ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova

In jos 
+12
Griff
Boeing777-300
petrudimoff
cipi_TM
Alex_tm
mihaiatanasie
Bestian
allex
loplo
gaudi
CalinCLJ
Mengelaus
16 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova   O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 EmptyMar 14 Feb 2012, 12:08

Ai perfecta dreptate.
Sus In jos
petrudimoff
Fotograf



Numarul mesajelor : 1677
Varsta : 51
Localizare : Cluj-Napoca, Romania
Data de inscriere : 05/04/2010

O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova   O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 EmptyMar 14 Feb 2012, 12:20

Boeing777-300 a scris:
of, of...viteji mai suntem in fata tastaturii.

in cazul in care te referi la mine , de unde stii tu ca sunt viteaz numai in fata tastaturii ?

Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova   O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 EmptyMar 14 Feb 2012, 12:21

e irelevant a ce mirosea pe acolo. orice miros de natura chimica/electrica il face pe om sa se gandeasca la incendiu pe buna dreptate.
eu incerc sa va explic situatia din perspectiva pasagerului de rand. de aceea, nu mi se pare exagerata reactia lor.
eu presupun ca ei cand s-au referit la gaz, s-au referit la combustibilul fluid gaz. asa au mirosit ei atunci, asta nu inseamna ca a fost vorba de asa ceva.

sa iesi de pe pista la decolare e un incident serios. mai serios decat aterizarea fara jamba, pe pista spumata cu pompierii gata sa intervina.
Sus In jos
petrudimoff
Fotograf



Numarul mesajelor : 1677
Varsta : 51
Localizare : Cluj-Napoca, Romania
Data de inscriere : 05/04/2010

O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova   O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 EmptyMar 14 Feb 2012, 12:24

Eu inteleg ca situatia e grava si sunt convins ca se putea termina crunt pentru toti cei din avion, dar in acelas timp nu imi place cand se exagereaza. Eu , sincer as fi bucuros ca am scapat ca de multe alte ori cand m-am aflat in niste situatii dramatice.
Sus In jos
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova   O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 EmptyMar 14 Feb 2012, 12:27

Nimeni nu a zis ca nu ai dreptate, Boeing. Frica si instinctul de a ramine in viata sint reflexe foarte puternice intiparite in noi. In momentele alea creierul iti poate juca feste, vezi acea saritura de la 3 metri, poti simti diverse mirosuri sau poti sa ai alte senzatii care sa te indemne sa iesi cat mai repede de acolo. Nu vreau sa ma intelegeti ca nu cred ca acei pasageri nu ar fi simtit miros de petrol (sau gaz cum zic ei) ci zic doar ca exista posibilitatea sa se fi exagerat un pic.
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova   O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 EmptyMar 14 Feb 2012, 12:36



exagerarea face parte din joc la orice incident aviatic. am explicat cum se ajunge la ele, pe fondul sperieturii si al lipsei de cunostinte.
insa, chiar si cu exagerarile de rigoare incidentul asta e unul serios. nu-l bagatelizati. sa iesi de pe pista la decolare e un incident serios.
are cineva idee in ce moment au parasit pista, cand de departe erau pe pista? la ce viteza?


Sus In jos
mariusoctavian1
Membru activ
mariusoctavian1


Numarul mesajelor : 266
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/04/2009

O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: re   O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 EmptyMar 14 Feb 2012, 12:50

Imi permit sa va rog ceva: haideti sa comentam,daca avem ceva de comentat,dupa finalizarea anchetei!
Sunt sigur ca acei oameni care se ocupa de aceasta sunt cu mult mai priceputi decit noi!
Sus In jos
cipi_TM
Membru activ
cipi_TM


Numarul mesajelor : 1409
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova   O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 EmptyMar 14 Feb 2012, 12:55

Griff a scris:
Edit: postul numarul 1001 Very Happy
Felicitari pentru postul cu numarul 1000....1001....
Sus In jos
MRares
Fotograf
MRares


Numarul mesajelor : 758
Varsta : 45
Localizare : Hell
Data de inscriere : 27/08/2011

O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova   O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 EmptyMar 14 Feb 2012, 13:19

Boeing777-300 a scris:
e irelevant a ce mirosea pe acolo. orice miros de natura chimica/electrica il face pe om sa se gandeasca la incendiu pe buna dreptate.
eu incerc sa va explic situatia din perspectiva pasagerului de rand. de aceea, nu mi se pare exagerata reactia lor.
eu presupun ca ei cand s-au referit la gaz, s-au referit la combustibilul fluid gaz. asa au mirosit ei atunci, asta nu inseamna ca a fost vorba de asa ceva.

sa iesi de pe pista la decolare e un incident serios. mai serios decat aterizarea fara jamba, pe pista spumata cu pompierii gata sa intervina.

Aici ai dreptate, nu ai vrea sa stii ce reactie am avut cand mi-au sarit airblegurile la masina si s-a umplut toata de fum..... am sesizat doar ca masina ii plina de fum.... fum care era praf... dar.... adrenalina.... Si aici fara sa ma refer la B777 (am dat quote) pot sa spun ca s-a ajuns la faza la care vrem sa fim mai catolici decat papa.... si asteptam de la niste ziaristi a caror IQ bantuie prin groapa Marianelor sa die inteligenti si sa nu considere ca avionul functioneste pe baza de pisat de urangutan schiop rezultat din imperecherea unui pix cu arborele cotit de la APU....
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova   O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 EmptyMar 14 Feb 2012, 16:15

Eu sunt curios de ce nu mai sunt elici la motoare.
Sus In jos
mariusoctavian1
Membru activ
mariusoctavian1


Numarul mesajelor : 266
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/04/2009

O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova   O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 EmptyMar 14 Feb 2012, 17:28

eugen a scris:
Eu sunt curios de ce nu mai sunt elici la motoare.

Au "zburat" !
Sus In jos
fularU
Fotograf
fularU


Numarul mesajelor : 1725
Varsta : 56
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 22/04/2009

O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova   O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 EmptyMar 14 Feb 2012, 19:10

mariusoctavian1 a scris:
eugen a scris:
Eu sunt curios de ce nu mai sunt elici la motoare.

Au "zburat" !

INTENTIONAT ! Pilotii au luat aceasta hotarare !!!
Sus In jos
mariusoctavian1
Membru activ
mariusoctavian1


Numarul mesajelor : 266
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/04/2009

O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova   O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 EmptyMar 14 Feb 2012, 19:21

fularU a scris:
mariusoctavian1 a scris:
eugen a scris:
Eu sunt curios de ce nu mai sunt elici la motoare.

Au "zburat" !

INTENTIONAT ! Pilotii au luat aceasta hotarare !!!

Wink fularU stie!
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova   O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 EmptyMier 15 Feb 2012, 22:50

Cateva detalii in plus puse la dispozitie de noul nostru coleg, Geordan, de pe blogul personal:

http://capramea.blogspot.com/2012/02/noutati-de-pe-aeroportul-din-craiova.html
Sus In jos
CalinCLJ
Membru activ



Numarul mesajelor : 1031
Varsta : 61
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 15/10/2008

O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova   O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 EmptyMier 15 Feb 2012, 22:59

Mengelaus a scris:
Cateva detalii in plus puse la dispozitie de noul nostru coleg, Geordan, de pe blogul personal:

http://capramea.blogspot.com/2012/02/noutati-de-pe-aeroportul-din-craiova.html

Poate pun o intrebare de tampit dar ...ce s-a intamplat cu trenul de aterizare?
Sus In jos
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova   O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 EmptyMier 15 Feb 2012, 23:47

Dupa cate imi dau eu seama, zapada e atat de mare, incat ajunge la motor. Daca la asta te referi. Jamba e complet in zapada.
Sus In jos
mihaiatanasie
Membru activ
mihaiatanasie


Numarul mesajelor : 2388
Varsta : 66
Localizare : Rosiorii de Vede & Brasov
Data de inscriere : 27/06/2008

O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova   O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 EmptyJoi 16 Feb 2012, 09:57

Eu revin la discutia despre elici, cu o remarca a unui elev de-al meu: ce noroc ca nici o pala nu a lovit fuselajul avionului, oare ar fi putut sa-l strapunga si sa provoace victime?
Sus In jos
http://unursinnoras.blog-gratuit.ro/
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova   O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 EmptyJoi 16 Feb 2012, 10:54

Din cate stiu eu nu. Nu m-am uitat cu atentie la Saab, dar la Atr zona de fuselaj din dreptul elicelor este ranforsata, tocmai pentru a evita un asemenea accident. Ma gandesc ca si la Saab e la fel.
Sus In jos
cipi_TM
Membru activ
cipi_TM


Numarul mesajelor : 1409
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/10/2008

O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova   O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 EmptyJoi 16 Feb 2012, 13:39

Titlu: Avionul Carpatair care a fost avariat ieri în urma incidentului de pe aeroportul Craiova va fi dus la fabrica de avioane
Sursa: http://www.adevarul.ro/locale/craiova/craiova-avion-incident_aviatic-reparatii-carpatair-fabrica_de_avioane_0_646135815.html
Autor: Andreea Mitrache
Data: 14.02.2012

Citat :
Avionul Carpatair care a fost avariat ieri în urma incidentului de pe aeroportul Craiova va fi dus la fabrica de avioane

O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 39357489
Aeronava a fost dus în curtea fabricii de Avioane din Craiova

Lucrători din cadrul fabricii de avioane din Bănie sunt în acest moment pe pista aeroportului din Bănie şi încearcă, alături de reprezentanţii Carpatair, să execute manevrele pentru transportarea avionului model SAAB 2000 la Avioane SA.

Reprezentanţii fabricii de avioane din Bănie au declarat că au fost solicitaţi să intervină pentru ridicarea, transportul şi repararea aeronavei avariate ieri dimineaţă, în urma incidentului aviatic de pe aeroportul din Craiova. „Deocamdată am primit doar această solicitare, nu ştim dacă se va încheia un contract”,a spus Victor Peţa, lider de sindicat în cadrul Avioane SA, precizând că aeronava va fi dusă la fabrica de avioane.....
Sus In jos
eugen
Membru activ
eugen


Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 50
Localizare : Arad, LRAR
Data de inscriere : 30/04/2008

O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova   O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 EmptyJoi 16 Feb 2012, 15:37

mihaiatanasie a scris:
Eu revin la discutia despre elici, cu o remarca a unui elev de-al meu: ce noroc ca nici o pala nu a lovit fuselajul avionului, oare ar fi putut sa-l strapunga si sa provoace victime?
Eu ma gandesc la faptul ca daca au fost largate, sistemul de largare nu permite ca acestea sa loveasca fuselajul. Am I right?
Sus In jos
Continut sponsorizat





O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova   O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
O aeronava SAAB 2000 a iesit de pe pista la Craiova
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» O aeronavă Tarom a ieşit de pe pista aeroportului din Iaşi la aterizare - http://www.realitatea.net/
» YR-ATS iesit de pe pista la LIRF
» Airbus 310 iesit de pe pista in Sudan
» Saab 2000 al Carpatair avariat la Timisoara
» ERJ 145 iesit de pe pista la Istanbul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Stiri din aviatie - Aviation News-
Mergi direct la: