ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Sfarsitul lui Ionel Ghica, primul aviator roman care a traversat Asia in zbor.

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Sfarsitul lui Ionel Ghica, primul aviator roman care a traversat Asia in zbor. Empty
MesajSubiect: Sfarsitul lui Ionel Ghica, primul aviator roman care a traversat Asia in zbor.   Sfarsitul lui Ionel Ghica, primul aviator roman care a traversat Asia in zbor. EmptyJoi 01 Sept 2011, 19:11

Moartea, din supradoza de droguri, a aviatorului Ionel N. Ghica

Citat :
Luni, 30 mai 1932 orele nouă deceda ,,în chinuri groaznice’’ la Spitalul Colentina din Bucureşti, în urma unei supradoze de stupefiante, ceea ce am putea numi o adevărată celebritate a epocii, aviatorul Ionel N. Ghica (Ghika)...
Sus In jos
horia
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 255
Data de inscriere : 07/02/2009

Sfarsitul lui Ionel Ghica, primul aviator roman care a traversat Asia in zbor. Empty
MesajSubiect: Re: Sfarsitul lui Ionel Ghica, primul aviator roman care a traversat Asia in zbor.   Sfarsitul lui Ionel Ghica, primul aviator roman care a traversat Asia in zbor. EmptyJoi 01 Sept 2011, 19:15

Stiri can can din perioada interbelica.Domnul Antonu va poate confirma ca sunt fantezii!

P.S. Pe acel site apare si o poza din colectia mea, cea cu Bazu, pe care nu-mi amintesc sa mi-o fi cerut-o cei de acolo. A fost luata de pe ceasuripentruromania.ro
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Sfarsitul lui Ionel Ghica, primul aviator roman care a traversat Asia in zbor. Empty
MesajSubiect: Re: Sfarsitul lui Ionel Ghica, primul aviator roman care a traversat Asia in zbor.   Sfarsitul lui Ionel Ghica, primul aviator roman care a traversat Asia in zbor. EmptyJoi 01 Sept 2011, 21:20

Imi pare rau daca or fi pure fantezii... Eu am luat-o ca atare, neavand cum sa le verific temeinic in asa scurt timp. Neutral
Sus In jos
horia
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 255
Data de inscriere : 07/02/2009

Sfarsitul lui Ionel Ghica, primul aviator roman care a traversat Asia in zbor. Empty
MesajSubiect: Re: Sfarsitul lui Ionel Ghica, primul aviator roman care a traversat Asia in zbor.   Sfarsitul lui Ionel Ghica, primul aviator roman care a traversat Asia in zbor. EmptyVin 02 Sept 2011, 00:09

Te cred. Acest articol cu multe citate din ziarele vremii, care eu cred ca erau din Universul, dau o nota de credibilitate. Ghika suferea de o boala de plamani, boala foarte raspnadita mai ales la pilotii din perioada primului razboi mondial datorita conditiilor in care se zbura atrunci. Se poate sa fii facut o aprindere sau altceva.. si de aici la o stire de senzatie nu a fost decat un pas!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sfarsitul lui Ionel Ghica, primul aviator roman care a traversat Asia in zbor. Empty
MesajSubiect: Re: Sfarsitul lui Ionel Ghica, primul aviator roman care a traversat Asia in zbor.   Sfarsitul lui Ionel Ghica, primul aviator roman care a traversat Asia in zbor. Empty

Sus In jos
 
Sfarsitul lui Ionel Ghica, primul aviator roman care a traversat Asia in zbor.
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Prince Ionel Ghica
» Primul zbor A320 NEO
» 50 ani de la primul zbor in cosmos
» Aerodromul Tuzla - primul aerodrom privat care a primit vizita reprezentantilor ICAO
» Braşoveanul care a inventat primul avion electric şi a uimit lumea cercetării

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: