ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft

In jos 
+3
hayabusa
Virusu
Dylan
7 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft   Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 EmptyDum 10 Aug 2008, 18:18

O dam pe alaturi dar sincer oricum te uiti ai sentimente contraddictorii ba mi se pare urat ba mi se pare frumos dar pana la urma cred ca este un urat frumos mai frumos ca multe chestii frumoase......
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft   Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 EmptyDum 10 Aug 2008, 20:21

o fi cum o fi da un lucru-i clar..mie nu-mi place Razz
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft   Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 EmptyLun 11 Aug 2008, 00:18

@vic, thx, eram curios, am auzit mai multe variante. de la tine mi se confirma si mie parerea

hayabusa a scris:
Esti sigur ca nu din cauza legislatiei imbecile a stat atat in hangar cu el? stiu cazuri cand avion nou cu acte a stat aproape 1an sa il inmatriculeze. Rolling Eyes

zi-mi te rog ce avion si unde, chiar ma intereseaza cazurile astea de proptele puse si piedici.
Sus In jos
Dylan
Moderator
Dylan


Numarul mesajelor : 4873
Varsta : 52
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 15/04/2008

Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft   Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 EmptyMier 27 Aug 2008, 09:12

Am mai gasit prin calculator una cu YR-5161. Pe asta initial am "cenzurat-o" din cauza fundalului..... dar totusi....
Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Img_8233
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft   Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 EmptyVin 12 Sept 2008, 19:32

D13-th_electric a scris:
@vic, thx, eram curios, am auzit mai multe variante. de la tine mi se confirma si mie parerea

hayabusa a scris:
Esti sigur ca nu din cauza legislatiei imbecile a stat atat in hangar cu el? stiu cazuri cand avion nou cu acte a stat aproape 1an sa il inmatriculeze. Rolling Eyes

zi-mi te rog ce avion si unde, chiar ma intereseaza cazurile astea de proptele puse si piedici.

Salut,

sunt proprietarul Pipistrelului SINUS si am vazut mesajele intamplator pe forumul vostru si as dori sa fac niste precizari. Unele mesaje "de cunoscator" cum sunt cele ale asanumitului @VIC sunt chiar comice, chiar daca este din Cluj, poate ma cunoaste si vad ca este si atent la unele "dureri" pe care le pozitioneaza explicit. Este probabil responsabilul cu prezenta din Aeroclubul Cluj, altfel nu pot sa imi explic cum a putut sa numere zilele cu atata exactitate. In fine, ca sa stie toti cei ce au venit pe acest topic, avionul a stat in hangar datorita lipsei unor documente din dosarul de inmatriculare, nu acuz legislatia pentru ca ea trebuie respectata, indiferent de cine e facuta. Am asteptat cateva luni bune ca sa obtin de la autoritatile din Slovenia unele documente, care au fost solicitate la inmatriculare.

Acum aeronava zboara si pentru cei curiosi pot sa o vada in Cluj si alte aerodromuri ale Romaniei.

Salutari.
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft   Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 EmptyVin 12 Sept 2008, 20:16

Bun venit pe forum YR-5161 Very Happy ...Intradevar,asanumitul VIC a cam exagerat umpic...umpic mai mult cam study sincer Imi cer scuze! nu vroiam sa supar pe nimeni No
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft   Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 EmptySam 13 Sept 2008, 08:56

YR 5161 a scris:

avionul a stat in hangar datorita lipsei unor documente din dosarul de inmatriculare, nu acuz legislatia pentru ca ea trebuie respectata, indiferent de cine e facuta. Am asteptat cateva luni bune ca sa obtin de la autoritatile din Slovenia unele documente, care au fost solicitate la inmatriculare.

Salut YR-5161 si bine ai venit! Felicitari pentru avion, este superb!

Multumesc pentru lamuriri, chiar era nevoie dupa toate "barfele" din multiple surse sa apara cineva (proprietarul) si sa spulbere ceata.

thx,
electric
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft   Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 EmptyDum 14 Sept 2008, 00:01

salut YR 5161 si bine ai venit pe forum !

si cat de multe zboruri cu noua achizitie care in sfarsit zboara si in romania cu acte in regula Very Happy
pacat mare de porcariile cu actele... f decurajant pentru aspirantii din domeniu.

cat despre neintelegerea cu VIC trebuie sa spun ca nu este vina lui pentru parerea care a spus-o pe forum chiar daca agresit un pic ca a pus-o asa direct... din pacate si eu aveam impresia care a avut-o el dar nu am pus-o aici din cauza ca nu credeam ca-i potrivit. Barfele , mai ales la cluj pe aerodrom au surse "nobile" care uneori par f credibile si asta cred ca l-a convins si pe vic sa-si formeze parerea.

oricum cel mai important e ca zboara scula Very Happy.. imi pare f rau ca a plecat de la cj.. era o vreme cand circula zvonul ca e posibil sa se poata zbura cu el si am tinut bani deopart ept asta .. sunt f curios de zborul planat cu el.. Sad
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft   Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 EmptyDum 14 Sept 2008, 12:32

Salut,

merci pentru "welcome"urile voastre. Intentia mea aici este sa promovez bunele mele intentii referitor la acest sport aviatic si sa impartasim experiente aviatice. Micile discutii cu privire la legislatie pot sa isi aiba si ele locul.

Am fost surprins ca sa aflu ca in Romania s-au inmatriculat 360 de aeronave pana acum si numarul lor creste. Eu am achizitionat acest avion sa scap de traficul obositor pe deplasarile lungi, mai ales ca acum se amenajeaza aerodromuri din ce in ce mai multe in Romania. Avand un consum mic de 8-9 litri la ora in varianta cruise speed Pipistrel Sinus a fost cea mai buna alegere pentru asta. Avantajul nu se rezuma doar la economicitate dar si la faptul ca pot sa il utilizez ca si ULM motorizat si Planor avand posibilitatea ambelor licente. Nu mai este nevoie de Vilga traditionala sa te urce la 100 m ci decolezi, ajungi la 300m opresti motorul, pui elicea in "pas drapel" si esti in planor. Franele aerodinamice te ajuta sa aterizezi in situatia in care termica este foarte buna. La Suceava am prins o vreme cu termica buna si nu s-a putut ateriza cu Sinus-ul decat cu frana aerodinamica. La finetea de 1:27-29 a fost imposibil. Am facut cluj-Suceava 1:27 minute in loc de 7 ore pe sosea. Cluj-Timisoara 1:30.

La Timisoara l-am lasat pe Sorin Bochis sa-si arate maiestria cu Sinus-ul si puteti vedea pe youtube daca tastati cioca, pipistrel acest zbor. https://www.youtube.com/watch?v=saGMaN4tDVk

Pipistrel este putin cunoscut in Romania dar daca mergeti pe site-ul lor veti vedea cateva produse de exceptie, planorul cu motor electric si autonomie de 20 minute, planorul cote-a-cote Taurus. Anul acesta a castigat concursul NASA de ULM avandu-l ca si concurent pe CT-SW care a venit pe locul 3. Detalii pe site-ul NASA, http://www.pipistrel.si/news/907#results

Salutari.
Sus In jos
hayabusa
Membru activ
hayabusa


Numarul mesajelor : 904
Varsta : 40
Localizare : Lost Haven - Oradea
Data de inscriere : 30/03/2008

Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft   Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 EmptyDum 14 Sept 2008, 12:42

YR 5161 ai un avion care pe mine m-a facut sa ma indragosetsc de el de cand a aparut pe forum primele poze, la Timisoara chiar a fost o supriza placuta sa il vad in standul oficial, si o surpriza si mai placuta sa il vad in apele lui... acolo sus.

In topicul Timisoara airshow Aeroclubul Romaniei 6.09.2008 apare si avionul tau, dar le postez si aici in topicul dedicat cu evolutia lui Very Happy

Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Dsc_7510

Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Dsc_7511

Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Dsc_7512

Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Dsc_7513

Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Dsc_7514

Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Dsc_7515

Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Dsc_7516

Cer senin!
Sus In jos
VIC
Fotograf



Numarul mesajelor : 1128
Varsta : 33
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 13/03/2008

Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft   Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 EmptyDum 14 Sept 2008, 12:54

foarte tare filmul Very Happy a fost un miting pe cinste..pacat ca nu am fost si eu acolo Sad sa vedem..poate la targu mures Smile
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft   Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 EmptyDum 14 Sept 2008, 13:13

Merci hayabusa,

am plecat 5 aeronave in formatie de la Cluj spre Timisoara, la miting, am aflat si eu de acest miting de la colegi. Ar fi bine sa se fi postat pe forum aceste detalii cu cateva zile inainte, cei interesati puteau depune cele necesare pentru zbor.

Eu pot sa spun ca dupa cele vazute si pozele voastre de pe forum, mitingul de la Cioca (aerodrom) a fost un succes pentru cei care l-au organizat. Au fost 38 de aeronave prezente la miting (dupa spusele celor de la AR local).

Bravo lor si in special lui Sorin Bochis, care a organizat toata manifestarea. CJ Timis a sustinut financiar foarte bine acest miting, camere de 4 stele pentru piloti, 20 litri de benzina pentru fiecare avion, etc. O organizare de exceptie, facuta profesionist.

Numai bine.
Sus In jos
Virusu
Moderator
Virusu


Numarul mesajelor : 2688
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 30/12/2007

Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft   Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 EmptyDum 14 Sept 2008, 13:48

VIC a scris:
foarte tare filmul Very Happy a fost un miting pe cinste..pacat ca nu am fost si eu acolo Sad sa vedem..poate la targu mures Smile
si cand am zis hai la miting ai zis ca nu ca betmen betmen Suspect
Sus In jos
RATus
Administrator
RATus


Numarul mesajelor : 1497
Varsta : 40
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 29/12/2007

Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft   Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 EmptyMier 22 Oct 2008, 18:50

YR 5161, multumesc mult de tot pentru atitudinea "prietenoasa" de la Satu Mare. Replica pe care am primit-o acolo facea parte din
Citat :
Intentia mea aici este sa promovez bunele mele intentii referitor la acest sport aviatic si sa impartasim experiente aviatice.
???

pacat
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft   Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 EmptyJoi 05 Mar 2009, 23:46

Vizitato a scris:
sunt proprietarul Pipistrelului SINUS [...] avionul a stat in hangar datorita lipsei unor documente din dosarul de inmatriculare [...] Am asteptat cateva luni bune ca sa obtin de la autoritatile din Slovenia unele documente, care au fost solicitate la inmatriculare.

Acum aeronava zboara si pentru cei curiosi pot sa o vada in Cluj si alte aerodromuri ale Romaniei.

Salutare!

Am gasit pe site-ul companiei Pipistrel, la sectiunea "Dealers", urmatorul text: " You will find Pipistrel selling and service centres in following countries. Most of our distributors are able to offer you qualified maintenance and service, suggestions, and basic spare parts.

For all information, prices, test flights, etc, please contact your nearest distributor. We do not supply end customers! "

Întrebarea mea este: care este procedura pe care o companie/un particular trebuie sa o urmeze pentru a achiziționa o astfel de aeronava?

Multumesc anticipat pentru raspunsurile precise.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft   Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Pipistrel - UL 3-Axis Aircraft
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Aircraft at Craiova
» Sky Aircraft
» IAR-93
» Unidentified YR- aircraft
» Preserved Aircraft in Romania

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeronave in Romania - Aircraft in Romania-
Mergi direct la: