 29 Iun 2012, 11:42

Ajuns la cea de-a treia ediție, Aeronautic Show Surduc 2012 are loc pe data de 1 iulie 2012, fiind un festival care se desfășoară în două medii distincte: aerul și apa.
Este primul eveniment aeronautic din județul Timiș care combină acrobațiile aeriene cu cele nautice, deasupra lacului Surduc – cel mai mare din județ. Cu ajutorul elitei piloților de înaltă acrobație, aerul și apa devin pe parcursul celor 4 ore de spectacol AeroNautic scena pe care pilotajul se transformă în artă. Piloții pregătesc evoluții spectaculoase, care fac legătura dintre cer și apă printr-o suprapunere elegantă a demonstrațiilor nautice și a celor aeriene astfel încât spectatorul nu va sesiza momentele de trecere dintre cele doua medii atât de diferite.
Pe lista participanților se numără: IACĂRII ACROBAȚI – singura echipă privată de acrobație din România, care vor zbura pe avioanele YAK 52TW fabricate în România, CARPATAIR TRAINING, INSPECTORATUL PENTRU SITUAȚII DE URGENȚĂ “BANAT” AL JUDEȚULUI TIMIȘ, FLYCOMPANY, CRUCEA ROȘIE TIMIȘ, EAGLE, BALLOONY, PARAMOTOR CLUB TIMIȘOARA, FEDERAȚIA DE PARAȘUTISM DIN REPUBLICA MOLDOVA, BLUE SKY ARAD, YACHT CLUB REGAL ROMÂN ȘI YACHT CLUB MIRCEA, CORPORATE GAMES ȘI AEROCLUBUL ROMÂNIEI.

Organizator: Agenția de Parașutism

AeroNautic Show Surduc 2012 este un eveniment promovat de Asociația ”Aripi Românești”.


Iulia Șomcutean
Junior PR Assistant
Asociația ”Aripi Românești”
E-mail: pr@aripiromanesti.ro
Web: http://www.aripiromanesti.ro
Sus In jos
Valy
Airport Level
Airport Level
Valy


Numarul mesajelor : 71
Varsta : 49
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 25/10/2008

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptyVin 29 Iun 2012, 19:52

Am fost in cercetare si am informatii "calde"

Zona zero e la debarcader, cu intrare pe la Centrul de studii Biblice,se cosea iarba in zona ,probabil pentru amenajarea parcarii. Acolo pe o zona relativ mica va fi probabil mare inghesuiala...

Am descoperit terenul de zbor,la 500 m de intrarea de mai sus,incepe langa sosea si se intinde vre-o 400m spre lac. Tocmai se marca cu var zona de aterizare/decolare si erau doi iacari parcati. Din pacate le-am pozat cu telefonul,scuzati calitatea...

Am discutat cu unul dintre organizatori,si se pare ca vor fi doar doua Yak-uri 52TW. Si nu prea va fi naval, fiindca velierii nu sunt prea seriosi...Maine(sambata ) se asteapta si sosirea altor participanti si ceva antrenament in vederea show-ului de duminica.

Zona de la debarcader e buna pentru spotteri,are ca fundal muntele impadurit ,un fel de mini Zeltweg...

Va fi canicula!!!

Sa va bucurati de spectacol!

Vali

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Surduc1

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 2ij12xy


Ultima editare efectuata de catre Valy in Vin 29 Iun 2012, 20:04, editata de 1 ori
Sus In jos
shouriken
Administrator
shouriken


Numarul mesajelor : 3451
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/04/2009

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptyVin 29 Iun 2012, 19:59

Valy a scris:
Am fost in cercetare si am informatii "calde"
Merci de info. Va ajunge acolo si o mica echipa din Bucuresti!

Liviu
Sus In jos
YR-SND
Flight Level 300
Flight Level 300
YR-SND


Numarul mesajelor : 321
Varsta : 32
Localizare : Tmisoara
Data de inscriere : 13/12/2008

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptyVin 29 Iun 2012, 23:21

Multumim de informatii valy. Eu maine ajung acolo, va tin la curent cu tot ce se intampla si eventuale locuri de spotting.
Eventual mai primim informatii sigure de la gisurvey Very Happy
Sus In jos
claudiu_ne2000
Flight Level 300
Flight Level 300
claudiu_ne2000


Numarul mesajelor : 301
Varsta : 48
Localizare : DEVA
Data de inscriere : 10/09/2009

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptySam 30 Iun 2012, 00:51

sper... ca tot o sa fie ceva frumos pana la urma...din cate vad eu intre organizatori sunt si niste baloane...dar de performat nu vad sa aibe ceva in program.

Valy multumesc de info. sper sa ne vedem prin zona...
Sus In jos
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 61
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptySam 30 Iun 2012, 13:38

....a plecat si YR-BLU catre Surduc......

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Dsc2915sa11viv

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Dsc2929sa11

Sus In jos
YR-197
Flight Level 400
Flight Level 400
YR-197


Numarul mesajelor : 799
Varsta : 62
Localizare : Arad
Data de inscriere : 08/10/2009

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptySam 30 Iun 2012, 16:27

mergeti la meeting,sa vedeti 16 parasuti...picati din YR-BLU !
ghici de unde este ei scratch
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptySam 30 Iun 2012, 19:36

Ei este de la BLU! Merit berea ca am ghicit?
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Voicu
Moderator
Voicu


Numarul mesajelor : 2513
Varsta : 61
Localizare : Arad - ARW - LRAR
Data de inscriere : 28/12/2007

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptySam 30 Iun 2012, 21:45

...." comunicat de presa " - prin telefon - de la Liviu /shouriken....

Loc de intilnire pentru spotteri .... ( cei care doresc ) la standul de machete avioane , linga un autobuz de culoare galbuie.....
Sus In jos
Alex_tm
Moderator
Alex_tm


Numarul mesajelor : 1835
Varsta : 34
Localizare : TIMISOARA - BANAT
Data de inscriere : 15/01/2009

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptySam 30 Iun 2012, 23:19

DONE!!Very Happy
Sus In jos
http://fanviola.piczo.com/?cr=5
gisurvey
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 19
Varsta : 25
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 10/12/2009

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptyDum 01 Iul 2012, 01:36

Mai bine mai tarziu... Smile

Pista e acum marcata, se vede de la drum - pozitie putin mai estica fata de cea indicata pe una din imaginile de mai sus. Erau deja venite 3 YAK-uri si AN-ul pentru parasutisti.
Zona pentru evolutii este deasupra lacului, mai mult in partea de vest, asa cum este indicat pe aceeasi imagine.
Maine va veni si cam toata lumea de la Cioca, adica vreo 6 ulm-uri.
Frecventa de lucru este cea de la Deva - 119.700.
Sus In jos
claudiu i
Flight Level 100
Flight Level 100
claudiu i


Numarul mesajelor : 140
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/02/2010

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptyDum 01 Iul 2012, 17:24

Alo! "Detasamentul" Fardea?

Haideti cu relatarile/ pozele ca astia "lenesii" ramasi acasa nu mai avem rabdare... Rolling Eyes
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptyDum 01 Iul 2012, 17:55

TV Digi24 spune, foarte vag, ceva despre o aterizare fortata. Sper ca e vorba de o exprimare gresita, ca de obicei. La lte posturi nu am prins stirea, semn ca nu e ceva grav.
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
YR-SND
Flight Level 300
Flight Level 300
YR-SND


Numarul mesajelor : 321
Varsta : 32
Localizare : Tmisoara
Data de inscriere : 13/12/2008

1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 EmptyDum 01 Iul 2012, 18:41

Nu stim exact ce a fost, unul din paramotoarele biloc ca cazut in apa in timpul unei evolutii la joasa inaltime, pilotul este ok (cu o sperietura zdravana sigurat) i-ar paramotorul are doar palele rupte, mai multe detalii nu stim.
Nu sunt in masura sa zic din ce cauza, ci doar ce s-a intamplat.
Sus In jos
Continut sponsorizat





1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 1 iulie, Fârdea, Jud. Timis   1 iulie, Fârdea, Jud. Timis - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
1 iulie, Fârdea, Jud. Timis
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Antonov An-2
» Consiliul Judeţean Timiş îşi cumpără elicopter
» Becicherecul Mic (Jud. Timis) - West Copter Base (Ka-26)
» AEROPORTUL TRAIAN VUIA/TIMISOARA - STIRI - DISCUTII
» Servici medical militar de urgenta in Timis

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Demonstratii aeriene - Airshows :: Demonstratii aeriene - 2012-
Mergi direct la: