ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 The D-Day

In jos 
+14
valavia
gabi-737
YR-SND
GAC
Aviatia-Romaneasca
Lery
Red13
eugen
petrudimoff
ALMI
Alex_tm
fly_emirates
Voicu
Tummelisa
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Tummelisa
Flight Level 100
Flight Level 100
Tummelisa


Numarul mesajelor : 148
Varsta : 52
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 04/01/2011

The D-Day - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: The D-Day   The D-Day - Pagina 2 EmptyMar 01 Mar 2011, 21:46

allex a scris:
....Catalina m-ai impresionat cu acest trip,superb ...

Aaa... ma bate gandul sa-mi schimb nickname-ul, e a doua oara cand sunt botezata la subiectul asta Razz ...

Ma bucur foarte mult ca ti-a placut povestea.

Tummelisa Smile
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

The D-Day - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: The D-Day   The D-Day - Pagina 2 EmptyDum 13 Mar 2011, 17:43

Acest TR l-am citit in cursul saptamanii, dar postez abia acum.
Felicitari, sunt mare amator de istorie si evident ca am trecut si prin capitolul D-Day. Plus filme, povesti, documentare.
Sunt foarte atras de Franta, poate reusesc la anul sa ma duc a 3-a oara ( dupa Paris si Coasta de Azur ), am in plan aprox. 10 zile, Valea Loirei, Coasta Normandiei, etc. Nu bag mana in foc, oricum TR tau mi-a reaprins imaginatia !!!...sa vad ce zice potofelul, asta nu citeste TR-uri...
Multam' fain !!!

L.E.
cei care au debarcat pe Omaha, sperau ca aviatia a facut deja pilaf apararea germana, doar ca "cei din aer" au aruncat toti bombele in balarii, asa incat apararea germana a ramas intacta pe aceasta plaja...restul este istorie si cruci prin cimitir. Norocul celor initial debarcati aici si facuti pilaf a fost ca au debarcat airea o trupa de elita, astia aveau treaba in alta parte si au reusit sa-i dovedeasca mai "pe la spate" pe germani.
Asta este cand incurci borcanele "de sus", exemple sunt nenumarate, bombardarea Pragai in locul Dresdei....ambasada Chineza din Belgrad ( sic ). Oare in 60 se ani nu se imbunatatise nimic ?!? Voi ce ziceti ?

P.S.
Pentru forumistii care isi mai aduc aminte de ale mele TR-uri:
Imi pare rau ca nu mai gasesc timp pentru postarea unor TR-uri. De la ultimul, neterminat si ala Sad , am mai adunat material pentru inca sapte TR-uri. Ma omoara timpul necesar pentru upload-ul si resize-ul pozelor. Poate voi incerca varianta prescurtata, desi nu prea a prins la "public".

Bafta tuturor !
Sus In jos
Tummelisa
Flight Level 100
Flight Level 100
Tummelisa


Numarul mesajelor : 148
Varsta : 52
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 04/01/2011

The D-Day - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: The D-Day   The D-Day - Pagina 2 EmptyMier 16 Mar 2011, 00:28

Multumesc, ma bucur ca ti-a placut si ca ti-am dat idei pentru vacanta. Mai sunt locuri interesante de vazut pe coasta Normandiei inafara de traseul debarcarii, daca vrei as putea incerca sa mai scotocesc printre fotografii.

Si m-as bucura si mai tare daca ai gasi timp pentru TR-urile restante Smile .
Sus In jos
gmc_extreme
Flight Level 200
Flight Level 200
gmc_extreme


Numarul mesajelor : 262
Varsta : 39
Localizare : london
Data de inscriere : 24/01/2010

The D-Day - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: The D-Day   The D-Day - Pagina 2 EmptyMier 16 Mar 2011, 10:41

tummelisa....nu am cum sa nu iti multumesc si eu pentru tot ce ai postat in acest topic...foarte frumos...daca pana acum mi-am tot gasit scuze sa nu-mi rezerv un weekend pentru o vizita a locului debarcarilor....acum ma vad nevoit sa iau calendarul in brate si sa infig acul in el....multumesc....un imbold de care intr-adevar aveam nevoie
Sus In jos
metalactual
Membru activ
metalactual


Numarul mesajelor : 538
Varsta : 56
Localizare : Buc.
Data de inscriere : 19/02/2008

The D-Day - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: The D-Day   The D-Day - Pagina 2 EmptyLun 09 Mai 2011, 22:34

Tummelisa a scris:
Mai sunt locuri interesante de vazut pe coasta Normandiei inafara de traseul debarcarii, daca vrei as putea incerca sa mai scotocesc printre fotografii.
Si m-as bucura si mai tare daca ai gasi timp pentru TR-urile restante Smile .

Multumesc pentru intentie @Tummelisa, din pacate (sau din fericire) anul acesta este full si la anul imi doresc sa ajung din nou in Asia de SE, asa incat "debarcarea" mea in Normandia se amana...noroc ca nu sta nimeni in loc de asta.
Am reusit sa termin, dupa 1 an, ultimul meu TR - Londra&stuff.

@gmc_extreme
Baza ta fiind in Londra este pacat sa nu dai o tura, pana la urma te duci inot, daca te enervezi Wink .
Sus In jos
Continut sponsorizat





The D-Day - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: The D-Day   The D-Day - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
The D-Day
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Trip Reports-
Mergi direct la: