ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial)

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial) Empty
MesajSubiect: Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial)   Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial) EmptyMier 29 Iun 2011, 14:38

Am primit de la o ruda o fotografie veche - e vorba de fiica celui in dreptul caruia e scrijelita sagetuta, a fost fratele bunicului meu. Am inteles ca el fusese trimis la Odessa sa lupte, deci exista posibilitatea ca acolo sa fie facuta poza. Avionul nu cred ca apartine RRoAF, dar n-am putut sa-i identific tipul sau proprietarul dupa vreo jumatate de ora de cautari prin flotele RRoAF si Luftwaffe (m-am gandit la Batalia de la Odessa, 1941).

Poate cineva identifica avionul (planul sus, motor cu cilindri radiali, de mari dimensiuni)? Si personajele din prim plan, ar fi interesant daca le puteti recunoaste, par importante.
Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial) Dsc1215bg

PS. Cu acordul administratorilor, am postat poza la 1400 de pixeli intrucat este de foarte buna calitate, foarte bine pastrata si merita sa fie aici la dimensiune mare.
Sus In jos
horia
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 255
Data de inscriere : 07/02/2009

Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial) Empty
MesajSubiect: Re: Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial)   Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial) EmptyMier 29 Iun 2011, 15:35

Este un Fokker FVII/3m dar varianta facuta in Polonia
http://en.wikipedia.org/wiki/Fokker_F.VII

au venit o data cu retragerea Polonezilor in Romania.
Sus In jos
retro
Flight Level 100
Flight Level 100
retro


Numarul mesajelor : 156
Varsta : 49
Localizare : CRAIOVA
Data de inscriere : 21/04/2008

Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial) Empty
MesajSubiect: Re: Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial)   Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial) EmptyMier 29 Iun 2011, 18:54

Poti sa postezi un crop la o rezolutie mai buna cu grupul din fata Fokkerului?
Pare a fi o vizita britanica/ americana (vizita lui Douglas MacArthur ??). Fotografia a fost facuta in perioada interbelica?
Militarii par a fi artileristi, unul singur (in dreapta, tinand un plic in mana) pare a fi pilot.
Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial) Empty
MesajSubiect: Re: Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial)   Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial) EmptyMier 29 Iun 2011, 19:38

Mai mult de-atat nu cred ca pot scoate din ea.
Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial) Dsc1217a

Eu mai vad cel putin doi piloti - al doilea din stanga (cel spre care e indreptata pala elicii), si cel dintre marinarul in alb si "inspectorul" cu palarie. Despre data nu am absolut nicio informatie, mai exact de "anii '40" nu pot fi.
Sus In jos
Antoniu
Flight Level 200
Flight Level 200



Numarul mesajelor : 219
Varsta : 78
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2009

Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial) Empty
MesajSubiect: Fokker FVII   Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial) EmptyVin 01 Iul 2011, 09:14

Fotografia este realizata pe aerodromul Baneasa in anul 1930 cu ocazia unei vizita unor oficialitati olandeze pentru discutii privind cursele aeriene civile de transport pasageri si marfa.
Avionul este un FOKKER FVII predecesorul lui FVII/3M (trimotorul).
Deasemeni nu poate fi anul 1940 sau dupa, vezi uniformele si constructiile de pe aeroport.
Foto de mai jos are unele diferente privind amenajamentele motorului.

Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial) Fokkerfvii

Sus In jos
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 31
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial) Empty
MesajSubiect: Re: Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial)   Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial) EmptyVin 01 Iul 2011, 15:54

Antoniu a scris:
Fotografia este realizata pe aerodromul Baneasa in anul 1930 cu ocazia unei vizita unor oficialitati olandeze pentru discutii privind cursele aeriene civile de transport pasageri si marfa.
Avionul este un FOKKER FVII predecesorul lui FVII/3M (trimotorul).
Deasemeni nu poate fi anul 1940 sau dupa, vezi uniformele si constructiile de pe aeroport.
Foto de mai jos are unele diferente privind amenajamentele motorului.

Va multumesc pentru info! Am sa le transmit proprietarului pozei.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial) Empty
MesajSubiect: Re: Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial)   Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial) Empty

Sus In jos
 
Fotografie istorica (Al Doilea Razboi Mondial)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Modele de avioane militare - 2009
» Personalitati remarcabile in aviatie
» Alex Vraciu, asul aviatic al Marinei SUA, in Al Doilea Razboi Mondial
» Un avion de lupta disparut in cel de-al doilea razboi mondial a fost descoperit in Sahara
» Razboaiele mondial - Primul razboi mondial - Fortele aeriene

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeronave in Romania - Aircraft in Romania-
Mergi direct la: