ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Ochelari de soare

In jos 
+5
claudiup
Griff
Madone
electric
k0b3
9 participanți
AutorMesaj
k0b3
Flight Level 200
Flight Level 200
k0b3


Numarul mesajelor : 234
Varsta : 44
Localizare : LRIA
Data de inscriere : 03/09/2009

Ochelari de soare Empty
MesajSubiect: Ochelari de soare   Ochelari de soare EmptyDum 21 Noi 2010, 19:46

Poate pentru unii va parea hilar, dar eu personal sunt in cautarea unei perechi de soare de aproximativ 1 luna de zile. Ma refer la niste ochelari cu bratele subtiri, pe care sa ii folosesc exclusiv cand zbor, in rest preferand alte modele cu bratele mult mai groase si care nu intra sub casti.

Recomandari? Nu sunt foarte atras de modelele cu lentila mare dar as prefera un model cu lentila mai arcuita astfel incat sa acopere un camp vizual cat mai mare posibil.
Sus In jos
electric
Membru activ
electric


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 10/03/2008

Ochelari de soare Empty
MesajSubiect: Re: Ochelari de soare   Ochelari de soare EmptyDum 21 Noi 2010, 20:09

ray ban (eu am new aviator)
Sus In jos
Madone
Flight Level 400
Flight Level 400



Numarul mesajelor : 426
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/08/2009

Ochelari de soare Empty
MesajSubiect: Re: Ochelari de soare   Ochelari de soare EmptyDum 21 Noi 2010, 20:59

ochelari din piata sau de la obor, 10 lei bucata. promotie Smile

PS: sunt exclusiv pentru zbor, am folosit o vara intreaga.
Sus In jos
http://magdalenarasnoveanu.blogspot.com
Griff
Moderator
Griff


Numarul mesajelor : 1400
Varsta : 40
Localizare : two steps from Hell
Data de inscriere : 27/09/2008

Ochelari de soare Empty
MesajSubiect: Re: Ochelari de soare   Ochelari de soare EmptyDum 21 Noi 2010, 21:15

Madone a scris:
ochelari din piata sau de la obor, 10 lei bucata. promotie Smile

PS: sunt exclusiv pentru zbor, am folosit o vara intreaga.

Si-ti strici ochii punind dioptrie in fata lor. Nu lua orice chilipir.
Sus In jos
k0b3
Flight Level 200
Flight Level 200
k0b3


Numarul mesajelor : 234
Varsta : 44
Localizare : LRIA
Data de inscriere : 03/09/2009

Ochelari de soare Empty
MesajSubiect: Re: Ochelari de soare   Ochelari de soare EmptyDum 21 Noi 2010, 21:54

electric a scris:
ray ban (eu am new aviator)

Multumesc de raspuns dar au lentila prea mare pentru gustul meu. Are cineva Raptor de la Randolph Engineering? Cam aceea e dimensiunea de lentila care m-ar interesa...
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Ochelari de soare Empty
MesajSubiect: Re: Ochelari de soare   Ochelari de soare EmptyDum 21 Noi 2010, 22:15

Salut! Am eu ochelarii de care vorbesti. I-am luat de la Pilot Shop, de la Baneasa. Au costat vreo 400 de lei parca. Filtreaza foarte bine lumina. Ii folosesc destul de des pentru ca nu suport lumina puternica. Este un topic cu multe pagini pe aceasta tema pe pprune. Din cate am auzit, ochelarii cu lentila polarizata nu sunt minunanti la zbor pentru ca acest tip de filtrare taie anumite reflexii. Daca vrei, totusi, acest tip de lentila, exista Fischela pentru ochelari mai ieftini sau Polaroid din farmacii(costa undeva intre 80 de lei si 200 de lei)
Sus In jos
Boeing777-300
Fotograf



Numarul mesajelor : 857
Localizare : Macondo
Data de inscriere : 02/12/2008

Ochelari de soare Empty
MesajSubiect: Re: Ochelari de soare   Ochelari de soare EmptyDum 21 Noi 2010, 23:07

daca vrei ochelari sa-i folosesti la zbor atunci probabil ca stii ca nu trebuie sa aiba lentila polarizata, ceea ce e in avatajul tau ptr ca cei polarizati sunt mai scumpi.
motivul este ca din cauza lentilei polarizate nu vezi bine unele instrumente de la bord in lumina puternica, mai ales atunci cand vb de glass cockpit.

in functie de cat bani vrei sa dai poti sa-ti iei Serengeti, Maui Jim, Ray Ban sau Oakley, sa insir cateva marci populare in aviatie.
Sus In jos
Cayenne
Flight Level 300
Flight Level 300
Cayenne


Numarul mesajelor : 385
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/01/2008

Ochelari de soare Empty
MesajSubiect: Re: Ochelari de soare   Ochelari de soare EmptyLun 22 Noi 2010, 10:31

Mi have some!
Eu pun mare accent pe ochelarii de soare. Mi-am cumparat unii foarte buni cu o lentila foarte fina si subtire. Acum nu ma mai pot "desparti" de ei...orice pun la ochi vad imediat diferenta, parca as privi prin geamul mat de la frigiderul cu mezeluri...sesizez imediat grosimea si defectele lentilei.

Ce-i drept sunt de la Police...sincer puteau fi si de la o firma No Name...pe vremea cand lucram i-am vazut la unul dintre clientii mei si l-am intrebat de unde i-a cumparat. Atunci cand i-am luat nu prea se gaseau ochelari de soare normali, decat porcarii cat toata fata, cu fel de fel de inscriptii si logouri pe rame...
Oricum vroiam sa pastrez "traditia personala" si sa ii am tot albastrii. Recent am mai gasit niste ochelari conceputi pentru zbor. Sunt scumpicei, dar eu unul i-as lua, chiar daca imi iau mancarea de la gura 2 luni Razz
Uite niste link-uri

http://www.pilotshop.ro/Ochelari_de_soare/Ochelari_Randolph_Engineering/Aviator%20Bright%20Chrome

http://www.pilotshop.ro/Ochelari_de_soare/Ochelari_Randolph_Engineering/Aviator%20Matte%20Black

Sunt ochelari mai mici, exact cum spuneai, pentru ai putea purta cu castile...
Sus In jos
k0b3
Flight Level 200
Flight Level 200
k0b3


Numarul mesajelor : 234
Varsta : 44
Localizare : LRIA
Data de inscriere : 03/09/2009

Ochelari de soare Empty
MesajSubiect: Re: Ochelari de soare   Ochelari de soare EmptyLun 22 Noi 2010, 10:35

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Intrebarea mea Raptor-ul de mai sus era legata si de faptul ca din cate am inteles aceasta pereche de ochelari e disponibila in 4 modele, in functie de tipul lentilei: Grey Polarised Polycarbonate, Grey Polycarbonate, AGX Glass si AGX Flash Mirror Glass. Din cate am inteleles eu, lentila #2 nu este polarizata si nu modifica deloc perceptia culorii originale.

Greu de decis, probabil voi trece pe la Pilot Shop cand voi avea drum prin Bucuresti.
Sus In jos
ionut.vasile
Flight Level 300
Flight Level 300
ionut.vasile


Numarul mesajelor : 379
Varsta : 43
Localizare : London, UK
Data de inscriere : 06/10/2009

Ochelari de soare Empty
MesajSubiect: Re: Ochelari de soare   Ochelari de soare EmptyLun 22 Noi 2010, 11:14

daca vrei ochelari exclusiv de zbor... cauta la cluburile de zbor liber.. o chelarii folositi de ei.. sunt f buni.... iti urmareste curbura fetei... ... dar nu recomanda la condus masina..(nu sunt prea estetici)

Sus In jos
D13-th_TakeOff
Membru activ
D13-th_TakeOff


Numarul mesajelor : 247
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/06/2009

Ochelari de soare Empty
MesajSubiect: Re: Ochelari de soare   Ochelari de soare EmptyLun 22 Noi 2010, 13:49

Eu am Randolph Engineering modelul Aviator... sunt facuti parca special pt zbor, filtreaza bine, nu intuneca prea tare, nu se clintesc de la ochi nici un mm la acrobatie... cam scumpi, in jur de 125$, dar fac banii si mai primesti si trusa de scule la ei... RE este producatorul oficial de ochelari pt USAF si US Navy...
PS Misu, Dumnezeu sa-l ierte, tot RE avea...

Ochelari de soare Luciul
Sus In jos
claudiup
Membru activ
claudiup


Numarul mesajelor : 973
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/10/2008

Ochelari de soare Empty
MesajSubiect: Re: Ochelari de soare   Ochelari de soare EmptyLun 22 Noi 2010, 14:50

modelul de care vorbeste Lucica mai sus are acelasi tip de lentila cu Raptor de la RE. in imagine e modelul cu oglinda(asta filtreaza un pic mai mult decat modelul standard insa si cel fara e foarte ok) diferenta consta in faptul ca Raptor se prinde in spatele urechii iar bratele au o anumita flexibilitate care permit asezarea ochelarilor foarte bine, indiferent de cum ai pozitia urechilor sau a nasului. noi degeaba iti dam sfaturi aici. cel mai sfant e sa faci o lista si sa probezi fiecare model in parte. conteaza foarte mult toleranta pe care o ai la lumina puternica, culoarea ochilor, structura fetzei, etc
AICI gasesti discutii pe aceeasi tema
Sus In jos
k0b3
Flight Level 200
Flight Level 200
k0b3


Numarul mesajelor : 234
Varsta : 44
Localizare : LRIA
Data de inscriere : 03/09/2009

Ochelari de soare Empty
MesajSubiect: Re: Ochelari de soare   Ochelari de soare EmptyLun 22 Noi 2010, 16:42

Multumesc pentru info, ramane sa fac proba cand ajung la magazinul de langa LRBS (intrucat pe "neve" nu iau nimic) si sa iau o decizie finala Cool
Sus In jos
k0b3
Flight Level 200
Flight Level 200
k0b3


Numarul mesajelor : 234
Varsta : 44
Localizare : LRIA
Data de inscriere : 03/09/2009

Ochelari de soare Empty
MesajSubiect: Re: Ochelari de soare   Ochelari de soare EmptyJoi 09 Dec 2010, 18:19

Pana la urma am ramas la Raptor de la RE, lentila gri nepolarizata. Stau bine pe fata, singurul aspect care ma "deranjeaza" momentan e faptul ca percep o reflexie a ochilor mei pe interiorul lentilei. Mi se pare un pic ciudat acest lucru, cel putin la alti ochelari nu l-am intalnit dar nici nu am purtat vreodata ochelari cu lentila nepolarizata.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ochelari de soare Empty
MesajSubiect: Re: Ochelari de soare   Ochelari de soare Empty

Sus In jos
 
Ochelari de soare
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Soare sicilian (CRL-BBU-CTA-BBU-CRL) - 97 poze
» Aeroportul Bucuresti (Henri Coanda / Otopeni) - August 2009

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: