ROMANIAN SPOTTERS
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Academia Fortelor Aeriene - admitere

In jos 
+7
ytsirc
LeCCa
neagu_laurentiu
mihaiatanasie
cavver
Griff
Cayenne
11 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Stefan
Flight Level 100
Flight Level 100



Numarul mesajelor : 178
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/04/2008

Academia Fortelor Aeriene - admitere - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Academia Fortelor Aeriene - admitere   Academia Fortelor Aeriene - admitere - Pagina 2 EmptyDum 19 Dec 2010, 20:59

oliy a scris:
pai imi doresc sa devin controlor de trafic.. deocamdata singura modalitate de a deveni pe care o stiu este afa.. pt civili nu stiu sa existe scoala de asa ceva sau sa fie gratuita. nu mi as permite daca ar fi cu plata:( chiar doresc sa dau la afa.. dar faza cu 2013 si faptul ca traficul aerian va fi asigurat de nato sau bulgaria sau etc.. nu mi ofera siguranta. n as vrea sa invat atata matematica ca sa devin somer... va multumesc pt reply!

exista si pentru civil, din ce stiu romatsa ii pregateste in america daca nu ma insel. din cand in cand exista locuri scoase la concurs...dar n-am idee cand. singura solutie ar fi sa le urmaresti siteul www.romatsa.ro sau sa dai un telefon. succes.
Sus In jos
k0b3
Flight Level 200
Flight Level 200
k0b3


Numarul mesajelor : 234
Varsta : 44
Localizare : LRIA
Data de inscriere : 03/09/2009

Academia Fortelor Aeriene - admitere - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Academia Fortelor Aeriene - admitere   Academia Fortelor Aeriene - admitere - Pagina 2 EmptyDum 19 Dec 2010, 23:25

Capt_Vio a scris:
oliy a scris:
pai imi doresc sa devin controlor de trafic.. deocamdata singura modalitate de a deveni pe care o stiu este afa.. pt civili nu stiu sa existe scoala de asa ceva sau sa fie gratuita. nu mi as permite daca ar fi cu plata:( chiar doresc sa dau la afa.. dar faza cu 2013 si faptul ca traficul aerian va fi asigurat de nato sau bulgaria sau etc.. nu mi ofera siguranta. n as vrea sa invat atata matematica ca sa devin somer... va multumesc pt reply!

Daca imi permiti sa-ti dau ceva sfaturi, o voi face si te rog sa ma scuzi, cu putina critica. Ia ce-i bun din sfatul meu. In primul rand, o gramada au atitudinea de "nu pot" sau "nu merita" sau "n-am bani". Uite, eu nu sunt in aceiasi situatie ca tine, si poate mi s-au dat alte sanse emigrand in Canada la o varsta frageda dar si eu am lucrat de am cazut in cap sa-mi platesc scoala de aviatie (pest 35,000 de Euro)...

De cand am avut 12 ani mi-am dorit sa fiu pilot. Dupa ce am terminat liceul am fost acceptat la mai multe colegii de aviatie, dar neavand bani nu am putut merge. Asa ca, am mers la politehnica si m-am facut inginer. Am lucrat ca un sclav 3- 4 ani si mi-am strans bani sa incep scoala de aviatie. Am mers la scoala si am lucrat in paralel s-o pot platii. Intradevar, salariile in Canada sunt mai mari ca in Romania, dar si preturile sunt mult mai mari. Crede-ma nu au crescut banii in pom. La varsta de 28 de ani am terminat scoala si acum (dupa 2 ani de anumite joburi de pilot / office) am sunt pilot pe King Air...

Asa deci... muti zic "Dar stai frate... tu esti in Canada... noi suntem in Romania"... Asta-i drept. Dar hai sa-ti spun alta poveste. Am un var care a plecat din Romania in Germania si a lucrat ca sofer de TIR. Si-a strans bani, a facut una alta si si-a cumparat cel mai misto BMW care eu nici nu il visez inca...

Posibilitati exista... Ce vreti toti e sa va dea cineva de-a gata... Eu zic uita-te la alte modalitati de ati face tu banii. Fa o facultate, ia un job bun.. salveaza bani, si pana la vreo 30 de ani poate ajungi ce vrei... Crede-ma viata nu se termina la 30 de ani... Ai inca 30 de ani de cariera buni...

Daca vrei... poti... dar tre sa tragi tare... Daca renunti asa din prima, scuza-ma nu am nici o simpatie pentru tine sau altii...

Sincere felicitari pentru modul de gandire, o atitudine demna de urmat sunny
Sus In jos
Madone
Flight Level 400
Flight Level 400



Numarul mesajelor : 426
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/08/2009

Academia Fortelor Aeriene - admitere - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Academia Fortelor Aeriene - admitere   Academia Fortelor Aeriene - admitere - Pagina 2 EmptyLun 20 Dec 2010, 10:54

doar anul acesta se vor mai scoate locuri la AFA si exista posibilitatea sa fie impartite pe supersonice si heli.

asadar, mult succes ultimei generatii de piloti militari!
Sus In jos
http://magdalenarasnoveanu.blogspot.com
Continut sponsorizat





Academia Fortelor Aeriene - admitere - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Academia Fortelor Aeriene - admitere   Academia Fortelor Aeriene - admitere - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Academia Fortelor Aeriene - admitere
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» SELECŢIE ÎN VEDEREA ADMITERII LA ACADEMIA FORŢELOR AERIENE HENRI COANDĂ
» Comunicate Fortele Aeriene Romane
» FETELE AU "FACUT LEGEA" LA ADMITEREA IN ACADEMIA FORTELOR AERIENE
» Sesiune de comunicări ştiinţifice la Academia Forţelor Aeriene "Henri Coandă"
» ŞEFUL STATULUI MAJOR AL FORŢELOR AERIENE ROMÂNE PARTICIPĂ LA REUNIUNEA INFORMALĂ A ŞEFILOR FORŢELOR

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANIAN SPOTTERS :: DIVERSE/OFF-TOPIC :: Discutii generale - Aviation Chat-
Mergi direct la: