ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
arianne
Moderator
arianne


Numarul mesajelor : 2730
Varsta : 32
Localizare : EBBR/LFBO/LROP
Data de inscriere : 03/08/2008

Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011   Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011 EmptyDum 23 Ian 2011, 20:19

Hm, parca din 2010 terminasem cu naravurile astea pe majoritatea aeroporturilor din tara Evil or Very Mad

Ce e albastreala de pe "fundul" lui Florea?

Sa-ti stergi senzorul sau lentila ca ai o ditamai ramurica in partea dreapta a cadrului Very Happy
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011   Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011 EmptyDum 23 Ian 2011, 21:44

Nu a disparut nici o mentalitate.
Chiar si seful de tura de la securitatea aeroportului mi-a tinut o teorie despre obiectivul lor strategic si cum il pun eu in pericol fotografiind pe acolo.
N-ai cu cine, niste tarani.
Multumesc de atentionare, o sa sterg ramurica din viitoarele poze.
Sus In jos
YR-197
Flight Level 400
Flight Level 400
YR-197


Numarul mesajelor : 799
Varsta : 62
Localizare : Arad
Data de inscriere : 08/10/2009

Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011   Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011 EmptyDum 23 Ian 2011, 21:48

lucescuciprian a scris:
Nu a disparut nici o mentalitate.obiectivul lor strategic
Obiectivul fiind dincolo de Jijia sau de Prut? Strategic vorbind... bounce
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011   Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011 EmptyLun 24 Ian 2011, 08:40

Pe vreme buna nu s-ar putea ajunge la An-2 urile acelea ?
Sus In jos
Raduq
Fotograf



Numarul mesajelor : 1764
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 06/05/2008

Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011   Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011 EmptyLun 24 Ian 2011, 10:24

lucescuciprian, pozele au fost facute de pe un domeniu public?
Nu am aprofundat legile din Romania, insa atata vreme cat nu este nici un semn cu fotografiatul interzis poti face linistit poze. Singura conditie este sa fii pe un domeniu public. Legile din romania permit fotografierea unui domeniu privat atata timp cat fotograful este pe un domeniu public.
De exemplu, daca eu vin si stau in fata casei tale si fac niste fotografii gen paparazzi, nu ma vei putea da in judecata sau cel putin nu vei putea catiga procesul. Nu eu sunt de vina ca ti-am facut fotografii, ci tu pentru ca te-ai expus.

Sfatul meu pentru cei din Iasi. Ar fi bine sa va intalniti la un pahar de vorba, si sa stabiliti o persoana care sa mearga sa vorbeasca cu conducerea aeroportului, sau cel putin cu cei de la security. Le explicati ceea ce doriti sa faceti, le aratati forumul, le puteti da exemple de la intrarile pe platforma de la CLJ si OTP, articole din ziare, etc.
Sus In jos
k0b3
Flight Level 200
Flight Level 200
k0b3


Numarul mesajelor : 234
Varsta : 45
Localizare : LRIA
Data de inscriere : 03/09/2009

Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011   Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011 EmptyLun 24 Ian 2011, 12:48

Mda, aiurea, nasol.

Pe aceeasi linie cu pragul RWY 15 e casuta cu antenele de la SRI. Un motiv suficient pentru o "interventie" a fortelor de "securitate" care fac excel de zel aproape intotdeauna. Presupun ca ati fost pe partea cu acest obiectiv "strategic", caci din cate imi aduc aminte acolo e si aleea betonata?

Octavian a scris:
Pe vreme buna nu s-ar putea ajunge la An-2 urile acelea ?

Nu, zona e restrictionata accesului public - desi intreaga cladire e parasita.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011   Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011 EmptyLun 24 Ian 2011, 19:57

@Raduq : Pozele sunt facute de dincolo de gard. Pe gard sunt panouri cu "Acces interzis" si atat.Cat am stat in biroul celor de la Transporturi, a venit si seful de la securitatea aeroportului, caruia am incercat sa-i explic despre ce e vorba, cum e la Otopeni, in afara tarii, etc. El o tinea pe a lui, ca acolo e obiectiv strategic si nu avem voie sa facem poze. Intentionez sa scriu un email catre cei de la aeroport sa vad cum pot face sa ma lase in pace.

@kob3: Da, eram pe partea cu casuta. NU au venit cei de la SRI, nu a pomenit nimeni de SRI. Stiu de antena de la SRI, nu fac poze in directia ei si nici nu eram aporape de ea.

Acum mai nou cei de la aeroport sustin ca si terenul din afara perimetrului e concesionat in vederea extinderii aeroportului si ca nu e voie pe acolo, fara a fi montat vreun semn distinctiv.
Apropo, duminica sau sambata merge cineva la spotting ?
Sus In jos
neagu_laurentiu
Flight Level 300
Flight Level 300



Numarul mesajelor : 342
Data de inscriere : 25/03/2008

Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011   Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011 EmptyLun 24 Ian 2011, 23:14

Si care e "obiectivul strategic" in viziunea lor ? Azi cand poti vizualiza pe net totul ca-n palma ! Daca le aratam locatia pe Google Maps cred ca fac infarct...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011 Empty
MesajSubiect: Re: Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011   Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011 Empty

Sus In jos
 
Aeroportul Iasi - Ianuarie 2011
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Aeroportul Iasi - Ianuarie 2019
» Aeroportul Iasi - Ianuarie 2015
» Aeroportul Iasi - Ianuarie 2010
» Aeroportul Iasi - Ianuarie 2016
» Aeroportul Iasi - Ianuarie 2014

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: SPOTTING :: Aeroporturi din Romania - Romanian Airports :: Iasi (IAS / LRIA)-
Mergi direct la: