ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 O sa mai zboare Tarom peste ocean?

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
b738
Airport Level
Airport Level



Numarul mesajelor : 13
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2011

O sa mai zboare Tarom peste ocean? Empty
MesajSubiect: O sa mai zboare Tarom peste ocean?   O sa mai zboare Tarom peste ocean? EmptyJoi 02 Iun 2011, 02:59

Salut!

Am gasit pe forum un thread de acum un an in care se tot vorbea de re-initierea curselor Tarom catre JFK, cu c/s Delta.
Vroiam sa va intreb daca se mai intampla ceva in acest sens?
Stiu ca un a310 deja a trecut la Romavia si a devenit prezidential si cel care a ramas face mai mult chartere. Pentru un trans-atlantic banuiesc ca e nevoie de 2 wide-uri pentru rotatie, asa-i? Deci, daca ar fi sa se reia zboruri catre US, cu ce avioane ar opera? Oare ar cumpara sau inchiria altele decat 310?

Imi cer scuze daca intrebarile mele sunt stupide, dar recunosc ca sunt un amator in ale aviatiei, dar in shimb un mare pasionat (am ceva experienta de zbor si acum o saptamana am facut primul trans-atlantic:)

Merci!
Sus In jos
Mengelaus
Fotograf
Mengelaus


Numarul mesajelor : 4083
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/06/2008

O sa mai zboare Tarom peste ocean? Empty
MesajSubiect: Re: O sa mai zboare Tarom peste ocean?   O sa mai zboare Tarom peste ocean? EmptyJoi 02 Iun 2011, 09:07

In momentul asta nu vad nici un motiv pentru care Tarom ar vrea sa reinceapa curse long haul. Pentru asta exista Sky-team. Companiile partenere mari gen Air France si Klm au zboruri zilnice din Bucuresti iar din CDG si AMS au zboruri in toata lumea. E de ajuns ca Tarom sa fie code share pe cursele de interes.
Sus In jos
robert24
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 123
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/10/2010

O sa mai zboare Tarom peste ocean? Empty
MesajSubiect: Re: O sa mai zboare Tarom peste ocean?   O sa mai zboare Tarom peste ocean? EmptyJoi 02 Iun 2011, 13:24

b738 a scris:
Stiu ca un a310 deja a trecut la Romavia si a devenit prezidential si cel care a ramas face mai mult chartere. Pentru un trans-atlantic banuiesc ca e nevoie de 2 wide-uri pentru rotatie, asa-i?

YR-LCA chiar nu prea face chartere (o sa faca probabil TFS). Dar este folosit zilnic pentru o cursa la TLV (151, 155 si 153(in zilele cand nu sunt 151 sau 155).

Daca la un moment dat s-ar redeschide OTP-JFK (indiferent de cine ar fi operata) nu este nevoie de 2 avioane. Distanta este acoperita cam in 10 ore, deci ar fi timp pentru dus-intors.
Sus In jos
Continut sponsorizat





O sa mai zboare Tarom peste ocean? Empty
MesajSubiect: Re: O sa mai zboare Tarom peste ocean?   O sa mai zboare Tarom peste ocean? Empty

Sus In jos
 
O sa mai zboare Tarom peste ocean?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» De peste mari, de la marina
» Air Force Unu (ROMAVIA/Boeing707-3K1C/YR-ABB)
» Salt peste Atlantic cu B 737-800
» Decolare 767 peste Bucuresti?
» TAROM Skyteam 1:100 737-700 + 1:100 BELAVIA CRJ-200 + AIR MALTA A320 << @ >> 1:100 TAROM ATR72-500

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: