ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Londra/Paris - double city break

In jos 
+9
kampfmaschine
Aviatia-Romaneasca
lrbc
bogdan81
GAC
Capt_Vio
Dylan
Mengelaus
E-one
13 participanți
AutorMesaj
E-one
Flight Level 200
Flight Level 200
E-one


Numarul mesajelor : 291
Varsta : 59
Localizare : Tg. Mures Romania
Data de inscriere : 27/08/2008

Londra/Paris - double city break Empty
MesajSubiect: Re: Londra/Paris - double city break   Londra/Paris - double city break EmptySam 11 Iun 2011, 09:49

O erata la postarea de asta noapte:
La "Un pasaroi plecat de pe Heathrow" am postat din greseala poza de dinainte. Greseala de inteles tinind cont de ora inaintata la care a fost postata. Scuze. Incerc sa repar greseala aici:
Londra/Paris - double city break Img2934zn
In secunda urmatoare a disparut in nori.
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

Londra/Paris - double city break Empty
MesajSubiect: Re: Londra/Paris - double city break   Londra/Paris - double city break EmptySam 11 Iun 2011, 09:51

Foarte misto si umorul romanesc nu numai cel al englezilor. Frumos povestesti E-one, asteptam si episodul francez Smile
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Londra/Paris - double city break Empty
MesajSubiect: Re: Londra/Paris - double city break   Londra/Paris - double city break EmptySam 11 Iun 2011, 09:51

Ca de obicei frumos, ca mai toate Trip-urile tale! Hai cu Franta! bounce
Sus In jos
E-one
Flight Level 200
Flight Level 200
E-one


Numarul mesajelor : 291
Varsta : 59
Localizare : Tg. Mures Romania
Data de inscriere : 27/08/2008

Londra/Paris - double city break Empty
MesajSubiect: Re: Londra/Paris - double city break   Londra/Paris - double city break EmptyDum 12 Iun 2011, 07:10

Ca o concluzie, Londra a fost si este la fel de frumoasa cum o stiam de acum 11 ani. Un oras de care m-am indragostit la prima vedere si pe care sint nerabdator sa-l vad iarasi.
A urmat traseul Londra - Paris cu Eurostar prin Eurotunel, tren, formalitati de acces ca la aeroport, etc. etc. Pret 45 euro (rezervare cu trei luni inainte), durata doua ore si un sfert din care vreo 25-30 de minute prin Eurotunel. Nimic special, nimic excitant. Am adormit taman inainte de a intra in tunel, m-am trezit buimac cu niste luminite pilpiind si apoi lumina. Uau (wow), Franta.
Londra/Paris - double city break Img3005d
Paris, Gara de Nord si TGV-urile asteptind cuminti sa fie lasate sa zburde
Londra/Paris - double city break Img3006uo

Londra/Paris - double city break Img3007z
Prima zi de vizitat, primul obiectiv: Louvre-ul
Londra/Paris - double city break Img3010u
Celebra piramida de sticla care mai mult strica decit ajuta.
Londra/Paris - double city break Img3015o
Prima zi, primul obiectiv, prima coada din multele care vor urma. (Dez)organizare frantuzeasca, dezamagire internationala. Tot aici am avut si primul contact cu "conationalii" de o anumita coloratura care adunau, chipurile bani pt copii surdomuti.
Londra/Paris - double city break Img3018we

Londra/Paris - double city break Img3020b
La pescuit cu magnetul. Va las pe voi sa ghiciti ce nationalitate are. Din trei incercari.
Londra/Paris - double city break Img3021be

Londra/Paris - double city break Img3047v
In amintirea altor timpuri:
Londra/Paris - double city break Img3061x

Londra/Paris - double city break Img3062n

Londra/Paris - double city break Img3063y
Si am ajuns la "VIP'-uri:
Londra/Paris - double city break Img3070y

Londra/Paris - double city break Img3071z

Londra/Paris - double city break Img3072h
Observati ce "fashion" este Iosif:
Londra/Paris - double city break Img3075kj
Aaa, un fleac, m-au ciuruit!
Londra/Paris - double city break Img3076ag

Londra/Paris - double city break Img3081q

Londra/Paris - double city break Img3090y

Londra/Paris - double city break Img3091t
De asta s-a inventat "concediul de paternitate":
Londra/Paris - double city break Img3095ye

Londra/Paris - double city break Img3097
Trei gratii sau trei gretii:
Londra/Paris - double city break Img3099j

Londra/Paris - double city break Img3105ze

Londra/Paris - double city break Img3107z

Londra/Paris - double city break Img3119n

Londra/Paris - double city break Img3123u

Londra/Paris - double city break Img3137nj

Londra/Paris - double city break Img3142wj

Londra/Paris - double city break Img3145v
Politia militara prezenta in toate locurile frecventate de turisti
Londra/Paris - double city break Img3149

Londra/Paris - double city break Img3151g

Londra/Paris - double city break Img3154i

Londra/Paris - double city break Img3156o

Londra/Paris - double city break Img3158zj

Londra/Paris - double city break Img3167y

Londra/Paris - double city break Img3169w

Londra/Paris - double city break Img3174dh
Antena din virful turnului. La ultimul etaj, in afara de faptul ca te batea vintul aveai posibilitatea sa bei un degetar de sampanie la pretul de 10 (zece) euro.
Londra/Paris - double city break Img3184f

Londra/Paris - double city break Img3190o

Londra/Paris - double city break Img3192g
O cafea e binevenita dupa reintoarcerea cu picioarele pe pamint
Londra/Paris - double city break Img3202m
O ultima ocheada aruncata turnului urmata de o vizita pe fuga la arcul de triumf aflat nu departe:
Londra/Paris - double city break Img3203f

Londra/Paris - double city break Img3219em

Londra/Paris - double city break Img3223m
Vedere spre La Défense
Londra/Paris - double city break Img3230wk
Palatul congreselor. Am ajuns in zona doar pt ca eram in "recunoastere". Linga el se afla autogara de unde pleaca autobusele spre aeroportul Beauvais
Londra/Paris - double city break Img3232i
Dupa o pauza pt nani de frumusete voi reveni cu Versailles.








Sus In jos
Capt_Vio
Fotograf
Capt_Vio


Numarul mesajelor : 1327
Varsta : 43
Localizare : Canada
Data de inscriere : 04/01/2008

Londra/Paris - double city break Empty
MesajSubiect: Re: Londra/Paris - double city break   Londra/Paris - double city break EmptyDum 12 Iun 2011, 20:55

Foarte misto reportajul. Mi-a placut mult de tot si e o excursie destul de realizabila. Ca pret, cat de scump e Parisul, asa sa manaci, sa vizitezi muzee, etc? In Londra am fost, dar niciodata nu am ajuns in Paris. Mersi de postare si sper sa mai vedem cat de curand reportaje de la tine.
Sus In jos
GAC
Flight Level 400
Flight Level 400
GAC


Numarul mesajelor : 967
Varsta : 47
Localizare : Wuppertal
Data de inscriere : 16/07/2010

Londra/Paris - double city break Empty
MesajSubiect: Re: Londra/Paris - double city break   Londra/Paris - double city break EmptyDum 12 Iun 2011, 22:17

Fain trip reportu! Recomand la Louvre sa evitati coada de la piramida de sticla si sa intrati pe la intrarile din aripile laterale ale muzeului, unde de obicei nu e mai nimeni. Dealtfel la Versailles daca sunteti mai multe persoane, una sa intre sa ia bilet din cladirea din stanga si cealalta sa se duca sa stea deja la coada de la intrare, economie de timp!!! Very Happy
Cand am fost acum trei ani nu am vazut de loc conationali la cersit! Ce rusine! Chiar cum de-i tolereaza sarko? Sa umple chartere cu ei sa mai iesim la spotting! Wink
Sus In jos
http://www.planepictures.ro
bogdan81
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 70
Data de inscriere : 16/12/2008

Londra/Paris - double city break Empty
MesajSubiect: Re: Londra/Paris - double city break   Londra/Paris - double city break EmptyDum 12 Iun 2011, 22:56

La Versailles poti lua bilete si inainte de a intra in palat! Sunt cel putin 2 sau 3 agentii care iti ofera bilete, si pretul este asemanator(poate o diferenta de cativa EUR).
In loc sa stai 2 ore la coada, stai doar 15-30 minute Smile.
Sus In jos
E-one
Flight Level 200
Flight Level 200
E-one


Numarul mesajelor : 291
Varsta : 59
Localizare : Tg. Mures Romania
Data de inscriere : 27/08/2008

Londra/Paris - double city break Empty
MesajSubiect: Re: Londra/Paris - double city break   Londra/Paris - double city break EmptyDum 12 Iun 2011, 23:40

Parisul mi s-a parut un oras scump. Spun mi s-a parut pt ca e posibil sa fiu subiectiv. O masa decenta costa intre 15 si 20 euro dar poti gasi si oferte gen "meniul zilei" care sint ceva mai ieftine, cafea de la 2.5 euro, o bere de la 4 euro pina la 11 euro pt o halba ( 1/2 l). Bineinteles ca preturile variaza si in functie de zona ca peste tot in lume - mai mari in centru si in apropierea obiectivelor turistice, mai mici inspre periferie (am platit 3.5 euro pt o sticla de apa de 1/4 l doar pt ca era linga turnul Eifel si pt ca alfel riscam sa lesin de deshidratare). Metroul destul de scump pt calatorii one way, dar exista varianta cardului turistic valabil 1, 2, 3 sau 5 zile numit Paris visite si care poate fi folosit la toate mijloacele de transport in comun in interiorul orasului inclusiv metroul si citeva trenuri metropolitane sau cum s-or fi numind ele. Intrarile la muzee acceptabile. Cel mai scump a fost la Versailles 27 euro (acces in palate si gradini dar fara expozitiile temporare) dar trebuie sa mai adaugi si trenul pina acolo (6,1 euro dus/intors). Nu mai exista posibilitatea de a evita coada de intrare la Louvru pt ca au introdus o modificare ("in interesul vizitatorilor" spun ei) si acum accesul se face doar prin piramida de sticla. La Versailles se poate "fenta" intrind mai intii in gradini si apoi in palat. Tot aici poti cumpara bilete de la agentia de peste drum de gara, dar si acolo stai la coada si oricum prinzi coada mult mai lunga de la intraea propiuzisa. Una peste alta, la Paris iti trebuie rabdare multa si nervi de otel pt a rezista fizic si psihic tuturor provocarilor. Se sta la coada pina si la WC (o adevarata provocare, de exemplu la Votre Dame exista un singur WC cu doua cabine pt barbati in timp ce pisoarele sint defecte si inchise de trei ani dupa spusele unei femei de la curatenie). O alta ciudatenie frantuzeasca/pariziana: toate localurile se inchid la ora 21, asa ca daca intentionezi sa vezi Parisul "by night" trebuie sa te asiguri ca ai la hotel rezerve de apa si mincare, unde mai pui ca dimineata magazinele/barurile/braseriile nu se deschid decit de la 08.30. Asadar rabdare si picioare antrenate. Succes.
Sus In jos
lrbc
Fotograf
lrbc


Numarul mesajelor : 1823
Varsta : 110
Localizare : Bacău
Data de inscriere : 08/05/2009

Londra/Paris - double city break Empty
MesajSubiect: Re: Londra/Paris - double city break   Londra/Paris - double city break EmptyLun 13 Iun 2011, 09:36

Bravo E-one-e, faina excursie.
Parisul e foarte aglomerat si in extra sezon, nu mai vorbim de cum arata vara. E destul de scump dar, daca te informezi bine, poti sa faci o multime de reduceri. De exemplu, daca vrei o cafea, bere,... pretul de la terasa e dublu fata de cel de la bar. Daca iei 1 bilet de metrou e 1,6 euro dar daca iei 10 sunt 12 euro. Mai exista o multime de abonamente pentru transportul in comun. Daca vrei suvenir cu Turnul Eiffel chiar de la baza turnului atunci dai 3-5 euro pe un breloc. Daca il iei de pe cheiul Senei te costa 50 de centi, si de la Versailles iei 5 la 1 euro. Si exemplele continua la nesfarsit. Nu e nimic deosebit fata de alte capitale sau zone turistice, peste tot e aceeasi politica. Totul e sa te informezi inainte. Sau macar sa nu te oftici dupa, daca nu te-ai interesat...
Sus In jos
Aviatia-Romaneasca
Membru activ
Aviatia-Romaneasca


Numarul mesajelor : 426
Varsta : 29
Localizare : Arad-LRAR-ARW
Data de inscriere : 25/06/2010

Londra/Paris - double city break Empty
MesajSubiect: Re: Londra/Paris - double city break   Londra/Paris - double city break EmptyLun 13 Iun 2011, 11:37

Super TR-ul mi-a facut placere sa il citesc.Felicitari.


__________________

Fuji S1600 12Mp, 15x Zoom, f=5.0-75.0mm si Tasco10x25
Sus In jos
kampfmaschine
Moderator
kampfmaschine


Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/01/2010

Londra/Paris - double city break Empty
MesajSubiect: Re: Londra/Paris - double city break   Londra/Paris - double city break EmptyLun 13 Iun 2011, 18:30

Frumos TR, interesanta combinatia de destinatii.

In apararea Parisului pot sa spun ca trebuie apreciat ca un tot, cu bune si mai putin bune. Totalul va depasi cu siguranta multe destinatii. A nu se ezita sa se mearga si pe cai mai putin batute de turisti. Parisul e un oras destul de scump, dar cu putina informare poti face 'afaceri' destul de bune, si in privirea mancarii, bauturii sau intrarilor la muzee.
Sus In jos
VicMures
Membru activ



Numarul mesajelor : 314
Varsta : 34
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 29/12/2008

Londra/Paris - double city break Empty
MesajSubiect: Re: Londra/Paris - double city break   Londra/Paris - double city break EmptyLun 13 Iun 2011, 18:43

Foarte frumos ! M-ai convins si pe mine... la anul planuiesc si eu o iesire de genul asta. O singura schimbare am sa fac totusi. Plecarea si sosirea vor fi de pe/pe TGM daca tot avem mai nou avioane ce zboara si de pe meleaguri muresene . Smile E-one, la mai mare cu excursiile astea faine, nu pot decat sa ma inspir si eu de la tine Smile Smile
Sus In jos
loplo
Fotograf
loplo


Numarul mesajelor : 911
Varsta : 45
Localizare : EDDK
Data de inscriere : 19/01/2009

Londra/Paris - double city break Empty
MesajSubiect: Re: Londra/Paris - double city break   Londra/Paris - double city break EmptyLun 13 Iun 2011, 19:12

Frumos TR. Imi place la nebunie modul de prezentare al TRurilor tale.

Propun adminilor/moderatorilor deschiderea unui thread cu discutii, tipps&tricks pentru diferite destinatii pentru a nu polua TRurile.
Sus In jos
atr_42_500
Flight Level 400
Flight Level 400
atr_42_500


Numarul mesajelor : 1059
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/03/2008

Londra/Paris - double city break Empty
MesajSubiect: Re: Londra/Paris - double city break   Londra/Paris - double city break EmptyMar 14 Iun 2011, 10:22

Frumos TR
Sus In jos
Gripen
Flight Level 200
Flight Level 200
Gripen


Numarul mesajelor : 252
Varsta : 52
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 06/01/2011

Londra/Paris - double city break Empty
MesajSubiect: Re: Londra/Paris - double city break   Londra/Paris - double city break EmptyVin 17 Iun 2011, 09:19

Felicitari pentru calatorie si multumiri pentru impresii. Londra si Parisul sunt printre orasele mele favorite. Parisul pare ca s-a schimbat de cand am fost ultima oara, efect secundar al noilor migratii europene, dar are totusi farmecul sau.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Londra/Paris - double city break Empty
MesajSubiect: Re: Londra/Paris - double city break   Londra/Paris - double city break Empty

Sus In jos
 
Londra/Paris - double city break
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Căutare de city-breaks
» Battle of Britain
» Paris - Aéroport de Paris - Orly (ORY/LFPO)
» Iraq Plans To Double Baghdad Airport Capacity
» Paris 2011

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: